Moduł CI (z mpeg4 do mpeg2)

mp50

New member
Witam
Jaki moduł CI włożyć do tv aby przetworzyć sygnał z mpeg4 na mpeg2? Mam tylko dźwięk - obrazu brak. Pojawia się komunikat "nie obsługiwany format wizji"
Odbieram sygnał naziemny nadawany przez emitel w Warszawie. Czy moduł CI po konwersji do mpeg2 wygeneruje sygnał HD czy jednak SD?

Philips 32" pfl7403d/12 dvb-t mpeg-2

pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

coroner-666

New member
mp50 napisał:
Witam
Jaki moduł CI włożyć do tv aby odebrać lub przetworzyć sygnał z mpeg4 na mpeg2?
Odbieram sygnał naziemny nadawany przez emitel w Warszawie.

Philips 32" pfl7403d/12 dvb-t

pozdrawiam

witam
dobre pytanie, zwlaszcza ze nigdzie nie znalazlem listy kompatybilnych modulow CI. gdzies na forum widzialem, ze Viaccess Extra NP4, podobno jest nierozpoznawalny przez tv philipsa.

pozdrawiam

p.s. jezeli ktos znalazl liste kompatybilnych modulow CI to prosilbym o podzielenie sie ta informacja - rowniez jestem zainteresowany
 

Max123

New member
marianin napisał:
Te moduły zamieniają MPEG4 w MPEG2 jedynie w SD.
Zgadza się, uzupełnię, że nawet jak są rozpoznawalne (mam Samsunga), to są nic nie warte, obraz przycina się, rozjeżdża, napisy na linijce w dole ekranu przeiwjają się niepłynnie tzn. skokmi, a po jakimś czasie (30 minut) wiesza się, kartę trzeba wyjąć i włożyć ponownie, do tego karta (Neotion) w module mocno nagrzewa się.
Jednym słowem, gra nie warta świeczki, szkoda pieniędzy. Rok temu moduł z kartą kosztował ok. 300 złotych, a w tej chwili Ferguson obsługujący standard HD i działający bez zarzutu - 430 złotych.
 

Robertus64

New member
Bez reklam
Tylko tuner , tak jak napisał Max , za pomocą tunera masz przynajmniej HD jezeli tv jest HD Ready , natamiast karta zdekoduje tylko do SD i nic to nie da w HD Ready - tu potrzebne jest 720p a MPEG 2 to 576 czyli PAL czyli SD:(
 
J

Judash

Guest
  • źródło: tp emitel/dvbnews
TP EmiTel na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczął testy kodowania w ramach nadajników DVB-T. Wykorzystywana jest najnowsza wersja systemu NDS VideoGuard. Telewizja Polska wraz z NDS dostarczyli do testów moduły CI z kartami VideoGuard i rozpoczęto już badanie odbiorników posiadających gniazda CI w kwestii ich współpracy i dekodowania oferty.


Testy technologiczne kodowania są prowadzone wyłącznie od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00, aby były możliwie najmniej uciążliwe dla widzów. Szyfrowane są tylko kanały TVP HD i TVP Sport. Mogą występować przerwy w kodowaniu. Testy potrwają 2 do 3 tygodni.

Prowadzone testy systemu kodowania mają na celu poznanie aspektów technologii scramblingu w ramach transmisji naziemnej telewizji cyfrowej oraz sprawdzenie poprawności działania dostępnych na rynku dekoderów DVB-T z modułami deszyfrującymi.

Ze wstępnych testów wynika, że niestety większość odbiorników DVB-T i Combo oraz telewizorów MPEG-4 z CI, które mogą pracować z modułami CI, z modułem od NDS VideoGuard nie zawsze sobie radzą. Wyjątkiem był jeden telewizor z wbudowanym gniazdem CI i tunerem MPEG-4 marki LG. Moduł CI nie wystartował na odbiornikach RWT DTV-401T, Ferguson FT8200HD, KAON KSC-S 660 HD i Technomate TM-6900 HD Combo. Nie testowano jeszcze telewizorów Sharp z wbudowanym MPEG-4 oraz odbiorników Globo HD TS1 i GoSat GS-8010CRCI HD, ale zostaną także sprawdzone w najbliższym czasie - gdy do testów trafi więcej modułów NDS.

