Mbox M-Box R3150S vs Dune Base 3.0

Galenius

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam, w ciągu weekendu przestudiowałem fora i zawęziłem pole do dwu ww odtwarzaczy.
Pytanie do użytkowników, którzy ewentualnie mieli okazję zobaczyć oba odtwarzacze (może ktoś jak ja zastanawiał się nad tymi modelami i miał szczęście je organoleptycznie porównać...) - czy jakość odtwarzania i interfejs Dune warty jest dopłacenia ponad 700zł do Mboxa R3150S (400 zł różnicy w cenie + droższy dysk 2,5" vs 3,5", cena tunera do Dune).
Dodatkowo Hyundai obsługuje format .txt - czyli odpada konieczność konwersji do .srt.

Ot i zagwozdka....
Pomoc mile widziana :).
 

zukes

New member
Śledzę rynek od 3 miesięcy.
Oto moje wnioski:
1. Hyundai to sprzęt bez wodotrysków, mający problem z 23.976 fps output tzw judder. Polskie napisy txt generalnie działają ale nie zawsze :). Zalecany format srt. Z tym nie ma problemów bo jest software zmieniający jedno na drugi wykorzystujący bitrate filmu.

Posiadanie tunera cyfrowego to zaleta. Ale już jak chcesz nagrywać z zewnętrzych źródeł to okazuje się że słabym kodekiem MPEG 2. Generalnie nagrywanie jest dość metalowe. Nagrywanie tylko bodajże w rozdzielczości PAL :).

Ze wzgledu na procek nie obejżysz nic powyżej bitrate 20Mb/sek. Uczciwie w necie parktycznie nie ma takiego materiału ale może się zdarzyć przy BR rip'ach


2. Dune - uchodzi wyższą półkę. Ma lepszy procek zatem odtwarza wyższe bitrate - nie zlaleziono materiału na którym by się przykręcił.
Odwtarza obrazy BR + menu Br o czym Hyundai może pomażyć. Jest ładniej wykonany no i aktualizacje softu częstsze. Ale czytałem że ma problem z motion jpg czyli avikami z aparatów fotograicznych i niektórych kamer.

Uczciwie trzeba powiedzieć, w co nie wierzyłem na początku że testy Chipa są do d..y i wyglada na to że są sponsorowane :(. Chip.pl to amatorzy w tym temacie - bez żartów.

Obecnie moje typy to:
Popcorn A200 - choć ten szum i kiepska obudowa dyskwalifikują go przed zakupem.
Godny rozważenie kompletnie niepopularny w Polsce Mede8er, wspomagacjący coś o nazwie Video wall.
Wielu ludzi ma Popcorn'a C200, który robi to co Dune ale jest tańszy.

Trudny wybór - oczym świadczy fakt że od 3 miesiecy nie wiem co kupić :).
 

baltas

New member
Godny rozważenie kompletnie niepopularny w Polsce Mede8er, wspomagacjący coś o nazwie Video wall.
Wielu ludzi ma Popcorn'a C200, który robi to co Dune ale jest tańszy.

Trudny wybór - oczym świadczy fakt że od 3 miesiecy nie wiem co kupić :).

No tak, te testy na chipie nie są rzetelne. Dają jednak ogólne pojęcie co jest na rynku.
Ten Mede8er wygląda bardzo obiecująco. I cena jest kusząca.
O ile dobrze zrozumiałem video wall to nowa wersja procka i GUi w odtwarzaczu MED500X? POpraw mnie jeśli sie mylę...
I chyba nie jest jeszcze w sprzedaży.
 

bomen

New member
Na przypisane wagi do poszczególnych punktów nie patrz i użyj własnych.
Bo co by o nich nie mówić to raczej nie zdobyliby się na manipulację typu punkty za odtwarzanie jakiegoś formatu mimo że odtwarzacz ma z nim problemy.

Ja zdecydwałem się na R3150. Mam go od tygodnia i wszystkiego jeszcze nie przetestowałem, ale wg dokumentacji potrafi nagrywać w formacie DVB-T MPEG4 (HD) - 1920x1080 (interlaced), format AVC, profil Main@L4.0 (tylko skąd taki sygnał DVB dostać :)). Jeśli nagrywasz przez kompozyt - to faktycznie masz tylko PAL/NTSC.

