Monitor Audio Studio 89 - Kolumny, które mają być inne

M.

hdtv.com.pl
Monitor Audio Studio 89 to najnowszy głośnik, inspirowany współczesną kulturą i indywidualną ekspresją.

Monitor_Audio_STUDIO89(2).jpg
Monitor Audio Studio 89

Legendarna seria Studio, która narodziła się w latach 80., wprowadziła do domów dźwięk o jakości monitora studyjnego. Studio 89 to nowoczesny projekt, który czerpie inspirację z tej kultowej serii. Nowe konstrukcje są kompaktowe i mają wyjątkowy design, ale mimo niewielkich gabarytów są zdolne do wypełnienia wyjątkowym dźwiękiem także dużych pomieszczeń. W kolumnach zastosowano wiele najnowocześniejszych innowacji Monitor Audio. Projekt narodził się w duchu filozofii Transparent Design, która obecna była także podczas tworzenia modelu Hyphn.

Monitor_Audio_STUDIO89.jpg
monitoraudio.com

Monitor Audio Studio 89 mogą nawiązywać do lat 80., poczucia ekscytacji i kreatywności, które w Wielkiej Brytanii obecne były w tej dekadzie. Pod względem technologii jest to jednak wyjątkowo nowoczesna konstrukcja oferująca wyjątkową scenę dźwiękową, obrazowanie i szczegółowość. Jest to w dużej mierze zasługa konfiguracji przetworników MTM (Mid-Tweeter-Mid) typu „point source". W centrum tego rozwiązania umieszczono najnowszy przetwornik wysokotonowy MPD (Micro-PleatedDiaphragm) III, który otoczono dwoma przetwornikami nisko-średniotonowymi RDT (Rigid-Diaphragm Technology) III 4 ¼". Pasmo pomiędzy głośnikami dzieli zoptymalizowana zwrotnica 3. rzędu, zapewniająca właściwą charakterystykę częstotliwościową dla każdego przetwornika, zapewniając symetrię ich odpowiedzi, co pomaga kontrolować dyspersję. Otrzymano w ten sposób wysokiej klasy dźwięk o skali i jakości, która przeczy rozmiarom kolumn Studio 89.


Podwójne membrany głośników nisko-średniotonowych składają się z trzech ultracienkich warstw, zapewniających sztywność i wytrzymałość. Zewnętrzna powłoka C-CAM, czyli aluminiowo-magnezowa powłoka ceramiczna, połączona jest z rdzeniem o strukturze plastra miodu Nomex, a tylna powłoka wykonana jest z tkanego włókna węglowego. W rezultacie powstała super lekka i bardzo mocna konstrukcja kanapkowa.

Aby każdy głośnik działał w harmonii z pozostałymi, a podział częstotliwości pomiędzy nimi był płynny, zwrotnice poddano wielogodzinnym odsłuchom. Selekcję podzespołów przeprowadzano przy użyciu najlepszych kondensatorów polipropylenowych i poliestrowych, cewek z rdzeniem powietrznym i niskostratnych laminowanych cewek z rdzeniem stalowym, zapewniających precyzyjny transfer sygnału i zminimalizowane zniekształcenia.

Studio 89 korzysta również z wyjątkowo mocnej i sztywnej obudowy. W tych kompaktowych konstrukcjach zastosowano 18-milimetrową ściankę przednią oraz sztywne, 15-milimetrowe ścianki boczne. Precyzyjnie obliczone i rozmieszczone przegrody wewnętrzne zapewniają dodatkową wytrzymałość i usztywnienie. Ich sprytna konfiguracja umożliwia przepływ powietrza przez górną i dolną część obudowy przez wyloty bas-refleksu HiVe II, zmniejszając potencjalne turbulencje i szum powietrza. Obudowa działa w doskonałej harmonii z przetwornikami i zwrotnicą – to kompletny system, realizujący filozofię Transparent Design firmy Monitor Audio. Jest to badawczo-rozwojowe podejście polegające na utrzymaniu równowagi między wzornictwem a technologią. Jedno nigdy nie może dominować nad drugim i oba odgrywają istotną rolę w spełnianiu obietnicy neutralności muzycznej i przejrzystości akustycznej. Design głośników został zaprojektowany tak, aby wyglądały pięknie w każdym otoczeniu.

Monitor_Audio_STUDIO89(1).jpg
Monitor Audio Studio 89

Każdy produkt Monitor Audio jest wynikiem intensywnej pracy zespołu projektowego, dbającego o to, by wszystkie aspekty jakości dźwięku, technologii i wzornictwa działały w harmonii. Studio 89 jest fizyczną manifestacją tego podejścia.

Czerpiąc inspirację z oryginalnego modelu Studio 15, Studio 89 wyróżnia się czarnym wykończeniem o wysokim połysku. Membrany przetworników wykończono z kolei kolorem złota. Studio 89 to jedyny model marki Monitor Audio dostępny w tym luksusowym wykończeniu.

Monitor_Audio_STUDIO89(3).jpg
Monitor Audio Studio 89 na opcjonalnych podstawkach

Uzupełnieniem konstrukcji Monitor Audio Studio 89 są specjalne standy, które dzięki wytłaczanej aluminiowej kolumnie centralnej optymalizują brzmienie kolumn, a jednocześnie pozwalają na umieszczenie ich w dowolnym miejscu. Podstawki Studio 89 oferują również elegancki system zarządzania kablami głośnikowymi, a zintegrowane kolce i gumowe nóżki gwarantują, że niezależnie od powierzchni na której będą stały pozostaną doskonale stabilne.

Monitor_Audio_STUDIO89(4).jpg
Monitor Audio Studio 89 - tył

Wybrane dane specyfikacji technicznej kolumn Monitor Audio Studio 89 prezentują się następująco:
 • Skuteczność (2.83v @ 1m, Free-Field): 86 dB
 • Zalecana moc wzmacniacza (RMS @ 4 Ohm, Music Signal): 50 - 300 W
 • Moc (RMS @ 6 Ohm, Pink Noise, 6dB Crest Factor): 150 W
 • Nominalna Impedancja: 6 Ohm
 • Minimalna Impedancja (20 Hz to 20 kHz): 4.2 Ohm @ 220 Hz
 • Przetworniki:
  • 2 x 41/4" (108 mm) RDT III Bass-Mid Drivers
  • 1 x MPD III Tweeter
 • Pasmo przenoszenia (w pomieszczeniu (-6dB)): 48 Hz - 60 kHz
 • Max SPL (Jedna kolumna @1m Z-Weighted): 113 dB
 • Konstrukcja: Wentylowana
 • Częstotliwość strojenia portu: 58 Hz
 • Punkty podziału: 2400 Hz
 • Wymiary (z terminalami) (W x S x G): 340 x 157 x 361 mm
 • Waga: 7.6 kg /szt
Rekomendowana cena detaliczna kolumn Monitor Audio Studio 89 to 10990pln. Z kolei Standy Studio 89, brytyjski producent wycenił na 2709pln. Kolumny powinny trafić do sprzedaży w lipcu tego roku.
 
Ostatnia edycja:
Do góry