Który telewizorek z tych dwóch?

kintakunta

New member
Wprawdzie już napisałem takieo posta w temacie Xbox, ale jako, że wielu speców :) nie zagląda tam, z prostej przyczyny nie posiadania xklocka, zamieszzcam jeszcze pytanie tutaj:

Który byście wybrali:
Samsung PS50B550 czy Panasonic TX-P42S10E
Mamy tu sporą różnicę w rozmiarze, ale 3000 to moje maksimum jakie mogę wydać. Odległość do TV: to około 4,5m
Użytkowanie:
1. 50%TV analogowa
2. 20%Gry Xbox
3. 20%TV cyfrowa (nie HD) w Multimedii
4. 10% filmy divx.
 

kintakunta

New member
a jeśli do gry weszłyby jakieś HdReady? np Panasonic TX-50X10Y? Tak szczerze czy jest różnica przy TV analogowej między FullHd a HdReady?

 

don111

Banned
full hd jest lepsze od hd ready tylko na sygnale 1080p czyli głównie blue-ray lub niektóre gry i to przy określonej odległości od ekranu (w przypadku 50' powyżej 3m już praktycznie różnicy nie widać)

hd ready czy full hd nie ma znaczenia w przypadku sygnału analogowego, liczy się skalowanie obrazu a to już zależy od konkretnego tv, procesorów obrazu itd
z 4,5m to nie wiem czy w ogóle zauważysz znaczącą różnicę między dvd a hd ready a co dopiero między hd ready a full hd... choć domyślam się że do gier na xbox będziesz siedział blisko ekranu i w zasadzie tylko wtedy full hd miałoby sens (miałoby gdyby gry na xbox były w full hd bo zdecydowana większość jest w hd ready czyli 720p)
z tego co pisała jedna osoba grająca sporo na xbox, posiadająca ten model Samsunga B550 (albo B650, nie pamiętam już) i potem Panasonica 50x10y, to Samsung łatwiej łapie powidoki i trudniej się ich pozbyć, to jest spory plus dla Panasonica jeśli grasz sporo...ja na swoim gram po kilka godzin z rzędu w różne gry (np Fallout 3 gdzie są paski, wskaźniki) i nie mam żadnych problemów
zaleta full hd w Samsungu w stosunku do Panasonica nie ma w tym przypadku znaczenia także na Twoim miejscu z tych dwóch raczej brałbym Panasonica 50', ale czego byś nie wybrał to są w miarę równorzędne telewizory o dobrym stosunku jakości do ceny
 

boby7

Member
...gdyby gry na xbox były w full hd bo zdecydowana większość jest w hd ready czyli 720p...
Sorki, oftopicznie:
O ile ogólnie zgadzam się z Twoim wywodem, to w powyższym zdaniu widzę coś, co dość powszechnie napotykam na tym i innych forach.
AFAIK nie ma czegoś takiego jak jakość (przesyłanego lub generowanego) sygnału typu "Full HD", czy też "HD Ready".
Nazwy te przypisuje się raczej do specyfikacji odbiorników telewizyjnych, ale i tak czegoś takiego jak "Full HD", to chyba jeszcze EICTA nie dookreśliła (choć producenci sprzętu już sobie takie loga sami dorysowali) i póki co najwyżej mamy logo "HD TV 1080p".
Mylę się?
 

don111

Banned
w ten sposób określa się same telewizory, dlatego ja piszę ogólnie dla ułatwienia: tv hd ready = tv obsługujący sygnał 720p i 1080i, full hd = 1080p
 

kintakunta

New member
z tego co pisała jedna osoba grająca sporo na xbox, posiadająca ten model Samsunga B550 (albo B650, nie pamiętam już) i potem Panasonica 50x10y, to Samsung łatwiej łapie powidoki i trudniej się ich pozbyć, to jest spory plus dla Panasonica jeśli grasz sporo...ja na swoim gram po kilka godzin z rzędu w różne gry (np Fallout 3 gdzie są paski, wskaźniki) i nie mam żadnych problemów

