Ktokolwiek pomoże, ktokolwiek wie (jaką kupić HaDe)

OmniModo

New member
Hejo Kamerotubisie. :)

Rzadko się odzywam, bo staram się wiedzę zaczerpnąć z gotowych postów, ale mój obecny (i nieśmiertelny) dylemat z zakupem kamery zmusza mnie do założenia tego tematu.
Obecnie mam Panasonic'a SD, ale czas na erę HD.
Czas mnie goni, za 2 tygodnie ważna uroczystość rodzinna, a trzeba jeszcze do kamerki nawyknąć , nie mam więc więcej czasu na przeglądanie i analizy opinii na różnych forach...

Jestem totalnym amatorem, filmów zazwyczaj nie montuję tylko przycinam , zresztą komputer mam 'mocny' wiec standard AVCHD mi nie straszny.
Generalnie ceny nowych modeli z 2009 kamer HD lekko opadły
(niestety tylko "lekko" :roll:) ,
ponadto od czasu premiery sporo osób przetestowało już te kamerki i mają sporą wiedzę nabytą z autopsji.

Ponieważ :
1. nie mam zbytniej praktyki w stabilnym utrzymaniu kamerki, a film HD ma jeszcze większe wymogi od obrazu SD,
2. dużo filmuję dzieci (małe to-to i rozbiegane :p ) ,
3 na krótkie wypady rowerowe czy spacer "za miasto" na pewno nie zabiorę ze sobą statywu ... :hmm:

to stabilizacja jest dla mnie najwyższym priorytetem.
Oczywiście dużo filmików (właściwie 70%) powstaje w mieszkaniu przy sztucznym (więc słabym) oświetleniu więc niskoszumność :) mile widziana.

Nie mam za dużo kasy, a jeszcze potrzeba dokupić trochę akcesoriów, jak wymienne aku, filtr UV, lampa, statyw czy chociażby futerał.
Te lepszejsze modele przekraczają 5 tyś. więc pozostaje mi tylko wybrać pomiędzy :
SONY HDR XR500 VE (bo XR520 to tylko większy dysk)
SONY HDR CX505 VE (bo CX520 to tylko większą pamięć)
PANASONIC HDC HS200
PANASONIC HDC SD200

Sony ma też spory argument w większym wyświetlaczu LCD (3" i 3,2") z którego korzystam w 90% więc to przydatne ulepszenie.
Brak wizjera nie stanowi wielkiej przeszkody , chociaż lepiej jakby był.
Dużo robi cena (jak zwykle)
PANASONIC HDC HS300 i TM300 sięga 5 klocków więc raczej nie, no chyba, że tak bardzo się wyróżnia od moich faworytów, iż warto dopłacić ...

CANON HF S10 i S100 całkiem odpadają, trochę poczytałem i pooglądałem filmiki , dzięki którym trochę tańszy SONY XR500 na moje warunki wygrywa tymi dwoma modelami CANON'a.

Wolałbym kamerkę bez dysku, mam sporo kart pamięci 8 i 16GB (w tym Sony'ego) ale HDD to nie jest dla mnie jakaś bariera ...
Najważniejsza przecież jest jakość, a niestety SONY CX505 na karty jest zdaje się mocno okrojony w stosunku do XR (a może się mylę :confused:)

Jak wynika z powyższego wielkich wymogów nie mam, największa trudność ) to kupić w miarę tanio , a dobrze :cool: (he, he to zapewne niemożliwe, ale chciałbym przynajmniej przybliżyć się do takiego ideału jakość/cena)
Ponieważ dokupuję od razu akcesoria , muszę nabyć kamerę na dłuższy czas (na tak zwane "lata") bo nie stać mnie będzie później na wymianę całego osprzętu ...

Przede mną trudny dylemat , dlatego z góry dziękuję za wszelakie sugestie przybliżające mnie do udanego zakupu !
 

viValdi

New member
Bez reklam
No to zabiłeś nam ćwieka - wogóle nie wiadomo co ci poradzić :-D

Ja bym poszedł w Sony XR500VE - bez jakichś szczególnych powodów - lobby tego modelu jest b. silne na tym forum.
 

