KEF iQ7 czy MISSION M66i

ciawa

New member
Witam

Potrzebuję pomocy osób, które znają te kolumny.
Amplituner CA Azur 540 - z którymi z kolumn (KEF iQ7 czy MISSION M66i)zagra lepiej? Raczej nie słucham ostrzejszej muzyki. W przyszłości zestaw będzie rozbudowany o pozostałe głośniki do kina domowego.
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, które pozwolą mi podjąć decyzję - jak narazie to słyszę różne sprzeczne opinie.
Jeżeli ktoś z was posiada, któryś z proponowanych zestawów to również chętnie posłucham uwag, jakie kable?
Z góry dziękuję.
 

Monis

New member
Witam

Nie słyszałem jeszcze M66, będę miał okazję posłuchać ich za tydzień - dwa.

W Audio-Video z marca 2007 jest test: Elac FS127, KEF iQ7 i Mission M66i. Wygrały M66. Ponoć najlepiej zagrały ze wzmakiem CA 840A (test różnych wzmacniaczy w tym samym numerze).
Cytuję: Bardzo udane kolumny, szczególnie dla kogoś, kto szuka w brzmieniu emocji i dużej skali dźwięku.
(cokolwiek to znaczy ;). I dalej: To kolumny, których można słuchać bardzo długo bez jakiegokolwiek zmęczenia.

Testy testami, ale najlepiej posłuchać i to na swoim sprzęcie lub takim samym (wielokrotnie opinie w testach nie pokrywały się z moimi wrażeniami na odsłuchach).

Kefów słucham już od jakiegoś czasu, mają coś w sobie, przestrzeń, ciekawą średnice. Przy dobrym wzmacniaczu grają naprawdę ładnie, np. Arcam. IMHO to nie są kolumny do amplitunerów, a przynajmniej nie do tych tańszych, nie wiem jak CA bo nie słuchałem.

Ostatnio - niestety tylko na Denonie 2307 - słuchałem: iQ7, Monitor Audio RS6 i Mission M34. IMHO najlepiej, i to zdecydowanie, wypadły RS6, potem M34 i na koniec iQ7. Odsłuch tylko stereo na ustawieniach direct.

I na koniec rada: nie podejmuj decyzji na podstawie opinii innych, koniecznie postaraj się posłuchać kolumn, które masz zamiar kupić.

ps
Któryś user wyraża tu w różnych wątkach mniej więcej taką - nic nie wnoszącą - opinię: HK i JBL, poezja dźwięku. A ja mówię: nie wie on co to poezja dźwięku IMHO. :D

ps2
Kiedyś w pewnym lokalu pewien typ, na moje zdziwione spojrzenie, po tym jak puścił bąka powiedział: No co? Poezja dźwięku panie...

Znajdź swoją poezję dźwięku osobiście słuchając sprzętu.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Każdy ma swój próg szczęścia - to próg cenowy.
Dla jednego jest to Arcam - ale dla innego który ma mniej kasy jest to Onkyo. Czy nie ma prawa do swojej poezji dźwieku ?
Dla niektórych - wynika z tego że nie ma. Nie ma kasy - nie ma radości.
A podzielenie się radością lub opinią - to niebywały skandal.
To mocne spłaszczenie tematu.
Dla wielu Kef - jest ósmym dzieckiem baby jagi - dla innych
IMHO to nie są kolumny do amplitunerów
Oczywiscie zawsze odsłuchaj jeśli masz takie możliwości .
Przy dobrym amplitunerze CA, Nad, Harman - powinieneś być zadowolony.
Dla mnie gra znakomicie.
A Ci którzy nie mają takiej kasy - nawet nie marzą o takim progu poezji dźwięku.
 

ciawa

New member
Panowie Monis i Kiki - dzięki za wasze zdanie.
KEFy słyszałem z kilkoma wzmacniaczami w tym między innymi z CA i grały jak dla mnie bardzo ładnie i zupełnie wystarczająco. Nie miałem jak narazie mozliwości odsłuchania z mission M66i.
Test z Audio-Video czytałem i to właśnie on mnie trochę zmylił z tropu ponieważ byłem już prawie zdecydowany na KEFy. Między innymi dlatego zadałem to pytanie na forum, ponieważ zdaję sobie z tego sprawę, że test opisany w A-V jest testem jedej osoby, która ma takie a nie inne upodobanie i bardzo możliwe, że odmienne od moich. Dlatego chciałbym poznać wasze opinie, jako użytkowników lub osób, które miały do czynienia z tymi właśnie sprzętami.
A może zadam jeszcze jedno pytanie z innej strony, które też będzie dla mnie pewnego rodzaju kryterium wyboru: jak grają te kolumny, jeżeli chodzi o kino domowe - zakładając, że zarówno KEF jak i Mission zostaną uzupełnione o pozostałe głośniki (centralny, sub i tylnie głośniki) jako pełny zestaw kina domowego.
Priorytetem jest dla mnie stereo, ale kino chciałbym aby też było w miarę na dobrym poziomie.
 

Monis

New member
Obawiałem się, iż zostanę źle zrozumiany. Krytykowałem tylko wypowiedź występującą w wielu wątkach, która zawsze prawie tak samo brzmi: HK i JBL poezja dźwięku, pytaj kikiego. I tyle. No przepraszam... Co taka wypowiedź wnosi sensownego, dodatkowo powielana w wielu wątkach? Podałem jeszcze drugi przykład, z którego wynika, że jak najbardziej, każdy ma prawo do swojej poezji dźwięku. Czy tak trudno czytać ze zrozumieniem?
Dzielenie się radością jest ok. Ja na ten przykład, nie mam w zwyczaju latać jak ten oparzony... No ale okey.

