Konwersja sygnału analogowego na cyfrowy i up-scaling do 1080i

magik

New member
Jakie daje efekty zastosowanie konwersji sygnału z analogowego na cyfrowy i następnie up-scaling do 720p lub 1080i ?
Pytam o to w odnisieniu do sygnału z Cyfry+ i DVD.
Czy jest się czym "podniecać" w tym przypadku, czy może wynik jest mizerny ? Może po prostu z kiepskigo sygnał nic lepszego nie osiągniemy...
Czy warto inwestować w amplituner mający takie możliwości ?
Może ktoś już takie coś testował ?
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
Kwasik wychodzi drogi kolego, kwasik.
Poczytaj posty na forach (np. AVF) dotyczące takich klocków
jak np. Denon 4306 czy Yamahy 4600 (chociaż tu nie jestem pewien czy ona konwertuje wszystko na cyfrę) i zobacz sam.

Z pustego (jak mówią) i Salomon nie naleje...

Ale już upskalowanie dobrego materiału DVD do 1080i ma jak najbardziej sens, czego doświadcza codziennie piszący te słowa a dokonujący tego przy pomocy rewelacyjnego Philipsa 9000S z oryginalnymi chipami Faroudja.:p
Obraz - żyleta, dżwięk audiofilski (poczytaj recenzje w necie)

Pozdrawiam,
 

sewan

New member
Sam z ciekawości robiłem niedawno taki eksperyment: nagrałem sygnał analogowy na nagrywarce HDD z najwiekszym możliwym bitrate (10Mbps), a potem na płytkę DVD. Następnie zuspskalowałem obraz do 720p w DVD.
Wynik?
Poniżej oczekiwań;)
Ale wcale nie taki zły, subiektywnie minimalnie lepszy od analogowego (jakieś 5-10%)....:D
Mniej drżenia kolorów, trochę więcej ostrości - to wszystko.
Generalnie - gra niewarta świeczki.
 

magik

New member
Pytam o to bo miałem taką koncepcję:
amplituner podłączam kablem HDMI-DVI do telewizora a wszystkie sygnały źródłowe do amplitunera.
Niestety w telewizorzez na wejściu DVI może być tylko ustawiony na WIDESCREEN, tak więc aby nie mieć czarnych pasów (tylko pełny ekran) muszę wysyłać mu sygnał 1080i.
Co za tym idzie wszystkie syganły wchodzące do amplitunera muszę skalować do 1080i. Pewno z DVD nie będzie problemu - jak piszecie będzie nawet poprawa jakości.
Natomiast właśnie co będzie z sygnalem z Cyfry+ przeskalowanym na 1080i ? Chciałbym przynajmniej nie stracić na jakości, a gdyby udało się go polepszyć to byłby bajer...

Proszę poprawić mnie jeżeli źle rozumuję...
 

bildex

New member
Witam!
Ja mam podobny problem jęsli chodzi o upscaling.
Podłączyłem plazme(philips 42pf9967d i dvd philips 5900) kablem HDMI --DVI
I co sie okazuje obraz przy upscalingu 1080i jest tylko w formacie Widescreen.
A poza tym u mnie lepiej wygląda to jak podłączyłem przez dobre RGB niż DVI, nie wiem czemy.
Pozdrawiam
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
@ magik

Jaki masz telewizor bo te ustawienia jakoś dziwnie wyglądają.
A nie możesz podać sygnału wprost z DVD np. po komponencie (jak nie ma DVI) ? Niewielka utrata jakości.
Dźwięk wtedy optykiem do amplitunera i gotowe.
Dlaczego wszystko przez ampltuner?
Rozumiałbym to gdybyś miał amplituner z we/wy HDMI (Philips 9000, Yamaha 1600/2600/4600, Denon 3806/4306).

I ostatnie - nie masz w telewizorze opcji: "dostosuj automatycznie" aby sam dobrał rozmiary wyświetlanego obrazu ?
 

magik

New member
Mój telewizor to Philips LCD 37pf9986.

amplituner: Yamaha RX-V 2600 (o takim właśnie myślę)
Funkcja dostosuj automatycznie działa tylki na wejściach RGB (SCART1, 2, 3)
Na wejściu DVI niestety nie działa
Wejście komponent mam poprzez specjalną końcówkę
DVI-I (TV) -> VGA -> 3x cinch (komponent) - tak więc na nim też ta funkcja nie działa
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
Ale chyba Yamaszka 2600 ma swój wewnętrzny upskaler wbudowany a więc EZ wszystko zupskalujesz w ampie.
 

magik

New member
Tej Yamaszki to naprawdę jeszcze nie mam.
Ciągle gdybam jak to będzie.
Główne pytanie jest właśnie takie.
Jeżeli wpuszczę sygnał analogowy z tunera SAT do amplitunera
a następnie upscaluję go do 1080i i wypuszczę na TV to:
1. Jakoś będzie lepsza od zwykłaego połączenia tuner - TV (poprzez RGB)
2. Jakoś będzie znacząco gorsza od połączenia powyżej
3. Amator nie zobaczy różnicy
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
Daj cynk i napisz recenzję jak tego Japiszona już przytulisz.
Też go rozważam. 4600 za drogi a 1600 za ubogi w funkcje. Ten 2600 jest w sam raz. Waham się jeszcze nad Denonem 3806...

Ale Twoje pytania:

1. Jakość będzie (powinna) ciut lepsza od RGB (dużo zależy od mocy sygnału z tunera).
3. Nie tylko amator nie zobaczy róznicy już z 3 m, ale fachowiec również.

Zapytaj pmcomp. On ma profesjonalny upskaler za 2000$, który upskaluje wszystkie sygnały co wsadzisz.
Poczytaj tu:
http://www.dvdo.com/pro/pro_isvp30.php

a potem zapytaj pmcomp tutaj lub na **********.com
 

magik

New member
Pamiętaj Denon 3806 nie up-skaluje sygnału analogowego do 720p lub 1080i. (czyli tak jak RX-V 1600)

Ten skaler DVDO jest naprawdę super. Już myślałem kupić jakąś Yamahe 457 a reszte kasy dołożyć i go zamówić, w szczególności że jest w stanie wypuścić obraz w mojej natywnej rozdzielczości 1366x768.
Mam jeszcze pytanko: Czy podczas oglądania materiału w 1080i da się zauważyć że obraz jest wyświetlany z przeplotem, tzn czy obraz zauważalnie jakoś np. drży ?

pmcomp, czy możesz pochwalć się jakie sygnały skalujesz, do jakich rozdzielczości i jakie to daje efekty za pomocą tego cacuszka...
 

andsie

New member
.

Zapytaj pmcomp. On ma profesjonalny upskaler za 2000$, który upskaluje wszystkie sygnały co wsadzisz.
Poczytaj tu:
http://www.dvdo.com/pro/pro_isvp30.php

a potem zapytaj pmcomp tutaj lub na **********.com[/quote]

Witam!
Pytanie do pmcomp
Przeglądałem forum w sprawie informacji DVDO iScan VP30i dowiedziałem się, że jesteś w jego posiadaniu. Czy możesz opisać działanie tego urządzenia i jak się sprawuje po podłączeniu tunera Cyfr+ i komputera, DVD i jakie daje efekty?. Proszę o krótki test i porównanie do HD.
Pozdrawiam Andrzej S.
 
Do góry