Kalibracja kina domowego - dyskusja.

wirus

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam
A jak mam ustawić głośniki w moim systemie jak nie mam subofera i automatycznej kalibracji. Rozumie, że fronty mają być large, a reszta głośników na smal. Dobrze kombinuje.


ps. mój zestaw to JBL E100, 30 i 25 połączone z yamaha 559.
 
Musisz pomierzyć odległości od głośnika do słuchacza i je wpisać w ustawienia ampli jeśli masz taką możliwość. Reszta poza fronty na small lub 80hz.
 

klngpln

New member
Witam posiadam amplituner Onkyo TX-SR606 i szukam do niego mikrofonu do kalibracji.
Pisałem do serwisu Onkyo to chcą 125 zł z przesyłką za niego trochę drogo, porównując wartość dzisiejszego SR606.
Do Onkyo są różne typy tego mikrofonu? Czy jest standardowy, co pasuję do większości amplitunerów?

By mi się przydał bo bez niego to"

"Bez mikrofonu i kalibracji będzie lipa. To podstawa konfiguracji, a dodatkowo do wszystkich opcji z poziomu menu nie masz dostępu i nie wprowadzisz pewnych poprawek. Mikrofon ci mierzy oprócz odległości, różne opóźnienia czy odbicia dźwięku."

I co teraz zrobić na allegro jakieś są po 50 70 zł ale czy pasują. Może ktoś z użytkowników forum posiada taki?
 

lll

New member
Pytanie do posiadaczy amplitunera Marantz SR5008 (a pewnie i wielu innych) - jaki tryb przypisania wzmacniacza (str. 164 instrukcji) stosujecie dla podłączonych dwóch kolumn frontowych stereo?
 

mariocieszyn

New member
Witam pytanie do posiadaczy amplitunera DENON jak ustawi ampli aby mieć więcej trybów odtwarzania (tryb dźwięku Surround). Obecnie posiada tylko kilka podstawowych jak dolby, dts, multi stereo a wiem, że kiedyś przed grzebaniem w ustawieniach było ich znacznie więcej np. "DOLBY D + PL IIz".
A tera z ich nie mogę ustawić nie wiem co namieszałem w opcjach. Sprzęt z sygnaturki.
 

shedir

New member
Witam serdecznie.

Od niedawna posiadam Taga Harmony 606 V3 oraz Onkyo 535 + Jamo SUB 200. Pokój odsłuchowy 4m X 3m. Sprzęt stoi na ścianie o szerokości 3m, odległość kolumn frontowych od narożników to jakieś niecałe 50 cm, zaś od ściany niewiele, bo jakieś 5 cm. Miejsce odsłuchowe znajduje się na przeciwległej 3m ścianie, zatem odległość to jakieś 4m. Mam kilka pytań odnośnie optymalnego ustawienia.

Subwoofer stoi zaraz obok lewej kolumny, odcięcie na pokrętłach na max(150 Hz), faza na 0, moc na 50%. Połączony jest oryginalnym kablem jaki dał do niego producent RCA - RCA +dołożyłem przejściówkę Y na oba gniazda w subie.

Po kalibracji otrzymałem następujące ustawienia:

Odcięcie: 90 Hz(z tego co wiem nie ma u mnie możliwości ustawienia osobno dla każdej z kolumn).
Kolumna Lewa: podbicie 0, odległość 3,6 m
Kolumna Prawa: podbicie -3, odległość 3,6 m
Kolumna Centralna: podbicie 0, odległość 3,6 m
Kolumna Lewa Tylna: podbicie -3, odległość 1,2 m
Kolumna Prawa Tylna: podbicie -2, odległość 1,2 m
Subwoofer: podbicie 0, odległość 4,5m

Z czego wynikają te rozbieżności przy kolumnach lewej i prawej z przodu oraz z tyłu? Z tyłu różnica to tylko 1, zaś z przodu aż 3. Dlaczego subwoofer podaje tak dużą odległość? Poza tym zastanawia mnie dlaczego po kalibracji dźwięk stał się o wiele czystszy i bardziej szczegółowy, tak jakbym nie miał możliwości ingerencji w niektóre ustawienia. Słychać to kiedy włączę \ wyłączę DynamicEQ.

Skorygowałem ustawienia w następujący sposób:

Wszystkie odległości zostawiłem jak są, z tym że Prawy Przód z -3 dałem na 0, zaś subwoofer na +6, ponieważ jestem zwolennikiem bassu w stereo. Kolejne pytanie jak to ma wyglądać w stereo a jak w kinie? W stereo ustawiam sobie teraz Fronty na Large, reszta na small i włączam Double Bass, zaś w kinie wszystko na small.

