Mini test Onkyo TX-SR606

pantomas

New member
Ten test koncentruje się tylko na niektórych cechach urządzenia ocenianych w subiektywny sposób przez autora. Przedstawionej opinii nie należy traktować jak opinii specjalistów również za względu na ograniczony kontakt autora z podobnymi urządzeniami innych producentów.

Onkyo TX-SR606 to najnowszy model amplitunera tego znanego producenta skierowany do średniej klasy miłośników kina domowego. Trafił on w moje ręce niespełna dwa miesiące po rynkowej premierze ale w tym czasie doczekał się już kilku bardzo pozytywnych recenzji. Nowe modele, nowe możliwości, Onkyo obsługuje wszystkie wykorzystywane obecnie formaty dźwięku i posiada wbudowany switch HDMI w wersji 1.3a. Poprzednio użytkowałem amplituner Pioneer VSX-709 i byłem bardzo ciekaw, jak te 7 lat różnicy wieku urządzeń przełoży się na możliwości nowego Onkyo.


Rozpakowanie i instalacja

TX-SR606 zapakowany jest w solidne pudło ze styropianowymi wkładkami. Sprzęt wygląda solidnie i jest sporo większy od Pioneera. Nowe amplitunery robią się coraz większe i należy zwrócić uwagę czy aby na pewno zmieszczą się tam gdzie stały starsze modele. Panel frontowy z aluminium robi przyzwoite wrażenie i mnie osobiście się podoba.
Podłączenia kolumn nie wydają się zbyt solidne, plastik taki jakiś delikatny ale ostatecznie trzyma dobrze. Trochę też tam ciasno i Onkyo mogłoby się pokusić o rozsunięcie złacz bo miejsce na tylnym panelu jest. Dzięki wyposażeniu urządzenia w wejścia HDMI1.3a można podłaczyć DVD tylko jednym kablem HDMI przenoszącym obraz i dźwięk. Na wyposażeniu nie ma żadnych kabli zresztą moje nowe DVD Panasonica też nie dostarczono z kablem. Krótka wycieczka do sklepu była zatem konieczna.


Pierwsze włączenie i konfiguracja

Onkyo wyposażono w OSD (menu wyświetlane na ekranie telewizora) i to polecam na początek. Naprawdę pozwala szybko ustawić wszystko co potrzebne. Ustawienia są możliwe z wykorzystaniem wyświetlacza na panelu frontowym ale to tylko jedna linijka tekstu…
Wkrótce zorientowałem się, że koniecznie muszę zapoznać się z instrukcją obsługi bo ten model ma ogromne możliwości, co do których konieczne jest zapoznanie się z opisem.
Audyssey. To jeden z powodów, dla którego wybrałem ten model. Automatyczna konfiguracja systemu z uwzględnieniem charakterystyki dźwiękowej pomieszczenia. Wystarczy podłączyć mikrofon… najpierw jednak namęczyłem się z rozplątaniem kabla połączeniowego (ktoś bardzo się postarał, żeby rozwijanie trwało co najmniej 5 minut). No ale potem poszło jak z płatka. Trzy pomiary trwały kilka minut, system gotowy do pracy.


Testy odsłuchowe

Na początek “Zabójcza broń 4″ scena otwierająca film. Oglądałem ją wiele razy bo to naprawdę solidna porcja efektów. Tym razem jednak było o wiele ciekawiej. Z tyłu mam takie dwa głośniki “surround”, które zwykle nie imponowały bogactwem dźwięków a czasami wręcz trudno było coś z nich usłyszeć. Onkyo potrafi je jednak wykorzystać znakomicie. Nareszcie słyszę masę dźwięków dochodzących z tyłu, z boku i to nie jakichś popiskiwań ale soczystych wybuchów. Podający deszcz wydaje się mnie otaczać.
Kolejne filmy potwierdzają to spostrzeżenie. Star Wars II (scena na arenie i atak klonów), Gladiator (scena otwierająca). Dżwięki surround są wszędzie, otaczają słuchacza, są wyraźne i głośne.
Teraz czas na wideo muzyczne. Roger Waters wypada fenomenalnie. Dźwięk otacza słuchacza ale głosy artystów dochodzą z właściwego miejsca. Dire Straits mam tylko w wersji ze ścieżką w formie Dolby Digital 2.0 czyli zaledwie dwukanałowy. Przetestowałem kilka programów DSP wzbogacających obraz dźwiękowy. Pro Logic II - rewelacja, artysta śpiewa z przodu, saksofon gdzieś z boku gra , perkusja w tle.