Oczywiście jest to jedynie kwestia oprogramowania - producenci będą mieli możliwość jego dostosowania, w tej chwili nie ma jeszcze szerszego dostępu do modułów. Mało prawdopodobne w tej chwili jest także docelowe kodowanie w DVB-T. Są to tylko testy kodowania, a sygnał powinien być FTA, bo to daje szanse powodzenia po uruchomieniu nadajników DVB-T.
 

wlodpe

New member
Judash napisał:
  • źródło: tp emitel/dvbnews
TP EmiTel na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczął testy kodowania w ramach nadajników DVB-T.


Jak ten Emitel wlazł w technologię MPEG4 to niech najpierw opracuje moduły CI do wspólpracy z odbiornikami, które mają tylko MPEG2.
I to takie, co będą potrafiły HD obrabiać!
Powinni przygotować takie moduły i odgórnie zobligować producentów sprzętu do udostępnienia właściwego oprogramowania dla telewizorów.
Ludzie nakupili sprzętu z DVBT (ja też), no i kicha - następne pudełka trzeba kupować, żeby cyfrówkę naziemną odebrać!
A teraz, zamiast myśleć o tych co w butelkę nabili, to już z modułami do kodowania kombinują, żeby przypadkiem się ludziska za dużo nie naoglądali.:hmm:
 

rafel1809

Member
wlodpe napisał:
Judash napisał:
  • źródło: tp emitel/dvbnews
TP EmiTel na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczął testy kodowania w ramach nadajników DVB-T.


Jak ten Emitel wlazł w technologię MPEG4 to niech najpierw opracuje moduły CI do wspólpracy z odbiornikami, które mają tylko MPEG2.
I to takie, co będą potrafiły HD obrabiać!
Powinni przygotować takie moduły i odgórnie zobligować producentów sprzętu do udostępnienia właściwego oprogramowania dla telewizorów.
Ludzie nakupili sprzętu z DVBT (ja też), no i kicha - następne pudełka trzeba kupować, żeby cyfrówkę naziemną odebrać!
A teraz, zamiast myśleć o tych co w butelkę nabili, to już z modułami do kodowania kombinują, żeby przypadkiem się ludziska za dużo nie naoglądali.:hmm:
Dokładnie
I jeszcze abonament i napewno jeszcze coś wymyslą. Coś mi się wydaje, że ta polska wersja tv naziemniej będzie strasznym niewypałem. Poprostu w tym kraju robi się wszystko, aby koncerny były syte oraz fiskus, ludzie natomiast się zupełnie nie liczą:(
 

valdorff

New member
Info

Witam!
Philips 37PFL5603D/10 + moduł Neotion NP4 produkcji Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej działa poprawnie. Hula cała paczka ze Śremu.
Dodam, że moduł jest sygnowany M:11 D:27/05/09.
Ale nie wiem, czy te symbole mają jakieś znaczenie.
Pozdr.
 

wlodpe

New member
valdorff napisał:
Witam!
Philips 37PFL5603D/10 + moduł Neotion NP4 produkcji Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej działa poprawnie. Hula cała paczka ze Śremu.
Dodam, że moduł jest sygnowany M:11 D:27/05/09.
Ale nie wiem, czy te symbole mają jakieś znaczenie.
Pozdr.
:confused::confused::confused:
A gdzie można nabyć ten model?
Symbol może mieć znaczenie!!!
Na All-o jest dostępny z symbolem M:07 D:7/12/07
Jeśli jest to data produkcji, to wersja może być zupełnie inna (1,5 roku różnicy). :???::???::???:
 

amigo1

New member
Nie gniewajcie się za odgrzebanie starszego tematu, ale nie ma sensu aby zakładać kolejny w którym chodzi o to samo.

Posiadam TV 42PFL5603D/12 i niedawno uruchomili 8 kanałów w DVB-T a i ceny modułów CI już są całkiem przystępne (jak kupowałem TV to z MPEG-4 były droższe o 700zł a o DVB-T jeszcze słowiki nawet nie śpiewały więc nie było sensu dokładać) natomiast teraz gra jest warta świeczki.