No i to co jest jakby meritum sprawy, czyli Bass. Nie do końca jestem zadowolony z jego brzmienia. Głębokość wydaje się ok(czasem aż zatyka uszy), jednak przy niektórych utworach brakuje tego kopa, który potrafił zatrząść podłogą. Mam porównanie, ponieważ wcześniej mieszkałem na bloku, czyli pokój standardowo 25m2 i zamiast Onkyo 535 miałem Onkyo 505. Wtedy też suba ustawiałem troszkę inaczej, mianowicie w ampli na 0, odcięcie na subie na jakieś 90 Hz i moc na 80% i było niemalże idealnie. Utwory, które teraz ścieżkę bassową mają nijaką, tam na prawdę dawały czadu. Nadmienię, że kalibracja tam ustawiała całkiem inaczej bo kolumny podbiła na +4. Do czego zmierzam. Czy istnieje jakaś szansa, aby coś pozmieniać w ustawieniach i zbliżyć się do tamtego brzmienia? Co może być nie tak? Teraz zdarza mi się nie raz, że albo bassu jest za mało, albo wybija się ponad całą ścieżkę dźwiękową. Czy odległości jakie ustawił ampli wydają się być ok, czy raczej podając Wam wymiary pokoju mógł się pomylić? Czy ogólnie coś jeszcze mogę pozmieniać w ustawieniach? Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Trzeba zacząć od tego, że każde pomieszczenie może się różnić akustyką. Nawet pozornie takie samo jeśli chodzi o metraż. To co zagrało przyzwoicie w salonie X może już zagrać ciut inaczej w Y. Popełniłeś też trochę błędów. Zacznijmy od samego podłączenia, bo nie zawsze kabel typu Y jest lepszy. Kiedyś pamiętam pisal koleś u którego lepiej sub zagrał na podłączeniu zwyklym RCA-RCA. Pomijam już kwestię, że to subwoofer BR a do muzyki by lepszy był w konstrukcji zamkniętej. Inne są ustawienia pod KD a inne pod stereo. Po wykonanej kalibracji nic już nie powinieneś zmieniać w ustawieniach. Jeżeli ampli jedną kolumnę wyciszył bardziej niż inną, to oznacza że tak ma być. Możliwe że w przypadku jednej występują większe podbicia niż innej, tym bardziej że masz je praktycznie pod samą ścianą. Przy podłączeniu pod LFE w subie pokrętlo crossover powinno być nieaktywne, a wszystkim steruje amplituner. W amplitunerze jeżeli nie możesz dać wszystkich kolumn na 80Hz, to niech zostanie te 90Hz a dla kanału LFE powinno być 120Hz. Dodatkowo musisz pobawić się ustawieniem fazy w subie, bo w pewnej pozycji wyraźnie powinien grać lepiej/mocniej. Zacznij jednak od ustawienia, bo nie w każdym miejscu bedzie gral fajnie i może się okazać że np. przy kanapie bas będzie lepszy niż jak postawisz obok kolumn. Jeżeli wszystko już poustawiasz, to do muzyki przestawia się fronty na Full Band i u siebie mam opcję Double Bass, czyli bas idzie zarówno na suba jak i kolumny. Można też załączyć jakieś polepszacze typu Dynamic EQ czy Dynamic Vol. Zapoznaj się najpierw z tym poradnikiem http://www.hdtv.com.pl/forum/amplit...acja-i-ustawienie-kina-domowego-poradnik.html.
 

shedir

New member
Trzeba zacząć od tego, że każde pomieszczenie może się różnić akustyką. Nawet pozornie takie samo jeśli chodzi o metraż. To co zagrało przyzwoicie w salonie X może już zagrać ciut inaczej w Y. Popełniłeś też trochę błędów. Zacznijmy od samego podłączenia, bo nie zawsze kabel typu Y jest lepszy. Kiedyś pamiętam pisal koleś u którego lepiej sub zagrał na podłączeniu zwyklym RCA-RCA. Pomijam już kwestię, że to subwoofer BR a do muzyki by lepszy był w konstrukcji zamkniętej. Inne są ustawienia pod KD a inne pod stereo. Po wykonanej kalibracji nic już nie powinieneś zmieniać w ustawieniach. Jeżeli ampli jedną kolumnę wyciszył bardziej niż inną, to oznacza że tak ma być. Możliwe że w przypadku jednej występują większe podbicia niż innej, tym bardziej że masz je praktycznie pod samą ścianą. Przy podłączeniu pod LFE w subie pokrętlo crossover powinno być nieaktywne, a wszystkim steruje amplituner. W amplitunerze jeżeli nie możesz dać wszystkich kolumn na 80Hz, to niech zostanie te 90Hz a dla kanału LFE powinno być 120Hz. Dodatkowo musisz pobawić się ustawieniem fazy w subie, bo w pewnej pozycji wyraźnie powinien grać lepiej/mocniej. Zacznij jednak od ustawienia, bo nie w każdym miejscu bedzie gral fajnie i może się okazać że np. przy kanapie bas będzie lepszy niż jak postawisz obok kolumn. Jeżeli wszystko już poustawiasz, to do muzyki przestawia się fronty na Full Band i u siebie mam opcję Double Bass, czyli bas idzie zarówno na suba jak i kolumny. Można też załączyć jakieś polepszacze typu Dynamic EQ czy Dynamic Vol. Zapoznaj się najpierw z tym poradnikiem http://www.hdtv.com.pl/forum/amplit...acja-i-ustawienie-kina-domowego-poradnik.html.


