Kino domowe "dla rodziców" za 1k-1,5k

Sratytaty

New member
Cześć,

Moi rodzice chcieliby kupić głośniki do swojego pokoju (salon, ok 30 m2). Chcą głośniki, aby lepiej słyszeć telewizor (50 cali), dlatego nie musi to być sprzęt wysokiej klasy - wystarczy, żeby będzie lepiej słychać telewizor ("zrozumiałość mowy").

Ja chciałem też dokupić do tego jakiś odtwarzacz DVD/DivX.

Na początku myślałem, że bez problemu można będzie kupić osobno głośniki i osobno odtwarzacz, ale po krótkim rekonesansie w pobliskich sklepach RTV widać, że przeważnie są całe zestawy kina domowego (dvd + głośniki), bardzo mały jest wybór w samych głośnikach do TV. Tak więc, nie wiem, czy jednak nie skupić się tylko właśnie na gotowych zestawach kina domowego.


Ogólne wytyczne do zestawu :

1. Zastosowanie - 90% TV sat (rodzice), 10% divx (ja :) (+ od święta JPG i MP3)


2. Rozmieszczenie w pokoju (nie mogę załączyć zdjęcia, ani wkleić linka, więc daję adres w ten sposób) :
img840.imageshack.us/i/pokoj2.png/

Niebieską czcionką zaznaczyłem miejsca, gdzie według mnie, najlepiej ustawić głośniki (LP - lewy przedni, PP - prawy przedni, itd.)
Czy to ułożenie, przy tym rozmieszczeniu(!) jest optymalne dla 5.1?
W zasadzie nie ma możliwości przemeblowania (ew. jakieś minimalne korekty, ale naprawdę minimalne...)

Dźwięk w pokoju dosyć mocno się roznosi (to jest wada w kontekście kina domowego?) - dużo gołych ścian + płytki na podłodze.
Możliwe, że właśnie ten pogłos jest głównym czynnikiem gorszego "odbioru" dźwięku z telewizora i zamiast głośników lepiej wyciszyć pomieszczenie....? Ale chyba to nie będzie wykonalne, przynajmniej w dużym stopniu.

3. Tak, jak w temacie - rodzice chcieliby wydać jak najmniej kasy :) , a wiadomo, że "chytry 2x płaci" :p
Gdy byłem z ojcem w jednym salonie, to "doradca" (oprócz standardowych zestawów kina) polecał też nam te głośniki :
(nie mogę dodać na razie linku, więc wkleję tak :

Genius SW-HF5.1 5050


5.1-kanałowy drewniany system głośników Surround 150 W

Ciesz się filmami, muzyką i grami, siedząc w domu i słuchając przepięknych dźwięków!!

Dzięki sześcioczęściowemu systemowi drewnianych głośników dźwięku otaczającego Genius SW-HF5.1 5050 we własnym domu można doświadczyć wrażenia kina albo przeżyć podniecenie grą na żywo. Dzięki SW-HF5.1 5050, można doświadczyć świst pocisków w grze i huk eksplozji w filmach, wydobywające się z tego solidnego i eleganckiego systemu kina domowego, wykonanego z drewna wiśniowego.
Ten sześcioelementowy system głośników łączy w sobie 75-watowy subwoofer z wbudowanym 6,5” mechanizmem głośnika, dające głęboką i bogatą charakterystykę tonów niskich. Trójstronny głośnik centralny daje doskonały i czysty zakres tonów średnich. Cztery 15-watowe dwustronne głośniki satelitarne pozwalają uzyskać doskonały efekt dźwięku otaczającego. Pilot reguluje głośność głośników i łączy z posiadanymi urządzeniami stereo. Można łatwo podłączyć DVD, telewizor i inne urządzenia stereofoniczne. Wyświetlacz LED pokazuje głośność cyfrowo. Połączenie jest łatwe i proste; wszystkie głośniki systemu SW-HF5.1 5050 oraz kable są oznaczone kolorami i wyraźnie opisane dla ułatwienia ustawień.
Wykorzystując SW-HF5.1 5050 można skonfigurować swoje własne kino i salę koncertową w domu i cieszyć się wspaniałym dźwiękiem płynącym z głośników, słuchając muzyki i oglądając filmy. Wystarczy zapytać sprzedawcę, w jaki sposób można nabyć to urządzenie.


Koleś zapewniał, że spokojnie starczy na tak duży pokój. Ja mam jednak wątpliwości... Tylne głośniki chyba powinny być OK, ale przednich (szczególnie prawego) może nic nie być lub mało co słychać.
Pytanie: jak moc powinna być dla pomieszczenia o takiej powierzchni ?

4. Mamy rozprowadzone kable (przez elektryka) z miejsca gdzie stoi telewizor do wszystkich rogów pokoju. Kable są bez żadnych wtyczek - zwykłe kable do głośników. Wydaje mi się to bardzo ważne, że - odtwarzacz i głośniki muszą mieć wejścia, do których wsadza się po prostu te kable (nie wiem, czy to jest standard w wyposażeniu odtwarzaczy?). Chyba, że można bez problemu założyć jakieś wtyczek na te kable (cinch, mini-jack, coś innego....?)