Szczerze, to gram ŚREDNIO około godziny dziennie. Czasem jest tak, że przez tydzień a nawet dwa nie włączę w ogóle konsoli a potem rypię sobotę i niedzielę po 6 godzin :) taką sytuację miałem np. z Ojcem Chrzestnym 2 - w trzy dni przeszedłem całą grę... Tak faktycznie to najczęściej jak już zasiądę do konsoli, to siedzę do 3 max 4 godzin jednocześnie. Czy w takim przypadku przy Samsungu również będą problemy powidoków, czy może trzeba katować tą samą pozycję przez dwa tygodnie po 5h dziennie?
 

boby7

Member
w ten sposób określa się same telewizory, dlatego ja piszę ogólnie dla ułatwienia: tv hd ready = tv obsługujący sygnał 720p i 1080i, full hd = 1080p
Ok, ok, ale tylko dla telewizorów. Też nie do końca, bo nie ma specyfikacji "EICA Full HD" (jest HD ready, HD ready 1080p, HD TV 1080p oraz inne określenia różnych producentów TV), ale nie o to mi tutaj chodzi.
Moim zdaniem nie:
...gdyby gry na xbox były w full hd bo zdecydowana większość jest w hd ready czyli 720p..
Raczej powinno być:
...gdyby gry na xbox były w 1080p bo zdecydowana większość jest w 720p..
Po prostu! Innymi słowy IMHO nazywanie "HD Ready" sygnału 720p jest nieporozumieniem. Jasne, że to się upowszechnia, ale na forum specjalistycznym moglibyśmy być trochę bardziej uczuleni na takie mylenie pojęć. Tak mi się zdaje. Jeżeli się mylę, to mnie oplujcie :)
Jeszcze raz przepraszam za oftop.
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
mi łatwiej jest przeczytać "hd ready" zamiast "720p / 1080i" , zwłaszcza jak ktoś pisze 1080 to trzeba zwracać mocno uwagę na końcówkę a tak to od razu wiadomo o jaki sygnał chodzi, choć stylistycznie może to i nie do końca poprawnie ;)
 

don111

Banned
Szczerze, to gram ŚREDNIO około godziny dziennie. Czasem jest tak, że przez tydzień a nawet dwa nie włączę w ogóle konsoli a potem rypię sobotę i niedzielę po 6 godzin :) taką sytuację miałem np. z Ojcem Chrzestnym 2 - w trzy dni przeszedłem całą grę... Tak faktycznie to najczęściej jak już zasiądę do konsoli, to siedzę do 3 max 4 godzin jednocześnie. Czy w takim przypadku przy Samsungu również będą problemy powidoków, czy może trzeba katować tą samą pozycję przez dwa tygodnie po 5h dziennie?
przy takim użytkowaniu nie będzie problemu, nawet jeśli coś widocznego na ciemnym tle by się pojawiło to zniknie całkowicie w ciągu paru godzin max. przy normalnym oglądaniu telewizji, może nawet tego wcale nie zauważysz
ja ostatnio robię sesje po 6-7h z falloutem 3 i śladu po nich nie było, wystąpienie powidoków trzeba też uzależnić nieco od preferencji obrazu - jak bardzo mocno podciągasz kontrast i jasność to większa szansa na powidoki, ja preferuję niskie wartości bo nie lubię jak mi świeci mocno po oczach (max do 30% kontrastu) i to chyba główny powód dlaczego nie mam żadnych powidoków
 

kintakunta

New member
A więc... zdecydowałem się na Samsunga PS50B550, wydatek 3128 zeta wliczając kuriera. Jutro powinienem mieć sprzęt na miejscu. Subiektywne wrażenia postaram się opisać. Wszystkim, którzy się wypowiedzieli bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.

Aha, jeszcze dwie sprawy:
1. Gdzie znajdę wątek dot. wygrzewania plazmy (dla mnie jako laika jest to kompletna abstrakcja) oraz dbania o jej stan.

2. Wprawdzie wiem, że powinienem sprawdzić przesyłkę przy kurierze, ale w jednym z wątków pisano, że niektóre uszkodzenia (tfu, tfu) mogą być widoczne tylko po włączeniu i tu pojawia się pytanie: Czy dobrym wyjściem jest włączenie TV zaraz po rozpakowaniu? Pytam w sensie różnicy temperatur.
 
Do góry