N multiroom - z czym to się je

jurcio6

New member
Witam.

Mam pytanie odnośnie N multiroom.

Chciałbym zamówić sobie pakiecik na dwa TV i teraz mam następujące problemy w zależności od scenariusza.

1. Kabel od anteny podpięty mam tylko pod jeden dekoder, natomiast czarny dekoder chciałbym spiąć z białym dekoderem po WiFi. W domu posiadam sieć działającą w oparciu o modem/router TP-Link W8950ND. Domyślam się, że potrzebowałbym podczepić jakiś adapter WiFi do białego? Jak wygląda sprawa zasięgu? Router i białego dzieliłyby ok. 4m w linii prostej, natomiast po drodze jest strop i bardzo gruba ściana nośna... w normalnych warunkach na laptopie w tym pomieszczeniu mam 1-2 kreski, internet działa w miarę stabilnie..

2. Kabel od anteny podłączam do obu dekoderów. Czy potrzebuję wówczas spiąć w jakiś sposób ze sobą dwa dekodery - czarny i biały? Czy wystarczy to połączenie z konwerterem i już wszystko śmiga?

3. W domu mam położone kable koncentryczne, po których śmigała kablówka.. czy mogę je w jakiś sposób wykorzystać, aby nie ciągnąć żadnych innych kabli? W jaki sposób można by to wszystko spiąć?

//EDIT:
Opcja 3. odpada - z tego, co piszą na stronie N, to warunkiem działania takiej sieci jest spięcie dekoderów po LAN/WiFi (oprócz podłączenia anteny). W związku z tym, że każdy dekoder musi mieć sygnał z anteny, czy oznacza to, że muszę od konwertera ciągnąć koncentryk do każdego dekodera?
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
Witam.

Mam pytanie odnośnie N multiroom.

Chciałbym zamówić sobie pakiecik na dwa TV i teraz mam następujące problemy w zależności od scenariusza.

1. Kabel od anteny podpięty mam tylko pod jeden dekoder, natomiast czarny dekoder chciałbym spiąć z białym dekoderem po WiFi. W domu posiadam sieć działającą w oparciu o modem/router TP-Link W8950ND. Domyślam się, że potrzebowałbym podczepić jakiś adapter WiFi do białego? Jak wygląda sprawa zasięgu? Router i białego dzieliłyby ok. 4m w linii prostej, natomiast po drodze jest strop i bardzo gruba ściana nośna... w normalnych warunkach na laptopie w tym pomieszczeniu mam 1-2 kreski, internet działa w miarę stabilnie..

2. Kabel od anteny podłączam do obu dekoderów. Czy potrzebuję wówczas spiąć w jakiś sposób ze sobą dwa dekodery - czarny i biały? Czy wystarczy to połączenie z konwerterem i już wszystko śmiga?

3. W domu mam położone kable koncentryczne, po których śmigała kablówka.. czy mogę je w jakiś sposób wykorzystać, aby nie ciągnąć żadnych innych kabli? W jaki sposób można by to wszystko spiąć?

//EDIT:
Opcja 3. odpada - z tego, co piszą na stronie N, to warunkiem działania takiej sieci jest spięcie dekoderów po LAN/WiFi (oprócz podłączenia anteny). W związku z tym, że każdy dekoder musi mieć sygnał z anteny, czy oznacza to, że muszę od konwertera ciągnąć koncentryk do każdego dekodera?

Zacznij może od poczytania podstawowych rzeczy:
n:***Multiroom HD
A potem dopytaj, jak czegoś nie będziesz pewien.
 

Alkifron

New member
W opcji premium dekoder dodatkowy nie musi być połączony z anteną ale dekoder podstawowy musi być połączony z anteną dwoma przewodami.
W opcji standard dekoder uzupełniający musi być połączony z anteną. W każdym przypadku dekodery muszą być połączone w tej samej sieci. Może to być połączenie bezpośrednie, mogą być połączone z już istniejącą siecią LAN.
 

jurcio6

New member
Czytałem info na stronie, ale miałem nadzieję na to, że jednak da się to podpiąć tylko na jeden sposób, czyt. ciągnąc do drugiego dekodera tylko jeden przewód, a nie zarówno SAT i LAN.

Wychodzi na to, że takiej opcji nie ma i niestety trzeba borować ;<

A jak jest z zasięgiem WiFi - jak dobry sygnał jest potrzebny, aby spiąć dekodery po WiFi? Tak jak pisałem, na lapku, w miejscu, gdzie ma być dekoder, mam 1-2 kreski - czy to wystarczy? Czy mogą wystąpić jakieś przerwy w sygnale w razie zaniku WiFi? Jak często dekodery "sprawdzają się"?
 
