Kolejna "bazooka" Nvidii - Titan Xp nowy topowy układ graficzny.

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
titan-x-hero.jpg


Niezbyt długo przyszło nam żyć w świecie, gdzie 1080TI było najszybszą konsumencką konstrukcją dla entuzjastów. Niedawno temu w naszej galaktyce tuż za rogiem pojawił się nowy Titan Xp. Napędzana 3840 rdzeniami NVIDIA® CUDA® taktowanymi częstotliwością 1,6 GHz oferuje 12 TFLOPS czystej mocy. Dodatkowo uzbrojono ją w 12 GB pamięci GDDR5X działającej z szybkością ponad 11 Gbps. Dla porównania nowy Xbox scorpio ma dysponować 6TFLOPS. Cena? Lepiej nie pytajcie :) 5.999,00 zł
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dla niektórych te 20% to kosmos - tak jest Kolego we wszystkim.. kupujesz wznak jeden kosztuje 10 tys.,drugi 18 tys, a gra lepiej o te 20-30% - ale dla tych ludzi te procenty są istotne.. dlatego kupują te droższe zabawki..
A najlepszy przykład jest z obrazem FHD i 4k o ile lepszy jest obraz na 4k z odl. 3,5 m na tv 65 cali ?? :) A jednak ludzie kupują 4k ..
 

collider

New member
Bez reklam
Dla niektórych te 20% to kosmos - tak jest Kolego we wszystkim.. kupujesz wznak jeden kosztuje 10 tys.,drugi 18 tys, a gra lepiej o te 20-30% - ale dla tych ludzi te procenty są istotne.. dlatego kupują te droższe zabawki..
A najlepszy przykład jest z obrazem FHD i 4k o ile lepszy jest obraz na 4k z odl. 3,5 m na tv 65 cali ?? :) A jednak ludzie kupują 4k ..


W swiecie audio wzmak za 18 i ten za 10 graja prawie nie do odroznienia. Placisz jedynie za tradycje, inne brzmienie (czy lepsze to kwestia gustu), marke, prestiz itd.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
A o ile chcesz się założyć ze postawie Ci dwa wzmaki za 10-11 tys i jeden droższy za 20-21 tys i na spokojnie zobaczysz różnice zarówno w jakości dźwięku, a o mocy to nie wspomnę :) A tradycja, marka itp to swoja drogą.. zgadzam się.. ale różnicę też są..

Nie wspominając że to przykład bo z karatami graficznymi jest inaczej boi nie kosztują tyle co wzmaki więc i różnice pomiędzy nimi (cenowe) są inne - więc i na + dana karta jest mniej adekwatna do ceny.. ale ludzie kupują którzy naprawdę lubią grać..
 

collider

New member
Bez reklam
A o ile chcesz się założyć ze postawie Ci dwa wzmaki za 10-11 tys i jeden droższy za 20-21 tys i na spokojnie zobaczysz różnice zarówno w jakości dźwięku, a o mocy to nie wspomnę :) A tradycja, marka itp to swoja drogą.. zgadzam się.. ale różnicę też są..

Nie wspominając że to przykład bo z karatami graficznymi jest inaczej boi nie kosztują tyle co wzmaki więc i różnice pomiędzy nimi (cenowe) są inne - więc i na + dana karta jest mniej adekwatna do ceny.. ale ludzie kupują którzy naprawdę lubią grać..

Powiem ci tak wzmak za 20tys nic nie wniesie a jak juz to delikatnie. Roznica nie warta ceny. Mialem okazje przesluchac paru fajnych drogich wzmacniaczy na topowych kolumnach i nie wzruszylo mnie to. No poza cena. Uwazam, ze po przekroczeniu pewnego budzetu roznice sa znikome i tez moge napisac, ze postawie ci wzmak za 10 i 20 i bedziesz mial trudnosc odroznic ktory jest ktory w slepym tescie.
To tak jak przeczytalem ostatnio ciekawa opine, ze te wszystkie wychwlane, nazwijmy to hi-endowe produkty wytwarzane gdzies w mniejszych ilosciach pod okiem fachowcow , dopieszczone i dopracowane wcale nie musza byc lepsze od masowej produkcji silnych graczy takich jak Marantz czy Onkyo itd. Argument byl taki, ze w duzych koncernach maja wieksze zaplecze finansowe i laboratoryjne do tworzenia swietnie grajacego sprzetu. Sa w stanie zlowic prawdziwe perelki do swoich biur projektowych a takze miec mozliwosci testu i odsluchu sprzetu w swietnych warunkach.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Graczom buzia się już śmieje.. :)

