Kino domowe - pomieszczenie ok 15m2

Cino_

New member
Witam,
po zakupie telewizora (Panas 48AS640), przyszedł czas na dźwięk.
Myślę nad zestawem amplituner + kolumny 5.0.
Będzie to moje pierwsze kino więc nie będzie oszałamiające, bo budżet to zaledwie 1500-1700 pln.
Wiem, że w tej kwocie nic wielkiego się nie wyczaruje, ale i pomieszczenie jest niewielkie 4,8m x 3m, na dodatek w bloku, więc wiadomo sąsiedzi.
Początkowo myślałem nad zestawem kolumn Jamo S 426 HCS 3 Black Ash. Po wymierzeniu pokoju okazuje się jednak, że nie bardzo mam jak postawić kolumny frontowe aby stały obok telewizora, musiał bym dosyć drastycznie przemeblować pokój (nie wykluczam tego, aczkolwiek żona oponuje) lub ustawić je bliżej rogów pokoju (w miejsce rombów), czego chyba nie powinno się robić prawda?
Wobec tego zastanawiam się nad dołożeniem kilku stówek zamiast przemeblowania i wyborem mniejszych głośników tj. HKTS 5 lub 9, Canton Movie (70? 85CX?) lub JBL Cinema 510.

Czy któreś z głośników przednich mogę postawić na szafce rtv? Szafka jest bardzo solidna(160x45x45, waga 60kg) więc może wytłumi drgania?

Co myślicie jako lepszą opcję,?

Do głośników planuję podpiąć któryś z następujących ampli: Pioneer VSX-424/423 (ktoś podpowie czy znacznie się różnią?), Denon AVR-X500 lub Yamaha V-377/375. Szukałem takiego z autokalibracją. Który z tych ampli nadał by się najlepiej, czy polecacie jakiś inny bez przekraczania budżetu?
Ewentualnie jakieś inne rozwiązanie, jakiś zintegrowany zestaw?
Bardzo proszę nie proponować zestawów X razy droższych :)

Zestaw ma służyć myślę: 70%-film, 20%-muzyka, 10%-gry.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.
 

Attachments

  • Pokój.jpg
    Pokój.jpg
    27,2 KB · Wyś: 462
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Głośniki Canton możesz spokojnie odpuścić ,co prawda szanuję tego producenta ale akurat te zastawy kompletnie się nie udały - słabo wypada bas i wysokie tony magą być problemy z nagłośnieniem pokoju Zdecydowanie lepiej wybrać Harmana lub JBL
W narożnikach nie powinno się ustawiać dużych kolumn ,ponieważ powoduje to wzrost niskich częstotliwości (każda płaszczyzna o 3db)
Oczywiście możesz postawić głośniki przednie na szafce ,głośniki satelitarne nie produkują aż tak dużych drgań ,więc mebel na pewno nie wpadnie w rezonans .Problem może być trochę innej natury - najlepsze efekty daje takie rozmieszczenie głośników aby oś głośnika wysokotonowego znajdowała się mniej więcej na wysokości oczu ,Twoja szafka zbyt wysoka nie jest
 

Cino_

New member
Dzięki przemko za opinie.
Zdecyduję się prawdopodobnie na te HKTS, z tego co wyczytałem to chyba dają sobie trochę lepiej rady z muzyką niż pozostałe satelity, zastanawiam się jeszcze tylko który model, czy warto dopłacać do 9? Czy uważacie, że sprawdzą się w tym pomieszczeniu porównywalnie/lepiej niż te tańsze Jamo 426 podłogowe?
Co do wysokości głośników, to po zakupie przetestuję i być może zamontuję przednie na ścianie przy telewizorze.

Im więcej czytam opinii i specyfikacji sprzętu tym widzę, że mój budżet chyba musi trochę wzrosnąć, tak co najmniej do 2000...

Co do amplitunera to podejrzewam, że każdy z wymienionych przeze mnie da radę w tym pomieszczeniu? Pomóżcie, który z nich będzie najlepszy pod te warunki.


Jeśli udało by mi się znaleźć tanio głośniki rozważam dołożenie do amplitunera, interesuje mnie zwłaszcza opcja odtwarzania FLAC z pendrive'a, czy to w ogóle zdaje egzamin?
Wyższe modele które znalazłem dokładając powiedzmy 200zł to pioneer vsx-528, daje się też znaleźć denona x-1000 oraz yamahe 475 na gwarancji. Który polecacie, czy warto do nich dokładać czy dopiero seria jeszcze wyższa coś wnosi? Bardzo proszę o opinię również o tych tańszych.
 
Do góry