Ostatnia edycja:

Alkifron

New member
Czytałem info na stronie, ale miałem nadzieję na to, że jednak da się to podpiąć tylko na jeden sposób, czyt. ciągnąc do drugiego dekodera tylko jeden przewód, a nie zarówno SAT i LAN.

Odpowiedzi na to pytanie udzieliłem Ci w poprzednim poście. To zależy od oferty!


A jak jest z zasięgiem WiFi - jak dobry sygnał jest potrzebny, aby spiąć dekodery po WiFi? Tak jak pisałem, na lapku, w miejscu, gdzie ma być dekoder, mam 1-2 kreski - czy to wystarczy? Czy mogą wystąpić jakieś przerwy w sygnale w razie zaniku WiFi? Jak często dekodery "sprawdzają się"?

W razie zaniku WiFi to na pewno mogą i wystąpią przerwy. Bez bez kabla antenowego wszystko wysyłane jest przez kabel sieciowy. Jeżeli podłączysz antenę przez kabel sieciowy przesyłane jest znacznie mniej informacji. Dlatego lepsza jest opcja z kablem. Dekodery nie mają same w sobie możliwości połączenia się w standardzie 802.11 (WiFi) musisz zakupić dodatkowe urządzenia, skonfigurować te urządzenia podłączyć do obu dekoderów. Dopiero w tedy ma to szansę zadziałać. Dlatego jakość tego połączenia będzie zależała od tych urządzeń a nie od dekoderów. Myślę, że nikt Ci nie odpowie na pytanie czy u Ciebie to będzie działać prawidłowo, bo nikt zdalnie nie ma możliwości sprawdzenia Twoich warunków technicznych.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Czytałem info na stronie, ale miałem nadzieję na to, że jednak da się to podpiąć tylko na jeden sposób, czyt. ciągnąc do drugiego dekodera tylko jeden przewód, a nie zarówno SAT i LAN.
No własnie tak jest w wypadku Multiroom Premium - między dekoderami może lecieć jeden przewód - skrętka.
 

jurcio6

New member
Tak jest w pakiecie Multiroom Premium, ale jest on drogi i nie biorę go pod uwagę. W grę wchodzi tylko pakiet świat HD (59zł) + zwykły multiroom (+10zł/odbiornik). Mój błąd - zapomniałem dodać :)

Czy w takim razie przy pakiecie Multiroom standard:
- do każdego dekodera doprowadzam sygnał z anteny SAT (czy antena z konwerterem TWIN oferowana przez N wystarczy, aby podpiąć te dwa dekodery czy też lepiej za te 90zł zakupić coś innego u innego dostawcy? Jeśli coś innego, to z jakim kowerterem?)
- spinam oba dekodery skrętką poprzez LAN (po drodze mam router TP-Link oraz switch TP-Link)
i wszystko wtedy gra i buczy?

W cyfrze sytuacja jest nieco inna, prawda? Generalnie tam jak się bierze multiroom'a, to dostaje się po prostu osobne karty i wówczas nie ma problemu z łączeniem po LANie dekoderów - wystarczy doprowadzić do obu dekoderów sygnał SAT, tak? Tylko, że z kolei tam ten multiroom to prawie jak nie multiroom - latać z kartą co 6 godzin? Co za idiotyzm..
 
Ostatnia edycja:

Alkifron

New member
Czy w takim razie przy pakiecie Multiroom standard:
- do każdego dekodera doprowadzam sygnał z anteny SAT (czy antena z konwerterem TWIN oferowana przez N wystarczy, aby podpiąć te dwa dekodery czy też lepiej za te 90zł zakupić coś innego u innego dostawcy? Jeśli coś innego, to z jakim kowerterem?)

Tak, każdy dekoder łączysz z anteną. Antena którą możesz zamówić posiada konwerter gdzie podepniesz tylko 2 kable. Na Twoim miejscu zastanowił bym się nad zakupem konwertera z 4 wyjściami.

- spinam oba dekodery skrętką poprzez LAN (po drodze mam router TP-Link oraz switch TP-Link)
i wszystko wtedy gra i buczy?

Tak jeśli będą w tej samej sieci to tak.

W cyfrze sytuacja jest nieco inna, prawda? Generalnie tam jak się bierze multiroom'a, to dostaje się po prostu osobne karty i wówczas nie ma problemu z łączeniem po LANie dekoderów - wystarczy doprowadzić do obu dekoderów sygnał SAT, tak? Tylko, że z kolei tam ten multiroom to prawie jak nie multiroom - latać z kartą co 6 godzin? Co za idiotyzm..