Jeśli chodzi o połączenie Y to zauważyłem, że po prostu Bass wówczas jest jakby bardziej głęboki i donośniejszy, lecz mogę się mylić, gdyż nie przeprowadziłem dodatkowej kalibracji po podmiance kabli(kalibrowałem na Y). Jeśli chodzi o te podbicia to na ucho wydaje mi się, że po prostu za bardzo wyciszył tą prawą, bo szum testowy jest jakby cichszy. Nie za bardzo rozumiem jak mam to podłączyć pod LFE, skoro u mnie z tyłu suba nie ma wejścia LFE? Poza tym w ustawieniach ampli także nie widzę żadnych wzmianek o LFE jak to opisujecie u siebie. W amplitunerze mam tylko możliwość ustawienia Crossover i tam dałem zgodnie z poradnikiem 80 Hz, gdzie zatem mam ustawić te 120 Hz dla kanały LFE kiedy nie widzę go w opcjach? Co do fazy spotkałem się tutaj z teorią, że ma być 0 albo 180, nie za bardzo rozumiem dlaczego u mnie jest to niby płynne a np. w wielu subach jest tylko przełącznik 0 / 180. Subwoofer rzeczywiście muszę poustawiać w różnych miejscach, mam jednak pewne obawy odnośnie ustawienia go przy kanapie, ponieważ mam wrażenie że wówczas bedąc tak blisko zagłusza to co się dzieje z przodu. W większości przypadków widziałem, że ustawiacie go z przodu obok kolumn stąd pomysł by go tam dać.

Powiedz proszę czy jeśli chodzi o ustawienia do muzyki a do filmów to różnią się one tylko zmianą frontów na Large? Dodam, że nie nazywa się to u mnie Full Band a Large. Nie widzę też u siebie opcji Dynamic EQ czy jej podobnych, mam tylko AccuEQ i po jej aktywowaniu dźwięk wydaje się czystszy, zaś po kalibracji ustawia mi tą opcję domyślnie na OFF, nie wiem dlaczego?

Zależy mi na tym, aby subwoofer grał czysto, nie narzucał się, jednocześnie jak odkręcę głośniej muzykę, chciałbym czuć go pod żebrami czy w gardle, zaś w filmach podobnie chciałbym aby wszelkie wybuchy powodowały nagły wzrost ciśnienia i gęsią skórkę ;) taka chyba jego rola nieprawdaż? Zresztą sami dobrze wiecie o co mi chodzi :) Czy zatem uda mi się go tak ustawić stosując się do Waszych zaleceń?

Pozdrawiam i liczę na odpowiedź jak teraz postąpić, ponieważ nasunęło mi się kilka pytań zawartych powyżej np. odnośnie LFE, a nie chce robić ponownej kalibracji, mając jakieś niewiadome. Dodam jeszcze, że korzystam na razie z kabla do suba jaki dał producent(jest długi coś koło 6m i taniego rozgałęźnika Y w celach testowych). Zamierzam oczywiście zaopatrzyć się później w lepsze kable.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Przy kolumnach podłogowych i 12mkw nie powinieneś czuć niedostatku basu z frontów. Chyba że jesteś bardzo basolubny. Teraz przeglądam instrukcję od modelu 525 i po wejściu w menu masz opcje dotyczące subwoofera ( ON/OFF), frontów, centrala i surroundów - odcięcie na 80Hz i crossover, ktory ustawiasz na 120Hz. Niektóre suby mają płynne ustawienie fazy a inne tylko 0-180st, musisz zobaczyć w jakim polożeniu gra Ci najlepiej. Ten Jamo się muzy się srednio nadaje. Do muzyki robisz fronty jako Large, po prostu muszą grać w pelnym zakresie bez żadnych odcięć. Ja u siebie mam Double bass, ale może to się tez nazywać Main + sub itp., czyli bas idzie zarówno na fronty jak i suba. Najlepiej przestudiuj dobrze instrukcję, bo nie wiem czy tam u siebie masz jakieś ustawienie podpić itd. Dodatkowo, co zauwazylem u siebie, nie do każdego rodzaju muzyki nadają się te same nastawy. Dla jednych płyt słuchalem w trybie stereo z załączonym Audyssey, dla innych w Pure Direct a dla jeszcze innych na manualu po wyłączeniu Audyssey. Poczytaj dokładnie instrukcję, bo to podstawa.
 

