Kalibracja kina domowego - dyskusja.

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Już było to sporo razy wyjaśniane w osobnym temacie. Referencyjne ustawienie, niezależnie jak duże mamy fronty, to wszystkie kolumny na small i odcięcie na 80Hz. Suba w amplitunerze ustawiasz na 120Hz. Ja od kiedy pamiętam tak ustawiam i uważam że jest najlepiej, a wcześniej tez bawiłem się z frontami na Large jak posiadałem inny amplituner. Ty jak sobie ustawisz, to już kwestia upodobania.
 

gilek1975

New member
Bez reklam
Rozumiem ze to kina. Czy do muzyki tez tak zostawić? Przyznam się szczerze że nigdy nie przywiązywałem do tego wagi a tu proszę, taki oszerny temat i arcy ciekawy. A poza tym o ile można polepszyć efekty słuchowe.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Do muzyki też ustawiamy pod siebie:) Ja dawałem fronty na full band i wyłączałem suba, bo nie uważam suba w stereo, ale jak ktoś lubi to może zostawić tak jak jest lub zdublować bas żeby szedł i na kolumny i na suba ( w Onkyo funkcja Double bass). Musisz sam pokombinować i ustawić jak się podoba. Ja dokupiłem wzmak stereo, bo właśnie mnie drażniło to ciągłe przestawianie i grzebanie w menu. Dodatkowo jeszcze tak miałem, że pod inną płytę dawałem inne ustawienia.
 

gilek1975

New member
Bez reklam
Krzysiek dzięki za szybką odpowiedź. Ustawiłem jak napisałeś, wszystko small, fronty odciąłem na 60 hz, reszta 80 hz. Sub na 120 hz, głośność na godz. 12. Dodatkowo w menu mam podbite na +1 db i zaraz sprawdzę jak idzie to na filmie. Wcześniej było chyba nijak, sub był na 70 hz, glośność na 10. Fronty, centralny i surround na 100 hz. Podbicia na 0 db. I ja sie zastanawiałem czemu tak gra.... ;(. Dziękuje za pomoc. Mimo iż przeczytałem całe 400 stron i tak co jakiś czas była zmiana, że tak ustawiać a potem że inaczej. Naprawdę można zgłupieć.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nie wiem jak ma sprzęt HK, ale w amplitunerach innych marek dużo dobrego wnosi funkcja Dynamic EQ( takie podbicie jak loundness we wzmakach). Może też masz coś podobnego?
 

gilek1975

New member
Bez reklam
Nie, nie mam. W hk mogę ogólnie podbić bas i sopran do +10 db to jest w input setup, a dodatkowo do +10 db przy "głębszych" ustawieniach tj. W speaker setup, manual configuration.
 

Sektor7

New member
Ja przeczytałem ten wątek od deski do deski i dzięki kolegom armanig i krzysiek1980 pojąłem co to jest ustwienie kinowe i referencja, tak więc kolego gilek1975 przychylam sie do ich wskazówek, do kina ustaw wszystkie kolumny na small i crossover na 80hz, ja tak zrobiłem i na nowo odkrywam swoją kolekcje filmową :) Do muzyki oczywiscie zmieniam fronty w ustawieniach na large, do czego już przywykłem, chociaż faktycznie jest to troche problematyczne dla tych co mają tylko amplituner
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Do muzyki też ustawiamy pod siebie:) Ja dawałem fronty na full band i wyłączałem suba, bo nie uważam suba w stereo, ale jak ktoś lubi to może zostawić tak jak jest lub zdublować bas żeby szedł i na kolumny i na suba ( w Onkyo funkcja Double bass). Musisz sam pokombinować i ustawić jak się podoba. Ja dokupiłem wzmak stereo, bo właśnie mnie drażniło to ciągłe przestawianie i grzebanie w menu. Dodatkowo jeszcze tak miałem, że pod inną płytę dawałem inne ustawienia.

Przy Relu nie słuchasz muzyki razem z subem?
 

gilek1975

New member
Bez reklam
Dzięki wszystkim za pomoc. Obejrzałem 12 years slave i powiem Wam że nawet w takim filmie były momenty że aż drżałem od suba :). Faktycznie odkrywam na nowo radość z filmów. Że Ja też wcześniej do tego nie doszedłem.... Ech ale nie ważne, liczy się że człowiek się uczy oczywiście na +. A przyznam się że przez chwilę myślałem o zakupie nowych kolumn (mocniejszych) ale cofam moje myśli.... To co mam naprawdę gra głośno, czysto, z impetem i naprawdę czuć moc ;). A że jestem maniakiem filmowym (tylko BR) i mam sporą kolekcję to jadę ze wszystkim od nowa, he he. Miłej nocy.
 

3echo

Member
Bez reklam
Ja też się już przyzwyczaiłem zmieniania ustawień,do kina jak pisze Sektor7 a do muzyki tylko fronty i ustawione na large.W Onkyo jest funkcja double bass,ale jakoś nie lubię do muzyki suba.
A tak wogóle to się zastanawiam czy nie zamienić amplitunera na wzmacniacz,gdyż w większości to słucham muzyki 70/30%.Tylko,że jak puszcze sobie koncert to cofam swoje myśli.Dlatego myślałem o zakupie jakiegoś cd playera używanego,tylko czy faktycznie to coś zmieni?Teraz muzykę puszczam przez dvd sony dvp-ns 708h.Kupie coś sensownego do 250zł?

Wysyłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk 2
 
Ostatnia edycja:
Panowie, a ja mam jeszcze takie pytanie. Czy jeżeli autokalibracja ustawia mi odcięcie głośników na 110 Hz to bezwzględnie mimo wszystko ustawić na 80 Hz ??
 
No więc fronty schodzą do 60Hz
Central do 80 Hz
Tyły do 80 Hz

Kalibracja ustawia przody i tyły na Large, a central na small z odcięciem 110 Hz.
Dlatego chcę wiedzieć czy w takim przypadku mogę ustawić wszystko bezwzględnie na 80 Hz, czy jednak lepiej na jakąś większą wartość.
 
Do góry