MONITOR AUDIO BX 6-opinia znawców

harlesden

New member
Przeczytałem definicję DAC, ale nadal nie kumam jak to się ma do mojego stereo. Doradźcie co kupić by móc tam zarzucić CD. Im taniej tym lepiej, bo i tak budżet już przekroczony.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
DAC - czyli przetwornik cyfrowo - analogowy (Digital to Analog Converter) lub inne oznaczenie to C/A. Zadaniem takiego przetwornika jest przerobienie sygnału cyfrowego na analogowy, czyli przeważnie taki jaki wychodzi ze wzmacniacza stereo (czincze). Wyjścia cyfrowe to np. optyczne, coaxial czy HDMI. Sporo wzmacniaczy stereo nie ma wbudowanego DAC, dlatego taki przetwornik musi mieć wbudowany odtwarzacz CD lub po prostu kupuje się go oddzielnie. Niektóre jednak posiadają i wtedy podpinasz odtwarzacz cyfrowo do wzmacniacza a ten wypuszcza już jako sygnal analogowy. Łopatologicznie można napisać że wzmacniacz który ma wejścia cyfrowe z tyłu obudowy ma wbudowany DAC a taki który ma tylko analogowe nie posiada. Dla jakości dźwięku to ważny element, dlatego nawet najtańsze odtwarzacze BD czy DVD które posiadają taki przetwornik lub nawet wzmacniacz mogą nie zapewnić wystarczającej jakości dźwięku. W audio jest niestety tak że nie da się tanio i dobrze, bo cena idzie za jakością dźwięku jak i samych elementów zestawu. Mawia sie również, że sprzęt Nasz zagra tak dobrze jak jego najsłabsze ogniwo, dlatego ludzie mający dobre zestawy wymieniają kable głośnikowe, zasilacze, listwy zasilające itd., chociaż to dłuższy temat na dyskusję. Ja u siebie pod wzmacniacz miałem podpięty stary, ale dobrej jakości odtwarzacz DVD który był podpięty analogowo. Dźwięk wydawal mi się ok., do momentu kiedy nie dokupiłem dedykowanego odtwarzacza CD. Różnicę dalo się usłyszeć i to wcale nie na granicy percepcji. Ja jak pisałem, gdybym miał taki sprzęt jak Ty to z czasem bym zainwestowal w porządniejszy odtwarzacz lub dobrej jakości DAC, który też potrafi dobrze ponad 1k kosztować.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Było kilku kolegów na forum którzy porównywali odtwarzacz BD za powiedzmy 2,5k do nawet ciut tańszego odtwarzacza CD i przewyższał on jakością brzmienia BD. Widzisz, dużo zależy czego oczekujesz od brzmienia i jak jestes osłuchany, bo sporej liczbie ludzi wystarcza dźwięk np. z amplitunera KD za 1500zł i odtwarzacza BD za 300zł, a są koledzy którzy dążą do coraz lepszej jakości i słyszą te róznice sprzętowe. Kup sobie na początek BD, a po czasie zobaczysz czy Ci wystarczy czy może będziesz chciał iść o stopień wyżej.
 