Żebyś wiedział i pewnie bym się szarpnął na podmiane swojej, ale niemal wszystko u mnie chodzi na bardzo wysokich, żeby nie powiedzieć max, a jak nie - w tych bardziej wymagających to i tak wygląda świetnie.
Także może lepiej dokupić drugą 980Ti, ew. 2x 1080Ti zamiast Titana.
Do tego (na szczęście) mało chęci na granie, chociaż zastanawiam się nad jedną z 3 pozycji:
Battlefield 1
G.Recon: Wildlands
Sniper 4
A z ostatnich ciekawie zapowiada się:
https://www.youtube.com/watch?v=u08IP1hObIk

Co do ceny to mnie jakoś nie przeraża, ludzie kupują playery po 3-5k, kable po 2 (a są dużo droższe) to czemu nie kartę za 3.5-6k?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sam sobie robię podwyżki ;)
Nie baw się w detektywa, jest różnica pomiędzy "nie przeraża", a "deko za dużo". Cena mnie nie przeraża, to nie jest 15k, ale chyba każdy przyzna, że deko dużo, czy nie? 3.5k czy tym bardziej 6k, to nie są małe pieniądze. To jest dużo, jakbyś nie kombinował. Nie myl z okazją.

Zresztą dziś narzekam na cenę, jutro kupuje. Ja nie zastanawiam się tygodniami, jak niektórzy... ;)
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
No dobra,niech Ci będzie :grin:
Teraz za jakimiś monitorami 5K (21:9) się rozglądasz,czy dopiero będziesz brał Oleda ? :wink:
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Napiszę Ci, że jestem zadowolony ze swojego i większego nie potrzebuje, a za 2msc. kupię nowego, to mi to wypomnisz, także nic nie piszę ;)

Wyższej rozdzielczości chyba nie potrzebuje do obecnej przekątnej, już i tak wszystko jest małe i na styk, a monitor ma 34". Także jak już to większa przekątna, co da tą samą wielkość czcionki co obecnie, ale będzie jeszcze więcej powierzchni roboczej, ale tej i tak jest od pierona obecnie.
To niemal idealne proporcje, wielkość/rozdzielczość i jakość.
Może kupiłbym tego co jest obecnie na rynku 36", ale nie podoba mi się tył. Jest cały biały - wieje tandetą, a u mnie na widoku więc musi być ładnie. Czyli jakieś srebrno, lub coś w ten deseń.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Powiem ci tak wzmak za 20tys nic nie wniesie a jak juz to delikatnie. Roznica nie warta ceny. Mialem okazje przesluchac paru fajnych drogich wzmacniaczy na topowych kolumnach i nie wzruszylo mnie to. No poza cena. Uwazam, ze po przekroczeniu pewnego budzetu roznice sa znikome i tez moge napisac, ze postawie ci wzmak za 10 i 20 i bedziesz mial trudnosc odroznic ktory jest ktory w slepym tescie.
To tak jak przeczytalem ostatnio ciekawa opine, ze te wszystkie wychwlane, nazwijmy to hi-endowe produkty wytwarzane gdzies w mniejszych ilosciach pod okiem fachowcow , dopieszczone i dopracowane wcale nie musza byc lepsze od masowej produkcji silnych graczy takich jak Marantz czy Onkyo itd. Argument byl taki, ze w duzych koncernach maja wieksze zaplecze finansowe i laboratoryjne do tworzenia swietnie grajacego sprzetu. Sa w stanie zlowic prawdziwe perelki do swoich biur projektowych a takze miec mozliwosci testu i odsluchu sprzetu w swietnych warunkach.

