Łączyć HDMI czy coaxialem

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Ostanio przeczytałem, że jeden z renomowanych producentów sprzętu hi-fi i audio najnowsze amplitunery wyposażył w wej.- wyj. hdmi bez obsługi dżwięku. Co sugeruje gorszą jakość dżwięku przez to łącze.
To akurat zalezy od wersji amplitunera i wersji hdmi.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
blackninja napisał:
To akurat zalezy od wersji amplitunera i wersji hdmi.
I nie wynika z tego, że dźwięk coś traci na takim przesyle. Po prostu, jak to dziś jest zwyczaju, specyfikacje rozwija się stopniowo, albo z powodów technicznych albo marketingowych. W końcu HDMI 1.2 wygląda lepiej niż HDMI 1.1 ;)

HDMI służy przede wszystkim do przesyłu obrazu. Obsługę dźwięku dodano później i nadal jest ona rozwijana.

ArtS :)
 

slava

New member
dzis kupilem sobie (w koncu) okazyjnie amplituner onkyo tx-sr504e i tak sobie czytam instrukcje i zastanawiam sie jak to podlaczyc z tv bo wiadomo ze najlepiej by bylo przez hdmi no ale ten starszy model onkyo tego nie ma wiec czy mozna bezposrednio dvd ferguson d-880 podlaczyc tym wlasnie kabelkiem hdmi z tivikiem? a audio przez amplituner zgodnie z zaleceniami producenta.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Czytam, czytam i się zastanawiam w jakim celu lączyc urządzenia (typu DVD, tuner, PS3) do amplitunera jeszcze innymi kablami niż HDMI? Nie lepiej DVD przez HDMI do ampli i tuner przez HDMI do ampli, wszytko HDMI do TV, a do ampli kolumny? Nie jest tak, ze przez HDMI poleci do ampli i obraz i dźwięk? Czy opisywane przez Was poączenia coaxialem czy RCA lepiej radzą sobie z dźwiękiem? Jeśli tak, to czy nie lepszym rozwiązaniem nie będzie już optyk? Pytam, bo nie wiem, a sam za parę dni kupuję ampli i kolumny.
Pozdrawiam
 

marwit

New member
Właśnie zastanawiałem sie nad tym samym gdyz mi kolega powiedzial ze do N-ki mu gosciu powiedział że dzwięk musi isc coaxialem. Ja mam Aster i mam tak podłączone.

TV Sharp lc37x20e, Yamaha rxv-661 dvd 661

Tuner Aster -> hdmi -> ampli in
DVD661 -> hdmi -> ampli in

Ampli ->hdmi -> TV in

1. Nie musze zmieniac ext w TV bez względu na to czy oglądam kablowke czy DVD, wybieram tylko źródło na ampli.

Pytanie o dźwięk czy podłączenie przez coax jest dużo lepszej jakości niż hdmi?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Czyli masz wszystko polączone tylko po hdmi i dźwiek z Aster masz? Jaki? stereo, surround? Nie mam jeszcze nki, ani innej, poza osiedlówką.
Więc czekamy na wypowiedzi ekspertow :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Hmm, im wiecej czytam, to jestem co raz głupszy.... Nadal nie moge pojąć dlaczego polecać do audio coś innego niz HDMI (oczywiście w miarę możliwości sprzętu. Nie mówię o muzyce CD przez analog, bo to inna bajka).

Moze tak. W przypadku obrazu to co chwilę mozna spotkac obrazki lub opisy hierarchicznej jakosci obrazu poprzez różne typy kabli w kierunku od najlepszej do najgorszej:

1.HDMI
2.Component
3.Euro SCART
4.Composite

Może ktoś uprzejmy mógłby podzielic się podobną wiedzą na temat połączen audio?
Mam na mysli kino, nke, poprostu video, i sytuację kiedy wszystkie sprzęty mają odpowiednie gniazda (a nie np. gdy mozliwe jest przesyłanie jedynie obrazu po HDMI, a dźwieku np. po optyku, bo tylko tak pozwala na to urządzenie). Czysta sytuacja: Wszystkie urządznia mają wszystkie gniazdka do wyboru, to jaka jest (technicznie lub słyszalnie) najlepsza jakość połączeń audio na małe odległości do 2-3 m(i dlaczego nie HDMI :) )

Przeczytałem dosc ciekawy temat na forum, ale nadal walka jest nie równa:

http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=16345
http://livingdigitalindia.ciol.com/Archive_MagazineArchives_89902_Archives.aspx
http://www.ceaconnectionsguide.com/
Choc wydaje mi się, że rozplanowałbym to tak:

1.HDMI
2.Optyk
3.Coax (tu głosy sa podzielone miedzy zwolennikow opticala)

Dziekuję i pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Fillip83

New member
Witam!!!

Ja właśnie w piątek walczyłem z podłączeniem swojego nowego kina domowego Onkyo TX-SR506, DV-SP406, Quadral Quintas 500.
Udało się, gra, ale czy zrobiłem to optymalnie to niemam pojęcia. Słabo jestem obeznany w tym temacie. Możecie mnie oświecić, ewentualnie podpowiedzieć, co zrobić inaczej, lepiej??

Amplituner TX-SR506 z DV-SP406 przez Coaxial + 3RCA (tak było w instrukcji)
Amplituner TX-SR506 z TV Panasonic 37' Viera przez 3RCA
DV-SP406 z TV przez HDMI.
Jak myślicie, czy tak może być czy lepiej coś pozmieniać??
Dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Panowie, bardzo proszę o jakieś rady dot. podłaczenia całości. Totalnie nie mam pewności czy to co namodziłem jest dobrze i czy nie można lepiej.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

brodi

New member
Witam!

Jutro odbieram swojego harmana 255 i teraz kilka pytań o kable.
Sprzęt: ampli harman 255
Dvd pioneer dv 400v (stare ale póki co zostaje)
głośniki hkts 11
tv panasonic 42s10e
nbox

No i jak to łączyć? Lecieć po hdmi i dać spokój coaxialom w przypadku dvd? Nie jest to raczej sprzęt audiofilski. Kumpel ma do sprzedania coaxiala audioquesta w godnej cenie ale czy nie lepiej kupić lepsze hdmi, które za rok będzie działać z blue ray'em.

Nboxa to światłowodem bo coaxiala tam nie widzę a nie zawsze będę słuchał przez ampli, no chyba, że sygnał idzie nawet przez wyłączone?
 
Do góry