Polega to na zapisywaniu uprawnień na kartę, co kilka godzin. W opcji standard uprawnienia te są wysyłane kablem sieciowym dlatego nie musisz zmieniać kart.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Tak jest w pakiecie Multiroom Premium, ale jest on drogi i nie biorę go pod uwagę. W grę wchodzi tylko pakiet świat HD (59zł) + zwykły multiroom (+10zł/odbiornik). Mój błąd - zapomniałem dodać :)
W pakiecie ŚwiatHD jest oczywiście możliwość wzięcia MR Premium:
n: promocja Świat HD


Czy w takim razie przy pakiecie Multiroom standard:
- do każdego dekodera doprowadzam sygnał z anteny SAT
Tak.

(czy antena z konwerterem TWIN oferowana przez N wystarczy, aby podpiąć te dwa dekodery czy też lepiej za te 90zł zakupić coś innego u innego dostawcy? Jeśli coś innego, to z jakim kowerterem?)
Lepiej coś większego i lepiej kupić konwerter quad monoblock, to i Astrę będziesz odbierał.

- spinam oba dekodery skrętką poprzez LAN (po drodze mam router TP-Link oraz switch TP-Link)
i wszystko wtedy gra i buczy?
Tak.
 

jurcio6

New member
Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.

Polega to na zapisywaniu uprawnień na kartę, co kilka godzin. W opcji standard uprawnienia te są wysyłane kablem sieciowym dlatego nie musisz zmieniać kart.

Mam natomiast pytanie jeszcze odnośnie Cyfry+ - czy tam jest możliwość zainstalowania Multiroom'a na podobnych zasadach jak w N? Czy jednak latanie z kartą i synchronizowanie jej z głównym dekoderem co 6 godzin jest jedyną opcją (nie licząc dzielenia poprzez spliter)?

Dziś był dodatkowo u mnie przedstawiciel jakiejś firmy, która jest dystrybutorem Cyfry i twierdził, że wcale nie trzeba przy multiroomie (w cyfrze) synchronizować żadnych kart, że to w ogóle może dawniej tak było, a teraz nic takiego się nie robi. Dodatkowo zapewniał, że mają promocję na abonament i zamiast 70-kilku złotych będę płacił 50zł. Po czym zadzwoniłem do tej firmy i usłyszałem jednak coś innego - promocyjna opłata na pakiet Canal+ kompakt to jednak 60zł a nie 50zł, dodatkowo można zamówić multiroom oparty na dwóch oddzielnych dekoderach i kartach, natomiast trzeba wtedy płacić 15zł/miesięcznie więcej. Na dodatek wpierw to uruchamiają na tych synchronizowanych kartach, za dwa dni dają jedną normalną kartę, a za kolejne trzy dni dają dopiero drugą abonencką kartę i można normalnie oglądać. Czy jest to możliwe? Śmierdzi machlojkami..
 
Ostatnia edycja:

mactwar

New member
Poprawcie mnie jeśli się mylę...

Chce podłączyć N w 2 pomieszczeniach.
Mam u siebie kabel antenowy w ścianach z wyjściami w każdym pokoju i końcem wyprowadzonym na balkon. Wiem że musiałbym przewiercić sie z drugim kablem z balkonu i podłączyć oba (ten co już jest w ścianie i ten nowy) do głównego dekodera.
I teraz główna wątpliwość, czy chcąc używać multiroom mogę podłączyć drugi dekoder do kabla w ścianie w innym pokoju (to będzie ten sam kabel/sygnał, który już jest wpięty do dekodera głównego), oprócz powyższego musiałbym połączyć jeszcze dekodery ze soba za pomocą WIFI.

Szukałem info na stronie N ale nie mogę znaleźć nic co by rozwiało moje wątpliwości.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Poprawcie mnie jeśli się mylę...

Chce podłączyć N w 2 pomieszczeniach.
Mam u siebie kabel antenowy w ścianach z wyjściami w każdym pokoju i końcem wyprowadzonym na balkon.

Możesz doprecyzować co rozumiesz przez ten kabel antenowy?
Jak możesz mieć wyjścia tego samego kabla w różnych pokojach?
Może masz na myśli kabel od anteny do telewizji naziemnej?

