Kolce pod kolumny czy warto ?

piotr818

New member
Bez reklam
Jak chcesz żeby podłoga grała z kolumną. A poważnie to zdecydowanie poprawisz brzmienie (wiem z doświadczenia).
 

pkomp

New member
Nie warto - wibracje tak czy inaczej przeniosą się na podłogę...Bez bajek że zdecydowanie brzmienie poprawisz bo tak nie jest.Jak ktoś chce poprawy brzmienia i dynamiki do DOCIĄŻA kolumny a nie bawi się w nic nie warte kolce.Kolce służą do równego posadowienia kolumny.
 

piotr818

New member
Bez reklam
Nie warto - wibracje tak czy inaczej przeniosą się na podłogę...Bez bajek że zdecydowanie brzmienie poprawisz bo tak nie jest.Jak ktoś chce poprawy brzmienia i dynamiki do DOCIĄŻA kolumny a nie bawi się w nic nie warte kolce.Kolce służą do równego posadowienia kolumny.

DOBRE, BARDZO DOBRE a język wykwintny "posadowienia". Tylko co to znaczy ???
 

pkomp

New member
To wróć koleżko do podstawówki jak nie wiesz co znaczy słowo POSADOWIĆ...ja nie jestem od nauki języka.

Nie masz nic mądrego do powiedzenia prócz bzdur, że będzie lepiej (bo tak ci się wydaje) to po raz kolejny powtórzę - zamilcz.
 

prezes81

New member
Generalnie z kolcami jest tak że musisz próbować. Poprawa dźwięku zależy od wielu czynników. Jeśli twoje kolumny to małe lub średnie monitorki które stoją na komodzie to kolce mogą poprawić dźwięk. Jeśli to tanie podłogówki to raczej nie usłyszysz różnicy.

Pytanie do kolegi PKOMP. Chociaż zajmuję się muzyką i dźwiękiem już jakiś czas to nie wiem co miałeś na myśli przez dociążenie kolumn. Wyjaśnisz ???
 

Radoslav

New member
Ja np użyłem kolców ze względu na miejsce, w którym stoi jedna z kolumn...niestety zabrakło kilka cm żeby zmieściły się obie na tym samym podłożu i krańcach mebli RTV, więc wypadło na listwę łączącą parkiet z gresem. Aby postawić na płaskiej podstawie kolumna musiałaby wyjechać wręcz w przejście ;), a tak mogłem postawić ją "okrakiem" na łączeniu podłóg.
Osobiście poprawy efektów akustycznych nie zauważyłem, ale mieszkając w bloku podobno mniej się przenoszą drgania na strop i sąsiedzi śpią spokojniej 8)
 

Max78

New member
Kolce - dźwięku nie poprawią :D
Od reprodukcji dźwięku jest głośnik czy ich zestaw wraz z ampli :)

Ad rem - kolce mogą poprawić nieco wrażenia w innych pomieszczeniach.
Dlaczego? Dobre kolce wraz z podkładkami zmniejszą ilość wibracji przenoszonych na podłoże.
U mnie głośniki stoją na ciężkich i masywnych stand'ach z regulowanymi kolcami (poziomowanie dobra rzecz :D) a kolce na podkładkach.
Jakie różnice? Ano mniej dudnień i buczenia w innych pomieszczeniach i jest tutaj bardzo duża różnica.
W pomieszczeniu odsłuchowym większych różnic nie ma.
Moje 'paczki' mają bass reflex z tyłu i duże znaczenie ma tutaj sposób ich ustawienia oraz odległość od ściany :]
Ot wsio w temacie kolców.
 

pkomp

New member
kolce w żadnym wypadku nie zmniejszają drgań bo niby jak?i tak stoją na podłodze , i tak przenoszą drgania bo nie są żadną izolacją....przenoszą je tylko na znacznie mniejszą powierzchnię bardziej koncentrując energię drgań....(co powoduje inne rozchodzenie się fali w podłożu)

stawianie kolumn na kolcach na komodzie?kolego głupota do kwadratu i stek bzdur - po pierwsze zdejmij je z komody jeśli chcesz mieć poprawę dźwięku...amatora aż wstyd

"druciarstwo" - co masz na myśli?akurat w tym linku trwa taka dyskusja że się dobrze uśmiałem.Dociążanie ma taki sam wpływ jak kolumna granitowa - poprawia dynamikę głośnika i świetnie zmniejsza pasożytnicze rezonanse.Polecam poszukanie lektur o budowie kolumn - im sztywniejsze umocowanie głośnika tym lepiej
 

Radoslav

New member
kolce w żadnym wypadku nie zmniejszają drgań bo niby jak?(...) stawianie kolumn na kolcach na komodzie?kolego głupota do kwadratu i stek bzdur - po pierwsze zdejmij je z komody jeśli chcesz mieć poprawę dźwięku...amatora aż wstyd

Rozumiem doświadczenie i mądrości kolegi, ale najpierw skupiłbym się na dokładnym czytaniu wypowiedzi...bo po
1. gdzie było napisane, że kolce zmniejszają drgania? dokładnie przytoczę swoje słowa "podobno mniej się przenoszą drgania", czyli jak to się różni od twojego sprostowania "powoduje inne rozchodzenie się fali w podłożu"?
2. i kto w ogóle pisał (nie mówiąc o zrobieniu tego) o stawianiu kolumn na komodzie??
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
1.zmiana rozchodzenia się fali kolego następuje poprzez zmianę jednego dużego punktu drgań(spodu kolumny) na 4 małe punkty(4 kolce)
podobno mniej przenoszą drgania - sam tak napisałeś - a skoro przenosić miały by mniej to znaczy że musiałyby zmniejszać.....logiczne tak? ale tak nie jest nie było i nie będzie bo to nie nóżki antywibracyjne - kolce służą jedynie do mocnego i stabilnego posadowienia kolumny

2.przeczytaj wątek to się dowiesz
 
Do góry