Zawsze jak czytam od Ciebie takie teksty to wiem dlaczego pracuje po 10 czy nawet 12 godzin dziennie :) ale wracając do tematu to chcesz mi powiedzieć że jakbym Ci postawił np marantza PM 14 i np powiedzmy 100% droższego MF M6500 i to nie byłoby żadnych różnic - ewentualnie niuanse lub tylko cena by wzruszyła?? Oczywiście mam na myśli że by się tego słuchało nie na jakiś mega kolumnach za 4-6 tys tylko na tych słabszych kolumnach np SF olimpijki III czy też np B&W 804 D3...A już nie wspomnę o takich wzmakach jak Accu, Classe, Pass"makintosz" itp (kolejność nie ma znaczenia) to tylko niuanse i kasa dzieli je pomiędzy tymi "normalnymi" firmami..

Kolego czy Ty choć jedną jakąś rzecz z tych droższych uważasz ze to jest warte swojej ceny czy do każdego tematu tak samo podchodzisz.. ? Bo jak na razie z tego co piszesz na forum dla Ciebie wszystko co drogie to niuanse i znaczek..

Rozumem w samochodach także takie BMW, Mercedes, Lexus itp to tylko znaczki i kasa ludzi których stać jest na zakup takich aut.. Są to frajerzy którzy np kupując suva od Kia gość miałby prawie to samo co miałby Suva od np. BMW... drobne niuanse tylko ewentualnie by je dzieliło.. Jutro po południu jadę na spotkanie służbowe- Gościu z którym się spotykam przyjeżdża Lexusem NX 200 - zapytam się go czy w głowie ma pookładane bo Kia "sportidź " to prawie to samo, a pewnie ze 200% taniej by wyszło mu.. tylko takie samo pytanie i mi może zadać.. i wyjdzie że nie tylko on jest frajer...

Kiedyś jak pisałeś tylko o kablach że wszystko z tej dziedziny to jeden wielki pic to luzik bo biorę
na to poprawkę ale jak już zaczynasz pisanie o odtwarzaczach BR, wzmacniaczach, a tym samym pewnie o kolumnach podobne masz zdanie.. to już nie wiem co o tym sądzić.. będąc szczerym..


Możesz napisać jakie to wzmacniacze względem siebie słuchałeś i na jakich kolumnach że tylko niuanse widziałeś pomiędzy nimi ? Może coś z tego słuchałem..
Rozumiem też że np jeśli Ty masz amplituner za 4 tys i kolumny powiedzmy za 4 tys.. to jeśli ktoś ma ampltuner i kolumny za 50% tych cen to z tego wychodzi że Twój sprzęt droższy o 100% nic nie jest warty więcej od tego tańszego zestawu - ewentualnie niuanse i znaczek ... i kasa oczywiście..
Bo to w każda stronę działa nie tylko przy tych droższych i bardzo drogich zabawkach... bo dlaczego miałoby być inaczej..

Po co Armanigowi tyle sprzętu, końcówek mocy skoro wzmak za 5 tys by sprawę załatwił i niech będzie jeszcze jakaś końcówka mocy za 4 tys.. i po sprawie.. i do tego jeszcze to wszystko ma w bloku ... Armanig Kolego Ty szalony jesteś :) zobacz ile kasy by Ci zostało w kieszeni..

Inny Kolega jakiś czas temu zapodał salon z KD na pięknych B&W i i "makintoszu" po diabła mu to skoro to jest to samo co miałby na moich Paradigmach.. + marantz PM Ki pearl lite i Hiend jak nic.. ale są malutkie niuanse.. zapewne i oczywiście znaczki + plus cena ..


