Kino domowe do 3k.

optimus-p

New member
No to tx-sr608 stoi już w moim domku. Teraz jeszcze głośniki. tak się zastanawiam - bo skoro ten ampli jest 7.1 - czy nie dokupić od razu dwóch głośników efektowych. Czy jest wielka różnica między 5.1 a 7.1 ? Ten ampli, jak są podpięte dodatkowe głośniki, w przypadku filmu ze scieżką w systemie 5.1 rozdziela ją na te dwa dodatkowe głośniki. Czy ma to sens, czy praktycznie nie zauważę różnicy i szkoda tylko kasy ?
 

optimus-p

New member
Witam po dłuższej przerwie
Sprzęt kupiony i sprawdzony. Co do bly-ray sony bdps780 nie mam zastrzeżeń, jedyny problem to były pliki z napisami ale konwersja na .srt i łączenie z video załatwiło sprawę. mogę sobie przyciskiem na pilocie wybierać lub włączać i wyłączać napisy. Jeśli chodzi o tx-sr608 też byłem zadowolony ale do czasu. najpierw grały na nim pożyczone od kolegi hkts 16. wszystko pięknie, jak dla mnie prawie pełne zadowolenie - ale chciałem więcej. dozbierałem kasy i kupiłem hkts 60. po podłączeniu do onkyo i skalibrowaniu okazało się że grają ciszej niż hkts 16. zacząłem szukać przyczyny. okazuje się, że efektywność hkts 16 to 86dB natomiast hkts 60 to 83 dB. Te 3 dB to już niestety słyszalna różnica. Ogólnie grają lepiej, natomiast ciężko je wyregulować. Albo cichsze momenty grają za cicho i prawie ich nie słychać a gdy próbuje np. zniwelować to poprzez np. włączenie dynamic volume to wówczas efekty zagłuszają nieco tło. gdzieś przeczytałem że te głośniki nie wybaczają kiepskiej jakości ścieżki audio i to jest chyba prawda. dziwi mnie, że głośniki wybrane przez eisa mają tak małą efektywność (jedną z najmniejszych z dostępnych gł. na rynku). Może potrzebują innego amplitunera bo ten nie daje rady. Coś na pewno wymienię albo to będzie tx-sr608 albo hkts 60
 

mors111

Active member
Bez reklam
do dziś dobra efektywność to 90db , poniżej po prostu będzie coraz ciszej grało , niekoniecznie gorzej

83db to dość skromnie i w porównaniu do 86db będzie 2x ciszej

wymiana amplitunera niewiele zmieni , i tak będziesz musiał zawsze go podkręcić przy tych kolumnach
 

optimus-p

New member
na hkts16 głośność ustawiałem średnio na 47, natomiast na 60-tkach minimum to 55. w takim razie hkts60 będzie do sprzedania a w zamian pojawią się hkts30. Żonie bardzo się podobają no i mają 86dB efektywności. Kurde gdybym miał chociaż trochę miejsca na fronty stojące to kupiłbym jakieś drewniane. Tak sobie myślałem jakbym kupił sobie np. kef c1 lub c3, zamiast stojących frontów dałbym cztery takie, głośnik centralny z tej samej serii i do tego suba - czy to ma sens czy raczej będzie kupa. Kombinował ktoś z was takie zestawienie?
 

MarekOTT

New member
Wiesz, jak sledze ten temat, to czuje się jakbym czytał własny temat. Te same pytania, problemy.
Czy wybrac HKTS16 czy 30 czy 60 czy Jamo... A jak Jamo to będzie mało miejsca w pokoju no i żona :p... normalnie te same problemy.

