Konfiguracja oraz ustawienia obrazu dla Panasonica TX-PxxX20E

WoofeR

New member
Witaj,

Zauważyłem w wątku dot. nowej serii plazm Panasonica, modelach TXPxxX20E, iż sporo osób zakupiło właśnie te modele, a najwięcej wersję 42 calową.

W związku z tym mam do Was pytanko, również od tygodnia jestem właścicielem takiego cudeńka (podłączonego do TNG n po HDMI), ale mam problemy z poprawnym ustawieniem obrazu, no może nie poprawnym, a właściwym. Wcześniej posiadałem CRT 28", tak, że zapewne domyślacie się jaki skok jakościowy przeżyłem :roll:, ale do rzeczy, o ile konfigurację w zakładce Menu - Obraz przeprowadziłem w miarę poprawnie (obraz mi się podoba), (dodałbym zdjęcie, ale antyspam mi nie pozwala) tak więc:

Menu - Obraz:

Tryb obrazu: Prawdziwe Kino;
Kontrast: 42;
Jasność: -3;
Kolor: 35;
Ostrość: 6;
Intensywne kolory: wyłączony;
Tryb ECO: wyłączony;
Redukcja szumów: wyłączony;

Menu - Konfiguracja - Inne ustawienia:

Tryb oszcz.: wyłączony;
16:9 Overscan: włączony;
Prędkość odświeżania: 100 Hz;
Ustawienia wejścia DVI: pełne.

To zastanawiają mnie dwie opcje, 16:9 Overscan oraz wejście DVI. Ten pierwszy tryb powoduje przycięcie krawędzi obrazu tak, by były niewidoczne, co jednak powoduje, iż obraz jest nienaturalnie powiększany przez co może tracić na jakości. Zdarza się również, iż kanał (np TV4) nadający w 16:9 mimo wszystko pozostawia po obu krawędziach obrazu wąskie czarne pasy. Jak ustawiliście ten parametr u siebie?

Druga opcja, ustawienie wejścia DVI, pełne, czy normalne. Nie ukrywam, że obraz zdecydowanie bardziej podoba mi się przy ustawieniach normalnych, jednakże przy ciemnych scenach, traci się sporo przejść tonalnych koloru czarnego, brakuje szarości. Po ustawieniu na pełny, przejścia wyglądają ok, jednak tracimy kontrast, obraz staje się ... mdły?

Kolejna sprawa, TNG n, wszystkie kanały HD w tej TV nadawane są w rozdzielczości 1080i, czy w takim razie lepiej aby dekoder dostarczał do TV obraz właśnie w tej rozdzielczości, czy w natywnej dla tego TV czyli w 720p?

Będę wdzięczny za ewentualną pomoc i rady no i własne propozycje ustawień obrazu dla tego TV.

Pozdrawiam,
Piotr
 

Rasoir

New member
Witam, no od wczoraj ja również jestem szczęśliwym posiadaczem tego TV, ale jak na razie rozciąganiem obrazu się nie martwię, bo teraz przechodzę okres wygrzewania matrycy, więc nie chcę żeby pojawiały się jakiekolwiek pasy na TV i jeszcze pewnie troszkę tak podziałam. No a potem to chyba pozostanie ręczne przełączanie między odpowiednimi proporcjami, albo po prostu wyłączyć funkcję Overscan. Za dużo jak na razie Ci nie pomogę, bo sam się dopiero uczę :) Ale możemy się wymieniać spostrzeżeniami...

Co do kanałów HD, to z tego co wiem to tylko jeden (powtarzam - JEDEN) kanał na świecie jest nadawany w 1080i, reszta to 720p, ja w sumie dlatego wziąłem HD ready, a nie Full HD i powiem Ci że nie żałuję, a jak sam widzisz różnica między np. Animal Planet a Animal Planet HD jest masakryczna... ehh... aż miło patrzeć :)
 

WoofeR

New member
Dzięki za odpowiedź.

Trochę zmodyfikowałem ustawienia:

Tryb obrazu: Prawdziwe Kino;
Kontrast: 45;
Jasność: 0;
Kolor: 35;
Ostrość: 6;
Intensywne kolory: wyłączony;
Tryb ECO: włączony;
Redukcja szumów: wyłączony;

Tryb ECO, czyli opcja C.A.T.S. ("automatycznie rozpoznaje warunki oświetleniowe w pomieszczeniu oraz dostraja jasność oraz gradację kolorów w celu optymalizacji poziomu kontrastu. Funkcja ta zapobiega m.in. nadmiernemu męczeniu wzroku podczas długiego oglądania telewizji.") działa całkiem przyjemnie.

Co do rozdzielczości to trochę nie tak, obecnie wszystkie kanały w Polsce i w większości w Europie nadawane są w 1080i, natomiast jeszcze żaden, bądź tak jak wspomniałeś, tylko jeden na świecie w rozdzielczości 1080p. Swego czasu TVN HD był nadawany w 720p, ale i oni zmienili tryb. Co ciekawsze, różnice między 720p, a 1080i nie są widoczne na pierwszy rzut oka, niektórzy nawet twierdzą, że obraz jest "lepszy" na 720p, chociaż nie bardzo chcę w to wierzyć skoro źródłem już jest przeplatany obraz 1080i. W każdym bądź razie sporo kombinowałem i przyglądałem się obrazowi między oboma wejściami z dekodera i padło na 1080i. Na takim Eurosporcie HD (WTA w tenisie) poziome linie kortu nie migoczą, obraz jest płynniejszy niż w przypadku ustawień na 720p.
 

szmeli

New member
ja mam ustawienia bardzo podobne do twoich, tylko ostrość mam mniejszą o 1, jednak wydaje mi się że obraz cały czas jest za bardzo zielony, nawet na czarnych obrazach widzę zielone pixelki, też to zauważyłeś ?
 
Do góry