LG 42LF5610 lub SAMSUNG UE40J5100 - bardzo proszę o opinie /informacje

wikanna

New member
Bardzo proszę o pomoc :) Z góry dziękuję za wszelkie opinie i sugestie.
Chodzi o modele TV: LG 42LF5610 lub SAMSUNG UE40J5100 .
Nie mam wygórowanych wymagań co do funkcji , a obydwa modele maja to co mi całkowicie wystarcza.

Mam jedynie takie dylematy:
1/ który model ma lepszy obraz i kolory ? Gdzieś wyczytałam w opiniach internetowych odnośnie w/w modelu Samsunga, że obraz jest jakby za bardzo ... niebieski :) Nie chciałabym przewagi żądnego koloru rzecz jasna. Nie wiem na ile jest to prawdą o tej przewadze niebieskiego w Samsungu.
2/czy obydwa modele maja mozliwość ustawień własnych jeżeli chodzi o obraz , czyli czy mozna dopasować obraz do własnych upodobań : kolor (kolory) kontrast, jasność, podświetlenie itp. ?
3/ czy w obydwu jest mozliwość ustawień dźwieku "pod siebie" , to chyba nazywa się korektorem - tony wysokie, niskie itp. ?
4/ Czy Samsung ma przejrzyste menu , czy łatwo się z niego korzysta ? Mam w tej chwili LG 32 cale , ale troche latek już ma . Ma proste i intuicyjne menu. Czy Samsung może byc "gorszy" pod tym względem ?

5/ I ważna sprawa: który model: LG czy Samsung lepiej radzi sobie z obrazem w SD ? Telewizor podpięty będzie do sygnału z tzw. kablówki , gdzie część kanałów jest HD , częśc (chyba) SD - przepraszam, ale nie jestem mocna w fachowych określeniach

Jeżeli coś przemawaia na korzyść (lub niekorzysć) jednego lub drugiego modelu, to proszę o opinię/informacje. Przyjmuję pokornie wszelkie sugestie :)
 

vanishHD

New member
Jeżeli oglądasz na wprost to Samsung (matryca VA), jeżeli z boku to LG (matryca IPS).

Jeżeli oglądasz w ciemności to Samsung (lepsze: czerń i kontrast).

Jeżeli chcesz tańszy to Samsung.

Obydwa są proste w obsłudze (menu oraz pilot).
Obydwa mają dobre możliwości ustawienia wzorcowego odwzorowania barw.

Tutaj masz poradniki: jak ustawić perfekcyjnie te TV: Samsung oraz LG W obydwu nie sugeruj się modelem, bo będą pasować do twojego wyboru.

Co do obrazu SD. Udaj się do sklepu i poproś o włączenie telewizji naziemnej i oceń, zarówno SD jak i HD. Każdy ma swój wzrok i ocenia indywidualnie. Chodzi o to, żeby uniknąć rozczarowania (bo na forum mówili, że ten lepszy, a nie ten).
 

wikanna

New member
Jeżeli oglądasz na wprost to Samsung (matryca VA), jeżeli z boku to LG (matryca IPS).

Jeżeli oglądasz w ciemności to Samsung (lepsze: czerń i kontrast).

Tu mnie z lekka "zastrzeliłeś " :)

Oglądam (jeżeli wieczorem, bez światła dziennego) przy zapalonym oświetleniu.
Czy tu może być problem z Samsungiem ?

P.S. Bardzo dziękuję za informacje i linki .
 

Seizo

Active member
Bez reklam
Nie będzie żadnego problemu. Jeżeli siedzisz na wprost telewizora, to ja skłaniałbym się ku temu Samsungowi. Jeżeli oglądasz telewizor z dużych kątów bocznych to wtedy ewentualnie jest wskazany zakup telewizora z matrycą IPS (w tym przypadku LG).
 

wikanna

New member
Nie będzie żadnego problemu. Jeżeli siedzisz na wprost telewizora, to ja skłaniałbym się ku temu Samsungowi. Jeżeli oglądasz telewizor z dużych kątów bocznych to wtedy ewentualnie jest wskazany zakup telewizora z matrycą IPS (w tym przypadku LG).