Chodzi o model Neotion NP4 z MPEG-4 adres bez (w spacje dopisać /): rwt.pl cms dzial id 36 Modul_MPEG-4_telewizji_cyfrowej Konwerter MPEG-4 telewizji cyfrowej z procesorem NP4+(można go nabyć w sklepie internetowym firmy RWT bądź na aledrogo.)

I pytanie, może ktoś z was miał okazje sprawdzić czy działa z tym modelem, w oficjalnie przetestowanych odbiornikach (w spacje dopisać /): rwt.pl public dokumenty lista%20kompatybilnych%20telewizorow%20Kwiecien%202010.pdf
Nie ma tego modelu, a co więcej większość ma końcówkę /10 a nie /12
Coś gdzieś niby było że te /12 było nie na polskę, i dlatego nie były z MPEG-4, ale skoro jest gniazdo CI i można zrobić konwersje MPEG-4 do MPEG-2 to było by to wygodniejsze zamiast dodatkowego dekodera z dodatkowym pilotem itd..
 

michalbryl

New member
mam zamiar kupic tę karte CI jednak nie wiem czy będzie to działac,skoro obraz przezkakuji i wiesza a karta się grzeje :???: czy nie lepiej będzie zadzwonic do serwisu i zapytac jaka karta ci będziw pracowac na 42PFL5603D.
 

amigo1

New member
Więc tak. Konsutlując się z philips-customercare.com otrzymałem informację z linkiem dokładnie do modułu NP4+ z Radomskiej firmy RWT iż będzie on współpracował, więc nie zastanawiając się dłużej zakupiłem moduł i zacząłem boje z zmuszeniem go do współpracy.

Pierwsze objawy po podłączeniu to brak jakiejkolwiek informacji/ustawień dot. tego modułu, po czym w opcji "testowy odbiór cyfrowy" wyszukałem prawidłowo kanały (bez modułu nie wyszukuje nic).
Działa EPG (bez polskich znaków) działa dźwięk, niestety zamiast obrazu komunikat "niewspomagany format wizji"
Więc napisałem ponownie do wsparcia philipsa gdzie szybko odpisano mi że aby aktywować dekoder MPEG-4 trzeba wyszukać kanały na kraju "Finlandia" zdziwiony takim "mykiem" podjąłem kolejne próby uzyskania obrazu, niestety ani w Finlandii ani w kilku innych krajach nie znają jak zdekodować obraz.
Różnica jest po wybraniu kraju "Inne" wówczas TV nie szuka po cyfrowych tylko po analogowych.
Jako ostania przychodząca mi na myśl próba to aktualizacja oprogramowania, więc pobrałem najnowszą wersje: Q522E_0.64.79.0 z dnia 2010-01-20
Lecz obraz nadal jest "niewspierany"
Wiem że w liście sprawdzonych odbiorników które współpracują z tym modułem nie ma mojego odbiornika, lecz wiadomo że każdy by chciał spróbować, zamiast dokładać dodatkowe zewnętrzne dekodery z kolejnymi pilotami.
Tak wygląda próba wyszukiwania kanałów: youtu.be/5YBuXojUZOw
 

wlodpe

New member
Gratuluję odwagi i cierpliwości w drążeniu tematu odbioru MPEG4 poprzez CI.

Proponuję pozew zbiorowy przeciwko Philips Polska za brak jakichkolwiek działań po sprzedaży tysięcy odbiorników niekompatybilnych z siecią kraju dystrybucji.
Przeglądając rozwój oprogramowania dla TV serii 9603 (jedna z pierwszych na rynku z DVBT) łatwo zauważyć, że dla innych krajów (UK, Belgium, Finland, Spain) wprowadzono dedykowane poprawki związane z lokalnymi warunkami dystrybucji sygnału.
Ale żadna z tych poprawek nie dotyczyła "poland", gdzie akurat wymyślono zmianę systemu kodowania z MPEG2 na MPEG4. Tak generalna zmiana warunków lokalnych domagała się interwencji u producenta i umożliwienia adaptacji sprzętu poprzez moduły CI (jeśli updade samego softu nie był możliwy).
To jawne "olewanie" naszego rynku, co źle świadczy o powadze koncernu PHILIPS.
 

amigo1

New member
W długim oczekiwaniu na odpowiedź z BOK Philipsa otrzymałem taką poradę:
__________________________________________________________

"Szanowny Kliencie,

W odpowiedzi na otrzymanego maila informuję, że opisane przez Pana objawy
mogą świadczyć o nieprawidłowym zainstalowaniu karty.
Tuner cyfrowy w urządzenia uruchamia się lecz sygnał video nie jest
poprawnie przekierowany do telewizora.

