kable i wtyki bananowe

robirem

New member
witam

prosze o poradę jakie przyzwoite kable mogę zastosowaćdo kolumn MA BR + Ampli yamaha 3800 oraz co dają wtyki bananowe?
znalazłem takie : Da Vinci Sl cables 4mm

pzdr
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Nie wierzę w kablologię (ani efekt naskórkowy, który występuje przy gigahertzach, a nie kilohertzach). Dla mnie przewód ma być wystarczająco gruby, by się nie przegrzewać i dobrze zmontowany (w tym przypadku z wtyczką). 4mm^2 to wystarczająco dużo by przepuścić całkiem spory amperaż (typowy przewód do zasilania pralki ma przekrój o powierzchni 0,75mm^2). Oczywiście można do tego dorobić ideologię - mam Cordiala CLS (4mm^2) za 11PLN/m i pewnie jestem zbyt głuchy by usłyszeć różnicę między nim a Monsterem za kilka stów.

Wracając do pytania: banany to rodzaj wtyczek (innym przykładem mogą być widełki - różnią się wyglądem i sposobem mocowania) - przydatne, gdy chcesz często przepinać kolumny (albo masz na stanie małego szkraba, który uwielbia wyciągać przewody ze sprzętu tatusia). Dobry wtyk bananowy powinien być sprężysty, by powierzchnia kontaktu między nim a gniazdem była jak największa. Warto się zaopatrzyć w przewody z wtykami by uniknąć ułamujących się końcówek przewodu przy ciągłym przepinaniu głośników. Uwaga na usztywnienie przy takim połączeniu (kilka centymetrów z tyłu sprzętu może być niezbędne, chociaż są też wersje kątowe, których wadą może być to, że te kilka centymetrów dodatkowego miejsca może być potrzebne poniżej, zamiast za ampli (w przypadku kolumn nie powinno mieć znaczenia bo warto im zostawić ten metr od ściany, no minimum 60cm - nawet w przypadku kolumn z BR z przodu).
 

Jarema

New member
A ja z drugiej strony podpowiem inaczej. Posłuchaj kabli zanim kupisz. Robiłem sobie odsłuch z kolegą który był wzięty bez żadnych teorii. Potwierdzał to na co ja się nastawiałem po przeczytaniu recenzji tych kabli. Więc zanim dasz się odwieźć sprawdź na kablach pożyczonych o znajomych.
Sam zdecydujesz czy warto się w to bawić. Wg mnie warto.
 

robirem

New member
super dzieki za info. Czytalem jeszcze o hdmi ale w moim przypadku ( potrzebuje długość 0.8 oraz 1,5 m ) to jakaś super jakość nie jest potrzebna. Pozostala kwesja Suba , kabel ok 5 m , czy tu zwracać szczególna uwagę ?

pzdr
 

asoz

New member
Kable głośnikowe mają wpływ na dźwięk, ale robienie odsłuchu kabli... bez przesady, zostawmy to skrajnym audiofilom, bez urazy ;)

Oczywiście jak się kupuje sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy to można i kabli posłuchać.

Wracając do problemu, wybierz sobie kable które są w twoim zasięgu finansowym i które zbierają dobre noty. To wystarczy.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
firma Monitor Audio sprzedaje wlasne kable sygnowane marka (chociaz nie sadze ze je produkuja...) , sprzedawcy z reguly polecaja kable firmy IXOS , poniewaz nie mam w temacie kabli zielonego pojecia - poszedlem za rada i podlaczylem swoj zestaw potrojna plecionka IXOS xhs 706 (cena byla bardzo rozsadna ) - wydaje mi sie ze jest ok. chyba...?!- bo nie porownywalem na innych kablach...;)
 

pejotpe

New member
Bez reklam
asoz napisał:
Nie licz na to, że wszystko będzie 22% tańsze...
Taniej o VAT to w Polsce jakieś -18%, a nie -22%. A jedyne na co można liczyć w sklepach typu MM, to tańsze produkty z wyprzedaży (zwykle śladowe ilości), bo cena wyjściowa i tak jest z 50-100% wyższa niż w sklepach w necie.
 

asoz

New member
Co do bananów, fajna, ale droga zabawa. Np. banany firmy QED, bo nimi się interesowałem, kosztują 30 zł za jeden. To nam daję 120 zł na jeden odcinek kabla, czyli 700 zł na wszystkie 5 kabli (5.1).
 

asoz

New member
Cóż, ja bym z chęcią kupił, gdyby nie były tak drogie. A już kilka razy przekonałem się, że to ogromna wygoda, i większa kultura ;)
 

robirem

New member
No wlaśnie wygoda to coś dla mnie. Cena? na alegro są za ok 40 zł za 4 szt czyli do przejścia.
pzdr
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Jeden z powodów (u mnie): Miniaturka. Po prostu uwielbia włazić za kolumny i ciągnąć za przewody. W wypadku, gdyby były zamocowane bardziej trwale, co chwila miałbym urwane przewody, albo zrzucony wzmacniacz, a tak - zadawala się wyciągnięciem (chociaż ostatnio próbowała wcisnąć banany do gniazdka 230V - na szczęście żona zapobiegła sfajczeniu wzmacniacza).
 

Jarema

New member
asoz napisał:
Kable głośnikowe mają wpływ na dźwięk, ale robienie odsłuchu kabli... bez przesady, zostawmy to skrajnym audiofilom, bez urazy ;)

Oczywiście jak się kupuje sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy to można i kabli posłuchać.

I tu się nie zgodzę. Podam przykład: bardzo dobre noty mają kable Qed Anniversary. I na pewno są dobre pod różnymi względami. Gdybym się tylko tym sugerował i kupił taki kabel to na moim zestawie ilość szczegółów i ostrych wysokich detali byłaby nie do słuchania, przy równoczesnym spadku mięsistości basu.
I mówię to po odsłuchach właśnie.

Oczywiście polecam pobawić się przy zakupach sprzętu wyszukanego dla siebie na dobrych parę lat. Dla niektórych jest to sprzęt za 400zł może 4000 zł dla innych za 40 000 zł. Zakładam, że tylko tacy pytają o wpływ kabli, faz księżyca i wilgotności powietrza na odsłuch.

Nie zabierałbym tej przyjemności zapewnieniami że tylko audiofilom się to należy.
 

AvataR

Banned
Dokladnie a powazne roznice w dzwieku widac przedewszytkim jezeli porownamy kabel cienki powiedzmy srebrny a masywny miedziany. Wtenczas mozemy mowic o rzeczywiscie slyszalnej roznicy ;) Na cienkim srebrnym dominuje srednica i gora a bas jest powaznie wycofany, natomiast na grubym miedziaku bas jest miesisty a gora i srednica lekko z tylu choc nie jest to zawsze regula ;)
 
Do góry