Co mi się podoba

- sposób odtwarzania ścieżki dźwiękowej jest naprawdę wyśmienity i to nie tylko dla dźwięku wielokanałowego ale również dla ścieżek dwukanałowych wzbogaconych DSP,
- wbudowany switch HDMI pozwalający na uproszczenie okablowania,
- tryby odsłuchu nocnego (dla tych co mają sąsiadów): Audyssey Dynamic EQ, który koryguje barwę dźwięku przy niższej głośności oraz tryb Night mode spłaszczający dynamikę,
- autokonfiguracja działa wyśmienicie dzięki Audyssey 2EQ,
- limit głośności dla systemu zapobiegnie przypadkowemu przesterowaniu kolumn,
- wbudowany upscaler wideo przyda się bo mam jeszcze magnetowid VHS


Co mi się mniej podoba

- złącza do głośników,
- dość ubogi pilot


Podsumowanie

Doskonały sprzęt godny polecenia tym, którzy budują sobie kino domowe średniej klasy a także tym, którzy mają urządzenia sprzed kilku lat. Jeśli mieszkasz w bloku to właśnie ten amplituner da duża satysfakcję bez denerwowania sąsiadów. TX-SR606 jest dostępny na rynku w cenie podobnej do poprzedniego modelu 605 ale wzbogacony o nowe możliwości znacznie go przewyższa. Według mnie to najlepszy wybór dla tych co oglądają filmy, koncerty wideo i słuchają muzyki.


Oryginalnie tekst ten został umieszczony na moim blogu pantomas.wordpress.com
 

armi

New member
Bez reklam
małe pytanie...

z jakimi głośnikami grało to ampli i czy w systemie 5.1 czy 7.1 ??

ps
fajny test
 

kubis

New member
Witam, super opisałeś swoje spostrzeżenia na temamt 606 :)
Właśnie dziś odebrałem ampli 606 i głośiczki Jama 606 i będę ostro testował te wszystkie ustawienia :D
Pzdr
 

pantomas

New member
armi napisał:
małe pytanie...

z jakimi głośnikami grało to ampli i czy w systemie 5.1 czy 7.1 ??

ps
fajny test
Front Polaris 120, centralny i surround Tonsile a surround tylny Rubikon. Czyli 7.0 ale w wersji 5.0 efekt jest porównywalny.
 

kubis

New member
Witam, mam prośbę do posiadaczy Onkyo 606 tzn. dziś podłączyłem zestaw KD Onkyo 606 + Jamo 606 bez sub. ale będzie za parę dni i zastanawiam się jak najlepiej poustawiać wszystko w ampli. żeby wszystko dobrze grało. Ja podłączyłem do Onkyo tuner sat. Ferguson 8900 hd i dalej do lcd Sony 32d3000 wszystko kabelkam hdmi. Pózniej zrobiłem automatyczną konfigurację głośników ale troszkę pozmienałem bo nie za bardzo mi to grało. Zastanawiam się dlaczego nie mogę ustawić Dolby DIgital w ampli. jak chodzi mi satka? Może ktoś napisze jak najlepiej skonfigurować Onkyo żeby wykorzystać jego potencjał :) ja niestety nie znam się za dobrze ale mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto mi pomoże.
Pozdrawiam
 

pantomas

New member
Naciskasz na pilocie przycisk "DISPLAY" i pokaże Ci na wyświetlaczu jaki sygnał wchodzi na wzmacniacz. Dostępne dla tego sygnału tryby DSP znajdziesz w instrukcji w rozdziale "Using the listening modes".
Jeżeli sygnał nadawany z satelity nie jest Dolby Digital to takiego trybu nie zasymulujesz. Dla typowych stereofonicznych sygnałów świetnie się sprawdza tryb "PLII Movie".
Wybór trybu DSP odbywa się przez naciskanie na pilocie przycisków pod napisem "-- Listening modes --".
 

kubis

New member
ok dzięki za pomoc zaraz zacznę się bawić tylko szkoda, że nie mam instrukcji po polsku ale żonka trochę zna pozdrawiam
 

Dolmjo

New member
Problem z obrazem w onkyo 606

witam

kilka dni temu stałem się posiadaczem onkyo 606. Jeżeli chodzi o dzwięk to wszystko super :), ale mam problem z wizją:(. Mój telewizor nie ma gniazd HDMI więc podłączyłem amplituner przez S-video i nic. Ani obrazu z dvd ani z dekodera kablówki, choć pierwszy i drugi podłączony do onkyo przez HDMI. Również nie wyświetla się menu ekranowe. Po prostu nic. Czy może macie jakieś pomysły jak rozwiązać ten problem

Pozdrawiam
 

pawek

New member
Przejzyj wykresy w instukcji io rozchodzeniu sie sygnalu video. Jesli sygnal wchodzacy jest hdmi wychodzacy tez musi byc hdmi A odrotnie to juz iina historia , video ,s-video i komponent moga byc kowertowane do hdmi i wysylane tym laczem.
 

