Kolumny 2000 zł - MA, AE, Epos, Celestion

elG

New member
Witam.

Rozglądam się za uniwersalnymi kolumnami za około 2000-2500 zł (para), które by zagrały świetnia zarówno w rock, pop, jazz jak i muzyce instrumentalnej.

Miałoby to pracować albo z CA 540R albo HK 247/255 (jeszcze nie zdecydowałem). Pokój ok. 16m2.

Rozważam:
-Monitor Audio BR5
-Epos SLS 303
-Celestion F28
-Kef IQ5
-Acoustic Energy Evo 3 bądź Neo 3.
-Q Acoustics 1050

Kolumny powinny się charakteryzować ładnym i melodyjnym dźwiękiem, mocnym, głębokim basem, ładnymi wokalami (dobra średnica), i wyraźną ale niezbyt męczącą górą. Dobra przestrzeń, detaliczność i głębia. Która w wymienionych kolumn będzie się charakteryzować najlepszym dźwiękiem zarówno w jazz jak i w rock?
Odsłuchałem, wszystko oprócz AE ale wciąż mam mały mętlik w głowie (różne sklepy, brak bezpośredniego porównania).

Interesują mnie Wasze preferencje. Proszę o opinie. A może w moim zestawieniu zabrakło jakiś wartych uwagi kolumn?

Będę wdzięczny za Wasze typy.
 

artis-reklama

New member
kolumny

czesc nie wiem czy juz zakupiłes kolumny ale przesłuchaj niemieckie elacgrają rowno w kazdym zakresie nic nie wysuwa sie do przoduwarte uwagi
 

elG

New member
Jaki konkretnie model tego Elac'a masz na myśli?

Czy mógłby się ktoś podzielić swoimi doświadczeniami z odsłuchu/użytkowania którejś z wymienionych przeze mnie kolumn:
-Monitor Audio BR5
-Epos SLS 303
-Celestion F28
-Kef IQ5
-Acoustic Energy Evo 3 bądź Neo 3.
-Q Acoustics 1050 ?
Jakie są wady, zalety każdej z nich w porównaniu do konkurencji?
 

elG

New member
Słuchałem kilku kolumn z CA540R i powiem, że w moim odczuciu najlepszy dźwięk byłby przy takiej konstrukcji w której środek i góra pochodziłyby z Kef IQ7SE (miękka, delikatna góra i śródek, mniej ostrości przy CA w rock) a bas z MA RS6:). No ale chyba będzie trzeba pójść na mały kompromis:)

Niestety nie słyszałem jeszcze BR6. Nigdzie nie mogę ich znaleźć do odsłuchu.
Blackninja chcesz powiedzieć, że BR6 powinny zagrać lepiej niż pozostałe wymienione przeze mnie kolumny ? (Monitor Audio BR5, Epos SLS 303, Celestion F28, Kef IQ5 , Acoustic Energy Evo 3 bądź Neo 3).
Jak wypadają one w tym porównaniu? (odsłuch BR6 będzie później, jak je gdzieś znajdę - wpierw chciałbym usłyszać czyjąś opinię)
 
Ostatnia edycja:

fazer58

Member
Bez reklam
do:elG

Witaj! Masz do wydania całkiem dobrą sumkę na głośniki.Dla mnie,to jest właśnie minimum kwoty, jaką trzeba przeznaczyć. 16m.kw. może okazać się zbyt małe do dużych kolumn podłogowych,dlatego sugerowałbym, abyś zerknął również na monitory.Stereofonia,przestrzeń,głębia, bedą nieosiągalne dla podłogowych zestawów.I najważniejsze,zrób wszystko, aby odsłuch robić we własnym pokoju!!! Akustyka pomieszczenia,to jeden z ważniejszych parametrów jaki wpływa na jakość dżwięku. Pozdrawiam.
 

Kumak

New member
Witam

Zanim zakupiłem dla siebie kolumny słuchałem MA SR6. To był mój absolutny faworyt – na mój „amatorski” słuch grają świetnie.
Przed samą decyzją zakupu znalazłem miejsce (sala odsłuchowa w MM) gdzie mogłem porównac MA SR6 oraz MA BR5 na tym samym ampli – z Onkyo było tylko 805. Przez 30 minut sluchalem i zmieniałem głosniki (ta sama muzyka ten sam ampli i CD). Różnica w jakości była dla mnie tak znikoma że zdecydowałem się i od kilku dni posiadam MA BR5.