W związku z tym proponuję kontakt z firmą RWT. Byc może konieczna
będzie wymiana karty.

Z poważaniem,
A.M."
__________________________________________________________

Wnioskując z zapewnień BOK iż ta karta ma współpracować to jestem troszku skołowany, i nie mam na razie chęci kupować kolejnej, aż trafię na tą która ma działać.
Karty niestety nie miałem jak sprawdzić w innym TV aby mieć pewność że działa jak należy, ale otrzymując zapewnienie osoby u której kupiłem że jest sprawna, podejrzewam że tak jest.
Więc sprzedałem.
Szkoda że nie jestem programistom, bo można uzyskać kod źródłowy do oprogramowania, wówczas sam bym sobie poprawił oprogramowanie a przede wszystkim zwiększył funkcjonalność menu, tak jak to było w szklanych.
Wszystkie podstawowe funkcje łatwo dostępne takie jak np. Sleep Timer do którego trzeba się nieźle dokopywać w menu.

Sprawa z dekoderem na złączu CI+ może jeszcze nie jest całkiem zamknięta, jeżeli PHILIPS nie poprawi oprogramowania co jest bardzo prawdopodobne to być może firma RWT poprawi swoje karty, bądź pojawią się inne które będą współpracować.

Jeżeli ktoś miał by możliwość jeszcze przetestować w swoim TV to czekam na informację, bo nie ukrywam iż bardzo chciał bym ożywić cyfrowy dekoder, a zmiana tv nie wchodzi w grę skoro ten chodzi wyśmienicie.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

proconnekt12

New member
rozwiazanie mpeg4

u mnie po tym zabiegu opisanego poniżej wyszukuje kanały cyfrowe ale nie mam modułu jeszcze

Wejście do menu serwisowego
062596 potem klawisz INFO wszystko należy wykonać dość szybko.
Następnie przechodzisz do: Options > Miscellaneous > ATSC/DVB-T i zmieniasz na On.
Potem jeszcze DVB-T installation do wyboru jest -> (Off lub Contry dependent lub On ) ustawiasz na ON. Wracasz do: Options wybierasz store > store OK i wychodzisz przez naciśnięcie Menu.
Wyłącz i włącz telewizor. Po tym zabiegu powinny ukazać się dodatkowe opcje w menu odnośnie dvb-t. Dalej wyszukaj kanały.
 

sobiecki

New member
Witam serdecznie! To mój pierwszy post, mam nadzieję, że komuś pomoże. Posiadam odbiornik Philips 32PLF9603D/12. Ma on tylko MPEG2. Z tyłu TV pisze, że MPEG2 działa na DVB-T tylko w wyznaczonych krajach - brak kraju Polska.

Opisze krok po kroku co zrobiłem aby zmusić mój odbiornik do pracy z kanałami nadawanymi z DVB-T MPEG4.

A. Włączyłem możliwość konfiguracji kanałów cyfrowych.

Po włączeniu TV w menu gdzie konfiguruje się kanały nie miałem opcji strojenia kanałów cyfrowych.

1. Otworzyłem menu serwisowe: 062596 -> INFO

2. Zmieniłem DVB-T installation na ON.

3. Zmieniłem DVB-C installation na ON.

4. Zapisałem ustawienia, wyłączyłem i włączyłem TV.

W menu znalazłem opcje konfiguracji kanałów cyfrowych.

Ponieważ mam sygnał z kablówki, gdzie piszą że nadają DVB-T MPEG4 cyfrowo na X MHz, wybrałem sygnał X i znalazł mi chyba 7 kanałów.

Wszystkie kanały miały dźwięk, ale nie było wizji - pisało: nie wspomagany format wizji.

B. Uruchomienie obrazu.

Zakupiłem kartę NP4+, tą co wyżej opisujecie. Przed włożeniem jej do TV, wgrałem najnowsze oprogramowanie TV ściągnięte ze strony philipsa. Pisało w pliku txt, że jest poprawiona współpraca z kartami CI.