Ps. Kolego nic do Ciebie nie mam ale naprawdę kiedy coraz bardziej zaczynasz pisać o pewnych rzeczach i jak to te drogie rzeczy nic nie są warte i niemalże między wierszami można wyczytać ze Ci co kupują takie rzeczy to robią to dla znaczka i dla popisu to ciężko jest nic nie napisać.. Choć szanuje Twoje zdanie bo masz do tego prawo .. żebyś nie pomyślał sobie że Cię atakuje bo tak nie jest, tylko momentami to zaczyna robić się...
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
Lolek ja nie wiem jak ty pracujesz te 12 godzin jak ty ciagle na hdtv siedzisz :razz:
Lolus ;) ty slyszysz kable zasilajace wiec wiesz, ja ze swoja percepcja nie mam co sie rownac do ciebie wiec pewnie i gluchne powyzej pewnej kwoty ;).
Lolku, alez oczywiscie, ze w przemysle motoryzacyjnym duza czesc wartosci auta ma "marka". Prostym przykladem pozycjonowania marki jest koncern VW gdzie auta sa tworzone na tych samych podzespolach np. plytach podlogowych, silnikach a w ostatecznym rozrachunku ceny sa mocno zroznicowane : Skoda , Seat, VW, Audi.
Loleczku, przeciez napisalem ci ze brak postepu nastepuje po osiagnieciu pewego pulapu. Na poczatku tej skali sa roznice by potem wraz ze wzrostem lewelu i ceny one sie minimalizowaly. Chcesz przykladu sprzetu, ktory pomimo ceny nie wywarl na mnie wrazenia i sprzet duzo tanszy nie gral gorzej jest np. Musical Fidelity M6 podczepiony pod Dali Rubicon 6. Oblecialem kilka piosenek Toto oraz fragmenty Daft Punk. Na tych samych glosnikach posluchalem tez Marantz PM8005. Oba zagry swietnie i wybor byl pomiedzy ewentualnym brzmieniem i jakimis niuansami, ale nie dlatego, ze Fidelity zagralo poprostu lepiej pomimo wyraznej roznicy w cenie.
Lolo, ale nie posilkuj sie armanigiem. Spytaj jego. Dla mnie to kazdy moze miec to co chce.
Loli, pytasz przewrotnie po diabla komu taki sprzet? A po co komu torebka od jakiegos designera za 5tys dolarow jak identyczna jest za 200 tyle, ze nie ma brandu??? Poprostu ludzie tak maja. Ludzie lubia przepych, prestiz, byc unikalni, miec wiecej i lepiej. Nie uwazam ze wszyscy cos kupuja dla poklasku, ale wielu tak. Inna sprawa to budzet. Ludzie zarabiajacy wiecej juz z zalozenia obracaja sie wsrod towarow i uslug z innej polki cenowej. Przykladowy facet z dochodem powiedzmy 10tys zl miesiecznie na czysto zapewne pojdzie kupic spodnie do innego sklepu niz koles co robi za 1500zl.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Każda młoda lacha uwielbia tylną kanapę Maybacha, a bez Mercedesa nie ma prezesa.
Reszta marek wiadomo :D
Ford gówno wort, Fiat jego brat, a Opel Omega jego kolega:)

Także, jak widać marka ma znaczenie ;)

Aaa... a wiecie dlaczego kierowcy Alfy nie witają się wieczorem?
Bo już rano widzieli się u mechanika :)

No i tyle na temat marek, weekend jest to trzeba trochę zluzować.
Nie będę już pastwił się nad Passatem czy Golfem w TDI, bo wiadomo co się kupuje żeby być królem wsi :D
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Collider my diametralnie się różnimy ja jestem z tych co kochają marzyć i wierzą w to że marzenia się spełniają jeśli człowiek na to pracuje, a do tego ma szczęście...i jeśli będąc małym chłopcem chciałem mieć zawsze BMW czy też Mercedesa.. to nawet kiedyś kiedy nie było mnie stać na taką zabawkę nigdy bym nie napisał że jak kupiłem sobie x lat temu cytrynę Xsarcie II to nie potrafiłbym napisać że to jest prawie to samo co np Mercedes A klasa cy też nie napisałbym że dzielą te samochody niuanse..a płaci się za znaczek, tylko wtedy mówiłem że mnie nie stać na taką zabawkę jak mercedes..