shedir

New member
Przy kolumnach podłogowych i 12mkw nie powinieneś czuć niedostatku basu z frontów. Chyba że jesteś bardzo basolubny. Teraz przeglądam instrukcję od modelu 525 i po wejściu w menu masz opcje dotyczące subwoofera ( ON/OFF), frontów, centrala i surroundów - odcięcie na 80Hz i crossover, ktory ustawiasz na 120Hz. Niektóre suby mają płynne ustawienie fazy a inne tylko 0-180st, musisz zobaczyć w jakim polożeniu gra Ci najlepiej. Ten Jamo się muzy się srednio nadaje. Do muzyki robisz fronty jako Large, po prostu muszą grać w pelnym zakresie bez żadnych odcięć. Ja u siebie mam Double bass, ale może to się tez nazywać Main + sub itp., czyli bas idzie zarówno na fronty jak i suba. Najlepiej przestudiuj dobrze instrukcję, bo nie wiem czy tam u siebie masz jakieś ustawienie podpić itd. Dodatkowo, co zauwazylem u siebie, nie do każdego rodzaju muzyki nadają się te same nastawy. Dla jednych płyt słuchalem w trybie stereo z załączonym Audyssey, dla innych w Pure Direct a dla jeszcze innych na manualu po wyłączeniu Audyssey. Poczytaj dokładnie instrukcję, bo to podstawa.

No niestety jestem bardzo basolubny. Często słucham muzyki w tle na poziomie 25-30 w skali Onkyo i z samych frontów basu praktycznie nie ma, brakuje tych niskich miękkich dźwięków. Nie rozumiem tylko tego co napisałeś, że mam opcję centalnych, surroundów i frontów na odcięcie na 80 Hz a crossover na 120 Hz. W opcjach Setup > SP Config mam tylko możliwość subwoofer on / off, ustawienie czy small czy large dla każdego z głośników i ogólny crossover, który w tym momencie ustawiłem na 80 Hz, jak daje 120 Hz to strasznie dudni. Jamo dostałem dlatego nie wybrzydzam, a chcę z niego wyciągnąć jak najwięcej. Mam też opcję Double Bass oczywiście. Nie wiem jak to teraz jest i bardzo proszę o wyjaśnienie jeśli wiesz. W Onkyo 505 było Audyssey, ja mam AccuEQ to jakaś nowa wersja tego rozwiązania?

Jak ustawić suba, aby przy większych poziomach głośności, nie wiem ile bym musiał dać 45+, żebym był w stanie poczuć bass w gardle? Mówię zarówno o muzyce jak i filmach. Spodziewam się, że ustawienie według poradnika czyli moc na godzinę 12, faza 0 i odcięcie na max nie dostarczy na tyle mocy, aby zatrząść pokojem, szczególnie jeśli kalibracja jeszcze coś odejmie?

Nie dostałem także informacji co z tymi podbiciami? Prawa kolumna jest na -3, a mi wydaje się, że szum testowy jest cichszy z prawej aniżeli z lewej, mam to korygować czy zaufać kalibracji? TO samo tyły. Odległość obliczyło taką samą a lewą dało na -2 a prawą na -4. Co prawda pokój symetryczny nie jest, ale zaś sama odległość między surroundami nie jest wielka bo policzyło po 1.2 m. Czy tak to zostawić wszystko? Subwoofer mimo pokoju 4 m ustawiło na 5.1m.

Nie napisałeś też co sądzisz o ustawianiu suba blisko miejsca odsłuchowego? Czy nie jest tak, że dominuje i zbyt go słychać?

Widzę, że też masz Onkyo. Nie rozumiem dlaczego u Ciebie jest opcja Full Band zaś u mnie Large i dlaczego nie mam tego DynamicEQ, czy wszystko zawarte jest w AccuEQ? Dlaczego po udanej kalibracji domyślne ustawienie AccuEQ to OFF?

Proszę o jakieś bardziej szczegółowe objaśnienie bo chciałbym jutro pokombinować i nie wiem za co się wziąć, nie wiem jakim kablem spiąć ampli z subem, o co chodzi z tym LFE i dlaczego nie mam opcji odcięcia osobno dla kolumn i suba? Poratuj proszę ;)
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nie znam modelu 535, ale wydaje mi się że powinny być tam takie same rozwiązania jak w innych modelach. Ciężko mi powiedzieć dlaczego nie możesz poczuć basu w "gardle" bo na tak niewielkim pomieszczeniu, to bas z samych kolumn juz powinien zapewnić niezłe wrażenia. Niektorzy na ten metraż wstawiają monitory. Mozliwe że u Ciebie akustyka jest zupelnie do bani? Ja nigdy nie mialem zastrzeżeń co do pomiarów akustyki, ale jeżeli na ucho słyszysz że jedna kolumna gra ciszej to sobie podbij, albo odsuń kolumny trochę bardziej od ściany, mikrofon ustaw na wysokości głowy i tez nie przy samej ścianie i wykonaj ponownie kalibrację. Zobaczysz czy coś się zmieni? AccuEQ to taki nowy system kalibracji, podobno lepszy od Audyssey( podobno:)). Nie miałem z nim styczności ale znalazlem opis w pewnym teście że skraca procedurę pomiarową w stosunku do Audyssey i nie ingeruje podczas kalibracji w brzmienie kolumn frontowych, a jedynie dopasowuje brzmienie reszty kolumn pod te fronty. Nie wiem czy to jest dobre czy nie, bo jak fronty są źle ustawione czy występują jakieś podbicia, to uważam że kalibracja też powinna je odpowiednio dopasować. Teraz znalazłem instrukcję ang. Twojego ampli, i chyba faktycznie nie masz tam możliwości ustawienia odcięć na poszczególne kolumny ( trochę to dziwne). Suba stawiasz tam gdzie gra najlepiej i nie znaczy że jak go postawisz przy nogach, to bas będzie mocniejszy. Bas nie jest kierunkowy. Widzę że te nowe ampli są strasznie okrojone, ale pobaw się ustawieniami bo na odległość ciężko mi powiedzieć co tam nie gra. Przyczyn może być bardzo wiele, od źle dobranego sprzętu, akustykę, po źle skalibrowany amplituner. Załącz to AccuEQ i zobacz czy będziesz mial dostęp do większej liczby funkcji.? Jak dla mnie AccuEQ po kalibracji powinno być automatycznie załączone, bo teraz wygląda jak byś śmigal w jakimś trybie manualnym. Na początek wykonaj jeszzce raz pelną kalibrację z lekkim odsunięciem kolumn. Zrób sobie wszystkie pomiary dla jednego miejsca odsłuchowego i napisz czy coś się poprawilo?
A jeszcze takie pytanie. W kolumnach masz z tyłu podwójne terminale głośnikowe? Masz je spięte takimi blaszkami?
 