Nie mam Arcama, ani iQ7, ani innych o których pisałem. Po prostu od jakiegoś czasu szukam nowego, lepszego sprzętu dla siebie. Jestem w miarę dobrze osłuchany, przynajmniej w tym pułapie, który mnie interesuje, ale nie śmiem twierdzić kategorycznie, że coś będzie poezją dźwięku dla kogoś kogo na oczy nie widziałem i nie znam jego preferencji brzmieniowych. I tylko tego tyczyła się moja wypowiedź.
Pytający jasno określił swój pułap cenowy, więc wtręt o tym czy kogoś stać czy nie, jest niesmaczyny, Kiki.

Wracając do tematu.
iQ7 to bradzo fajne kolumny, podobają mi się, ale wymagają dobrego wzmaka by rozwinąć skrzydła - tak wynika z mojego doświadczenia. I twierdzę, że przy stosunkowo tanim ampli jakim jest np. 2307 lepiej grają Mission 34i (które można teraz kupić w oficjalnym obiegu za ok. 1800.-pln czyli o połowę taniej od iQ7). Wniosek więc może być taki, że M66 zagrają jeszcze lepiej, ale i tak trzeba posłuchać bo może okazać się to nieprawdą.
Prawie na pewno iQ7 zagrają lepiej od M34 przy dobrej amplifikacji (IMHO).
I bądź tu mądry...

Nie słuchałem iQ7 z subem. Jak już pisałem, słabsze ampli nie potrafią wyciągnąć z nich mocniejszego basu, a dobry wzmak - owszem, ale to też będzie brzmienie, które nie każdemu może się podobać. Słuchałem natomiast iQ3 z jakimś drogim subem (nie pamiętam firmy) grało to naprawdę przyjemnie, nawet w stereo (dodam jeszcze by była jasność: IMHO;))

ciawa
Sprawdź jeszcze JMLab 716S (można jeszcze dostać) lub V. Też ciekawie brzmią.
Mój faworyt w tym przedziale cenowym to Monitor Audio RS6, tak brzmieniowo jak i wizualnie (okleiny z naturalnych obłogów).

Kiki, dostanę ten model u ciebie? Może być na PW.
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
Dołożę tu swoje 3 grosze jako użytkownik iQ7 od prawie roku (zakup w listopadzie 2006). Spędziłem sporo czasu na czytaniu a potem na jeżdżeniu po różnych studiach w Polsce i odsłuchiwaniu wybranych kolumn.
Budżet jaki sobie założyłem to właśnie do 4000 pln.

Słucham klasyki i jazzu i dla mnie KEF-y zabrzmiały najlepiej. Stosuję jak widzicie tymczasowo stareńkiego Onkyo 601 (wersja przejściowa do 875)ale za to z konkretnym prądem. Kto to powiedział, że iQ7 nie mogą grać z Onkyo? Nie stać mnie na Accuphase i podobne klocki a ważna jest dla mnie detaliczność i "to coś" w dźwięku. To daje mi właśnie iQ7.

W Audio-Center w Krakowie słuchałem ich jak również iQ3 i iQ1 z Arcamami z serii FMJ. Brzmiało to wszystko cudownie ale nie kupię CD+WZMAK z tyle kasy skoro akustyka mojego pomieszczenia ma wiele do życzenia i muszę najpierw popracować nad nią bo i tak nie usłyszę takich sybilantów jak we wnętrzu studyjnym a nie wywalać 7 tys. tylko po to, żeby patrzeć na logo Arcama i podniecać się.

Kolumienki ładnie detaliczne ale bez zgrzytów i piasku. Bas schodzi dość nisko, kontrabasy brzmią świetnie. Sub jest konieczny przy iQ1 i iQ3. Spróbuj najpierw posłuchac bez suba.

Polecam na odsłuchy zabrać płytkę "Piano" Możdżera. Obnaży każde kolumny.
http://www.merlin.com.pl/frontend/browse/product/4,375482.html

Ja w każdym razie polecam iQ7.
 

Santos

New member
Witam!Jestem szczęśliwym posiadaczem wzmacniacza (i tu pewnie co niektórzy nie będą wiedzieli o co chodzi)Advance MAP 105 i kolumienek KEF iQ5.Wzmacniacz może troche z audiofilskim podejściem kupiony ale NAD-y odpadają w przedbiegu w tej cenie i klasie!(Advance ok 2k pln)Dostępne są mocniejsze wersje tego sprzętu.Nie chce Panowie tu wam cwaniakować ale poczytajcie lub jak kto ma możliwość -posłuchajcie!Pierdoły typu: NAD,HK i JBL to potęga- to już przestarzałe slogany!Autorowi postu poradze :wybrać sie do jakiegoś HI-END-owego sklepiku ze sprawną obsługą i posłuchać tego zestawu i oczywiście innych kombinacji ale z mniej może znanym sprzętem o ciekawym brzmieniu i bijącym na głowe popularne marki!Pozdrawiam!
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Pozostając przy KEF-ach: od roku mam zestaw iQ9 oraz iQ5 na tyłach, tudzież KEF centralny i sub. Wszystko to "chodzi na" na ampli Denona AVR 4306. Powiem tyko że jestem baardzo zadowolony zarówno jeśli chodzi kino jak i o stereo. Wielu porównań w sklepie przed zakupem nie robiłem, ale myślę że ten wybór był bardzo dobry.
 
Do góry