Kalibracja kina domowego - dyskusja.

mariocieszyn

New member
Witam serdecznie.
Mam podobny problem z ARC.
Posiadam amplituner DENON AVR-2312 i tv UE55F8000 i jakoś nie potrafie skłonić ich do współpracy, podpięte jeszcze n box (nc+) i ps3 ale przypuszczam że problem tkwi między tv a amplitunerem
Czasmi nie moge przełączyć dźwięku z tv na amplituner, czasmi wyskakuje komunikat że brak podłączonego urządzenia ARC a jakiś czas działa dobrze.
Gdy ampli wyłączony zawsze przełącza na źródło TV chociaz n-box włączony.
Jeżeli kolego CleaneR uporasz się z problemem daj znać.
PS jakie masz ustawienia tv i amplitunera.
Może samsung wypuści nowe oprogramowanie do tv i coś w tej kwestii poprawi.
 
Ostatnia edycja:

CleaneR

New member
a firmware w denonie? a "network reset"?
odepnij wszystkie urzadzenia zrodlowe i podpinaj po kolei.
pokaz ustawienia hdmi denona.

Najblizszy firmware dostepny na strone Denona jest do 1912. Wiec dla mojego nic nie ma. Reset Denona juz robilem, nie pomoglo.
Ustawienia Denona:
20131218_122348.jpg


mariocieszyn dokladnie takie sa objawy. Ciekawe jest to ze od wczoraj juz kilka razy wylaczalem tv i amp i za kazdym razem po wlaczeniu dziala. W tv nie ma za duzo ustawien, mozna tylko Anynet+ wlaczyc lub wylaczyc.
Co do tego, ze np gdy mam amp wlaczony a wlaczam nastepnie tv, to zawsze CEC nakaze amplitunerowi sie przelaczyc na tv mimo, ze mam ustawiony domyslne na zrodlo hdmi3 czyli tuner sat.
Chcialem wymienic moj tuner polsatu na karte Cl+ ale te oszolomy powiedzieli, ze musze czekac do konca kontraktu. A tak to bym sie tego zlomu pozbyl w koncu w tv jest podwojny tuner z mozliwoscia nagrywania.
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
przelaczanie ampli na zrodlo tv to wina samsunga. one niestety od dawna tak maja.
macie zupelnie inne modele tych denonow a ten sam tv wiec chyba jednak wina po stronie tv.
jak macie najnowszy firmware w tv to niestety trzeba czekac, moze poprawia :/

przed wymiana tunera na modul CI+ warto wiedziec ze ARC przesyla z tv do ampli tylko dzwiek wiec OSD amplitunera nie dziala na CI.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
nawet biorac pod uwage to ze hdmi to nie do konca udany standard to i tak wg mnie bardzo czesto amplitunery sa jakies strasznie kaprysne jesli chodzi o kable hdmi. pewnie na tych ukladach tez producenci oszczedzaja...

ja akurat nie mam zadnych problemow na kablu za 25zl ale sie troche nasluchalem jakie to potrafi byc problematyczne u innych...

Zgadza sie tak jak piszesz i to na kablach nawet w granicach 100-200 zl potrafia amplitunery glupiec jesli chodzi o ARC...
 

woytaski

New member
Bez reklam
Powiem Ci, że miałem dylemat w sprawie kalibracji X4000.
Pamiętam, że poprzedni ampli prowadził jak po sznurku i program kalibracyjny wskazywał miejsca pomiarowe...
Obecnie Denon w programie jedynie opisowo mówi o "kolejnym miejscu odsłuchowym". W instrukcji też nie ma o tym słowa.
Niedociągnięcie czy nowy program lepiej radzi sobie z obliczeniami??


Wysłane przez Tapatalk
 

hans2

Banned
moim zdaniem najlepszy jest ten z htshack:

file.jpeg

1. glowny na wysokosci uszu, nastepne w odniesieniu do niego
2. 15cm do przodu
3. 15cm do gory
4. 15cm do przodu i do gory
5. 15cm w lewo
6. 15cm w prawo

jak ampli moze kolejne (XT i wyzej) to:

7. 30cm w lewo
8. 30cm w prawo

Niedociągnięcie czy nowy program lepiej radzi sobie z obliczeniami?

XT32 duzo lepiej sobie radzi niz poprzednie wersje, ale lepiej jest mu ulatawiac zadanie niz utrudniac.
beda wtedy lepsze rezultaty. przez ulatwianie mam na mysli odpowiednie ustawienie kolumn w pomieszczeniu i dobranie jakiegos dobrego rozstawienia do pomiarow, np takiego jak wyzej.

jak nie zmuszasz kalibracji do "optymalizacji wszystkiego" (co jest i tak oczywiscie niemozliwe) poprzez rozrzucenie pomiarow po calym pomieszczeniu to tez sa lepsze efekty, bo bardziej sie skupia na tym co istotne.
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
No ale ten Twoj schemat wg. mnie nie obejmuje calej przestrzeni odsluchowej jak ten od audyssey. Ten audyssey wg. mnie jest optymalny ze wzgledu ze robi 3 pomiary na kanapie i 3 przed nia, ale nie wiem to tylko moje zdanie.