Ostatnia edycja:

Liter1979

Member
Bez reklam
Panowie, a ja mam bardzo dziwny, myślę że nietypowy problem. Otóż skalibrowałem sobie kino według waszych wskazówek i co dziwne dźwięk z tv wydaje mi się lepszy od dźwięku z blu raya. Otóż gdy oglądam tv (np. Tvp hd) dźwięk jest taki jakiś fajny czyściutki, a bas miękki taki "nienachalny" i nie dudniący, a kiedy oglądam film z płyty dźwięk a przede wszystkim bas jest jakiś taki stłamszony i dudniący właśnie... Czy waszym zdaniem jest to możliwe czy tylko mi się wydaje i słoń nadepnął mi na ucho ? Dodam że dźwięk z tv ustawiony mam "dts"...
 

shedir

New member
Nie znam modelu 535, ale wydaje mi się że powinny być tam takie same rozwiązania jak w innych modelach. Ciężko mi powiedzieć dlaczego nie możesz poczuć basu w "gardle" bo na tak niewielkim pomieszczeniu, to bas z samych kolumn juz powinien zapewnić niezłe wrażenia. Niektorzy na ten metraż wstawiają monitory. Mozliwe że u Ciebie akustyka jest zupelnie do bani? Ja nigdy nie mialem zastrzeżeń co do pomiarów akustyki, ale jeżeli na ucho słyszysz że jedna kolumna gra ciszej to sobie podbij, albo odsuń kolumny trochę bardziej od ściany, mikrofon ustaw na wysokości głowy i tez nie przy samej ścianie i wykonaj ponownie kalibrację. Zobaczysz czy coś się zmieni? AccuEQ to taki nowy system kalibracji, podobno lepszy od Audyssey( podobno:)). Nie miałem z nim styczności ale znalazlem opis w pewnym teście że skraca procedurę pomiarową w stosunku do Audyssey i nie ingeruje podczas kalibracji w brzmienie kolumn frontowych, a jedynie dopasowuje brzmienie reszty kolumn pod te fronty. Nie wiem czy to jest dobre czy nie, bo jak fronty są źle ustawione czy występują jakieś podbicia, to uważam że kalibracja też powinna je odpowiednio dopasować. Teraz znalazłem instrukcję ang. Twojego ampli, i chyba faktycznie nie masz tam możliwości ustawienia odcięć na poszczególne kolumny ( trochę to dziwne). Suba stawiasz tam gdzie gra najlepiej i nie znaczy że jak go postawisz przy nogach, to bas będzie mocniejszy. Bas nie jest kierunkowy. Widzę że te nowe ampli są strasznie okrojone, ale pobaw się ustawieniami bo na odległość ciężko mi powiedzieć co tam nie gra. Przyczyn może być bardzo wiele, od źle dobranego sprzętu, akustykę, po źle skalibrowany amplituner. Załącz to AccuEQ i zobacz czy będziesz mial dostęp do większej liczby funkcji.? Jak dla mnie AccuEQ po kalibracji powinno być automatycznie załączone, bo teraz wygląda jak byś śmigal w jakimś trybie manualnym. Na początek wykonaj jeszzce raz pelną kalibrację z lekkim odsunięciem kolumn. Zrób sobie wszystkie pomiary dla jednego miejsca odsłuchowego i napisz czy coś się poprawilo?
A jeszcze takie pytanie. W kolumnach masz z tyłu podwójne terminale głośnikowe? Masz je spięte takimi blaszkami?