Po włożeniu modułu do slotu CI (wyłączony TV), pamiętając którą stroną prawidłowo powinno się włożyć moduł (co pokazane jest na module) kanały cyfrowe nadawane w MPEG4 działają!!!

I w zasadzie się ucieszyłem, że udało mi się to zrobić.

Pierwszą rzeczą było porównanie sygnałów cyfrowych z analogowymi:

a) porównując kanał TVP1 cyfrowy/analogowy film - obraz owszem jest lepszy, jednak nie powala na kolana, różnica nie duża, bardziej wyraźny, ostrzejszy, nie posiada tzw. mory

b) porównując kanał POLSAT SPORT NEWS cyfrowy/analogowy tenis ziemny - obraz znacznie lepszy w czasie szybszych ujęć - wyraźniejszy, za piłeczką brak tzw. smugi

Oczywiście to tylko 32 cale, zatem przy większych ekranach może być różnica znacząca.

Oczywiście mowa tutaj była o kanale analogowym i cyfrowym SD.

Szczerze powiedziawszy, cuda z tym modułem CI się nie wyciśnie, lepiej kupić platformę cyfrową i dodatkowy odbiornik, tym bardziej, że jeżeli ktoś nie jest pewny swoich decyzji to grzebanie po menu serwisowym i wkładanie modułu CAM może zakończyć się popsuciem TV.

Acha, około 1 miesiąca używam tego modułu, 2 razy miałem tak, że na kanałach cyfrowych gubiła się wizja, pisało: że nie wspomagany format wizji. Wyglądała to tak, jakby moduł CAM nie pracował. Wyłączenie i włączenie TV pomogła, odbiornik zaczyna jakby na nowo pracować z modułem.

Poza tym obraz jest ok, nie miałem żadnych cięć, smug itp.

Jeszcze jedno co zauważyłem, to podczas przełączania kanałów na wyświetlenie obrazu kanału cyfrowego trzeba czekać od 2 do 3 sekund, gdzie przy kanałach analogowych obraz jest widoczny po przełączaniu w ciągu 1 sekundy.


Pozdrawiam
Wojtek
 
Ostatnia edycja:

adziuxxx

New member
Witam !!!
Mam tv 37PFL9603D/10 zachciało mi sie miec cyfrowe kanały, wiec kupilem moduł CI, wsadziłem do tv, i nic :((((
znalazłem to forum, zrobiłem co napisał kolega sobiecki, wyłączyłem, właczyłem tv wlaczył sie na 5 sek i trzasnął, teraz juz nie działa :(((((
chyba ingerencja w menu serwisowe go załatwiła

I co mam teraz rocić, poza zakupem nowego?

Moze jakieś rady?

w menu zmianiłem dvb-c na on, dvb-t na on, potem store i mój philips padł :(((
 

kamazik

New member
Nie działa

u mnie po tym zabiegu opisanego poniżej wyszukuje kanały cyfrowe ale nie mam modułu jeszcze

Wejście do menu serwisowego
062596 potem klawisz INFO wszystko należy wykonać dość szybko.
Następnie przechodzisz do: Options > Miscellaneous > ATSC/DVB-T i zmieniasz na On.
Potem jeszcze DVB-T installation do wyboru jest -> (Off lub Contry dependent lub On ) ustawiasz na ON. Wracasz do: Options wybierasz store > store OK i wychodzisz przez naciśnięcie Menu.
Wyłącz i włącz telewizor. Po tym zabiegu powinny ukazać się dodatkowe opcje w menu odnośnie dvb-t. Dalej wyszukaj kanały.


Po wpisaniu wg. tego telewizor się nie odpala.
Jest sposób na uratowanie poprzednich ustawień????
 

Kpc21

New member
Ja nie rozumiem, po co się pakować w te moduły, jak i tak za niecały miesiąc nie będzie można na nich odbierać TVP1 (chyba że jest się w zasięgu MUX3, ale to i tak do czasu). Lepiej kupić tuner z HDMI - cena ta sama, a rozwiązanie dużo pewniejsze i trwałe.
 
Do góry