Karta graficzna - połączenie z plazmą

wojtaszek_

New member
Mam GeForce'a 9600GSO z wyjściem HDTV-component i 2x dvi. Dystans do telewizora to 5 metrów w linii prostej i takiej długości musi być kabel. Jakim kablem najlepiej to zrobić: componentem, czy dvi-hdmi, a może VGA (plazma ma wejście PC). Zależy mi na niezłym sygnale ze streamów internetowych więc najbardziej skłaniam się ku componentowi który ponoć troszkę poprawia słaby obraz, z kolei cyfrowy-dvi/hdmi nadaje się do obrazu bardzo dobrej jakości i dostarcza obraz "surowy".
Zdałoby się też i dźwięk podłączyć: co muszę (czy mam?) w kompie aby wyprowadzić audio optycznym kablem? I czy da się zrobić tak aby były 2 niezależne fonie, jedna na tv druga na kompie?
Pozdrawiam.
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
IMO, jeżeli już jest konieczność separowania video i audio proponuje podpięcie komp z TV przez d-sub. DVI-HDMI ma ograniczenia co do przyjmowanych rozdzielczości, chociaż najbardziej miarodajna w tej kwestii będzie instrukcja do TV.

Piszesz o streamie więc przypuszczam, iż źródło audio będzie w 2ch. W takim przypadku wystarczy zwykły kabel m-jack stereo - 2xcinch. Dla sygnału DD/DTS/ACC 5.1 konieczne jest wyprowadzenie audio cyfrowo (spdif) przez RCA (1xcinch) lub toslink, kwestia jakie możliwości odbioru ma twój TV.

Ostatnie pytanie jest niezrozumiale, w kwestii niezależnych fonii na TV i kompie.

Pzdro.,
(C)G
 

wojtaszek_

New member
Chodziło mi o to, że gdy puszczam stream razem z dźwiękiem z kompa na tv, aby na głośnikach w kompie dało się puścić coś zupełnie innego.
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
Komponenty są lepiej ekranowane więc niej podatne na zakłócenia ale dobry kabel d-sub też spełni dobrze swoją rolę. Tu ważne jest jaką masz odległość między kompem a TV. Osobiście im mniej kabli tym lepiej. Przy komponentach masz trzy dodatkowe przy d-sub (dvi-hdmi) jeden. Ogólnie najmniej kłopotów z wyświetleniem obrazu na TV będziesz miał przez d-sub.
 

wojtaszek_

New member
Jak mówiłem jest 5 metrów :) z tym, że w linii prostej i kabel będzie szedł pod dywanem...

IMO, jeżeli już jest konieczność separowania video i audio proponuje podpięcie komp z TV przez d-sub.
(C)G

A jest możliwość jednym kablem? Z tego co się orientuję w mojej karcie nie.
Zastanawiam się czy w takim wypadku nie zmienić jej na taką z wyjściem hdmi. Jak to jest że dźwięk wtedy również jest na wyjściu, kartę muzyczną łączy się w jakiś sposób z graficzną?
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
O tzw. "jednym kablem" miałem na myśli tylko sygnał video, przy komponentach masz 3 kable do video, przy d-sub jeden, o audio pisaliśmy już wcześniej. Przy 5m nie widzę najmniejszych problemów wyprowadzeniem sygnału i jego jakością przez d-sub.

Obecnie sprzedawane karty graficzne z HDMI mają na pokładzie także kartę muzyczną i to ona "martwi się" o wyprowadzenie sygnału audio z kompa przez HDMI.
 

wojtaszek_

New member
Co masz na myśli mówiąc "obecnie"? Znalazłem informację iż do niektórych kart graf. trzeba doprowadzić dźwięk z karty muzycznej do wejścia audio in.
Szukam karty GeForce 9600 lub 9800gt. Pomógłbyś mi na co zwracać uwagę aby dźwięk był już w hdmi? Wtedy będzie można wyprowadzić 2 linie audio: jedna do głośników a drugą do telewizora?
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
Mając na uwadze, iż kiedyś przy istnieniu HDMI na karcie graficznej stosowano różne rozwiązania, m.in. jakie napisałeś, użyłem słowo obecnie czy aktualnie sprzedawane (i nie mam tu na myśli rynku wtórnego).