Ok zrobilem pomiar na statywie, hmm bass jest sciety rowno na -4 w obu frontach, ale tez zalezy bo pierwszy pomiar sie roznil (L-3db/R-4db). W stosunku do pomiariow z taboretu zmian po EQ nie widze, jet raczej to samo, roznice 1-2dB.
Co do ogolniej kalbracja MULTEQ to przynajmniej u mnie ciagle wyrzuca blad fazy kolumn, mimo ze sa oczywiscie podlaczne wlasciwie. Co pomiar to inna kolumna jest w zlej fazie, raz fronty raz centrala czy surround. Nie wiem skad sys. bierze info o bledzie fazy skoro kazda kolumna gra osobno wiec wtedy faza nie istnieje. Instrukcja Denona podaje ze jesli kolumny sa podlaczone ok to ten blad fazy nalezy pominac, takze wynika ze jest to jakis bug softu czy cos w ten desen. Ale z moich obserwacji kiedy pomijamy blad i dalej kalibrujemy to sila rzeczy amplituner ma w pamieci ze cos bylo nie tak z kolumna i potem podczas obliczania parametrow wychodza dziwne rzeczy. Mianowicie, wyswietlil sie blad fazy lewego frontu, pominalem. Jakie bylo moje zdziwienie kiedy patrze na odleglosci i lewy front ma 1,40m a prawy faktycznie 3,60m. Czyli pomijajac ampli potem proboje zniwelowac ten "blad" i miesza odleglosciami.
 

hans2

Banned
ja siedze jednoczesnie w jednym miejscu, glownym.
zonie nie robi roznicy wiec robie kalibracje pod siebie.

a jak gora po tej nowej kalibracji? po zmianie taboretu na statyw tutaj powinna byc najwieksza roznica.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ja tez robie granie pod siebie, siedze na srodku kanapy, wtedy mam rowne odleglosci do frontow i surround'ów, na lewo bas zabija a na prawo gdzies znika a na srodku mam idealnie , taka akustyka.

Gora w Audyssey zostala taka sama czyli na lewym 16khz -1db na prawym +1db. Mikrofon 70cm od sciany tylnej, roznice miedzy taboretem a statywem kosmetyczne. Aha i 2 razy wyskoczyl blad "Mic or Speakers None" Musialem od nowa robic pomiar dla danej pozycji.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja powiem szczerze, że nie rozumiem jaki miałby być wpływ statywu na kolibrację w stosunku do taboretu? Przecież sam mikrofon znajduje się na górze, więc czy my go ustawimy na stole, krześle, statywie czy cegle nie powinien mieć kompletnie żadnego znaczenia. Jak i zresztą dowiodła kolejna kalibracja Whiplash'a. Ja stawiam na kilku spiętrowanych grubych poduchach i zawsze mi prawidłowo się system kalibrował.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Statyw jest zalecany, ale nie obowiazkowy. Chodzi o to aby zminimalizowac ew.odbicia i zapewnic stabilnosc. Wiec stol postawiony na sofie (?) a na nim mikrofon odpada. Wszystkie plaskie wieksze powierzchnie to samo. Na Avforum poszli jeszcze dalej, bo tam nie tyle co dyskutuja na czym, co jaki statyw, a wiadomo ze sa rozne statywy, na ramieniu tez. Moim zdaniem to juz przesada. Ja zalecam statyw, zwyczajny, kosztuje grosze, a przynajmniej mamy pewnosc ze nie bedzie zadnych odbic, mikrofon bedzie stabilny i zawsze w tej samej pozycji. Te odbicia (glownie sciana tylna) to jest zmora kalibracji. Powtarzal to Chris i czesto ten temat wraca na roznych forach.
Srednia odleglosc pomiedzy pomiarami ok.60cm nie wiecej jak 1m.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dobre, a jeszcze lepiej jakby ci kalibratorzy profesjonalni sie tak nie cenili.
1500zl za taka usługę to delikatnie mówiąc, przerost formy nad treścią.
Nie rozumiem i chyba nie chce wiedzieć dlaczego taka cena, szczególnie ze pomiary nie trwają cały dzień.
Usługa w obrębie jednego miasta, nie powinna kosztować więcej jak 300zl.
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
Ja powiem szczerze, że nie rozumiem jaki miałby być wpływ statywu na kolibrację w stosunku do taboretu?

to, że taboret to płaszczyzna blisko mikrofonu i może powodować odbicia.
im większa ta płaszczyzna tym gorzej.

nawiasem mówiąc kalibracja to nie jest korektor 5-punktowy.
wyników kalibracji nie można sprowadzać do kilku cyfr i na tej podstawie stwierdzić że jest taka sama. to trzeba posłuchać albo pomierzyć.
wykres, który jest w nowszych amplitunerach może dać już lepszy obraz do porównania.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Producent amplitunera powinien w zestawie dodawac kawalek rurki na jakis nozkach aby mozna bylo postawic mic i po klopocie. Szkoda ze nie mozna edytowac ustawien kalibracji jesli chodzi o EQ. Powiedzmy ze elektronika w niektorych sytuacjach moze zglupiec a my nie mozemy tego poprawic.
 

Danger69

New member
Ja mam w odtwarzaczu 1080p i 24p - "ON" a w amplitunerze cala sekcje video mam wylaczona tak aby sygnal wideo przechodzil bez ingerencji amplitunera. Skoro sygnal z blu ray jest juz upscalowany (z DVD) czy wysylany oryginalnie w HD z blu ray to po co amplituner ma jeszcze ingerowac w sygnal.

witam
mam dwa pytania
1- jak w amplitunerze wyłączyć cala sekcje video
2- czy profil zapisany po sieci na komputerze ze wszystkimi ustawieniami mogę śmiało wgrać do amplitunera
 
Do góry