W połączniu z Onkyo 605 grają bardzo ładnie (dla stereo - najlepszy efekt w trybie Pure Audio). Oczywiście mam świadomośc że ten ampli nie wyczerpuje w pełni ich możliwości ale i tak jest bardzo dobrze (zaskoczył mnie fakt że pomimo małych rozmiarów mają zadziwiająco mocny bas)

Zatem jak to już było powiedziane – porównaj samemu (najlepiej na wybranym przez Ciebie modelu Amplitunera), byc może nie warto przepłacac.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
BR 6 stoją na odsłuchu. I muszę powiedzieć że nie tylko ja zachwycam się
ich dźwiękiem z Marantza . Coś co przekracza czasem rzeczywistość , szczególnie na moich ulubionych koncertach.
Pytaj Marka - on zchwyca się nimi codziennie - Vader .
Blackninja też widziałem jak sobie odsłuchuje od czasu do czasu.
 

elG

New member
Dziękuję za Wasze spostrzeżenia. Rozumiem, iż jest wysoce prawdopodobne, że MA BR5/BR6 prezentują najlepszy dźwięk w ich segmencie cenowym (kolumn do ok. 2500 zł). Czy generalnie zgadzacie się z tym stwierdzeniem?


Ps. Jaki radzilibyście kabel głośnikowy do np. takiego zestawu CA540R + MA BR6 (max. do 50 zł/mb)? Coś z ATLASA, QED Silver Anniversary XT a może jakiegoś inne typu? Chciałbym, aby ten kabel nie zepsuł mi dźwięku. Zależy mi, aby był muzykalny, przenoszony dźwięk detaliczny, bas głęboki, mięsisty i dobrze kontrolowany, góra i średnie dobrze eksponowane (bez ostrości, czy szorstkości), ale nienarzucające się. Chciałbym złagodzić trochę charakterystykę CA (w miarę możliwości poprawić bas, odrobinę ocieplić/złagodzić górę). Mam nadzieję, że nie pragnę niewykonalnego...:) Będę wdzięczny za opinie.
 

fazer58

Member
Bez reklam
Kable srebrne dają raczej szybkość,a Tobie potrzeba,z tego co piszesz,porządnego basu.Jak bas,to tylko MONSTER seria Z. Jeżeli chodzi o kable sygnałowe,to przede wszystkim firma CABLE TALK,coś z serii Studio albo Advanced,znakomicie nadaje się do "uspokojenia" systemu.
 

Hoodzielec

New member
Bez reklam
elG napisał:
Rozumiem, iż jest wysoce prawdopodobne, że MA BR5/BR6 prezentują najlepszy dźwięk w ich segmencie cenowym (kolumn do ok. 2500 zł). Czy generalnie zgadzacie się z tym stwierdzeniem?
W założeniu do tego stwierdzenia jest chyba błąd, bo BR6 kosztują jednak powyżej 3000 zł...

edit: odpowiem przy okazji na pytanie:
Jaki radzilibyście kabel głośnikowy do np. takiego zestawu CA540R + MA BR6 (max. do 50 zł/mb)? Zależy mi, aby był muzykalny, przenoszony dźwięk detaliczny, bas głęboki, mięsisty i dobrze kontrolowany, góra i średnie dobrze eksponowane (bez ostrości, czy szorstkości), ale nienarzucające się. Chciałbym złagodzić trochę charakterystykę CA (w miarę możliwości poprawić bas, odrobinę ocieplić/złagodzić górę). Mam nadzieję, że nie pragnę niewykonalnego...
Wszystko to osiągniesz w ww. zestawie przy zastosowaniu kabla: DNM Reson LSC MkII.
Wpisuje się w wymagania idealnie - łącznie z ceną.
 
Ostatnia edycja:

imalas

New member
Ad1. Błędem jest kupowanie, gdzie jest drożej!.....zapytaj o cenę Blackninję!
Ad.2 DNM Reson LSC MkII to "ładny"(różowo-niebieski) kabelek, przypomina antenowy bez ekranu ...deko "rozciągnięty" i faktycznie obcina górę znakomicie :D. tylko czemu jeszcze za taką kaskę (49zł na Allegro).....debiut tego kabelka to bodajże 1998, ....a karawana pojechała dalej!
Z uwagi na regulamin forum: reklamy proszku do prania nie będzie w stylu "po co przepłacać ........skoro widać różnicę ..."in minus" :)
 

Hoodzielec

New member
Bez reklam
Ad 1. jeśli BN zrobi 2.5k za BR6 to jest to cudowna wiadomość, ale raczej trudno się takiej ceny spodziewać! Przy okazji przypominam tytuł wątku: kolumny do 2000zł


Ad 2. sam nigdy nie kupiłbym takiego kabelka, bo wolę inne sposoby na uzyskanie "nienachalnej góry", ale są systemy w których sprawdzi się on znakomicie.
Entuzjastycznych recenzji w necie jest znacznie więcej niż negatywnych.
Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę.
Pierwsze z brzegu:
http://www.hi-fi.com.pl/show.php4?id_kat=22&id_prod=430&id_m=845
http://www.avreview.co.uk/review/re...4235/prod/DNM-Reson-MkII/rcn/44/rgn/5/v/2/sp/

Rok po wprowadzeniu na rynek kabel DNM RESON LSC zdobył prestiżową nagrodę w kategorii "Akcesorium Roku" przyznaną przez Federację Brytyjskiego Audio.
W kolejnych latach DNM reson LSC zdobył nagrodę roku brytyjskiego "What Hi-Fi", ten sam zaszczyt spotkał w 2001 roku kable DNM reson LSC mkII.
Polska prasa również doceniła walory kabla DNM reson. Kabel głośnikowy zdobyły prestiżowe wyróżnienia roku magazynu "Hi-Fi i Muzyka" oraz maksymalną ocenę w testach przeprowadzonych przez magazyn "Sat- Audio-Video".
W styczniowym numerze Audio czytamy:
"Jednym z atutów resona bez wątpienia będzie niemalże wzorowa kontrola basu, jego dokładne obrysowanie i konturowość. Dla osób lubiących taki sposób prezentacji jest to niezaprzeczalna zaleta. Średnica i przestrzeń to także mocne strony. Natomiast rejestry najwyższe zostały minimalnie cofnięte względem reszty, na tyle jednak delikatnie, aby nie zburzyło to dobrej równowagi, a jedynie zarysowało własny charakter."
 

imalas

New member
Ad1'. Kupiłem BR6 to wiem! :) , tak ciężko zapytać Blackninję?! (a może potaniało jeszcze?)
Z ostatniego postu "założyciela" tematu wynika, że podniósł "poprzeczke" do 2500zł i takie było jw. jego pytanie!
Warto przeczytać cały temat ....:D:D:D( taką upierdliwością dorównuje ...tylko moja żonusia! :):):) )
Ad2'.Najpierw polecasz kabel do zestwu "gościa", a potem piszesz jw.:confused::mrgreen:
A może sprzedajesz ten kabelek co wymieniłeś i "budujesz tzw. "mit-hit" , żeby w końcu zszedł z magazynu?:D;) Czytanie opini sponsorowanych to bardzo pożyteczne zajęcie, ale ideą tego forum jest wymiana doświadczeń w bezpośrednim kontakcie z sprzętem!
 
Ostatnia edycja:

Hoodzielec

New member
Bez reklam
hehe - masz sporo racji, ale w jednym koszmarnie spudłowałeś - nie mam nic wspólnego z jakąkolwiek sprzedażą czy sprzedawcami
jestem byłym muzykiem estradowo-studyjnym, który interesuje się sprzętem reprodukującym muzykę, lecz któremu to "skrzywienie" z przeszłości nie pozwala zostać audiofilem - lubię słyszeć ze wszystkimi szczegółami to co nagrano w studio i nie dopuszczam jakiejkolwiek utraty informacji na rzecz milszej dla ucha prezentacji
w moim podstawowym (a mam 3) systemie do zaangażowanych odsłuchów stereo kable (IC + 2x tylko 1.3m głośnikowego) są droższe od zestawów głośnikowych i grają całkowicie odwrotnie do Resona (są z kutego srebra)
IC = DPA BlackSlink, głośnikowe = super-grube SilverSound
:)

( taką upierdliwością dorównuje ...tylko moja żonusia! :):):) )
z Twojej strony to chyba nie upierdliwość, a pieniactwo :p
przecież Resony są tak skonstruowane po to żeby wygładzać ostrości brzmienia, a o to chodziło pytającemu

a może jednak złagodzisz napastliwe podejście do kogoś kto z dobrej woli chciał tylko pomóc...
wszak - jak piszesz - o wymianę doświadczeń chodzi na tym forum, a nie o napadanie na użytkowników mających inną opinie o danym sprzęcie :cool:
 
Ostatnia edycja:

elG

New member
Czy słuchał ktoś z Was może EPOS ELS303, Ecoustic Energy Evo3, KLIPSCH RF-52, Tannoy F4, Dali Concept 6 lub Audio Academy PHOEBE IIs?
Interesuje mnie zwłaszcza jak wypada ich jakość dźwięku w porównaniu z MA BR5/BR6.

Czy ktoś słyszał choć jedną z wymienionych przeze mnie kolumn?
Pytam, bo chciałbym utwierdzić się w mojej opini co do BR6:)

Być może warto posłuchać jeszcze jakiś interesujących kolumn zanim dokonam właściwego wyboru. Czekam na Wasze opinie lub inne ciekawe propozycje:).
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

imalas

New member
W tej grupie cenowej (do 2500zł) to, ostatnio jestem pod wrażeniem jeśli chodzi o JAMO C 607. Jeśli możesz to porównaj z AM BR6, oj!, będzie "zagwozdka", :D co wziąć! Wszystko przed Tobą! Zapytaj Blackninję, ile policzy za C 607 ? Cóż.....ja już wybrałem i jestem b.zadowolony.
 
Do góry