Do drugiego pytania nie miałem doświadczenia z GF serii 9x00 więc niewiele pomogę.
 

wysio

Member
Bez reklam
A ja się nie zgodzę, co do jakości połączenia kablem d-sub. W ogóle nie zwracaj sobie takim połączeniem głowy. Najlepszą jakość obrazu uzyskasz podłączając telewizor przewodem HDMI-HDMI. Do karty będziesz jeszcze wtedy potrzebował przejściówki dvi-HDMI. Nie ma kłopotów z dostaniem takiej przejściówki. Co do dźwięku, to obejrzyj dokładnie swoją kartę. Powinna mieć gdzieś na laminacie gniazdo do podłączenia dwóch kabelków. To jest właśnie dźwięk, który podłączasz do karty z wyjścia na płycie głównej. GF 9600 GT ma takie wejście. Nie wiem, czy też będzie u ciebie.
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
Szkoda, że wątek nie czytasz od początku i jakie są konieczne warunki i skąd się wzięła propozycja d-sub. Druga kwestia chyba nigdy nie podłączałeś prze d-sub, stąd być może taka kategoryczność: HDMI najlepsze. Przy TV HDReady twoje tezy niestety upadają. Podpieram tezę, że HDMI najlepsze ale z nich względów: jeden kabel do video + audio i możliwość wyprowadzenia HD audio. Jakość generowanego obrazu jest tutaj już dyskusyjna zwłaszcza w natywnych rozdzielczościach TV. EOT
 

wysio

Member
Bez reklam
Zatem spieszę wyjaśnić, że ów przekonanie zaczerpnięte jest tylko i wyłącznie z własnego doświadczenia. Już dużo wiosen temu , kiedy jeszcze królowały monitory 4:3 1280x1024 zauważyłem, że jakość na kablu cyfrowym jest lepsza niż na analogowym. Przez te wszystkie lata przewinęło się wiele monitorów i telewizorów. I zawsze jakość była lepsza przy podłączeniu cyfrowym.
 

seba2310

New member
Witam
Jeżeli masz coś takiego jak -patrz 9600.png - to monitor pod jedno DVI, pod drugie -przez przejściówkę DVI-HDMI - przewód HDMI do plazmy plus dzwięk z karty dzwiekowej komputera pod złącze - patrz audio.png. Odległość faworyzuje HDMI - w końcu to tylko 1 i 0 :wink:. Jeżeli chodzi o rozdzielczość, należy pamietać o tym , że zawsze można wymusić z poziomu komputera rozdzielczość jaką się chce. Osobiście posadam ATI 6850 i łączę mojego 32"CRT samsunga z hdmi poprzez 10 m przewód ( skubaniec bierze każdą rozdzielczość - natywna 1280*720)
 

Attachments

  • 9600.jpg
    9600.jpg
    8,6 KB · Wyś: 73
  • audio.jpg
    audio.jpg
    18 KB · Wyś: 64

wojtaszek_

New member
Ok, w końcu zakupiłem przejściówkę DVI-HDMI (od HD4850 - na wszelki wypadek jak bym jednak zmienił) i hdmi-hdmi 5m. Wszystko ładnie, pięknie (nie wiem tylko jak z dźwiękiem, czy moja grafika ma wejście audio?)
Następna sprawa, chcę gry uruchamiać na TV (zaznaczam, że mam FULL HD) ale jednocześnie aby dało się korzystać normalnie z kompa, do neta itp. Jak to zrobić? Aktualnie muszę dawać TV na primary, i jak kliknę na przeglądarkę gra znika.
 

wysio

Member
Bez reklam
Musisz ją dokładnie obejrzeć. Wejście wygląda tak, jak na zdjęciu i mniej więcej zawsze w tym miejscu. (dwa piny)
Co do gier, to musiał byś uruchomić tryb rozszerzony (nie wiem, jaki masz system, ale w win7 wciskasz klawisz windows+P). Tylko jest mały problem, bo gra uruchomi się na całym ekranie, a całego ekranu nie przeciągniesz na telewizor, więc musiał byś podłączyć telewizor jako domyślny monitor, włączyć tryb rozszerzony, uruchomić przeglądarkę i przeciągnąć ją na monitor (klikasz myszką na obramowanie okna i trzymając przeciągasz w bok). Jak już pojawi Ci się okno przeglądarki na monitorze, to wtedy uruchamiasz grę. Powinna Ci się uruchomić na telewizorze.
 

Attachments

  • 9600GSO.jpg
    9600GSO.jpg
    758,4 KB · Wyś: 63
Ostatnia edycja:

wojtaszek_

New member
Mam i 7 i XP. Gra owszem się uruchamia, przeglądarka również jest tam gdzie powinna, tylko jak chcę coś sprawdzić(klik myszką) wtedy gra z TV znika.
I poza tym monitor ma być głównym, żeby były wszystkie ikonki z pulpitu i pasek zadań (ale mam wymagania co? :) ) Do tej pory wszystko ustawiałem w panelu NVidia.
 

wysio

Member
Bez reklam
Zmień domyślny monitor w ustawieniach nvidia - choć akurat w tym wypadku nie wiem, czy przyniesie to zamierzony skutek, albo zamień przewody wychodzące z karty graficznej tak, by podczas włączania kompa informacje z biosu pojawiały się na telewizorze.
 
Do góry