LG Display prezentuje mikro-OLED o jasności 10 000 nitów

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam

LG Display prezentuje mikro-OLED o jasności 10 000 nitów​

1716154613635.jpeg

Firma LG przesuwa granice jasności i rozdzielczości OLED dzięki swoim najnowszym 1,3-calowym prototypom dla VR i smartwatchów, które osiągają odpowiednio rozdzielczość 10 000 nitów i rozdzielczość 4K.

Podczas Display Week 2024 firma LG Display zaprezentuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie mikro-OLED, znanych również jako OLEDoS (OLED on Silicon), oraz paneli OLED do telewizorów i monitorów.

Najważniejszym elementem jest nowy 1,3-calowy mikro-OLED, który osiąga jasność 10 000 nitów, czyli dwukrotnie większą jasność niż chwalone wyświetlacze micro-OLED o mocy 5000 nitów w Apple Vision Pro (tylko 100–200 nitów rzuca się w oczy). Według LG Display uzyskanie 10 000 nitów było możliwe dzięki zastosowaniu mikrosoczewek (MLA).


mikro-OLED 10000 nitów
Mikro-OLED firmy LG Display o jasności 10 000 nitów do VR

- „Mimo wielkości monety wynoszącej 1,3 cala, osiąga on ultrawysoką jasność na poziomie 10 000 nitów i ultrawysoką rozdzielczość około 4000 ppi, co mieści się w klasie 4K. Ponadto dokładność odwzorowania barw jest na poziomie zrealizowano dzięki spełnieniu ponad 97% standardowego obszaru kolorów DCI-P3 opracowanego przez Digital Cinema Initiatives (DCI)” – wyjaśnił LG. „OLEDoS dla VR łączy nowo opracowany, wysokowydajny element OLED z firmową technologią Micro Lens Array (MLA), która maksymalizuje emitancję światła, aby poprawić jasność o około 40% w porównaniu z poziomem standardowym”.

W przededniu premiery Vision Pro zarówno LG Display, jak i Samsung Display ogłosiły plany zainwestowania większych środków w mikro-OLED. Na targach CES 2024 Samsung Display zaprezentował także nowe prototypy micro-OLED .

4K w smartwatchu​

W przeciwieństwie do konwencjonalnych paneli OLED, mikro-OLED jest osadzany na podłożu z płytki krzemowej – podobnie jak mikrochipy. Ta metoda produkcji umożliwia mikro-OLED osiągnięcie niesamowitej gęstości pikseli, takiej jak 4K na 1,3-calowym panelu.

- „LG Display dodatkowo prezentuje technologię OLEDoS dla inteligentnych zegarków, pierwszą w swoim rodzaju. Przy przekątnej 1,3 cala oferuje rozdzielczość 4K, która umożliwia wyraźne wyświetlanie treści nawet na nadgarstku. Jest również wyposażony w funkcję 3D bez okularów technologię zwaną technologią pola świetlnego, która ma efekty holograficzne” – podała firma.

Produkcja Micro-OLED nie jest obecnie dostosowana do telewizorów ani paneli monitorów ze względu na większy rozmiar.

Przeczytaj także: TCL przedstawia wyświetlacz LCD 1000 Hz, 14-calowy QD-EL (NanoLED), 16-calowy wyświetlacz LCD 8K i nie tylko

mikro-OLED 10000 nitów
Mikro-OLED 4K firmy LG Display do inteligentnych zegarków

Bardziej przejrzysty OLED​

Jak ogłoszono na targach CES 2024 , jeszcze w tym roku LG Electronics wprowadzi na rynek swój pierwszy przezroczysty telewizor OLED . Zbudowany jest na przezroczystym panelu OLED firmy LG Display.

LG Display udało się teraz zwiększyć przezroczystość z 45% do 60%. Nie jest jasne, czy zestaw LG Electronics będzie korzystał ze starego, czy nowego panelu.

Wystawy LG Display w San Jose obejmują ponadto nową technologię, która może podnieść przezroczystość przezroczystych diod OLED z 45% do 60% poprzez optymalizację ich struktury pikseli i części operacyjnych” – ogłosił LG Display.

Ponadto firma LG Display zaprezentowała linię paneli OLED MLA 2.0 do telewizorów i monitorów, które w chwili obecnej trafiają na rynek produktów konsumenckich. Firma podkreśliła także swoją tandemową technologię OLED, na którą Apple niedawno zwrócił uwagę wraz z wprowadzeniem na rynek nowych iPadów Pro . Od 2019 roku LG Display opracowuje tandemowy wyświetlacz OLED do użytku w samochodach.

przezroczysty OLED

flatpanelshd​
 
Do góry