Klipsch RC-52 czy RC-35 do RF-25?

msmyla

New member
Czy słyszał ktoś coś na temat tych kolumn centralnych? Chcę kupić jakąś używkę w Niemczech, RC-35 i RC-52 są tam w podobnej cenie.

RC-35 - starsza seria Reference, głośniki 6,5", jest to poprzednik RC-62.
RC-52 - nowsza seria Reference, głośniki 5,25"

RC-35 teoretycznie pasuje idealnie do RF-25, natomiast na forach zagranicznych kolumna ta zbierała często niepochlebne opinie, a największym komplementem było, że "brzmi OK". Czytałem, że nowsze RC-62 grają dużo lepiej i można je spokojnie parować ze starszymi Reference (jak RF-25). Niestety RC-62 wykracza poza mój budżet, stąd proszę o poradę: iść w nieco mniejszą RC-52, czy nie kombinować i brać pasującą RC-35?
 

msmyla

New member
Wahałem się pomiędzy starszymi, ale większymi RF-25, a nowszymi, ale mniejszymi RF-52. Po przeczytaniu wielu wątków tu na forum, oraz na forach zagranicznych, wybór padł na RF-25. RF-52 byłyby chyba za małe do mojego pomieszczenia, tak wyczytałem. RF-62 z kolei wykraczają już poza mój budżet.

Tak więc mam zaklepane RF-25, choć ostatecznie klamka jeszcze nie zapadła.

Amplituner Yamaha RX-V675.

Pomieszczenie 35m2, otwarte na inny pokój, chociaż prostokąt wyznaczony przez przednie i tyle kolumny ma niecałe 20m2. W innym wątku szukam suba, też tam pisałeś blackninja :)
 

msmyla

New member
Chyba te JBLe nie są popularne w Niemczech, nie widzę obecnie żadnych na sprzedaż ani w ogłoszeniach archiwalnych. Oprócz tego sam mieszkam w Polsce, ale moja siostra mieszka w Niemczech i mogę ją poprosić, żeby mi przywiozła jakąś kolumnę jak będzie w odwiedzinach. Z centralną nie będzie problemu, ale jak jej zamówię do domu cały zestaw 5.1, to chyba nie będzie zadowolona :D Poza tym ceny używanych frontów w Polsce są całkiem atrakcyjne ;-)

Co do RF-62, wiem, że byłyby lepsze :( Ale i tak już ostro ponaciągałem swój budżet (startowałem od Synergy), a w cenie RF-62 mogę mieć RF-25 i do tego RC-35 albo RC-52.

Wracając do mojej oryginalnej wiadomości, którą kolumnę centralną byś dla mnie polecił?
RC-35 dostanę za 500-550zł, jest na głośnikach 6,5", ale wg opinii na zagranicznych forach jest wyjątkowo nieudana... Nie wiem czy to prawda.
RC-52 dostanę za 600-650zł i zbiera świetne recenzje, ale czy da radę na głośnikach 5,25"?
RC-62 - wiadomo, najlepsza - ale ona wyjdzie mnie 900-1000zł i to już robi się spora kwota
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Moim zdaniem idź w RC-52. Wyższa i lepiej grająca seria. Są wystarczająco wydajne a ewentualne niedostatki basu przejmie sub przecież.
 

msmyla

New member
Rozumiem że masz na myśli fronty RF-52?

RF-52/62 to ta sama seria Reference, tyle że inna generacja. RF-25 to poprzednik RF-62. RF-25 były produkowane w latach 2003-2006, RF-62 zastąpiły je w latach 2006-2010, a od 2010 roku produkowane są RF-62 II.

Wiadomo, czytałem że nowsza seria gra lepiej, głównie poprawiono wysokie częstotliwości. Ale z recenzji wnioskuję, że była to bardziej ewolucja niż rewolucja i że RF-25/35 grają bardzo dobrze. Czy uważasz, że dźwięk zmienił się tak drastycznie z generacji na generację, że warto zrezygnować z wooferów 6,5"? Kolumny będą stały w pokoju 35m2.
 
Ostatnia edycja:

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Były produkowane, bo "II" też już wycofano (pozostały największe RF7 i i największe podstawkowe RB-81 II).

