Mały test porównawczy crt vs. plazma

KrzysiekSX

New member
jak ktoś ma ochotę, to może sobie obejrzeć teścik, który zrobiłem z racji zakupu nowego tv. Zrobiłem porównanie do starego crt, jest to universum ft8189 z plazmą samsung-a 42b450:

picasaweb.google.pl/krzysiekSX/CrtVsPlazma?feat=directlink

wnioski niech sobie każdy wyciągnie sam :)
a co do moich wrażen, to raczej pozytywnie po zmianie, choć poziom czerni (a właściwie średniej szarości) w plaźmie mnie zaskoczył negatywnie. W sumie to można by było zamontować jakiś filter, żeby trochę przyciemnić.
Tuner sd bardzo ładnie działa, odbiór lepszy niż na crt. Wejścia analogowe dają radę ze wszystkim, poza obrazem odtwarzanym bezpośrenio z kamery/taśmy - masakra :) ale ten sam materiał odtwarzany przez komputer już jest ok, zapewne z powodu usunięcia przeplotu w komputerze.
A, jeszcze jeden mały minusik - 18 bitowe przetwarzanie na każdą skladową rgb to on może i ma, ale panel to góra 18 bitów obsługuje ale w sumie razem rgb, a już napewno nie ma on nic wspólnego z komputerowym truecolor 24 bitowym. W filmach to bardzo nie przeszkadza, ale na statycznym obrazie już widać. Bazuję tutaj na obrazie analogowym z komputera przez jednego chincza, bo nie mam kabelka hdmi z dvi pod ręką na razie.

pozdrawiam Krzysiek
 

cezaryece

Member
Ja mogę zrobić małe porównanie z CRT 29" Daewoo (slim). Wczoraj zamieniłem go na B550.
Wielkość - po godzinie już nie robiła wrażenia, jeśli już to właśnie bardzo pozytywne, ze wreszcie coś widać. Przez chwilę oglądałem mecz piłki nożnej i powiem krótko - nawet na sygnale SD jakość powala i obraz jest o niebo lepszy niz na poprzednim CRT, gdzie linie boiska robiły się jakieś poszarpane (myślałem, ze to wina sygnału z Vectry, ale jednak teraz wszystko jest gładkie).
Jakość obrazu - czerń na podobnym poziomie, kolory również - naturalne, miłe dla oka, na sygnale SD z cyfrowej kablówki z bliska widać artefakty od kompresji, ale z 3 m już tego nie widać, szczególnie jak się zjedzie z ostrością i uwydatnianiem krawędzi.
Bzyczenie - Daewoo bzyczał dużo głośniej, Sama słychać z odległości 0,5 m ale jak się wyłączy dźwięk i wokół panuje cisza nocna.
 

KrzysiekSX

New member
Fajnie że ci się chciało :) Czym więcej takich testów tym lepiej.
Szkoda że tak mało jest porównań LCD vs plazma.

no cóż, jak ktoś wybiera tv w miarę świadomie, to porównanie lcd/plazma robi w sklepie, więc o sensowne zdjęcia z domu trudno. A jak nie widzi różnicy między lcd i plazmami to i tak nie porówna dobrze ;)
A tak ogólnie, to trzeba wiedzieć po prostu, czego szukać, aby wykazać przewagę jednej lub drugiej technologii. Ja przykładowo widzę różnicę w jasności i czerni między lcd i plazmami, i uważam, że lcd+led daje dużo lepsze kontrasty, głębszy czarny i bielszy biały, ale mimo tych zalet lcd w dalszym ciągu smużą niemiłosiernie i dodatkowo najtańszy model z danego rozmiaru jest zauważalnie droższy niż najtańsza plazma. Ale pomijając cenę to to smużenie mnie osobiście irytuje najbardziej. Co do maksymalnej jasności to jest w domu raczej zupełnie nieużyteczna, bo ja nawet moją 'ciemną' plazmę przykręciłem dość znacznie, żeby komfortowo dało się oglądać. Chyba, że ktoś ma tv naprzeciwko okna ustawiony, to w dzień ma problem.
A jeszcze co do smużenia - winny częściowo jest algorytm odszumiania, po jego włączeniu właśnie 'wygładzone' elementy smużą w przypadku ruchu na ekranie, po wyłączeniu jest spokój.

pozdrawiam Krzysiek

ps. mogę jeszcze strzelić fotki porównujące z laptopem jak kogoś interesuje, ale to będzie mało wiarygodne jeśli chodzi o współczesne konstrukcje lcd, bo laptopa mam sprzed 8 lat :)
 

kapsell

New member
Bez reklam
Brawo - zamisat marudzic na jakosc testow zrobiles cos sam, to sie chwali, tak trzymaj, czekamy na wiecej! :)

Co do lcd w wiekszosci swoich opinii jestes w bledzie, ale to inna sprawa juz...
 

KrzysiekSX

New member
Brawo - zamisat marudzic na jakosc testow zrobiles cos sam, to sie chwali, tak trzymaj, czekamy na wiecej! :)

Co do lcd w wiekszosci swoich opinii jestes w bledzie, ale to inna sprawa juz...

np. w czym?
pisałem o lcd z podświetlaniem led, gdzie czarny może być bardzo czarny a biały bardzo biały :)
może takie tv jeszcze niema, ale teoretycznie gdyby założyć, że lcd ma kontrast przy stałym podświetleniu 3 razy mniejszy niż plazma i poziom czerni 5 razy jaśniejszy, to wystarczy założyć ciemną szybę zmniejszającą jasność ze 3 razy na matrycę lcd, co przy wyłączonym podświetlaniu pod matrycą daje nam idealnie czarny obraz (plazma całkiem podświetlania/grzania miejscowo chyba nie wyłączy ?) dużo ciemniejszy od włączonej plazmy, a jasne miejsca podświetlamy ledami, które maja (przynajmniej potencjalnie) wystarczająca jasność, żeby zrobić biały kilka razy jaśniejszy niż maksymalny biały na plaźmie.
Co prawda w obszarze podświetlonym jednym led-em nie zrobimy jednocześnie czerni i bieli na maksymalnych poziomach, ale przy oglądaniu normalnego obrazu np. filmowego może to nie przeszkadzać (myślę, że najgorzej wypadł by obraz czarno-białej kratki pod kątem 45 stopni, ale kto ogląda turniej szachowy w tv... ;)
A jak ktoś nie wierzy w to co opisałem, to zawsze może iśc do sklepu i porównać sobie - ja osobiście porównywałem plazmy różnej generacji z lcd różnych generacji w MM w Krakowie, bo akurat mieli wystawione w jednym miejscu i z tym samym obrazem.
Mi osobiście obraz z plazmy podoba się bardziej niż lcd, teraz po zakupie dodatkowo utwierdziłem się tylko w moim zdaniu (szwagier ma lcd sony bravie jakąś, i nie podoba mi się z dwóch powodów - tuner analogowy przekłamuje kolor czerwony i robi z niego różowy, a dodatkowo jakoś tak ogólnie nienaturalny jest ten obraz z analoga, a ten drugi powód to to, że z boku źle się ogląda :)

pozdrawiam Krzysiek
 

cezaryece

Member
Przypomnę tylko kolegom, że to wątek o CRT i plazmach, więc dygresja o LCD jest tu nie na miejscu...
Nie zaczynajcie kolejnej bezsensownej wojenki. W dodatku nie na temat...
 
Do góry