I teraz wracając do elektroniki nie wiem czy wcześniejszego Musiacala M6 słuchałeś czy też tego nowego M6 Si(podejrzewam że starego), ale jeśli Ty porównujesz te dwa wzmacniacza bo niby troszkę dla Ciebie brzmieniowo deko inne ale porównujesz.. to Kolego w innym świecie żyjemy, bo ja nie znam drugiej osoby która by brzmieniowo porównała MF do marantza - znam osobę, która brzmieniowo porównywała do denona ale do Marantza to jest niemożliwe - nawet Tom C. by tego nie zrobił w swoim filmie... nie wspominając o mocy gdzie MF tego marantza to na śniadanie zjada, na obiad go przeżuje, a na kolację by wypluł tego marantza.. taka dzieli ich moc i dynamika.. przy B&W 804 D3 nawet 14 marantza siadała w konfrontacji z MF... a w końcu 14 jednak jest lepszym wzmakiem od 8005...na testach np dedykowany cd do MF był lepszy od Cd marntza 11s3 .. za 17 tys. szkoda pisania.. ja słuchałem na B&W i SF tego wzmaka jak i mocniejszego i różnicę może byś zobaczył gdybyś podpiął pod odpowiednie kolumny... a nie pod Rubicony 6 .. tak dla Twojej wiedzy Kolego marantz PM 8005 w 4 ohmach ma 2 x 100 W a MF M6Si dla 4 ohm na testach w laboratorium ma 2x280 W :) On z 14 nie ma co robić... nie wspomnę o większym jego bracie gdzie piszesz że to niuanse dzielą droższe wzmaki tamten dla 4 ohm na testach miał coś ponad 2 x 600 W dla 4 ohm.. to jest elektrownia..
To jest to co ja psiałem Ci nie raz że im lepszy wzmacniacz tym większa jest różnica ale nie na normalnych kolumnach tylko na lepszych i bardziej wymagających.. Do tego Ty odsłuchujesz dane zestawy na podstawie kilku - kilkunastu piosenek ??? To są Twoje testy Kolego ?? KOlego ja jedną piosenkę potrafię po kilka razy słuchać i kablami zmieniać pod drugi wzmak w jedną jak i w drugą stronę.. :)

Dla przykładu kiedy w jednym sklepie pytałem się czy bym odczuł różnicę na Olimpijkach III przy Accu E370 i E 470 gdzie pomiędzy nimi jest różnica cenowa i to nie mała to Gościu powiedział mi tak... ze jedni odczuwają a inni nie.. bo miał kilka testów , ale wg niego to są za słabe kolumny żeby E470 pokazała wyższość - rozumiesz ???? Gdzie Rubiconom do Olimpijki.. ale też wg Ciebie to może są niuanse przy tych dwóch modelach.. całkiem możliwe.. Oczywiście to jest zdanie tego konkretnego sprzedawcy ale całkiem możliwe że tak by było również i w moim przypadku.. Aczkolwiek dodał ze jak kogoś stać to brał E 470.. bo jest lepiej ale nie tak widoczne jest to jak przy mocniejszych kolumnach bardziej wymagających..

Kolejna sprawa napisałeś wcześniej ze odsłuchiwałeś drogie kolumny i wzmaki to jakie jeszcze Kolego bo Rubicony to nie są drogie kolumny jak i MF to nie jest drogi wzmak jak i to nie jest wyższa półka.. wiec co jeszcze słuchałeś ze piszesz ze przy drogich wzmacniaczach to płaci się za firmę ... i niuanse - tylko mam nadzieję że szczerze napiszesz..
Jak również nie odpowiedziałeś na pytanie odnośnie czy sprzęt jak ktoś ma za 50% w stosunku do Twojego to jest dokładnie taki sam jak Twój - tylko dzieli je powiedzmy marka i niuanse ?? Bo nie może być lepszy wg Twojej teorii ...

Natomiast co do aut to nie będę nic pisał jak Ty np odnoszę wrażenie że seata, skodę i VW niemalże stawiasz na jednym poziomie z Audi to też szkoda czasu..że to tylko znaczek i prestiż..
Powiem tylko tyle jedź do Niemiec i porozmawiaj z ludźmi z rodowitymi Niemcami i czym dla nich jest skoda, seat VW i opel a czym dla nich jest Mercedes, BMW, Porszak czy Audi.. może wtedy zrozumiesz ze za znaczkiem to jeszcze wiele innych rzeczy się kryje.. tylko nie wszystkich stać na ten znaczek - nawet Niemców.. Tylko różnica polega na tym że Niemiec nie powie że skoda to prawie audi.. nie ma takiej szansy ... bo Niemiec wie gdzie jest jego miejsce w szeregu i dobrze wiedza czym i dla kogo są poszczególne marki ich rodzimych aut.. Tylko oni się tego nie wstydzą tak jak to jest w przypadku wielu Polaków.. Choć ie potrafię zrozumieć dlaczego ktoś się wstydzi i nie może przyznać że nie stać mnie na Mercedesa S klasę czy CLS -a - chętnie bym miał takie woziki w garażu - jest jeden problem na dzisiaj mnie nie stać.. tylko ja nie robię porównań z innej galaktyki..do tych dwóch modeli