Obecnie są Reference Premiere
 

Maciekkolega

New member
Zgadzam się z kolegą że obecnie reference to Reference Premiere czyli RP i nie mylcie z serią np.R-28F czy R-26F gdzie często na allegro wprowadzają ludzi w błąd i piszą że to nowe reference a tak na prawde to tylko SYNERGY w nowym wydaniu z niskotonowkami pomalowanymi na złoto żeby wyglądały jak reference. A wracając do tematu to też jestem przed kupnem centralki jak i reszty kolumn do kina w systemie 7.2 i też zastanawiałem się czy wybrac rc62 czy rc 35? Rc 52 nie brałem w ogóle pod uwage z tego względu że ma tylko 13cm niskotonówki. I mój wybor pada na: Front RF35 , centralka RC35 ,sub 2xRW12D , boki RF25 , tył RB61. Zasilać będzie CA651R ,pokój 35m2 w kwadracie. Dlaczego stara seria 35 a nie nowa? głównie na pewno z powodu ceny ale też z tego względu że mam RF62II w zestawie stereo i grają troche za ostro a podobno stare reference miały bardziej delikatną góre.Jedyny problem to taki że stare reference pojawiają sie w sprzedaży nie zwykle rzadko.Co o tym sądzicie?
 

musti

Banned
Właśnie Reference Premiere mają złagodzoną górę w stosunku do Reference II.
Starszych modeli nie słuchałem...
 

grasxd

New member
Zgadzam się z kolegą że obecnie reference to Reference Premiere czyli RP i nie mylcie z serią np.R-28F czy R-26F gdzie często na allegro wprowadzają ludzi w błąd i piszą że to nowe reference a tak na prawde to tylko SYNERGY w nowym wydaniu z niskotonowkami pomalowanymi na złoto żeby wyglądały jak reference. A wracając do tematu to też jestem przed kupnem centralki jak i reszty kolumn do kina w systemie 7.2 i też zastanawiałem się czy wybrac rc62 czy rc 35? Rc 52 nie brałem w ogóle pod uwage z tego względu że ma tylko 13cm niskotonówki. I mój wybor pada na: Front RF35 , centralka RC35 ,sub 2xRW12D , boki RF25 , tył RB61. Zasilać będzie CA651R ,pokój 35m2 w kwadracie. Dlaczego stara seria 35 a nie nowa? głównie na pewno z powodu ceny ale też z tego względu że mam RF62II w zestawie stereo i grają troche za ostro a podobno stare reference miały bardziej delikatną góre.Jedyny problem to taki że stare reference pojawiają sie w sprzedaży nie zwykle rzadko.Co o tym sądzicie?
R26f i R28f to nie Synergy a Icon
 

lobos

New member
Bez reklam
Dokładnie tak! Są dwie serie Reference.
Ta lepsza to Premier (np. RP-280F) a ta niższa to Basic (np. R-28F)
Basic to półka Icon tylko z ładniejszymi przetwornikami ;-)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Maciekkolega

New member
Ja to widze tak.Seria synergy posiada aluminiową kopulke i aluminiowy głosnik srednio niskotonowy oraz bassreflex z przodu a reference tytanową kopułkę,cerametalik srednioniskotonowy oraz bass reflex z tyłu. Czyli RP ma kopułkę tytanową,cerametalik i bassreflex z tyłu czyli to jest reference a RF-26 czy ikon czy zwał jak zwał ma aluminiowa kopułkę aluminiową niskotonówkę oraz bassreflex z pzodu.czyli identycznie jak synergy tym bardziej ze ikon wszedł do sprzedazy dopiero wtedy jak zaprzestano produkować synergy. Następna sprawa to ikon gra za bardzo podobnie do synergy jak nie identycznie(różnice sa minimalne i ciężko wyczuć na czyją korzysć)a RP gra jak reference też z minimalnymi różnicami w zalężnosci od gustu dla jedneo lepiej a dla innego gorzej.Pewnie zaraz ktos mnie sprostuje że ikon to nie synergy albo że to co nowsze to lepsze albo że jestem głuchy ze nie słysze ogromnej różnicy między ikonem a synergy.A różnicy nie słysze na tyle dużej zeby nazwać serie ikon czy RF26 serią reference.Więc smiało mogę stwierdzić ze mimo wszystko jest to NASTĘPCA synergy bo gra jak synergy i ma przetworniki oraz konstrukcję jak synergy a w chwili obecnej jedyna prawdziwa seria reference to tylko seria RP.Poza tym wystarczy porównać ceny serii RF oraz RP z cenami z przed 4-5lat serii synergy i Reference . RP kosztuje wręcz identycznie jak kiedyć Reference a obecne RF-28 identycznie jak kiedys synergy F3:) Osobiscie wolę kupić stare poczciwe RF35 które zagra bardziej podobnie do RF82 lub RP280F niż RF28F
 
Ostatnia edycja:

musti

Banned
Dobrze prawisz..
Nowe Reference Basic do Icony z membranami pomalowanym na złoto i są następcą Synergy ale głośnik wysokotonowy jest nieco zmodyfikowany...
 
Do góry