Kalibracja kina domowego - dyskusja.

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Też tak samo. Te 80Hz to takie referencyjne ustawienie niezależnie od wielkości kolumn czy pasma przenoszenia. Wyjątkiem są kolumny które po prostu nie przenoszą tych 80Hz i trzeba je odciąć wyżej.
 

hans2

Banned
z ustawianiem na podstawie specyfikacji jest spory problem.
pokoj powoduje powstawanie górek i dołków w paśmie.
przykładowo w źródle masz sygnał 70dB, kolumny równe do 40Hz w komorze bezechowej,
a pokój robi z tego 50dB przy 40Hz i 80dB przy 60Hz.

to już lepiej ściągnąć sobie sygnał testowy (log sweep 20-150hz) i na ucho
sprawdzić przy jakich ustawieniach gra najrówniej pod względem głośności.
można porównać na słuchawkach jak to mniej więcej powinno brzmieć.
 

Sektor7

New member
U mnie kalibracja ustawia crossover na 40hz,w specyfikacji czytam ,że fronty przenoszą od 23 (nie ma bata że aż tak nisko) center przenosi od 35hz, a tyły od 30 (też bardzo naciągane) ale coś musi być na rzeczy, bo kalibracja ustawia mi 40hz odciecie, sub przenosi od 40 wiec jeśli nie zmienie na 80hz to basu w filmie jest bardzo mało.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Za bardzo sie sugerujecie tym co pisze w zakladce "Pasmo przenoszenia". Do kina 80hz bo to jest takie optimum. Do stereo znowu przestawiamy na Large czyli pelne pasmo i sub - off.
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Panowie, a jeśli nie ma możliwości ustawienia poszczególnych kolumn oddzielnie, tylko jedno wspólne ustawienie dla wszystkich, to co wtedy ? Również na 80 hz w ampku a w subie na 120 hz ? No i sub na minimum głośności żeby ustawiło "jak najbliżej" zera ?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dokładnie, kiedyś wklejałem wypowiedż Chrisa w tym temacie, ale to też nie problem zrobić tak aby ustawiło Ci w okolicach "0", kwestia odpowiedniego ustawienia w subie potencjometra przed kalibracją.
 
Ostatnia edycja:

Liter1979

Member
Bez reklam
Dokładnie, ale to też nie problem zrobić tak aby ustawiło Ci w okolicach "0", kwestia odpowiedniego ustawienia w subie potencjometra. Kiedyś wklejałem wypowiedż Chrisa w tym temacie.
Tylko że kiedy ustawię potencjometr tak aby sub ustawił mi na np. "0", to wtedy praktycznie nie czuć basu - ale rozumiem że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dołożyć kopa ;) w ustawieniach głośności bezpośrednio w ampku ? :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przykładowo, jak masz podkręcony za bardzo potencjometr w subie, to Ci wyciszy kalibracja i teoretycznie powinno być dobrze.
Nie ma co roztrząsać, jak brakuje Ci niskich, to podbij w ampli i po sprawie :)
 

gilek1975

New member
Bez reklam
Ok, przeczytałem wszystko i mam mętlik w głowie. Mam hk 370 z jbl es80. I tak: przy kalibracji ustawia mi fronty na small i 40 hz, sub wtedy jest na lfe, centralny, surround na large i odcięcie na 60 hz. Sub mam ustawiony na max. Czyli 150 hz, głośność na połowie. Czy tak powinno być? Ręcznie zmieniłem na: fronty large i 60 hz, centrlany i surround na small i 80 hz. Sub w menu jest oczywiście na l/r+lfe. Jak zrobić optymalnie aby max wykorzystać suba i moc głośników?

Ja tak miałem, posłuchałem kolegów mądrzejszych ode mnie i zmieniłem: frony 60 hz, reszta 80 hz. Czy jednak zwiększyć fronty na 80 hz? Cz tak zostawić? Oczywiście wszystko na small. Generalnie odczuwam ogromną różnicę do tego co było, bo wszystko miałem na large i 100 hz.

Proszę koledzy przypomnijcie mi jeszcze (wiem że było to pisane ale nie mogę odszukać) czy jak z 60 zwiększam na 80 na kolumnach frontowych to jest więcej basu w subie? A jeśli zmniejszam na 40 hz to bass więcej idzie z kolumn?
Ładnie ktoś z Was to opisałw 2 zdaniach tak na chłopski rozum ale za nic nie pamiętam gdzie to było, coś kojarze w granicach 150-170 strony ;).
Dzięki za informację.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Im wyzsze odciecie tym wiecej basu w subie (ale gorszej jakosci) a mniej w kolumnach. Nie kombinujecie 60/80hz to jest optymalne ustawienie a czy jedna czy druga wartosc to wlaczcie sobie jakis koncert na DVD/BD i zostawcie to ustawienie ktore wg was gra najlepiej.
 

Sektor7

New member
Tylko że kiedy ustawię potencjometr tak aby sub ustawił mi na np. "0", to wtedy praktycznie nie czuć basu - ale rozumiem że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dołożyć kopa ;) w ustawieniach głośności bezpośrednio w ampku ? :)


Dziwne, że nie czujesz basu po kalibracji kiedy suba ustawia ci na 0, u mnie ustawia na -1 i jest idealna równowaga. Bas ci znika z powodu zaniżonej odległości, u mnie tak było z 3,9 m po kalibracji basu bylo mało zwiększyłem na 4,8 i odrazu brzmi to tak jak powinno, wyraznie i soczyscie
 

Sektor7

New member
Zwiekszyles odleglosc tak z własnego widzimisie czy kalibracja zle obliczyla?


Kalibracja źle nie obliczyła, tylko za każdym razem ustawia inaczej, od 3,6 do 4,5, zwiększam ręcznie bo basu jest marnie z dystansem poniżej 4m. Pozostałe głośniki wymierza niemal idealnie i ścisza idealnie. Poza tym nieszczęsnym subem i crossoverem na 40hz w ampli ( zwiększam na 80) nie grzebe w wynikach
 
A jaką masz rzeczywistą odległość Suba od miejsca w którym siedzisz (tu gdzie masz mikrofon kalibracyjny podczas kalibracji). Tak pytam z ciekawości. Bo u mnie też jest coś nie tak z nim, i mimo, że mam wszystko ustawione zgodnie z poradnikiem to jakoś go nie czuć. A ze zwiększeniem odległości nie próbowałem, z tym że u mnie kalibracja podaje praktycznie idealną odległość.
 

collider

New member
Bez reklam
Kalibracja źle nie obliczyła, tylko za każdym razem ustawia inaczej, od 3,6 do 4,5, zwiększam ręcznie bo basu jest marnie z dystansem poniżej 4m. Pozostałe głośniki wymierza niemal idealnie i ścisza idealnie. Poza tym nieszczęsnym subem i crossoverem na 40hz w ampli ( zwiększam na 80) nie grzebe w wynikach

Powinienes ustawic rzeczywisty dystans od suba do miejsca w ktorm umieszczony zostal mikrofon. Ani za daleko, ani za blisko. Natomiast sile basu ustawic w zaleznosci od upodoban. Wplyw na odleglosc jaka ustawia kalibracja moze miec wiele elementow np. czy nie jest przysloniety, gdzie stoi.
 
Ostatnia edycja:
Do góry