Ja ostatecznie jednak zdecydowałem sie na Jamo 606 HCS3 i ampli AV255. Wielkością pokoju nie grzeszę bo ledwo 15mkw, do tego z pewnością bedzie problem z ustawieniem frontów na większą odległość niż 15cm o ściany, ale cóż, mi zależy na odłuchu głównie muzyki dlatego wole stojące a i żonę przekonałem (choć to się dopiero okaże jak głośniki zostaną ustawione).
Odległością akurat sie nie martwię, chyba nawet "krzysiek1980" mi gdzieś napisał że jak nie mamy za dużo miejsca z tyłu to można to lekko zniwelować ustawieniami i ja w to w sumie wierze.

Sam jestem teraz ciekawy, czy jakbyś ustawił w swoim pokoju Jamo zamiast tych HKTS60 nie byłbyś bardziej usatysfakcjonowany, bo jak na górze pisałeś, że specjalnie wymagający nie jesteś, to teraz wychodzi jednak .. że wiesz czego chcesz :).. i to jest najważniejsze, bo takie gdybanie, próbowanie wszystkiego, pozwala uzyskać i wybrać najlepszy sprzęt w danej klasie cenowej.
 
Ostatnia edycja:

optimus-p

New member
Dobrze napisałeś ostatnie zdanie tylko jak to wytłumaczyć żonie - dla niej jeden głośnik gra tak samo jak drugi, martwi się natomiast kolejnymi dziurami wierconymi przeze mnie w ścianie :)

Jestem po kilku godzinnych testach i zabawy z ustawieniami. oto moje spostrzeżenia:
- faktycznie głośniki te nie lubią kiepskiej jakości ścieżki audio. Wynikać to może właśnie z niskiej efektywności, po prostu ciche partie są bardzo słabo słyszalne. Wówczas trzeba pobawić się z ustawieniami Dynamic Volume i odpowiedni zmniejszyć głośność głośnika centralnego.
- oryginalne nośniki blu-ray i dvd oraz dobrej jakości pliki odkrywają możliwości tych głośników. Wydobywający się dźwięk, w porównaniu z hkts 16 jest nie tyle lepszy co inny, ma zupełnie inne brzmienie. Słychać dźwięki niesłyszane przeze mnie wcześniej na hkts 16. Mówiąc krótko jest good.

Filmy złej jakości kompletnie nie nadają się do słuchania na hkts 60. Dobre wrażenie wywarły na mnie filmy z dźwiękiem stereo zdekodowanym na 5.1 w moim onkyo. Gra to o wiele lepiej niż kiepski sygnał 5.1 w filmie.

Spostrzegłem też pewną różnicę w subach. hkts 16 ma suba hkts210 natomiast hkts 60 ma suba hkts200. Wizualnie różnią się jednym przełącznikiem sygnału LFE - jeden ma drugi nie. Różnią się również głośnością - ten od hkts 60 grał zauważalnie ciszej od tego drugiego przy tych samych ustawieniach. Podłączyłem je kolejno do satelitek hkts60 i poddałem kalibracji. sub hkts210 ustawiony został na -6dB natomiast ten drugi na -1dB. czy to oznacza, że sub od hkts60 jest słabszy ? Różnica była również w ustawieniach odległości - hkts210 został ustawiony na 4,5m a hkts200 na 5,20m. czyżby wynikało to z częstotliwości suba (oba onkyo ustawił na 120Hz).

Podsumowując głośniki coraz bardziej mi się podobają. Nie wiem czy to dlatego że zaczynam się przyzwyczajać czy dlatego że zaczynam doceniać ich możliwości. czasami grają naprawdę super. Zastanawia mnie tylko ten sub. Jak dla mnie grał trochę za miękko i po zmniejszeniu odległości było czuć wibracje kanapy :) Dla pełnego obrazu chciałbym je jeszcze porównać z hkts 30 ale nie wiem czy się uda.
 

