LG OLED55GX & Philips 55OLED865

XY-banner-lgphil.jpg

Czytając teksty opowiadające o różnego rodzaju produktach zdarza się, że trafiamy na sformułowania, które niewiele nam mówią. Zapewne większość z nas poczuła się nieraz nieco zagubiona w gąszczu niezrozumiałych określeń. Z naszej strony, staramy się opisywać wrażenia w możliwie przyjazny i zrozumiały sposób, nie mniej podejrzewamy, że nieraz trafiają się gdzieś posteryzacje, czy układy s&h, które mogą być nie do końca jasne. W związku z tym, chcąc przedstawić rzeczy w nieco inny sposób, przygotowaliśmy fotoprezentację obrazów dwóch, niedawno opisanych telewizorów OLED, ustawionych obok siebie.

W tym miejscu chcemy zaznaczyć, iż ze względu na olbrzymią liczbę zmiennych oraz ograniczenia sprzętowe, nie jesteśmy w stanie zrobić zdjęć, które w pełni odzwierciedlą wyświetlane obrazy. W miarę naszych możliwości, staraliśmy się ustawić wszystko tak, by jak najwierniej oddać to, co widać było na opisanych ekranach. Nie są to jednak zdjęcia w pełni oddające rzeczywistość. Ta, w obydwu przypadkach prezentuje się znacznie lepiej.

Liczymy, że poniższa prezentacja będzie pomocna w przekazaniu tego, co mamy na myśli pisząc np. że obrazy są po nieco chłodniejszej stronie, albo wspominając o większym lub mniejszym nasyceniu, czy artefaktach. Chcemy też pokazać, że pomiary to nie wszystko. Mimo bardzo zbliżonych wartości i niewielkich błędów średnich, które teoretycznie nie powinny być wychwytywane przez oko, urządzenia w pewnych zakresach prezentują obrazy w odmienny sposób. Mamy nadzieję, że mimo ograniczeń, poniższe zestawienie naświetli pewne kwestie, a być może okaże się pomocne dla tych, którzy rozważają zakup prezentowanych modeli, a nie są np. w stanie zobaczyć urządzeń na żywo.

Jako źródło, zdecydowaliśmy się wykorzystać serwis Netflix. Odtwarzanie odbywało się z poziomu zintegrowanych aplikacji. Telewizory zostały skalibrowane w trybie ciemnym z osobnymi ustawieniami dla SDR oraz HDR.

Po lewej LG OLED55GX, po prawej Philips 55OLED865

Zapraszamy

GXvs865-11.jpg

Zdjęcie materiału FHD SDR

GXvs865-4.jpg

Zdjęcie materiału FHD SDR

GXvs865-3.jpg

Zdjęcie materiału FHD SDR

GXvs865.jpg

Zdjęcie materiału FHD SDR

GXvs865-1.jpg

Zdjęcie materiału FHD SDR

GXvs865-10.jpg

Zdjęcie materiału FHD SDR

GXvs865-9.jpg

Zdjęcie materiału UHD HDR

GXvs865-2.jpg

Zdjęcie materiału UHD HDR

GXvs865-8.jpg

Zdjęcie materiału UHD HDR

GXvs865-7.jpg

Zdjęcie materiału UHD HDR

GXvs865-6.jpg

Zdjęcie materiału UHD HDR

GXvs865-5.jpg

Zdjęcie materiału UHD HDR​
 
Dzięki.Fajne porównanie. Widac nieznaczną różnice jasności na korzyść PHILIPS-a i inną temperaturę barw. LG jest trochę "cieplejszy"

Niech każdy dopasduje pod swój gust i oczekiwania.
 
Tylko poglądowe zdjęcia, każdy z Nas musiałby mieć profesjonalnie skalibrowany monitor (ekran) aby odnosić się do zamieszczonych w małej rozdzielczości zdjęć.
 
