martwe piksele, przedłużenie życia projektora :)

ArekBVB

New member
Witam, posiadam projektor Acer x1161 DLP, ma on już około 3 lata i niestety zaczął się psuć, mianowicie zaczęły pojawiać się "martwe" piksele. Z tego co się dowiedziałem naprawa tego typu usterki polega na całkowitej wymianie uszkodzonej częsci projektora, a w przypadku tego modelu jest to całkowicie nieopłacalne. Na obecną chwilę nie planuję zakupu nowego projektora, za to chciałbym troche wydłużyć korzystanie z obecnego.

Rozdzielczość natywna projektora to 800x600 czyli 4:3, a martwe piksele pojawiają się po środku ekranu, w dolnej jego części. Wygląda to mniej więcej tak:

images63.fotosik.pl/1037/5dd6a9d3622c5437med.jpg


Podłączając pod projektor laptop o rodzielczości obrazu 1366x768 (a więc proporcjach 16:9) część wyświetlana zajmuje obszar na obrazku zaznaczony na szaro, a co za tym idzie martwe piksele nachodzą na tenże obszar psując jakość oglądania. I teraz dwa pytania:

1) Czy da się gdzieś w ustawieniach windowsa 7 (w ustawieniach projektorach nie znajduję takiej opcji) zrobić tak aby wyświetlany obszar nie był "wyśrodkowany", a przesunięty do góry - czyli tak jak jest różowa ramka na obrazku. Dzięki temu martwe piksele nie nachodziłyby aż tak na wyświetlany obszar.

2) Czy da się jakoś "odciąć" tę dolną część ekranu z martwymi pikselami? Próbowałem zakleić dolną część obiektywu czarną taśmą izolacyjną, ale efekt jest dość mizerny - coś w stylu cienia na dolnej części ekranu ;)

Z góry dzięki za wszelkie rady i sugestie :)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Według instrukcji projektor ten posiada regulację pozycji wyświetlanej części obrazu w pionie i poziomie. Rzutnik musi jednak pracować w trybie Computer Mode w połączeniu analogowym VGA D-Sub15.

Należy w zakładce Image znaleźć pozycję V. Position i przesunąć maksymalnie obraz (16:9) do góry - może akurat wystarczy, aby te martwe piksele nie były widoczne. Trzeba tylko pamiętać, że górny czarny pas przy formacie 16:9 znika bezpowrotnie (przy 4:3 stracilibyśmy znaczną część obrazu) - rzutnik musi zatem pracować wyłącznie w trybie 16:9.

Jeszcze jeden powód, żeby zacząć szukać czegoś lepszego, nowocześniejszego, np. BenQ W1070 kosztujący zaledwie... 110.27 zł - no dobra, jest tu pewien haczyk - to wysokość jednej z 36 rat w znanej dużej sieci sklepów RTV i AGD.
W każdym bądź razie BenQ i twojego Acera dzieli mała przepaść pod każdym względem - mniej więcej, jak między nowym Fiatem Bravo lub Kia cee'd, a Cinquecento ;).

Pozdrawiam.
 

isaak

New member
Na czip DLP jest 5lat gwarancji, wymieniają od ręki dzwonisz zglaszasz oni wysylaja kuriera do Ciebie paczka jedzie do Czech a ja juz dwa dni później mialem projektor z powrotem u siebie, od momentu zgloszenia 3dni B-)

Wysłane z mojego XT1052 przy użyciu Tapatalka
 
Do góry