MarekOTT

New member
Hehehhe powoli się stajesz "rzeczoznawcą" d/s zestawu HKTS 16, 30 i 60 :). Dobrze że ktoś te głośniki dobrze przetestował, jakiś czas tego stałem przed wyborem pomiedzy Jamo606 i zestawami HKTS, bardzo mało było konkretnych opinii na temat HKTS. Owszem były opinie, gra dobrze, gra zle, gra słabo itp, ale ty elegancko to wszystko wytestowałeś. Ojj aż się prosi byś teraz postawił w pokoju zestaw Jamo606HCS3 i wtedy elegancko to wszystko porównał :).

BTW. Z tymi dziurami w ścianie i żoną dobra akcja :p, ale na to też jest sposób, postaw tam fronty Jamo, to wysokie na 108cm kolumny, z pewnością zakryją te dziury :0.. heheh

Pozdro :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Aro-L

New member
Witam. Mam zamiar kupić kino domowe 5.1. Koszt 3000 - 4000 (max). Niestety w temacie jestem lekko zielony.
Zestaw ma służyć do odtwarzania filmów ale również do słuchania CD (chyba priorytet). To będzie mój pierwszy zestaw. Wiem, że plastik odpada i że lepiej kompletować sprzęt zamiast kupować gotowe zestawy oraz podstawą jest dobry amplituner. Tyle mojej wiedzy. Pokój 2,4 wys. i 21m2. Znalazłem taki amplituner (wiem że za kwotę jaką dysponuję szaleństwa nie będzie ale chciałbym mieć choć średniej klasy sprzęt)Yamaha RX-V371 (w rankingach sprzedaży w czołówce pewnie ze względu na dobrą cenę 900zł.

Jak mówiłem zestawy chyba nie są dobrym rozwiązaniem ale co sądzicie o tym:
HARMAN KARDON AVR 155 + JAMO S 426 HCS3 + SUB 210 cena 2400zł

Proszę o pomoc - każda rada cenna!!!

adrianl1984@gmail.com
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jeżeli do muzyki to trochę wszystko komplikuje, bo z amplitunerów to HK, Marantz lub Denon. Z HK np model 255/260, Denon 1612/1911/1912, Marantz już trochę droższy. Kolumny Jamo to raczej do filmów, w muzyce średnio się sprawdzają. Jak miałbym już brać to Jamo s606 lub Quadral Quintas 6000. Z czego te drugie są łatwiejsze w ustawieniu. Sub 210 odpuść sobie bo będzie za słaby. Bierz jamo sub 250. Ten sub do muzyki również się nie nadaje, do kina będzie super. Jak chcesz sub do muzyki to szukaj konstrukcji zamkniętej np. jamo sub 650, ale to już ponad Twoje koszty.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

pabcenter

New member
Witam,

optimus-p powiedz mi dlaczego dla swoich kolumn ustawiłeś tak wysoką częstotliwość dla suba (120Hz) - przesłanki, wyliczenia może testy? Jestem laikiem i testuję cały czas układ nr609 i hkts 16, ale na razie z dużymi wątpliwościami podchodzę do mojego suba i v odciecia ;-) . Szukam porad i zrozumienia ;-)

Pozdrawiam,
pab
 

optimus-p

New member
Autokalibracja mi go tak ustawiła i tak zostało. Nie próbowałem nawet tego zmieniać. Lecz zamierzam w wolnym czasie ręcznie trochę pokombinować z ustawieniami moich hkts60. Głośniki te w każdym filmie inaczej grają. W hkts 16 nie było to takie odczuwalne natomiast tutaj staje się powoli meczące konfigurowanie głośników pod każdy film. sr608 + hkts60 to chyba niezbyt dobrana para
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Parametry ustawiasz tylko raz. No może oprócz muzyki w stereo. Jeśli chodzi o filmy to normalne że bedą różnice. Nie każdy masz z efektami i jednakową głośnością. Ja też tak mam że w jednym filmie jest basu za mało a w innym za dużo i muszą sub przykręcać. Ale jeśli chodzi o ustawienie parametrów w samym ampli to robisz to tylko raz a nie pod każdy film.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry