Kalibracja kina domowego - dyskusja.

ikar1975

Active member
Bez reklam
Ty chyba zartujesz,powiem Ci zebys odciecie ustawil najwyzej i tak bedzie super ,a w twoim pokoju bedzie dudnic i bedziesz mi pisal jaki to ze mnie ZNAFCA .Nie wiem jak pomieszczenie u Ciebie wyglada itd.Czasami was ludzie nie rozumie zero zaangażowania tylko kopiuj wklej.Pzdr
 

Arthas

New member
Mam pytanie jest tu nowy posiadam nagłośnienie Kenwooda KRF-V5450D ,pasywny sub 130W 6 oma ,I 5 głośników 120W 8 oma ,pokój 15m2 wszystko spięte z tv przez HDMI.Konfiguracje mogę dokonać jedynie na amplitunerze,chodzi mi o parametry czyli dB na poszczególnych głośnikach i subie a także na ile crossove F jest od 0-200Hz a LFE LVL od -10dB do 0
 

Arthas

New member
Pokój jak pokój w bloku akurat to duży pokój narożnik i stolik pod tv i komoda interesuje mnie to czy są jakieś optymalne parametry do ustawień akurat ze dudnic będzie to mi nie przeszkadza lubię mocny bass zależy mi też na efektach na filmie
 

PawelW84

New member
Dzień dobry
Nadeszła jesień więc i wieczory dłuższe dzięki czemu jest trochę czasu na zabawę kinem.

Do tematu kalibracji podchodziłem już wielokrotnie ale nigdy tematu nie zgłębiłem do końca. Mam nadzieję że przy waszej pomocy się to uda.
Przeczytałem jakieś 50 stron watku plus poradnik ale kilka rzeczy jest dla mnie jeszcze nie jasne

Mój salon oraz rozmieszczenie głośników

https://ibb.co/mbHDLw

Głownym miejscem odsłuchu jest rogówka Za nią trochę powyżej linii uszu powieszone są satelity.

Sub ustawiony przy rogówce i nie bardzo mam pomysl gdzie mógłbym go przenieść, koło szafki przy telewizorze ( wyszedł by za prawą kolumną) z prawej strony rogówki, za rogówką między satelitami ??.

Mój zestaw to
Ampli Onkyo TX-NR 616
Głośniki Quadral Quintas 5000 RII
SUB Jamo 360

Szybka kalibracja Audyssey przeprowadzona kilkukrotnie w celu wyregulowania potencjometru woofera. Sub ustawiony na połowę mocy, faza 0, filtr 200 hz. Autokalibracja wywala błąd suba.
Dopiero przy ustawieniu vol na 0 Onkyo reguluje go na -5

Po przeprowadzonej dokładnej autokalibracji ( 3 przebiegi ) ampli reguluje sie następująco:

Front 50 Hz ( przestawiony ręcznie na 80 zgodnie z poradnikiem)
Center 80 Hz
Surround 80 HZ

Odległości/ głośność
FL 3,6m/-4 db
FR 3,6m/-4 db
Surround Left 1,5m/-7 db
Surround Right 1,5m/-7 db
Center 3,6m/-1 db
Sub 2,7m/-5db

Wszystkie odległości poza Subem są prawidłowe

Pozostałe ustawienia
Audyssey Movie
Dynamic EQ ON Reference 0
Dynamic Vol ON Heavy
Music Optimizer ON
Re EQ ON
Speaker 6 Ohm type Normal

LPF 120 HZ
THX Ultra 2 Yes
BGC Off
Loudness On
Dolby Panorama ON
Dimension 0
Center Width 3
True HD On
Inteli Volume 0

Niestety nie podoba mi sie jak zestaw gra. Sub wydaje mi sie cichszy od pozostałych głośników, dzwiękowi brakuje przestrzenności

Podpowiedzcie co sądzicie o powyższych ustawieniach. Co zmienić z czym eksperymentować ?
Może macie jakieś ścieżki do testowania ?? W wątku znalazłem to

Online Tone Generator - Generate free low frequency tones to test your subwoofer.
Sine Burst Tones (20-200 Hz)

ale w temacie audio jestem tak ciemny ze nie wiem jak sie tym poslugiwac

Po zapoznaniu się z opisem funkcji w instr obslugi dalej nie wiem na jakim poziomie ustawić Dynamic EQ, Dynamic Vol

Nie wiem do czego służy Re Eq, THX Ultra 2, BGC, Loudness plus
Dolby Panorama/Dimension/Center Width
TruHD Loudness
Intelli Volume
oraz jak powinny być ustawione
Czy przy takim ustawieniu suba eksperymentowac z fazą ??
 

Attachments

  • audio.jpg
    audio.jpg
    67,4 KB · Wyś: 123
Ostatnia edycja:

cropka

New member
Witam wszystkich.
Chciałbym się poradzić i może ktoś zna odpowiedź na moje pytanie.

TV Samsung UE46F6500 połączony HDMI przez ARC do Denona AVR-2113, a grają 2 kolumny podłogowe Jamo S606.

I teraz tak: mając włączony tv na jakimkolwiek kanale, włączam Denona, którego głośność domyślnie mam na 20 (skala 0 - 98), dźwięk pojawia się w Jamo, ale jest bardzo przytłumiony, taki jakby był wszędzie i nigdzie, nieważne czy to jest sport na kanale tv, muzyka z Youtube, czy film z internetu.

Ale...

Denon jest też podłączony do routera kablem Ethernet i jak tylko wciskam na pilocie przycisk Internet Radio, to dzwięk jest zupełnie z innej bajki - soczysty i jednocześnie taki tłusty- siedzę na drugim końcu pokoju i dosłownie ten dźwięk i ta muzyka wali prosto we mnie. Nie mam subwoofera, ale te dwie kolumny w zupełności wystarczają pod warunkiem, że muzyka leci z radia internetowego. Dodatkowo dźwięk jest głośniejszy i żeby był porównywalny z tym z tv, to tam musiałbym podkręcić do około 30-35, a i tak brakuje tej soczystości.

Zresetowałem do ustawień fabrycznych, ale to nie to i przepaść jest ogromna w jakości dźwięku.

Bardzo długo nie miałem czasu i możliwości korzystać ze sprzętu, ale teraz chciałbym nadrobić zaległości.

Czy tak ma być, czy można to zmienić i poprawić ?

Jeśli nie ten dział i/lub temat już był to przepraszam słabo szukałem.

Pozdrawiam.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Ostatnio eksperymentowałem trochę z subwooferem i najlepszy efekt "sejsmiczny" osiągnąłem skręcając mu crossover na min. Jednak wiadomo, że żeby nie było dziury, trzeba było przyjąć podział gdzieś po środku i skręciłem go na 60hz i resztę kolumn poza górnymi tak samo.

Zastanawiam się czy nie dorzucić do systemu suba pomocniczego, który nie schodzi zbyt nisko np. REL T5i. Miałby on operować w paśmie 80~40hz, a Velo zajął by się tylko trzęsieniem kanapą.

Co sądzicie o tym pomyśle?
 

Drunk

New member
Bez reklam
Velo ze swoimi 1200w sadzi wystarczająco mocne kopniaki o ile skręci się mu crossover do min. Z resztą nawinęła mi się używka t5i więc poeksperymentujemy trochę :)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Velo ze swoimi 1200w sadzi wystarczająco mocne kopniaki o ile skręci się mu crossover do min. Z resztą nawinęła mi się używka t5i więc poeksperymentujemy trochę :)

Mi sie zarypiscie zgrywa Jamo z subem od BK.

Wiec skoro rel jest typowo muzyczny - szybki. A velo kinowka to tez powinny sie super zgrac.

Trzesienie u mnie robi BK caly ten klimat, a szybkie strzaly wali jamo. Niby sub za kilka stowek ten jamo a w towarzystwie BK to calkowicie nie ten sub.. Sam jamo denerwowal bo nie potrafil robic klimatu - dlugiego brumienia. Kompletnie sie do tego nie nadawal - za lekki i za slaby. Mysle ze z Relem i Velo bedziesz mial podobnie.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Po sobotnich testach muszę przyznać, że warto poeksperymentować z cross-overem. U mnie o wiele lepiej sprawdza się ustawienie wszystkiego poza sufitowymi na 60hz, ponieważ REL jednak nie daje rady nadać brzmieniu takiego wypełnienia przy odcięciu na 80hz jakie jest przy 60(no chyba żeby zamontować po jednej sztuce przy każdej kolumnie jak proponuje producent). Wniosek z tego taki że warto montować konkretne kolumny zamiast małych pierdziawek bo efekt jest mocno odczuwalny.