Pozornie może się wydawać, że Philips gra lepiej, ale LG wierniej odwzorowuje kolory. Na Filu są ewidentne przepały. LG ma niebieskie niebo a obok bladosine. Roślinność o wielu gradacjach zieleni versus papka HDR. Na pierwszym ujęciu twarze na LG też bardziej stonowane, a nie jakby je ktoś siedmioma blendami doświetlał.
 
Wielka szkoda, że zamieszczone zdjęcia są wielkości grafiki avarara lub pocztowego znaczka ;) Ciężko coś mówić na temat jakości, przy tak małej rozdzielczości. Ogólnie, widać że LG ma lepsze kolory (moim zdaniem) a Philips jest trochę jaśniejszy, jednak momentami na granicy przepału w jasnych światłach. Trochę zaskakująco inne te dwa obrazy po kalibracji.

Aha... ja oglądam na skalibrowanym monitorze EIZO z szerokim gamutem.
 
Dokładnie też mam takie odczucia, że do poprawnej kalibracji daleko.
To dwa Odbiorniki na podobnym poziomie i w tej samej technologii, powinny być praktycznie nie do odróżnienia po prawidłowej kalibracji.
 
Dokładnie też mam takie odczucia, że do poprawnej kalibracji daleko.
To dwa Odbiorniki na podobnym poziomie i w tej samej technologii, powinny być praktycznie nie do odróżnienia po prawidłowej kalibracji.

Dokładnie tak jak piszesz, kalibracja dąży do uzyskania jednolitego idealnego wzorca. Jeśli dwa TV różnią się jasnością to OK może to być widoczne, ale tutaj widać że kolorystyka LG i Philipsa to dwa różne światy.

Panowie może jakieś raporty z kalibracji przedstawicie żeby to było wiarygodne porównanie "po kalibracji", bo na fachowym forum zdjęcia wielkości miniaturek i dwóch zupełnie rozjechanych barwnie ekranów po kalibracji to się kupy nie trzyma ;) Peace & love! Ale o jakieś konkrety prosimy.
 
Telewizory są po profesjonalnej kalibracji.
Masz więc ogólne pojęcie.

Kalibracja dąży do uzyskania jednolitego idealnego wzorca. Jeśli dwa TV różnią się jasnością to OK może to być widoczne, ale tutaj widać że kolorystyka LG i Philipsa to dwa różne światy.

Panowie może jakieś raporty z kalibracji przedstawicie żeby to było wiarygodne porównanie "po kalibracji", bo na fachowym forum zdjęcia wielkości miniaturek i dwóch zupełnie rozjechanych barwnie ekranów po kalibracji to się kupy nie trzyma Peace & love! Ale o jakieś konkrety prosimy.
 
Philips może mieć jeszcze lepsze skalowanie starszych materiałów, ale wymaga to porównania 1:1.
Ambi jest niezaprzeczalnie nokautem dla innych marek i tak zostanie.
Patent przedłużyli więc po 2022 dalej tylko Philips.
 
Dwa pytania:

1. Czy można te zdjęcia obejrzeć w jakiejś normalnej rozdzielczości bo miniaturki 750px po dłuższym boku mało pokazują, chciałbym dokładniej przyjrzeć się tym anomaliom kolorystycznym po kalibracji LG i Philipsa.

2. Czy będzie jakiś test nowego modelu Philipsa 935 który to (test) był zapowiadany w innym wątku równo miesiąc temu?
 
1. Czy można te zdjęcia obejrzeć w jakiejś normalnej rozdzielczości bo miniaturki 750px po dłuższym boku mało pokazują, chciałbym dokładniej przyjrzeć się tym anomaliom kolorystycznym po kalibracji LG i Philipsa

Proszę o PW.
 
Każdy sobie sam wyciąga wnioski.
Można jak zawsze poprosić o prezentację telewizorów w swoim domu - do własnych potrzeb, przy własnym sygnale.
 
Ostatnia edycja:
Do góry