harlesden

New member
Ja jestem cholernie osłuchany. :D Dotychczas słuchałem muzyki na zestawie creative 5.1 na kompie a na żadnym zestawie nigdy nie słuchałem. Za dzieciaka tylko jakieś wieże sony, a TV zawsze tylko z wbudowanych głośników.
Najtańszy blu to pewnie koszt 200zł, a taki w miarę grający odtwarzacz cd? Rozumiem, że gdy kupię odtwarzacz cd to do niego jeszcze musiałbym blu , bo na odtwarzaczu cd (jak sama nazwa mówi) odtworzę jedynie cd do audio?
Poleć jakiś "w miarę" odtwarzacz cd, zobaczę wtedy ceny.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja kupiłem wcześniej tego Panasonica co mam w stopce i jestem zadowolony. Oprócz ceny zwróć uwagę na awaryjność, aktualizacje ( dlatego wi-fi jest fajnym gadżetem), szybkość działania. Sporo osób ma Panasy do swoich zestawów i sobie chwali.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Było kilku kolegów na forum którzy porównywali odtwarzacz BD za powiedzmy 2,5k do nawet ciut tańszego odtwarzacza CD i przewyższał on jakością brzmienia BD.
Krzychu, dzięki, uśmierciłeś kilku forumowiczów :D
"Było kilku kolegów..." - oni jeszcze nadal są! :D
A tak na poważnie też mogę potwierdzić o czym pisze Krzysiek. Sam słuchałem dobre pół roku płyt CD z odtwarzacza BD - wydawało się ponadprzeciętnie, ale najtańszy CDek rozłożył odtwarzacz BD na łopatki po 5-ciu sekundach słuchania... :)
Natomiast nie stresuj się, pomału z zakupami, możesz robic to etapami... Osłuchaj się z jednym, potem zdecydujesz czy potrzeba czegoś więcej
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Czyli koniecznością jest wydanie 1k zł na dvd lub odtwarzacz cd i do tego jeszcze sam bluray?
No to ładnie.

Odtwarzacze DVD to już raczej historia . Inaczej wygląda sprawa jeżeli ktoś ma w domu DVD oparte o dobry napęd (który oczywiście jest sprawny) wtedy kupno zewnętrznego przetwornika C/A ma sens ,bowiem na 95% uda się poprawić dźwięk

Najlepiej jakbyś kupił sobie klasyczny odtwarzacz CD - najtańszy sensowny Denon DCD 520 ,jeżeli chcesz coś lepszego Marantz CD5005 ,Harman .Z używanych Marantz CD 6003/6004 ,Onkyo CS-5VL
 
Ostatnia edycja:

harlesden

New member
Nie mam ani kolekcji cd audio ani dvd ani do blu-ray, ale od kupna planuję kompletować nałogowo cd, a blu-ray to tak bardziej przyszłościowo, bo wiadomo, że czasem może jakiś film tam w postaci dvd wrzucę, a może i blu-ray. Nie jestem osłuchany w ogóle. Wy temat ogarniacie od kilku(nastu) lat, więc doradźcie co dla laika lepsze. Blu-ray czy odtwarzacz cd. Oczywiście w takim przedziale cenowym jak wymienione sprzęty.

PS. Jak ktoś ma jakieś dobre źródełko cd z nie co niższą ceną, to poproszę o info na pw, jakieś sklepy online tanie, lub polecani użytkownicy allgo
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli nie masz płyt CD to na początku może kup tani blu tylko taki żeby miał optyka lub coaxial-a. Podłączysz go pod dac we wzmacniaczu. Pewnie i tak na początku będziesz słuchał z głównie z plików mp3 czy flac. I będziesz mógł oglądać filmy. Jak uzbierasz trochę płyt to wtedy można pomyśleć o kompakcie cd. Chyba, że pójdziesz w kierunku plików to wtedy możesz myśleć o odtwarzaczu strumieniowym.
 

harlesden

New member
Jakich plików? Chodzi o mp3? To wtedy mp3 można odtwarzać na odtwarzaczu strumieniowym? A jakość jest tak dobra jak z płyt?
Sorry, ale ja nie w temacie i dlatego trzeba jak dziecku tłumaczyć :)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Na początek może być, ale poszukaj takich, które mają analogowe "audio out" na tzw. czincze, moim zdaniem dźwięk przy takim połączeniu jest lepszy
 

harlesden

New member
Do tej pory z komputera i na creative 5.1 pod kompa podłączanego. Też nie będę wspominał skąd muzyka :) także jakość mp3 na tym "sprzęcie" delikatnie mówiąc - bez rewelacji.

Także ja nawet jeszcze nie raczkuję w audio ;-)
W tym co kupuję, to jak dla mnie pewnie pominę etapy raczkowania i będę od razu chodził lub nawet biegał...:D
 
Ostatnia edycja:
Do góry