5. Myślę, że nie ma sensu kupować odtwarzacza BluRay - mógłby w ogóle nie zostać wykorzystany, ew. bardzo rzadko. Wolałbym, żeby odtwarzacz przede wszystkim bardzo dobrze odtwarzał divx-y (jakość obrazu, żadnych problemów z polską czcionką, itd.). IMHO lepiej w tym przypadku kupić BR za np. 2 lata. A może się mylę i jednak dołożyć do BR.. ?

6. Fajnie byłoby, gdyby odtwarzacz miał twardy dysk (bez nagrywarki DVD, żeby nie przepłacać), aby można było nagrywać z TV (zamiast magnetowidu, który jest teraz). Niestety, do tej pory chyba w ogóle nie widziałem takich połączeń (odtwarzacz + HDD, ale bez nagrywarki DVD). Nie znam się za bardzo w tym temacie, ale chyba częste korzystanie z nagrywarki DVD (w porównaniu z HDD) jest dość niewygodne...?

7. Odtwarzacz DVD musi mieć USB, ale nie widziałem chyba żadnego odtwarzacza bez USB.


To są moje ogólne wymagania i wątpliwości dotyczące zestawu kina domowego dla określonego pokoju.

Proszę, napiszcie, co o tym sądzicie. Z góry dzięki ! :)
 

gooral

New member
hmm a jakby kupic: nagrywarke dvd z hdd (mam sony, ktory oczywiscie czyta dvd,divx mp3 etc etc - moze w pl sa jakies tansze zamienniki za swoja dalem podan 350 euro rok temu) + poprostu wzmacniacz stereo podlaczony do wyjscia z nagrywarki/wyjsca audio/gniazdka sluchawkowego w tv badz tunerze sat (cyfra puszcza dzwiek jak jest w standby) i 2 glosniki albo 2 porzadne glosniki aktywne ?

mz kino domowe wcale nie spelni ich oczekiwan bo ustawione w tryb 5.1 bedzie puszczac dialogi z glosnika centralnego (tak daleko do niego jak do tv) a w trybie stereo z przednich glosnikow (ktore moze beda i dalej?). nie wiem ile kin ma opcje "multi stereo" czyli puszcza stereo 50/50% z surroundu i frontu. do tego z tv sat pewnie wiele uzytku z 5.1 nie bedzie..

nie wiem co to za genius, ale firma sama z siebie mnie nei przekonuje. Ile razy kupie jakis "wynalazek" tyle razy wyrzucam kase...

a co do "rodzicow" i 5.1 etc to moi tesciowie kupili pod wplywem impulsu kino domowe etc. jakies 2 lata temu - nawet nei pamietaja gdzie pilot lezy ;)
 

Sratytaty

New member
mz kino domowe wcale nie spelni ich oczekiwan bo ustawione w tryb 5.1 bedzie puszczac dialogi z glosnika centralnego (tak daleko do niego jak do tv) a w trybie stereo z przednich glosnikow (ktore moze beda i dalej?). nie wiem ile kin ma opcje "multi stereo" czyli puszcza stereo 50/50% z surroundu i frontu. do tego z tv sat pewnie wiele uzytku z 5.1 nie bedzie..
No właśnie! To jest kluczowa kwestia. Musi być słuchać z tylnych głośników również podczas oglądania TV sat nie nadającej w 5.1, czyli TVP1, TVP2, itd. Bez tego nie ma sensu kupować im głośników! Myślałem, że można (i że to jest standard w kinach co najmniej ze średniego pułapu cenowego) puścić taki sygnał na wszystkich głośniki (tak, żeby każdy głośnik grał to samo), ew. na stereo (centralny albo lewy albo prawy). Byłem w kilku sklepach RTV i każdy ze sprzedawców mówił, że czegoś takiego nie da się zrobić, przynajmniej w kinach z tej półki.
Czy naprawdę tak jest w większości kin d, że nie można puścić "zwykłego" sygnału stereo na wszystkie głośniki ?

gooral; napisał:
nie wiem co to za genius, ale firma sama z siebie mnie nei przekonuje. Ile razy kupie jakis "wynalazek" tyle razy wyrzucam kase...
Znalazłem recenzję tego zestawu - i naprawdę go zachwalają jeżeli chodzi o cena/jakość.
Niestety, całkowita moc to 150W, więc obawiam się, że na 30 m2 może to nie starczyć.


pkomp napisał:
samsung 5550 - i będziesz zadowolony i ty i rodzice
Chodziło Ci o Samsung HT-C5550? Niestety, wykracza on poza budżet :) 1,5k to naprawdę max. Tym bardziej, że, jak pisałem, BD nie będzie w ogóle wykorzystany.

Myślałem o HT-C555. Wydaje mi się, że jest to dobry zestaw za tę cenę. Ale przede wszystkim, jak pisałem w odpowiedzi dla goorala, również ten zestaw nie ma możliwości puszczenia sygnału stereo na wszystkie głośniki (przynajmniej tak twierdzą sprzedawcy, a w instrukcji na stronie Samsunga, również nie znalazłem takiej informacji).
 

marcyliusz

New member
A co sądzicie o Philipsie HTS6520/12 za 1350 zł? chcę zrobić prezent rodzicom i nie wiem, czy jest to rozsądna cena... Proszę o radę
 
Do góry