To tak Kolego jak by powiedzieć że ukończone studia w pci dolnym a do tego prywatne to jest taki sam mgr z takiej uczelni jakbyś skończył UW czy PW// a znam takich co tak uważają.. że to prawie to samo.. tylko potem przy szukaniu pracy jakoś tak jest inaczej.. dziwne.. jak to jest możliwe skoro to prawie to samo..jeden i drugi to mgr... ale jakby deczko inny.. tak samo i skoda czy seat to deczko inny samochód niż audi..

Ps mam pytanie nie będzie dla Ciebie to ciężkie jak napiszesz ile masz lat? A i nie posiłkowałem się Armanigiem czy też tym Kolegą co zakupił B&W(pomimo że używane to piękne kolumiska) i "makintosza" tylko obaj mają tego sprzętu od ciula i idąc Twoją teorią nie potrzeba im bo na dużo tańszym będą mieli prawie to samo, nie wspominając o ilości .. Ale to Twoje teorie, nie moje, a ja tylko podałem przykłady.. patrząc jak podchodzisz do tych spraw..
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
Lolek szczerze powiedziawszy to nie chce mi sie pisac. Mecza mnie takie dlugie eseje ;) a Ty jestes w swoim zywiole ;).

Opowiesci o Niemcach mnie nie wzruszaja a o studiach tym bardziej.

Moze mam nizsza percepcje niz Ty. Juz ci o tym pisalem. Ty slyszysz niuanse na przewodach a ja nie. Wiec mozliwe, ze dla mnie sprzet od pewnego poziomu dzwiekowo juz nic nie wnosi.

Sluchalem kilku dobrych wzmacniaczy: Marantz PM11 czy Roksan M2. Paru innych tez, ale nie bede sie licytowal bo ty powiesz, ze to jeszce nie to a ja ze dla mnie to sufit i taka bedzie gadka.

Opisuje swoje wrazenia na podstawie tego co slyszalem. Niestety nie mialem okazji wziasc wzmacniacza za kilkanascie tysiecy do domu na miesiac ;). Dla mnie kilka moich ulubionych utworow wystarczy bo wiem jak chce je slyszec.

Kazdy ma inne marzenia. Murzyn z lisciami na tylku gdzies z Kongo ma swoje i na niego Mercedes nie dziala.

Dalem ci przyklad aut budowanych na tej samej bazie a rozniacych sie cena ze wzgledu na marke.

Wiek mam sluszny Lolek ;)
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
Nie wiem po co się spierać na temat sensowności/opłacalności posiadania sprzętów i akcesoriów high-endowych nad low-endowymi. Mamy na rynku wybór, więc sprawa jest prosta i każdy kupuje to co mu pasuje lub co musi mu pasować ze względu na zasobność portfela i tyle w temacie ;)

Tyczy się to również w/w karty graficznej, jedni ją kupią mimo wszystko, inni złapią się za głowę jak zobaczą cenę. W szufladzie nVidia pewnie ma pochowane takie smoki, że zjadają tego titana na śniadanie, ale wiadomo korzystniej dla biznesu jest wypuszczać technologię małymi kroczami, niż od razu wykładać wszystkie "karty" na stół. Wszyscy którzy chcą być na bieżąco, co roku kupią nowy model, czy to samochodu, czy to amplitunera, czy karty graficznej i interes się kręci. Kto ma trochę pojęcia o biznesie, ten wie, że jedynymi stabilnymi gałęziami przemysłu jest spożywka i farmaceutyka, czyli wszystko to co się konsumuje, a następnie wydala. Pozostałe branże muszą walczyć o przetrwanie i kombinować (postarzanie produktu, co roku nowy model, nowe trendy, mowy design, itd.) bo grozi im przesycenie rynku, a co za tym idzie bankructwo.
 
Do góry