Dolmjo

New member
W ampli. podłączyłem pod gniazdo monitor out zgodnie z instrukcją. spróbuje podłączyć dvd przez komponent i zobaczę czy to coś pomoże.
W instrukcji modelu 605 (od 606 mam niestety angielską) wyczytałem że można wybrać między wyjściem video HDMI a analogowym. Wyboru dokonywało się w setupie amplitunera. W 606 niestety nic takiego nie mogę znaleźć, chyba że szukam w złym miejscu.

Pozdrawiam
 

toxiq

Member
Kupiony, ale jestem rozczarowany, chyba czeka mnie głębsza konfiguracja ale wątpie abym poprawił tym jakość dzwięku... buczy nie gra jak sie da czadu po cichu jest ok... może musi się wygrzać. Pisze moją opinie na temat dzwięku stereo. Głośniki to B&W 602.

Mam pytanie do użytkowników czy u was też występuje przy włączaniu ale głównie przy wyłączaniu takie pykniecie które przechodzi na membramy głośników ??
 
Ostatnia edycja:

Bartos81

Member
Bez reklam
ciekawy test,już kiedyś go czytałem, dzieki za niego.

Kiedyś pytałem na forum o ampli który polecacie, wybór padł na Onkyo 506 i yamahe 463. Niestety nie skorzystałem z waszej rady i niedługo kupuje onkyo 606 :rolleyes: m.in. dla dd truehd i dts hd oraz pełnej obsłudze HDMI.

Teraz zastanawiam sie czy nie wziąść pod uwagę też yamahy 663 bo jest którsza conieco i będzie w sam raz na półkę.

Bardzo bym prosił o podanie głębokości Onkyo 606 od dolnej krawędzi panela przedniego do końca tyłu razem z zaciskami na kable głośnikowe.


bo jesli mi sie nie zmieści na półkę (hubertus orion lux) to bede zmuszony szukać yamahy a ona jest chyba o wiele gorsza od ww onkyo :(
 
Ostatnia edycja:

toxiq

Member
40cm, głębokości z zaciskami.
Nie sugeruj się moja opinią bo ona jest mocno wczesna :) Brakuje finezji ale dźwięk ma to coś w sobie :)

Yamaha na odsłuchach grała sucho analitycznie z moimi B&W by mi uszy zniszczyła, w onkyo jak narazie brakuje mi najbardziej twardego basu...
 
Ostatnia edycja:

Bartos81

Member
Bez reklam
dzięki za info, na 90% kupuje Onkyo 606, tylko kurde ta głębokość -40cm, dolna półka ma 36cm głębokości. Ale coś wymyśle.


Dzieki :eek:k:
 

mk-2

New member
A ja mam takie pytanie do autora postu:
Miales okazje porownac swoj ampli z 605? O ile sie nie myle 606 ma mniejsza moc od 605.
A moze miales okazje sluchac swoich frontow na jakims wzmaku stereo?
 

toxiq

Member
toxiq napisał:
Kupiony, ale jestem rozczarowany, chyba czeka mnie głębsza konfiguracja ale wątpie abym poprawił tym jakość dzwięku... buczy nie gra jak sie da czadu po cichu jest ok... może musi się wygrzać. Pisze moją opinie na temat dzwięku stereo. Głośniki to B&W 602.

Mam pytanie do użytkowników czy u was też występuje przy włączaniu ale głównie przy wyłączaniu takie pykniecie które przechodzi na membramy głośników ??

Zmieniam zdanie o tym Ampli :) dzisiaj chyba się wygrzał ;] zaskoczyl mnie bardzo, czystość i moc na b. wysokim poziomie robi z moimi B&W602 co chce :) jest bardzo fajnie.

Ale nadal mnie nie pokoją dzwięki i malutki wybuch przy wylaczaniu ampla... cos z zasilaniem nie wiem czy to moj model tylko tak ma czy wszystkie 606 ktos sie z tym spotkal ?
Sprawdzam to tak ze dotykam membrany i z pilota wylaczam ampli wtedy czuc ruch i maly strzal na glośniku.
 

darkmajin

Member
Bez reklam
samo wygrzewanie jest troche smieszne a ty jeszcze go wygrzałes po jednym dniu :D

sprawdz czy niemasz zwarcia gdzies, uziem obudowe takie strzały z nikad :p sa niedopuszczalne
 

toxiq

Member
darkmajin napisał:
samo wygrzewanie jest troche smieszne a ty jeszcze go wygrzałes po jednym dniu :D

sprawdz czy niemasz zwarcia gdzies, uziem obudowe takie strzały z nikad :p sa niedopuszczalne

tez tak mysle :) wygrzanie sprzetu jest smieszne ?? to prawda za kazdym razem przy nowym sprzecie na poczatku jest sztywniak z czasem jest lepiej :)
jak uziemic obudowe? dzisiaj juz nie strzelil... dziwne
 
Do góry