Mini Multiroom - pomoc

jkkuska

New member
Witam!
Nie było czasu się nawet przedstawić bo pilnie poszukuję pomocy.
W najbliższej przyszłości planuję zakupić sobię amplituner oraz głośniki 5.1. Jako odtwarzacz używam uniwersalnego playstation3. Do rzeczy:
Posiadam 2 piętrowe mieszkanie z antresolą. Na dole w kwadratowym salonie [kable pociągnięte w ścianach] miejsce na 2 głośniki tylne, 2 na przednie i centralny. Idąc po schodach mam wyciągnięty kabel pod głośnik rogowy [planuję kupić jbl control now]. Na górze zaś są dwa sufitowe głośniki bose FreeSpaceŸ DS 16F.

Sprawa dla Państwa nie będzie pewnie tak trudna jak dla mnie więc pytam :
JAKI AMPLITUNER KUPIĆ ?

Potrzebuję mieć 3 ewentualnie 2 strefy
[1. salon + góra i schody
2. góra i schody
3. salon]

STREFY NIE MUSZĄ BYĆ NIEZALEŻNE! NIECH GRA NA NICH TO SAMO
:-o

Amplitunery z jakimi miałem do czynienia posiadają wejścia 7.1. Ja mam 8 głośników.. to kolejna sprawa, która nie dała mi dziś spać.

Proszę pilnie o pomoc, za którą z góry dziękuję. Wierzę, że da się to jakoś zrobić.

POZDRAWIAM
JAKUB

EDIT.
Zapomniałem wspomnieć o jakich myślałem Denon AVR 2113 lub Sony STR DN1030. Posiadają również funkcję airplay a nie ukrywam, że jestem gorącym zwolennikiem produktów firmy apple. Jeśli spełniają moje oczekiwania [sam nie potrafię tego ocenić pod względem technicznym] to na pewno, któryś z nich bym wybrał. Z tym, że nadal nie potrafię ogarnąć umysłem jak podłączyć 8 głośników i 1 subwoofer do systemu 7.1
 
Ostatnia edycja:

jkkuska

New member
Domyślam się, że zabrzmi to durnie ale jaki przełącznik :) ? Czy ma to jakąś nazwę, którą mógłbym się posłużyć w sklepie ?

System sonos jest mi znany, ma go mój znajomy. Ma też dużo droższe auto i zegarek droższy niż mój komputer.

Rozumiem, że powinienem zostać przy denon'ie ? Czy jest jakaś alternatywa. No i jak podłączyć te 8 nieszczęsnych głośników do systemu 7.1.
 

Prokop

New member
Bez reklam
W twoim wypadku wystarczy sprzet z dwiema strefami. Pierwsza, glowna zasilająca kolumny kina 5.1, druga strefa reszte kolumn. Kwestia odpowiedniego polaczenia tak by laczna impedancja kolumn w strefach byla odpowiednia dla amplitunera.
 

jkkuska

New member
czyli podsumowując. kupuje np to Przełącznik do głośników SpeaKa SPC-3 BT-13PT, do 4 par, kable do 2,5 mm2

Następnie podłączam do tego moje 8 kolumn. Subwoofer podłączam normalnie do amplitunera. Ten przełącznik wpinam do amplitunera [tylko, w które miejsce?].

Zasada działania jest taka, że to co sobie tam kliknę to będzie grało [ta para głośników]. Tak ?
Czy są jakieś utraty w jakości ?


Jeśli to co wyżej napisałem jest zgodne z prawdą proszę o odpowiedź na moje pytanie dotyczące modelu amplitunera do 1799zł.
Są Państwu znane jakieś lepsze niż te, które zaproponowałem ?


Do przedmówcy
Nie mam zielonego pojęcia co kupić i jak to zrobić. Jak podłączyć 8 kolumn skoro nawet dwustrefowe amplitunery mają wejścia na 7? Proszę o przykład jakiegoś modelu i mały instruktarz-będzie mi łatwiej zrozumieć.
 

Prokop

New member
Bez reklam
Po pierwsze, z tego co zrozumialem tobie nie potrzeba x stref. Strefy sa potrzebne wowczas gdy chcemy w roznych miejscach mieszkania sluchac muzyki z roznych źródeł, czyli np. w jednym pomieszczeniu radia w innym tv itd. Natomiast ciebie interesuje cos na styl radiowezla, czyli gra wszedzie ale to samo, oprocz kina, czyli potrzebne sa 2 strefy. Glosniki umieszczone w pokojach laczysz razem i podpinasz pod 2 strefe. Kwestia doboru glosnikow (kolumn) pod wzgledem impedancji i odpowiednie ich polaczenie.
Ps. Poszukaj kogos kto zna podstawy elektrotechniki, a napewno tobie podlaczy.
 
Ostatnia edycja:

jkkuska

New member
PODSUMOWUJĄC

Zamówiłem już ten przełącznik Selektor (przełącznik/switch) głośników (4xOUT-1xIN) Taga Harmony TS4

Do niego podpinam głośniki a przełącznik do amplitunera [gdzie? w denon avr-2113]. Co oznacza ze głośniki nie są wogóle wpinane do ampli tylko bezpośrednio do przełącznika. TAK ? :cry:
Podpinając moje 8 głośników do tego przełącznika wszystkie będą grały nawet z ampli 7.1. TAK ? :cry:
 
Do góry