Ładnie też odtworzył też króciutką zajawkę o parametrach :
Format : BDAV
Format/Info : Blu-ray Video
File size : 41.6 MiB
Overall bit rate : 29.8 Mbps
Maximum Overall bit rate : 48.0 Mbps

ale z

Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : High@L5.1
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 16 frames
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Bit rate : 18.9 Mbps

faktycznie ma jakieś problemy - pojawia się pixeloza i przebarwienia. a komputerze ładnie się wyświetla.
 

drjones

Member
Ten Mede8er wygląda bardzo obiecująco. I cena jest kusząca.
O ile dobrze zrozumiałem video wall to nowa wersja procka i GUi w odtwarzaczu MED500X?

Video Wall to autorski bardzo uproszczony odpowiednik Jukebox'a dla Mede8er dostępny w ostatniej wersji beta v4 softu bodaj.
A procek do po prostu 1073 DD+, dostępny w jest już od lipca. Nawet na ibood'zie był w sierpniu.
Niestety polskie sklepy utknęły z Mede8erami na procku bez + i narazie nie palą się z nowymi dostawami. Zatem w normalnej dystrybucji Mede8er'ów z + nie ma.
 

baltas

New member
Video Wall to autorski bardzo uproszczony odpowiednik Jukebox'a dla Mede8er dostępny w ostatniej wersji beta v4 softu bodaj.
A procek do po prostu 1073 DD+, dostępny w jest już od lipca. Nawet na ibood'zie był w sierpniu.
Niestety polskie sklepy utknęły z Mede8erami na procku bez + i narazie nie palą się z nowymi dostawami. Zatem w normalnej dystrybucji Mede8er'ów z + nie ma.

Dzięki za wyjaśnienie. :blagam:
Warto czekać na te nowe procki? Na allegro Mede8ery są po 550.
I jak sprawdzić czy player ma stary czy nowy procek?
 
Ostatnia edycja:

drjones

Member
Dzięki za wyjaśnienie. :blagam:
Warto czekać na te nowe procki? Na allegro Mede8ery są po 550.
I jak sprawdzić czy player ma stary czy nowy procek?

Hm, nowy procek przy starej konstrukcji reszty to tylko potencjalna możliwość obsługi dźwięku HD-audio. Ponoć w tym v4 ma być już w całości zaimplementowana. W skrócie nie masz amplitunera 7.1 z obsługą HDaudio i tak nie usłyszysz różnicy. Bo do stereo - 2.0 do już chyba każdy player teraz wypluwa sygnał. Natomiast dekodowanie HDaudio do sygnału 5.1 mają z kolei tylko Hyundaie które dla odmiany nie obsługują passthrough. Ogólnie z tą obsługą audio można kota dostać porównując sprzęt.

Na ich WWW jest dokładny opis jak rozpoznać. W skrócie nowe mają niebieską kropkę naklejoną z tyłu obudowy i na opakowaniu.
MED500X DD+ Marking Information
 

MasterTomster

New member
O, no to super.
Problem tkwi w tym że odtwarzacz poczta dostarczy na inny adres (do domu) a dysk 2Tb na inny (tam gdzie go przygotuję). Plan mam taki:
1. Dysk sformatuję NTFS, zrobię 1 partycję (np. MAGAZYN1) i tam zrobię sobie dwa foldery WIDEO i MUZYKA, potem podfoldery, odpowiednio: HD i SD oraz FLAC i MP3. Teraz powrzucam pliki do tych podfolderów. Pliki txt/srt powrzucam z razem plikami wideo.
2. Przywiozę HDD do domku. Dysk wsadzę do środka Hyundai'a i on to wszystko zobaczy? Nie będzie chciał na nowo tylko dla swojego "widzimisie" formatować go?
Pytam bo oba miejsca dzieli 2tyś km a waga plików to około 1,5Tb... Powtórzenie operacji może mi zając około dwa miesiące... :/
Chcę wszystko "wgrać" na twardziela, przywieźć go do domu, zainstalować i odpalić od pierwszego kopa...
 

bomen

New member
Niestety tak idealnie to nie będzie... Ale też nie tak tragicznie :)
R3150S obsługuje 2 dyski. Pierwszy - systemowy - służy do nagrywania, ściągania torrentów , radia internetowe, timeshift i inne badziewia + składnica filmów. Drugi - pracuje wyłącznie jako nasze archiwum.
Po instalacji/upgradzie firmware'u hyundai chce sformatować ten pierwszy dysk i pozakładać tam odpowiednie partycje - bez tego stracisz sporą część funkcjonalności. Ale drugiego dysku nie rusza. Więc jeśli wepniesz swój dysk jako ten drugi - nic Twoim filmikom się nie stanie.