Co do odczuwalności basu to tak jak mówię, słychać go, że aż uszy zatykać potrafi, ale nie czuć fizycznie tzn. nie za bardzo, być może za słabo odkręciłem kolumny. Przy jakim poziomie głośności powinno pojawić się te "zjawisko"? Zrobię jak mówisz i ponowię kalibrację, włączenie AccuEQ nie daje mi dodatkowych opcji. Nie wiem tylko cały czas jak mam ustawić suba przed kalibracją skoro nie mam możliwości ustawienia dla niego odcięcia, jest tylko odcięcie dla kolumn(w instrukcji jest napisane tak, że przykładowo jak ustawię Crossover na 80Hz to sygnał powyżej 80 Hz idzie na kolumny, a poniżej na subwoofer. Jak w takim przypadku ustawić suba i ampli? Według tego co piszecie to musiałbym w ampli dać na 80 a w subie na 120? Kiedy kręciłem pokrętłem z tyłu(odpowiedzialnym za odcięcie suba) to od połowy w górę nie było słychać różnicy w brzmieniu, zaś od połowy w dół już bass ściszał się. Z tyłu kolumn mam powójne terminale spięte blaszka, kable wpiąłem w te dolne. Poratuj proszę jak ustawić tego suba przed kalibracją, bo nie wiem w końcu czy mam mu dać pełne odcięcie 150 Hz i połowa mocy, czy 120 Hz i połowa mocy?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tak daj mu pełne 150Hz i ustaw w okolicy godz. 12. Jak Ci go za mocno wyciszy to przestawisz na 11 lub 10. W kinie najlepiej jak dasz bas tylko na suba. W starszej Yamaszce tak miałem podobnie jak Ty, że było odgórnie ustawione odcięcie dla kolumn na 90Hz przy ustawieniu Small i mogłem bas dać na Main, Main + sub i tylko sub. Daj wszystkie kolumny na small i bas na suba. Oczywiście w stereo musisz zmienić kolumny na Large i bas dać na Main + sub. Ja Ci powiem tak, że z tym odczuwaniem we wnętrznościach to jest pewnien problem, bo podejrzewam że sporo z Nas nie ma w domach takiego efektu, bo albo za bardzo bas nawala albo jest za cicho. Ma to duży związek z akustyką i wielkością pomieszczenia. Po pierwsze takiego basu nie uzyskasz z głośnika 20cm w subie, czyli ogólnie dużo lepszy i droższy sprzęt jest potrzebny. Druga kwestia że masz/mamy za male pomieszczenia żeby poczuć tak niskie zejścia. Pomieszczenie tez dobrze jak jest odpowiednio przystosowane. Poczytaj sobie w necie jak się ma wielkość pomieszczenia do dłogości rozchodzenia się fali z głośnika basowego. Niekiedy jest tak, że bardziej bas odczuje Twój sasiad jak mieszkasz w blokach niż Ty w pokoju odsłuchowym. To tak jak na dyskotece, w sali gdzie się tańczyło był hałas nie do wytrzymania, a jak wyszedłeś do kibelka czy do sali obok, to dopiero było bardziej czuć tą siłę basu. Możliwe że po odpowiedniej adaptacji pomieszczenia by bylo lepiej, czyli maty wygłuszające, pułapki basowe itd, ale to znowu czesto koliduje z wystrojem wnętrza. Osobiście ja na tan metraż bym nie wstawiał kolumn podlogowych i jeszcze suba BR, bo bym wolał kolumny podstawkowe i suba zamkniętego. Niestety, coś tam poprawisz ale czuję że w tych 12 mkw będzie nierealne osiągnięcie takich efektów jak w sali kinowej bez odpowiedniej adaptacji i lepszego sprzetu.
 

shedir

New member
Tak daj mu pełne 150Hz i ustaw w okolicy godz. 12. Jak Ci go za mocno wyciszy to przestawisz na 11 lub 10. W kinie najlepiej jak dasz bas tylko na suba. W starszej Yamaszce tak miałem podobnie jak Ty, że było odgórnie ustawione odcięcie dla kolumn na 90Hz przy ustawieniu Small i mogłem bas dać na Main, Main + sub i tylko sub. Daj wszystkie kolumny na small i bas na suba. Oczywiście w stereo musisz zmienić kolumny na Large i bas dać na Main + sub. Ja Ci powiem tak, że z tym odczuwaniem we wnętrznościach to jest pewnien problem, bo podejrzewam że sporo z Nas nie ma w domach takiego efektu, bo albo za bardzo bas nawala albo jest za cicho. Ma to duży związek z akustyką i wielkością pomieszczenia. Po pierwsze takiego basu nie uzyskasz z głośnika 20cm w subie, czyli ogólnie dużo lepszy i droższy sprzęt jest potrzebny. Druga kwestia że masz/mamy za male pomieszczenia żeby poczuć tak niskie zejścia. Pomieszczenie tez dobrze jak jest odpowiednio przystosowane. Poczytaj sobie w necie jak się ma wielkość pomieszczenia do dłogości rozchodzenia się fali z głośnika basowego. Niekiedy jest tak, że bardziej bas odczuje Twój sasiad jak mieszkasz w blokach niż Ty w pokoju odsłuchowym. To tak jak na dyskotece, w sali gdzie się tańczyło był hałas nie do wytrzymania, a jak wyszedłeś do kibelka czy do sali obok, to dopiero było bardziej czuć tą siłę basu. Możliwe że po odpowiedniej adaptacji pomieszczenia by bylo lepiej, czyli maty wygłuszające, pułapki basowe itd, ale to znowu czesto koliduje z wystrojem wnętrza. Osobiście ja na tan metraż bym nie wstawiał kolumn podlogowych i jeszcze suba BR, bo bym wolał kolumny podstawkowe i suba zamkniętego. Niestety, coś tam poprawisz ale czuję że w tych 12 mkw będzie nierealne osiągnięcie takich efektów jak w sali kinowej bez odpowiedniej adaptacji i lepszego sprzetu.

