Konfiguracja dźwięku

radox

New member
Witam wszystkich kinomaniaków i nie tylko.
Otóż posiadam zestaw yamahy Amplituner RVX 559 oraz głośniki yamahy.
Nie ma tutaj automatycznego strojenia głośników. czy może ktoś zna jakieś strony z plikami do ustawień, konfiguracji lub po prostu do dobrego udxwiękowienia spzrętu na podstawie którego można bedzie subiektywnie ustawić sprzęt.
Mam tutaj na myśli jakieś kawałki nagrane w 5.1 DD lub DTS które pokażą dobrze brzmienie dzwięku wielokanałowego
pozdrawiam
 

don111

Banned
a co tu trudnego do ustawiania...

sam sobie ustaw w setupie odległość wszystkich kolumn w metrach (opóźnienie) od miejsca odsłuchowego mniej więcej (fronty ustaw koniecznie jednakowo), potem wzmocnienie dla każdego kanału - dla frontów ustaw na 0db i potem reguluj wzmocnienie centralnego (powinno być też blisko 0db) oraz surroundy podczas oglądania filmów... ustawisz tak i będziesz zadowolony bardziej niż z automatycznej kalibracji (więcej schrzani niż poprawi)

masz jeszcze ustawienie kolumn small/large w zależności od pasma przenoszenia kolumn, odcięcie suba również to najlepiej samemu ustawić
 

don111

Banned
u mnie ta funkcja nazywa się "Delay time", nie wiem jak to jest w Yamahach ale raczej musi gdzieś być ta opcja (może pod inną nazwą)... jeśli nie ma to po prostu wyreguluj samo wzmocnienie dla każdego kanału
 

broda1725

New member
Bez reklam
Panowie a jak się to ustawia (oblicza odległość) ?. Bo ja tego trochę nie kumam. Mam na razie Logitechy jak w podpisie i tam jest taka opcja jak opóźnienie surround ( Delay Time ) ale nigdy jej nie przestawiałem bo nie wiedziałem do czego ona służy.
 
Ostatnia edycja:

qura12

Member
Bez reklam
Na głośnikach komputerowych działa to w drugą stronę ze względu na to że z reguły jesteś bliżej frontów więc trzeba dostroić surroundy a w kinie domowym jest na odwrót... surroundy masz max 2-3m od siebie a central i fronty dużo dalej
 

armi

New member
Bez reklam
wpisujesz w metrach jaką masz odległość (słuchacz) do danego głośnika (kanału) np prawy front 1.8m , lewy front 1.8m, centralny 1.5m itd
 

don111

Banned
po prostu zmierz sobie odległość frontów, centrala i surroundów od kanapy/fotela :)
fronty ustaw koniecznie jednakowo (nawet jeśli są nieco przesunięte względem siebie) i ewentualnie dodaj 0,5-1db do kolumny stojącej dalej jeśli będzie taka potrzeba
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
AVR147 ma automatyczną kalibracje z mikrofonem więc to sobie poustawia, nic nie trzeba tam wpisywać, chyba, że macie głośniki bez aktywnego subwoofera.
 

armi

New member
Bez reklam
u mnie autokalibracja przeszła pomyślnie bez aktywnego subwoofera... a mam avr 147, ustawiło głośniki duże/małe, delay, ustawienie kanałów w db (tu i tam coś delikatnie dodało :) ) i gra ok :)
 
Do góry