Ale i tak polecałbym dokupienie drugiego - systemowego dysku, bo jakoś nie wyobrażam sobie kopiowania gdzieś na bok 2TB danych, bo po upgradzie oprogramowania dysk trzeba formatować.
 

MasterTomster

New member
Uuuu... szkoda że tego nie wiedziałem wcześniej...
Czyli dysk systemowy będzie często formatowany... trochę to dziwne i uciążliwe. Chyba że tylko jakaś jego partycja...
OK. Kupimy drugi dysk.
Zastanawiam się teraz czy jest sens pójść na max jego możliwości i dać mu drugie 2Tb, skoro ten dysk będzie kasowany co pewien czas....
 

bomen

New member
Z tym "często" to trochę przesada - firmware do tej pory pojawiał się gdzieś co dwa miesiące, a i ostatnio to był chyba pierwszy taki co wymuszał format dysku (http://hm-download.pl/firmware/Hyundai/MBoxR3150S_ReleaseNotes_PL.txt)
Ja na wszelki wypadek wstawiłem jako systemowy jakiś stary 200GB dysk, bo rzadko kiedy nagrane programy TV potrzebuję na później zostawić. Na ogól obejrzę co nagrałem i do kosza. A gdyby nawet, to zawsze mogę to na drugi dysk przekopiować.
 

pkomp

New member
ta ariva tez rusza dysk a to powoduje że robi na nim śmieci zamiast porządku

ale wracając do tematu - dune obecnie nie wart tej kasy...już wolałbym htpc oferujący znacznie więcej
 

MasterTomster

New member
@bomen
też miałeś go bez dysków? Pytam bo przeczytałęm że dysk dodatkowy wsadza się do kieszeni a główny trzeba montować wewnątrz odtwarzacza. Czy to skomplikowane i czy nie traci się gwarancji? Przecież obudowę trzeba chyba zdjąć...
 

bomen

New member
Właściwie to jest odwrotnie - główny (tj. wykorzystywany do wszystkiego) idzie do kieszeni, a dodatkowy do środka. Plomby żadnej nie widziałem, w instrukcji też nie znalazłem obostrzeń więc chyba nadal gwarancję mam. Montaż w kieszeni jest banalna (właściwie to tylko wkładasz dysk i już), a w środku -to jak w PC- do odkręcenia chyba 6 śrubek w obudowie + 4 do dysku. Dobrze się zaopatrzyć w jakieś kołeczki silikonowe, bo niestety drgania z dysku bardzo dobrze przenoszą się na obudowę i bez tego wszystko brzęczy.
 

jgonka

New member
Witam,

Po wstępnych poszukiwaniach dla mnie faworytem jest Mbox R3150S. Obecnie wykorzystuję komputer SCALEO-E i nie chciałbym go zastąpić czymś fajniejszym (będzie dobrze kompuonowało się wyglądem z dużą wieżą Pioneer w salonie :) )

Ale najważniejsze jest, że rozważam zakup tego odtwarzacza lub dysku sieciowego, więc proszę o opinie na temat pracy R3150S jako dysk sieciowy. Nie mam wygórowanych wymagań, potrzebuję zamapować wybrane foldery na kilku komputerach. Nie wiem jak wygląda sprawa uprawnień dostępu do plików, ale to nie jest najważniejsze.

Czy przy takim wykorzystaniu to R3150S znaczenie odbiega od NAS? Z doświadczeń wynika, że głównie ogląda się filmy, ale warto wykorzystać takie urządzenie jako backup dla komputerów.

Pozdrawiam,
Jacek.
 

bomen

New member
Niestety - jako dysk sieciowy to R3150 średnio się nadaje.
Nie ma żadnej możliwości sterowania uprawnieniami do plików (dyski są widoczne przez wszystkich z lokalnej sieci), a i transfery rzędu 5MB przy sambie i 2.5MB przy FTP są mniej niż zadowalające.
Co prawda na forum ktoś znalazł sposób, jak zabronić dostępu do samby komputerom wg IP, ale to trochę za mało jak na NAS

Ja go wykorzystuję jako backup co ważniejszych plików. Ale do poważniejszych zadań (typu transfer po 10 GB dziennie) to się raczej nie nadaje).
 
Do góry