Jasne rozumiem Cię ;). Wiem też, że wcześniej na bloku jak odkręciłem rzeczywiście głośno to czuć było wszystko we wnętrznościach(pokój był mniejszy). Dodam też, że znajomy ma Jamo 606 z głośnikami bassowymi po bokach i jak odkręcił Onkyo 505 na VOL 56 to w pomieszczeniu 25m było czuć to we wnętrznościach ;). Wydaje mi się, że jakbym odkręcił rzeczywiście na 56 to czułbym to, ale na razie boje się tego robić, gdyż przy 45 jest już głośno. W kinie bass tylko na suba, w sensie wszystko na small czy ustawić też inne odcięcie w tym Crossover? I jakim kablem się podpiąć? Pojedynczym czy Y? Jak to też jest z tym odcięciem na 150Hz, po co to skoro ścieżka zapisana dla suba jest tylko do 120Hz? Wyczytałem tutaj też, że jak ustawi się odcięcie na subie na powiedzmy 150Hz to będzie on grał słabiej, ponieważ będzie musiał rozłożyć moc na całe pasmo 20-150, a jak ustawię np. 80 Hz to będzie grał mocniej. Teraz mam właśnie odcięcie na subie na 80 Hz i kablem Y spięte i nisko schodzi, bo ampli dał mu -8 a to i tak czasem za dużo, czasem zaś za mało, zależy od utworu, zaś w filmie wydaje mi się, że powinno być więcej.

Możesz mi wytłumaczyć dokładnie jak to u mnie jest z tymi odcięciami? W ampli jak ustawie na 80 Hz to oznaczać będzie, że kolumny będą grały tylko do 80 Hz, a potem wszystko idzie na suba? Jeśli tak to w kinie powinno być to 120 Hz prawda? Czy może jest tak, że ustawiam 80 Hz w ampli i do 80Hz grają a suba ustawiam pokrętłem na nim samym co oznacza, że gra od 20-150. Tylko, że w tym drugim przypadku nakładałaby mi się część pasma? Jak to jest? Wkurza mnie brak tego LFE, na Onkyo 505 też go nie ma.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A widzisz, miałem Jamo 606 na 15mkw i jakoś nie czułem tego basu we wnętrznościach, a i powiem więcej że bas mam teraz lepszy z teoretycznie mniejszych kolumn. Dlatego jak napisalem wczesniej, że sprzęt należy dobrac do pomieszczenia,bo wciskając za duże kolumny lub suba na mniejszy metraż i tak tego basu nie usłyszysz lub nie będzie on dobrej jakości. Przy podłączeniu z ampli do suba kablem RCA crossover na subie i tak powinien pozostać nieaktywny, chociaż niektórzy twierdzą że jak się zostawi na połowie skali np. 80Hz to gra on lepiej bo bas będzie bardziej wyrównany ( nie pamiętam dokladnie). Bynajmniej ja nie zaobserwowalem żadnej różnicy jak kręciłem crossoverem. Z kablem to sobie przetestuj, czy lepiej gra na pojedynczym czy na Y. Jak odetniesz kolumny na 80Hz, to co poniżej trafi na suba a to co powyżej odtworzą kolumny. Oczywiście to nie jest sztywna granica że jak będzie 79Hz, to już kolumna nie odtworzy. Odtworzy tylko od tych Hz już będzie wyraźny spadek. LFE to jest zupełnie osobna ścieżka w KD, gdzie trafia pasmo tylko dla tego kanału. Nie ma to nic wspólnego z odcięciami na kolumnach. To jest ta ścieżka 0.1 w systemie 5.1, 6.1 itd. Czyli w skrócie do suba trafia to co twórca filmu przewidział dla kanalu LFE, plus to co odcięliśmy z kolumn. Dlatego ustawia się w ampli dla kanału LFE sztywno 120Hz, bo do takiego zakresu przewidziana jest ta ścieżka. Ustawiając niżej można nie usłyszeć części ścieżki jaka znajduje się w filmie. Możliwe że u ciebie już odgórnie jest tak ustawione, jeżeli nie masz możliwości ręcznej korekty w ampli? Trochę to jest dziwnie, bo jak patrzyłem na instrukcję od modelu 525 to tam chyba była możliwość ustawiania odcięć, a w 535 by to okroili...?
 