Oglądam na wprost .
 

wikanna

New member
Ale wybrałaś modele z matrycą 50 Hz.
Ile masz max kasy na zakup ?

Tak, mam świadomość , że to 50 Hz.

Kwota ? Powiedzmy do 1500 zł.
Nie chcę SmartTV , nie potrzebuję nagrywania na USB , ani WiFi i innych "bajerów" (choć pewnie przydatnych dla innych ) . Te modele, które wybrałam mają akurat funkcje spełniające moje wymagania. Nie zastanawiałam się specjalnie nad tym czy jest to 50 Hz czy np. 100 Hz.

No i raczej wielkość , króra mi odpowiada (i pasuje gabarytowo) to 40 cali . Choc ten LG ma troszkę więcej. W sumie... cięzko coś znaleźć 40 calowego .
 

Seizo

Active member
Bez reklam
To bierz śmiało J5100. Jeżeli dodatkowo chciałabyś mieć Smarta, to wtedy rozważ zakup J5500.
 

vanishHD

New member
No to masz prosty wybór. Będziesz zadowolona z Samsunga.

Do takiej kwoty to tylko 50 Hz TV, co oznacza lekkie smużenie w przypadku dynamicznych scen (sport, filmy akcji).
 
Ostatnia edycja:

wikanna

New member
Od 2 dni jestem posiadaczką Samsunga J5100 , 40 cali :)

Jak na moje wymagania , obraz super , dźwięk tez niczego sobie. Nawet włączyłam "przestrzenny" i po podgłośnieniu daje fajne efekty .
Mój poprzedni LG 32 cale też niby miał ten "przestrzenny" dźwięk, ale po włączeniu zupełnie nie dało się tych efektów odczuć.

Ogólnie jestem zadowolona z zakupu.

Tylko taka mała drobnostka , która z lekka mnie niepokoi. Otóż przy zmianie z jasnych scen, na ciemne , ekran także się przyciemnia , włącznie z logo danego kanału . No chyba, żę to tylko takie złudzenie. Szukałam w menu ,w ustawieniach, ale nie wiem czy da się to jakoś ustawić, wyłączyć.
Obraz testowany narazie na sygnale z kablówki (dekoder).
 

vanishHD

New member
Efekt nosi nazwę auto dimming.

Pobieżna lektura, którą ci polecam wykazuje, że to cecha nowych TV ogólnie, nie tylko Samsungów.

Piszą, że ponoć w trybie obrazu Film nie występuje. Poczytaj dokładnie jak ustawić poszczególne parametry, by złagodzić (a może wyeliminować) ten efekt.

Źródła: artykuł 1, artykuł 2, artykuł 3.

Poza tym może w najnowszym oprogramowaniu da radę coś z tym zrobić?
Oczywiście polecam napisać w tej sprawie do producenta. Ciekawe co koreańczyki odpowiedzą.
 

wikanna

New member
Dziekuję, poczytam .

Mam ustawione , narazie , na "standard" i w tym ustawienia obrazu takie jakie mi odpowiadają .

Spróbuję napisać do Samsung Polska . Dam znać co mi odpowiedziano .

Dodam jeszcze,, że to przyciemnianie obrazu wystepuje też wtedy gdy przełączam kanały na dekoderze. Zanim "wskoczy" nowy kanał, trwa to kilka sekund i w tym właśnie czasie (przerwa między przełączaniem kanałów) następuje przyciemnienie obrazu.
 

wikanna

New member
Seizo , vanishHD - bardzo dziękuję za pomoc w wyborze.
Jestem naprawdę zadowolona z tego Samsunga . Czym dalej ,tym większa radocha z wyboru . Z Waszą pomocą rzecz jasna :)

Stres był , jak przy każdym tego typu zakupie , ale jest super .:eek:k:
 
Do góry