Kef Q5 vs iQ7 czy warto doplacac ?

AvataR

Banned
Do tych ktorzy mieli stycznosc z tymi modelamki KEFA co w tytule czyli Q5 i iQ7 - mam mozliwosc korzystnej wymiany ale czy warto ?? Gdzies kiedys natknelem sie na posta ze Q5 nawet sa lepsze ale jakos do konca nie chce mi sie wierzyc :) Co tak naprawde o tym sadzicie. Musze dzisiaj podjac decyzje i z lekka sie wacham .

Z gory serceczne dzieki za posty :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
są na odsłuchu w sklepie - ale dzwoń jutro po 11.00 lub pisz na gg 2868228 - dostaniesz więcej nformacji
 

AvataR

Banned
Hmm moze to bedzie troche banalne pytanie ale przeczytalem ze moje obecne KEFy Q5 maja budowe 2,5 drozna a KEFy z nowej serii iQ7 maja budowe 3 drozna. Czym to sie w praktyce rozni ?? O co chodzi dokladnie z ta "droznoscia" kolumn :) ??
 
Ostatnia edycja:

elG

New member
"Drożność" zależy w praktyce od konstrukcji zwrotnicy w głośniku, nie zawsze jest to zgodne z ilością głośników w kolumnie.
2 drożne kolumny to np. takie, gdzie wysokie tony są przekazywane na tweeter a niskie i średnie na duży głośnik średnio-niskotonowy. Przy kolumnach 3 drożnych - zastosowane podziały zwrotnic gwarantują, że wysokie tony idą na tweeter, średnie na średnio-tonowy a niskie na głośnik niskotonowy.
Przy konstrukcji 2,5 dróżnej - wysokie na głośnik wysokotonowy, podczas gdy niskie częstotliwości są przekazywane do głosników/głośnika niskotonowego oraz równocześnie do głośnika średnio-niskotonowego. Można więc powiedzieć, że przy konstrukcji 2,5 drożnej mamy z reguły efektywniejsze/mocniejsze niskie tony niż przy analogicznej konstrukcji 2-drożnej.
Natomiast konstrukcja 3-drożna, przez uwolnienie głośnika średniotonowego od niższych częstotliwości powinna dać, przynajmniej teoretycznie, lepszą reprodukcją średnich tonów.
Czy tak jest w praktyce? Ciężko powiedzieć. MA w BR6 czy RS8 stosuje np. konstrukcje 2,5 droższe z tego co się orientuję, a gra to pięknie.
Pewnie wynikowe parametry przenoszenia nie zależą tylko i wyłącznie od ilości "dróg" ale też od innych czynników (np. konstrukcji głośników, sztywności i stopu z którego zrobione są membrany, wykonania itp.) :)
Ja bym na to nie patrzył. Raczej posłuchał obu kolumn.

Mam nadzieję, że moje powyższe wytłumaczenia na coś się przydadzą i że nie zrobiłem poważniejszych błędów merytorycznych:)

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

AvataR

Banned
Dzieki Elg - spodziewalem sie ze wlasnie mniej wiecej tak to wyglada :) Niestety nigdzie blisko odsluchac nie moge - zreszta juz Q5 ida na sprzedaz bo iQ7 nieodwolalnie zostaly zamowione. Po prostu reszte zestawu mam iQ6c i iQ3 i glownie dlatego dobralem iQ7 jako prawidlowego czlonka tej rodzinki :p
 
Do góry