shedir

New member
Zrobiłem ponowną kalibrację po poodsuwaniu kolumn od ściany. Sub faza 0, odcięcie na full i połowa mocy. Odległości i podbicia ustawiło fajnie, sub na 0. Jednak odcięcie dało na 120 Hz w ampli i suba w ogóle nie było czuć. Wkurzyłem się i ustawiłem na subie odcięcie na full, moc na przedostatnią kreskę i odcięcie w ampli na 80 Hz, a suba w ampli na -8 i jest na pewno lepiej jak dla mnie. Reszta ustawień zostawiona tak jak ustawiła kalibracja. Jak to wypośrodkować wszystko? Bassu jest więcej, czuć go we wnętrznościach jak głośniej odkręcę, ale nie do końca wiem czy jest odpowiednio miękki. W sumie teraz bardziej go czuć niż słychać. Na niektórych utworach jest super, na innych słyszę, że sub gra jako osobne urządzenie. Co poradzisz mi teraz?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
W ampli na sztywno powinieneś dać na 120Hz. Pomyśl nad wymianą sprzętu, bo na subie wystarcza jak się daje w okolicy 1/2 i pomimo że ten Jamo to niskobudżetówka, mocy nie powinno brakować na tak małym metrażu. Pokombinuj jeszcze z inną lokalizacją, ale pewnych rzeczy nie przeskoczymy. To nie sub do słuchania muzyki a i normalna sprawa że nieraz bas bardziej czujemy niż słyszymy. Nie na każdym utworze muzycznym jak i filmie efekty są powalające. Może masz zbyt duże wymagania od tego sprzętu?
 

shedir

New member
Co powinienem wymienić, suba? Oczywiście noszę się z tym zamiarem. Myślałem nad Taga TSW 120, ale to też nie jest sub zamknięty. Bo jeśli chodzi o kolumny i ampli to są nowe. Amplituner do tych kolumn polecił mi blackninja;)

Teraz mam takie ustawienia kalibracji(wszystko poza subem to takie jakie ustawiła kalibracja):

Lewy przód: -1
Prawy przód -3
Lewy tył: 0
Prawy tył: -1
Subwoofer: -6

Odległości w normie, nawet ta suba.

Odcięcie do muzyki na ampli ustawiam na 80 Hz(choć może ustawić na 40 Hz, bo nie wiadomo, czy mimo, że są Large to nie ucina) i fronty na Large, w filmach odcięcie w ampli na 120 Hz i wszystkie kolumny na small.

Ustawienia na subie:

Faza: 0
Odcięcie 120 Hz
Power: Przed ostatnia kropka

Myślisz, że takie ustawienia są w miarę poprawne i nie tracę żadnych części pasma? Wydaje mi się, że przy takich ustawieniach gra najlepiej.

Czytałem, że kolumny frontowe i miejsce odsłuchowe powinny tworzyć trójkąt równoboczny, zaś gdzieś indziej, że odległość od kolumn nie powinna być większa niż 1,5 x rozstaw kolumn. U mnie właśnie ledwo się tutaj mieszczę, bo kalibracja ustawia odległość od pola odsłuchowego 3,3m, a ich rozstaw to 2,1m. Fronty odsunąłem dość znacznie od ściany i teraz mają ok. 20 cm za sobą miejsca i 35 cm po boku(nadal są w rogach, ale wcześniej były niemalże w samych rogach), czy zostawić je tak czy przysunąć bliżej siebie? Od boków odległości nie zwiększę, bo zmniejszę rozstaw. Zaś na innej ścianie nie mam warunków bo np. jest futryna i przejście do drugiego pokoju.

Rozumiem, że u mnie nie da się osobno odciąć kolumn, a osobno wydzielić pasma dla LFE tak? Czyli LFE jest na sztywno pewnie w ampli na 120 Hz, a w filmach gdzie nie ma osobnego kanału dla suba(bo tak rozumiem te LFE) muszę dla pewności w ampli ustawić odcięcie na 120 Hz? Zgodnie z instrukcją miałbym rację, bo jest w niej napisane, że Crossover powoduje, że częstotliwości powyżej odtwarzają kolumny, a poniżej sub. Wydaje mi się, że po prostu to tak uprościli, co myślisz?

PS. Jak ustawiam suba w miejscu odsłuchowym i kucając chodzę po pokoju to najwięcej bassu jest właśnie tam gdzie stoi obecnie. Gdzieś czytałem, aby suba ustawić na kanapie i czołgać się po pokoju, ale wówczas bassu w ogóle nie słychać. Ustawiam zatem suba na ziemi w miejscu gdzie siedzę i na obniżam się do wysokości kolumn frontowych i wtedy słyszę różnicę, gdzie bass jest, a gdzie nie. Dodam też, że większa moc jest na kablu Y, aniżeli na zwykłym.
 
Ostatnia edycja:
Do góry