Kompleksowe centrum rozrywki DLNA

kileon

New member
Witam, planuję zakupić od podstaw domowe centrum rozrywki w oparciu o DLNA względnie inny podobny protokół (UPnP, wynalazki Apple typu AirPlay / AirTV). Moje oczekiwania:
* zapisuję wszystkie pliki na NAS, dotyczy to muzyki (MP3 / FLAC), filmów (DivX, XviD, MKV, polskie napisy TXT/SRT) i zdjęć (JPG); dodatkowo niewielką ilość materiału mam na nośnikach CD-Audio oraz filmy DVD/Blu-Ray
* pliki muzyczne odtwarzam na zestawie amplituner z kolumnami
* filmy odtwarzam na projektorze + dźwięk przez amplituner z kolumnami
* wszystkim steruję najchętniej z poziomu iPad-a bądź tabletu na Androidzie
* jeśli to możliwe wolałbym nie włączać komputera (PC) do obsługi odtwarzania oraz wyeliminować / zminimalizować konieczność obróbki/konwersji filmów; tak samo wolałbym nie przenosić niczego na pendrivie czy za każdym razem podłączać jakieś kabelki - słowem zrealizować filozofię DLNA

Sporo poszukałem w sieci na ten temat i przymierzam się do następującego zestawu:
1. NAS - Synology DS212 (DLNA, obsługa przez przeglądarkę, przy okazji mirroring na wypadek awarii dysku, funkcje backupu i udostępniania zwykłych dokumentów; jest podobno cichy na czym mi też zależy)
2. Amplituner - Yamaha RX-A810 - obsługuje DLNA, ma aplikację do sterowania pod iPADa i Androida
3. Projektor - Optoma HD-23 (nie chcę TV, nie interesuje mnie 3D)
4. Odtwarzacz - tutaj nie jestem pewien

Z dźwiękiem nie widzę problemu - duet Yamaha + Synology powinny spełnić moje wymagania. Proszę o poradę w zakresie odtwarzania filmów, zwłaszcza jeśli to nie płyta DVD/Blu-Ray tylko np. MKV czy XviD z napisami w osobnym pliku.
Myślałem o czymś w stylu Yamaha BD-A1010 (pasuje w zestawie do amplitunera, spodziewam się w miarę dobrej jakości). A może bardziej jakiś uniwersalny odtwarzacz sieciowy z serii Asus O!Play / Dune / WD? Te odtwarzacze mają też trochę funkcji NAS, więc może niepotrzebne jest Synology?
 

darpiot

New member
Pamiętaj, że jak jest wszystko w jednym to znaczy, że jest nic w niczym. Jak chcesz dobry odtwarzacz plików muzycznych to napewno nie w parze z odtwarzaczem plików video. Z odtwarzaczy plików audio w przyzwoitej cenie i dobrej jakości masz np Marantza NA7004, w mniej przyzwoitej Yamaha NP-S2000. Ale to tylko audio. W nieprzyzwoitej cenie to np. NAIM. Te wszystkie odtwarzacze typu DUNA HD Max czy Popcorn to bym sobie darował. Baranina na potęgę. Przynajmniej w mojej ocenie jakości dźwięku i obrazu nie spełniają oczekiwań. Konsola PS3 lepiej sobie radzi z odtwarzaniem plików video jak te padaki. Dysk sieciowy wybrałeś dobry. Tu bym wybrał albo tego Synology albo QNAP.
Z moich odsłuchów Yamaha odpada. Nie podoba mi się brzmienie. Posłuchaj Harmana lub Marantza. W moim rozumieniu bardziej przyjazne brzmienie ale trzeba mądrze dobrać zestaw głośnikowy. Nie z każdym Marantz się lubi.
Na projektorach się nie znam, to się nie wypowiadam.
 

przemutek

New member
Witam,

Mam też ampli yamahy rx671 z net i ostatnio kupiłem synology ds212+, mam też lg bd 670 z dlna i tv samsunga.
W skrócie jak to ze sobą działa.
Urządzenie bardzo proste w obsłudze, kupiłem razem z 2x2TB seagate.
Odpalałem filmy 720p i 1080p mkv zarówno po wifi jak i po lanie poprzez dlna wszystko super działa. Odpalałem muzykę z yamahy po dlna też ładnie działa.
Super jest obługa na telefonie, są miniatury zdjeć i filmów konwertuje je do obsługi poprzez telefon ja mam jakurat androida ale jest też możliwość pod ifona też. Ogólnie urządzenie jest ok, na początku robi indeksowanie trwa to 2 -4 dni a potem staje się cichutkie. Ma fajne opcje oszczędzania energii: parkuje dyski i robi hibernacje i jest WOL Wake On Lan. Poznałem jak na razie z 20% możliwości.
 

przemutek

New member
Na moim samsungu smart tv nie ale blueray lg napisy mozna wybrac dzwiek nie ma mozliwosci. Mam ampli tam jest możliwość zmiany dźwięku ale robi to sam ampli. Dźwięk można wybrać ale z tego co się orientuje to na dvd lub blueray o dlna nie słyszałem.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 
Do góry