Oba subwoofery nie wchodzą sobie absolutnie w drogę, przed kalibracją zgrałem ich fazę z frontami żeby wzajemnie się nie tłumiły, co zajęło jakoś ponad godzinę testów z muzyką i madmaxem. Jak już pisałem celem eksperymentu było skręcenie Velo do min(40hz), co zakończyło się powodzeniem co prawda przy 60hz dla kolumn a nie 80 tak jak planowałem, jednak najważniejsze że zmiany są na plus i Velo trzęsie kanapą aż miło.
 
Ostatnia edycja:

Ufo27

New member
Witam Wszystkich.Jestem posiadaczem Onkyo tx676 i potrzebuje rady.Robie kalibracje i błędnie wychodzi pomiar frontow.Pokoj mam szeroki na 335cm a długi na 480cm.Kolumny stoja na tej dłuzszej.
Przednie kolumny stoja w rownej odległosci od tylnej sciany 52cm i w rozstawie 210cm.Po kalibracji wychodzi tak;
Lewy front 0,66
Prawy front 1,20
Reszta jest okej,głosnosci fronty i central 0 a tyły -1,sub +8.
Fronty i central 40hz,tyły 50hz,sub 120hz ale ustawiam fronty na full band a reszta na 80hz.
Czemu wychodzi zły pomiar frontowych kolumn?
 

norbert1983

Member
Witam ma pytanie do osób posiadających głośniki atmosowe, czy odcięcie na tych głośnikach ustawiamy również na 80hz, kolejne pytanie to czy po autokalibracji głośniki sufitowe nie grają zbyt cicho? Bo gdy podbija recznie głośność w głośnikach sufitowych mam wrażenie że słyszę znacznie więcej i ogólnie dźwięk nie zlewa się.
 

katka10

New member
Oba subwoofery nie wchodzą sobie absolutnie w drogę, przed kalibracją zgrałem ich fazę z frontami żeby wzajemnie się nie tłumiły, co zajęło jakoś ponad godzinę testów z muzyką i madmaxem.

Dla mnie zgranie fazowe jest mało wyczuwalne nad czym ubolewam.
Opisz kolego jak to robiłeś , moze i ja poćwiczę i może posiądę dzieki Tobie nową umiejetność... :please:
 

RAF1977

Banned
Witam ma pytanie do osób posiadających głośniki atmosowe, czy odcięcie na tych głośnikach ustawiamy również na 80hz, kolejne pytanie to czy po autokalibracji głośniki sufitowe nie grają zbyt cicho? Bo gdy podbija recznie głośność w głośnikach sufitowych mam wrażenie że słyszę znacznie więcej i ogólnie dźwięk nie zlewa się.
A powinien, raczej.
W ten sposób, to każdy głośnik sobie można podgłosić.
Weź miernik, (nie telefon) i pomierz poziomy głośności na miejscu odsłuchu.
 
Ostatnia edycja:

norbert1983

Member
Do tej pory też tak uważałem że dźwięk powinien się raczej zlewać ale gdy podgłośniłem sufitowe to było więcej efektów np w filmie transformers 4 miał więcej scen z wykorzystaniem atmosów. Scen tych wcześniej nie slyszałem po autokalibracji i bardziej można było rozróżnić przejścia dźwięku między glosnikami. Chyba że jest to związane z tym że posiadam tylko dwa głośniki sufitowe przez co dźwięk jest mniej słyszalny?
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
Jak podgłośniłeś i jest dla ciebie lepiej to zostaw i się ciesz :)
ja tez gorne podniosłem o 2db i uwazam ze jest lepiej, dużo "wyższa" scena i ptaszki spiewają bardziej z góry ;)
 

Drunk

New member
Bez reklam
Dla mnie zgranie fazowe jest mało wyczuwalne nad czym ubolewam.
Opisz kolego jak to robiłeś , moze i ja poćwiczę i może posiądę dzieki Tobie nową umiejetność... :please:
Wszystko zależy jak suby są ustawione. U mnie Rel stał w rogu a velo przy prawej kolumnie. Trzeba było najpierw zgrać rela z kolumnami (dużo opcji nie ma bo 0 lub 180), wyszło że przy 180 jest lepiej, a następnie włączyłem velo(4 opcje) i tu najlepiej było przy 0. Najlepiej ustawić opcję dual bass(na czas ustawiania fazy) w ampli i słuchać w jakiej konfiguracji brzmi to wszystko najgłośniej i najpełniej.

Teraz oba nowe suby stoją przy kolumnach więc nie ma potrzeby kombinowania z fazą ;)
 
Do góry