OmniModo

New member
Niestety, angielskiego i innego nie-ludzkiego :grin: nie trawię.
Zresztą nie lubię odwoływania do innych forum, równie dobrze można by było zamknąć HDTV.COM.PL bo przecież wszystko już gdzie indziej napisony (i to lepiej, tylko niestety w językach ENG i DEU)

Ale gdy jeszcze raz przejrzałem posty z tematu "Nowe kamery od Sony !!! "
szczególnie #525 na stronie:
http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=35784&page=53
w której jest też Panas TM350 to sam sobie podpowiadam wybór ...

Jak się okazuje soniak CX (ten z kartą pamięci) zgodnie z reklamą producenta (co dziwne ;) ) faktycznie najlepiej stabilizuje obraz, co dla mnie było podstawowym wymogiem jaki stawiam kamerze HD ...
Ponadto brak dysku czyni go lżejszym, co jest ważne na pieszych wycieczkach i mniej wrażliwym na wstrząsy/upadek.
Pewien minus to trochę droższe karty karty flash standardu Sony'ego, ale mam PSP i PS3, więc coś tam znajdę.
Zresztą wbudowane 16GB też nie mało na 1-dniowe wycieczki, a na dalsze i dłuższe wyjazdy zawsze zabieram netbook-a, więc mam gdzie zgrywać sfilmowany materiał.
Fakt, że zaprezentowany Canon HF S11 może się okazać lepszy od CX, ale kosztuje klocka drożej, a wolę te pieniądze dołożyć do lepszego statywu czy nakładki szerokokątnej.
To równie ważne .
Tak wiec szala przechyla się w kierunku marki Sony, ale może ktoś ma coś do dodania na obronę oskarżanych Canon & Panasonic ... ? :p
 

Shinzon

New member
Polecam gorąco SONY XR500. Mam ją już prawie 2 miesiące. Mimo, że kupiłem na początku roku SONY Sr11 to zmiany w XR500 są tak znaczne, że nie miałem wątpliwości, aby zmienić na XR500 tracąc nawet trochę na takiej wymianie. Miałem SONY SR11 i XR500 razem przez tydzień i różnica jest kolosalna jeżeli chodzi o stabilizację i nagrywanie w słabym świetle. Nie byłem jeszcze tak zadowolony z żadnej kamery jak z XR500 a miałem kamer już sporo zaczynając od Panasonic M5 VHS w 1987 roku.

Odnośnie camcorder.info i ich zamiłowania do kamer Panasonica podaję przeciwwagę. W poniższych testach kamera SONY XR500 uzyskała 85%, a Panasonic HS-300 uzyskała 74% i w ocenie przestrzegano przed tą kamerą.

SONY XR500/520 (85%)
http://www.infosyncworld.com/reviews/camcorders/sony-hdr-xr520v/10187.html

Panasonic HS-300 (74%)
http://www.infosyncworld.com/reviews/camcorders/panasonic-hdc-hs300/10147.html

Polecam też filmy porównawcze, które znalazł kolega Ślimak. Widać różnicę między SONY XR520 a Panasonic HS300.

Sony_HDR_XR 520_VE.MTS
http://www.aktiv-verlag.com/~webvide..._XR_520_VE.MTS

Panasonic_HDC_HS_300_EG.MTS
http://www.aktiv-verlag.com/~webvide..._HS_300_EG.MTS

