Mocowanie ekranu do sufitu

YAQB21

New member
Witam.

Ponieważ nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie (jeśli przeoczyłem istniejący temat to serdecznie przepraszam), proszę o odpowiedź.

Otóż lada dzień chcę zakupić projektor (najprawdopodobniej Optomę 600x) oraz ekran do kompletu. Wszystko będzie wisiało pod sufitem. Moja wątpliwość jest natury następującej.

Według kalkulatora projekcji na projectorcentral, przy odległości odrobinę poniżej 4.1m pomiędzy ekranem a projektorem wyświetlany obraz będzie o wymiarach 240x135. Takie ekrany są dostępne w sieci. Jednak zgodnie z tym samym kalkulatorem, należy uwzględnić, iż górna krawędź projekcji będzie 26 cm niżej niż sam projektor. Jeśli do tego doliczyć 13 cm uchwyt (tak akurat znalazłe) to w sumie będzie prawie 40 cm niżej.

Mocując ekran pod sufitem, odliczając wymiar kasety, wychodzi na to, że taki ekran jest za krótki o około 30 cm ...

I jak tak sobie myślę, to idąc moją logiką problem "wyjeżdżania" obrazu z ekranu będzie zawsze o ile ekran nie będzie "dłuższy" o np. 30cm ... Proszę o wyjaśnienie, bo aż mi się wierzyć nie chce, żeby zawsze była konieczność kupowania "dłuższego" ekranu, który i tak od góry byłby nie wykorzystany ...

P.S. Jeśli kogoś rozbawi ten "problem" to z góry przepraszam, ale nigdy nie miałem do czynienia z ekranami.
 

ziut

New member
dlatego coraz wiecej jest ekranow gdzie gorna krawedz powierzchni projekcyjnej znajduje sie 40-60cm ponizej kasety.

masz 3 mozliwosci:
- zakup ekranu jak wyzej
- obnizenie mocowania
- ustawienie proja bardziej ku gorze co sie wiaze z koniecznoscia skorygownia wyswietlanego obrazu -> trapez
 

YAQB21

New member
Tak, w sumie wpadłem na 2 z tych 3-ch pomysłów, przy czym:

1. ekran z czarnym paskiem - w rozmiarze o którym pisałem jest o 150 pln droższy, chociaż jego zaletą być może jest to, że nie ma takich odblasków od sufitu (z uwagi na szeroki czarny pas) ... ?
2. Zdystansowanie kasety w moim przypadku jest możliwe, ale o max 20 cm (a to dlatego, że za ekranem jest okno zewnętrzne i nie otwierałoby się ...) - odpada
3. Zmiana kąta zawieszenia projektora (o tym nie pomyślałem) - niby można, ale jakoś mam wrażenie, że to nie jest dobre wyjście ..

Zostaje zatem ... wydać więcej pieniędzy ? :) ...
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
zostaje wydac wiecej pieniedzy....
aczkolwiek wydaje mi sie ,ze wszystkie ekrany (pomijajac "ceraty" za 200zl) we wlasciwych proporcjach do kina domowego (16:9) maja u gory czarny border.
masz wlasciwe wrazenie- proj zainstalowany pod katem to nie jest dobry pomysl.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
1.wedlug opisu to ekran przenosny , na trojnogu - chyba nie o taki Ci chodzi?
2.reczne ekrany o takich gabarytach moga sprawiac problemy podczas eksploatacji- pofalowania.
 

YAQB21

New member
Specyfikacja tego ekranu:

Mocowanie na trójnogu Nie
Mocowanie na ścianie Tak
Mocowanie na suficie Tak

Więc nie wiem dlaczego wspomniałeś o 3-nogu?

Co do pofalowań ... o co dokładniej chodzi? O to, że z czasem będzie miał odkształcenia czy o to, że "byle przewiew" w domu będzie go poruszał czy ... ?

Elektryczny ekran kosztuje lekko 2x tyle ... :/
 

kuro66

New member
Kolega mat74 słusznie zauważył .

Według opisu z aukcji:
Ekrany Easy Use Mobil

To seria ekranów przenośnych na statywie (trójnogu) do projekcji przedniej.

Więc w połączeniu z dalszym opisem:
Mocowanie na trójnogu Nie
Mocowanie na ścianie Tak
Mocowanie na suficie Tak

wynika że opis dotyczy różnych ekranów.
1. Ekrany Easy Use Mobil (łatwe do przenoszenia) na trójnogu.
2.Ekrany Easy Use Wall (łatwe do użycia na ścianie)

Pofalowaniu często ulegają boczne brzegi ekranu jeżeli nie jest dobrze napięty.
 

sonal

New member
W ogłoszeniu z allegro wspominają o 2 typach ekranów: easy use Wall (czyli ścienny) oraz easy use Mobil (czyli przenośny) - pewnie wkleili tekst z materiałów reklamowych producenta i stąd ta pomyłka, fotka wskazuje że chodzi o typ Wall ale i tu się nie popisali bo ja bym powiedział raczej że widnieje na niej ekran elektryczny a nie ręczny.
Pod podanym na stronie linkiem do producenta przedmiotowego modelu nie znalazłem :razz:
Jak na markowy ekran tej wielkości i z borderami to cena wydaje mi się atrakcyjna, dziwnie atrakcyjna (warto zadzwonić i sprawdzić czy te bordery na pewną są - bo bez nich nie radzę kupować ekranu z przeznaczeniem do kina domowego)

dodałem:
masz ten sam ekran taniej na ceneo (w tej samej firmie zresztą), bordery jednak są, i to jakie szerokie!
http://www.ceneo.pl/1658977
 
Ostatnia edycja:
Do góry