Wiem że musiałbym przewiercić sie z drugim kablem z balkonu i podłączyć oba (ten co już jest w ścianie i ten nowy) do głównego dekodera.
I teraz główna wątpliwość, czy chcąc używać multiroom mogę podłączyć drugi dekoder do kabla w ścianie w innym pokoju (to będzie ten sam kabel/sygnał, który już jest wpięty do dekodera głównego), oprócz powyższego musiałbym połączyć jeszcze dekodery ze soba za pomocą WIFI.

Szukałem info na stronie N ale nie mogę znaleźć nic co by rozwiało moje wątpliwości.
O.K. W skrócie są dwie możliwości.

Multiroom Premium
Do głównego dekoder (turbodekodera lub monsterboxa) muszą być doprowadzone 2 niezależne kable antenowe z konwertera umieszczonego na antenie satelitarnej. Drugi dekoder nie musi mieć żadnej anteny (chociaż może mieć podpiętą i antenę satelitarną i DVB-T), ale musi być spięty skrętką do dekodera głównego. Zamiast spinać dekodery bezpośrednio oba można podłączyć do tej samej sieci lokalnej (czyli do rutera lub switcha). Połączenie bezprzewodowe w większości przypadków (chodzi o zakłócenia od innych sieci WiFi) nie wchodzi w rachubę.

Multiroom Standard
Do głównego dekoder (turbodekodera lub monsterboxa) musi być doprowadzony co najmniej 1 kabel antenowy z konwertera umieszczonego na antenie satelitarnej (lepiej podpiąć 2, bo daje to możliwość nagrywania innego niż oglądany program bez względu na to z jakiego transpondera idzie). Drugi dekoder (i każdy kolejny - można ich podpiąć do 5-ciu) musi być podpięty do niezależnego kabla antenowego idącego z konwertera umieszczonego na talerzu anteny. Wszystkie dekodery muszą być podpięte do tej samej sieci lokalnej. Przy multiroomie standard nie ma przeciwwskazań, aby połączenie to było robione przez WiFi.

MR premium ma szereg dodatkowych funkcji, których nie ma MR standard, takich jak dostęp na dekoderze dodatkowym do VoD i nagrań własnych, a na głównym dekoderze dostęp do stacji DVB-T odbieranych anteną naziemną podpiętą do dekodera dodatkowego (o ile jest podpięta).
 
Ostatnia edycja:

mactwar

New member
Możesz doprecyzować co rozumiesz przez ten kabel antenowy?
Jak możesz mieć wyjścia tego samego kabla w różnych pokojach?
Może masz na myśli kabel od anteny do telewizji naziemnej?

Jak kupowałem mieszkanie to magik od kablówki i satki, powiedział, że położył mi kabel w całym mieszkaniu i w każdym pokoju zrobił mi gniazdo a drugi koniec kabla wyprowadził na balkon.
Według niego wystarczyło zamontować antenę i wpiąć dekoder w gniazdo w ścianie, tylko nie wiem czy mogę jednocześnie wpiąć dwa dekodery ??
 

JackS.

New member
Bez reklam
Jak kupowałem mieszkanie to magik od kablówki i satki, powiedział, że położył mi kabel w całym mieszkaniu i w każdym pokoju zrobił mi gniazdo a drugi koniec kabla wyprowadził na balkon.
Według niego wystarczyło zamontować antenę i wpiąć dekoder w gniazdo w ścianie, tylko nie wiem czy mogę jednocześnie wpiąć dwa dekodery ??
Ależ skąd! Takim kablem to możesz przesyłać do wielu dekoderów jedynie sygnał jaki wchodzi z naziemnej anteny, lub kablówki. W przypadku sygnału z anteny satelitarnej każde wejście antenowe dekodera musi być poprowadzone osobnym kablem z osobnego wyjścia konwertera anteny.
 

mactwar

New member
Czyli na antenie powinienem zamontować konwerter quad i do domu wprowadzić jeszcze 2 kable do domu i je wpiąć główny dekoder, blisko anteny, a do kabla który już jest w ścianie podłączyć ten dodatkowy dekoder, żeby uniknąć ciągnięcia kabla przez całe mieszkanie. I wtedy "spiąć" oba dekodery po WIFI.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Czyli na antenie powinienem zamontować konwerter quad i do domu wprowadzić jeszcze 2 kable do domu i je wpiąć główny dekoder, blisko anteny, a do kabla który już jest w ścianie podłączyć ten dodatkowy dekoder, żeby uniknąć ciągnięcia kabla przez całe mieszkanie. I wtedy "spiąć" oba dekodery po WIFI.
Do multiroomu standard tak będzie optymalnie.
 
Do góry