Filmy można odtworzyć przy pomocy darmowego programu Splash Player.
http://www.mirillis.com/splash.html
 

jackpe

New member
No kto jeszcze, kto jeszcze zalobbuje za Sony bo ja tak :) Przecież to widać po ilości postów dot. Sony i reszty świata. Nie wiem nad czym Ty się zastanawiasz, chyba że widzisz coś co jest choć trochę zbliżone jakością do XR500VE i jest w podobnej cenie. Ja takiej kamery nie znalazłem. Podobnie jak Shinzon bawię się kamerami od baardzo dawna i tylko raz miałem Canona, ale to był Hi8 i super kamerka i raz Panasonica MS4SVHS ale to jeszcze wcześniej i inna bajka.A potem już tylko Sony i w tym semipro a nie amatorskie jak ta paleta kamer. W tym czasie testowałem i bawiłem się wieloma innymi modelami różnych firm i żadna nigdy nie leżała mi tak jak Sony. I na pewno nie jest to kwestia przyzwyczajenia do marki bo jak popełniłem wielki błąd i kupiłem jesienią ub.roku Panasonica HS100 czy jakoś tak, to tak szybko go sprzedałem tracąc na tym 1000zł. Kupiłem Sr12E i wcale nie żałowałem a teraz się rozglądam za XR500VE. Mam nadzieję, że już nie długo się będę rozglądał.
Shinzon chyba miałeś rację co do tej XR520VE, że to jakieś dziwne jest. Zrobiłem tam już kilkadziesiąt tel. i nikt nie odbiera. Na jednym jest fax a na drugim atomat. sekretarka się ciągle zgłasza. Ale jest szansa że może dobrą cenę będę miał w poniedziałek. Nie chcę zapeszać :)
Aha i jeszcze jedno. Ma to być cena niższa niż obecnie najniższa w necie. Więc gdyby się to potwierdziło, to z chęcią mogę komuś jeszcze kupić. Krajowy dystrybutor, gwarancja Sony Poland. Ale poczekajmy do poniedziałku.
 
Ostatnia edycja:

OmniModo

New member
Super, dzięki za linki i za wsparcie ( a raczej parcie na Sony'ego ;) )

Ale naprawdę wiele się wyjaśniło.
CANON to obraz żyleta i w najnowszych modelach stablizacja też mocno ulepszona, ale ogólnie za drogie.
PANASONIC zbiera plusy za obraz ładny i ogólne wykonanie/ergonomię modelami 300 i 350, ale to też jakieś tysiąc więcej niz Sony ...

Faktycznie, w moim przedziale cenowym nie ma lepszego rozwiązania od SONY XR / CX. Super stabilne i bardzo dobrze w gorszym oświetleniu.

a'propos, szukam zasadniczych różnic pomiędzy tymi dwoma seriami...

Wyłapałem w CX na niekorzyść gorszy LCD (3") i brak wizjera, a na plus (dla mnie) brak dysku, ale może są jakieś inne, istotniejsze zmiany ?!?
Np. co z tym mikrofonem w CX.
Da się podpiąć jakiś zewnętrzny czy nic z tego ?
nota bene , jak się sprawują MIC-e w tych kamerkach, jest już DD 5.1. to może zewnętrzny to trochę zbytek w amatorskim zastosowaniu ... ?

I kwestii zewnętrznego osprzętu, co tam Panowie polecacie dla tych kamer ze :
statywów
lamp
nakładek i filtrów

?
 

Shinzon

New member
Odnośnie dodatków do SONY XR500 to mam statyw, obiektyw szerokokątny, lampę na kamerę. Wiele postów dałem w wątku "Nowe kamery od SONY !!!" stąd polecam poczytanie tam.
 

Lobo7

New member
Witam
Od wczoraj rowniez mam kamerke Sony HDR XR500VE i jest to moja pierwsza kamera w zyciu. Jak na razie zaskakuje mozliwosciami, chodz slowmotion jest dosc kiepskie. Znacznie ulatwiloby wszystkim wybor pokazanie filmow nocnych i przy kiepskim oswietleniu. Ja postawilem na te kamerke z 2 powodow. Jeden to taki, iz bardzo ladnie nagrywa w nocy co widzialem na you tube, a drugi to taki iz tylk oSony zadbalo o dobra reklame i film pokazowy swojego produktu.
Pozdrawiam i polecam
 
Do góry