Kabel optyczny a dźwięk DTS

eliksyr

New member
Witajcie,
mam dwa pytania odnośnie dźwięku DTS i DTS-HD na mojej Yamaszce RXV-457.

Mam stary amplituner Yamaha rxv457 podłączony kablem OPTYCZNYM do TV Philipsa - 40PFL5007L (nie mam w ampli HDMI), oraz DVD podpięte również optykiem pod ampli.
Chodzi o to, że z płyt odtwarzanych przez dvd mam jak zwykle do wyboru dźwięk doby digital lub DTS, (1) problem pojawia się jak chcę odtworzyć z pendrive'a plik zapisany właśnie w DTS lub DTS-hd, bo pojawia się wówczas komunikat o błędzie audio. Ktoś wie dlaczego? Oba urządzenia są podpięte kablem optycznym, rozumiem jeszcze DTS-HD, bo amplituner nie zna takiego formatu, ale zwykłe DTS? Dlaczego mam problem z takimi plikami, a z płytami nie?

I po drugie, (2) jeśli kupię odtwarzacz blue ray, który będzie miał dekodery dźwięku HD i podłączę go wrównież optykiem do apli, to czy nie będzie tutaj kolizji w dekodowaniu formatów? Amplituner nie zna formatów wysokorozdzieczolościowych audio, BD owszem - a jakie dźwięk będę miał na głośnikach?
Wielkie dzięki za pomoc.
__________________
 

MKa11

New member
1. jeżeli dobrze zrozumiałem to odpalasz film z USB w tv? TV ma dekoder DTS? bo chyba nie, więc rozumiem ze komunikat o błędzie audio pojawia się na TV. Jak tv nie przepuszcza DTS dalej to nic nie zrobisz.
2. DTS-HD jest wstecz kompatybilny z DTS, jeżeli ampli obsługuje tylko DTS to "źródło wypuści zrozumiały dla ampli DTS" (w uproszczeniu)
 
Ostatnia edycja:

PeteShadow

New member
Bez reklam
J.w. - wina może leżeć wyłącznie po stronie telewizora. Wczytaj się specyfikację telewizora lub zadaj pytanie pomocy technicznej Philipsa.
 

eliksyr

New member
Hmm, wielkie dzięki.
Tak, chodzi o usb z telewizora i to na tv jesy komunikat o błędnym formacie auudio. Nie myślałem, że to wina telewizora, bo podłączałem optykiem telewizor z amplitunerem, i myślałem, że kwestia dźwięku leży tylko i wyłącznie po stronie amplitunera. A że to mało prawdopodobne, bo przecież z dvd dts jest to może i faktycznie, że to kwestia tv. Czyli, jak rozumiem, nie ma opcji, żebym z pliku z pozycji tv puścił dźwięk dts?

Ale uspokoiliście mnie z tym dts-hd, myślałem, że nic nie będę słyszał, ale jak dtshd jest kompatybilny z fts, to nie ma problemu :D
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Optyk czy coaxial nie przesle nic wiecej niz DTS i to w formie bitsteram. Jesli kupisz czytnik Blu ray z dekoderami to ich tez nie wykorzystasz bo po w/w kablach nie da sie puscic dzwieku rozkodowanego do PCM 5.1, takie cos tylko po HDMI, po optyku jedynie bitstream DD DTS do amplitunera.

DTS HD mozna przeslac tylko po HDMI, w przypadku optyka odtwarzacz z tego DTS HD wyciagnie tzw. rdzen w postaci zwyklego DTS 1,5Mb i wysle go.
 

eliksyr

New member
Ale to znaczy, że będę miał dźwięk DTS zwykły lub ewentualnie Dolby Digital? To by mi załatwiło sprawę na jakiś czas, do momentu kiedy nie wymieniłbym amplitunera.
Szkoda, że nie załatwiłoby to dts-ów z tv, ale to już widać specyfika telewizora. Trzeba uważać jakie pliki się ma.
Wielkie dzięki za odpowiedzi, mogę spokojnie kupować BD. Przy okazji możecie polecić jakiś ciekawy odtwarzacz w granicach 200-300zł?
 

MKa11

New member
Optyk czy coaxial nie przesle nic wiecej niz DTS i to w formie bitsteram. Jesli kupisz czytnik Blu ray z dekoderami to ich tez nie wykorzystasz bo po w/w kablach nie da sie puscic dzwieku rozkodowanego do PCM 5.1, takie cos tylko po HDMI, po optyku jedynie bitstream DD DTS do amplitunera.

DTS HD mozna przeslac tylko po HDMI, w przypadku optyka odtwarzacz z tego DTS HD wyciagnie tzw. rdzen w postaci zwyklego DTS 1,5Mb i wysle go.

stąd moje "jeżeli ampli obsługuje tylko DTS to "źródło wypuści zrozumiały dla ampli DTS" (w uproszczeniu)" bo Yamaha Elyksyra nie ma hdmi ani nawet 5.1 analog in.
 

MKa11

New member
Ale to znaczy, że będę miał dźwięk DTS zwykły lub ewentualnie Dolby Digital? To by mi załatwiło sprawę na jakiś czas, do momentu kiedy nie wymieniłbym amplitunera.

tak, będzie DTS

Szkoda, że nie załatwiłoby to dts-ów z tv, ale to już widać specyfika telewizora. Trzeba uważać jakie pliki się ma.

dlatego USB z TV raczej traktuje jako awaryjny odtwarzacz, albo "pożyczać" filmy z DD

Wielkie dzięki za odpowiedzi, mogę spokojnie kupować BD. Przy okazji możecie polecić jakiś ciekawy odtwarzacz w granicach 200-300zł?

Mogę polecić np. LG BP220 albo 325, odtwarzają prawie wszystko z USB. DTS-HD MA też
 

eliksyr

New member
Dzięki, rozjaśniliście mi mocno temat :)

Sprawdzę tego LGka, w sumie załatwiłoby mi to tylko tyle, że płyty BD bym mógł odtwarzać (lepszy obraz), bo pożytku jak rozumiem z Dolby True HD czy DTSów HD i tak bym nie miał mając taki amplituner. Teraz z DVD również mam DTS jeśli na płycie taka ścieżka jest. No chyba, że w przypadku plików z USB byłoby tak, że podłącza się masowe urządzenie do tego odtwarzacza, a nie do tv, i wówczas nawet DTS z plików by był? Czy źle rozumuję?

A z innej beczki, kiedyś czytałem, że DTS jest o niebo lepszy od DD, zaś nowe formaty jak Dolby True HD etc to w ogóle jak niebo i ziemia. Z czego wynika taka różnica? Kompresja, kodowanie? Ja odkąd usłyszałem DD na moim kinie domowym zakochałem się w nim i jakoś później nawet DTS nie aż tak bardzo mi leżał.

A jeśli chodzi o to "pożyczanie" plików z DD to nie takie proste, bo jak już są ripy wysokiej rozdzielczości to zazwyczaj w DTSie :/
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Jesli czytnik Blu ray to popatrz tez na Panasonica, super obrobka obrazu na pokladzie. Aby do amplitunera doprowadzic nowe formaty dzwieku DD HD i DTS HD trzeba podlaczyc odtwarzacz z amplitunerem kablem HDMI bo tylko on jest w stanie przeslac tak kodowany dzwiek, ew kupic odtwarzacz Blu ray z wyjsciem 5.1 analogowym wtedy odtwaracz "odczyta" dzwiek HD i wysle go do amplitunera ale amplituner tez musialby miec takie wejscie a to teraz zadkosc bo wszytko sie spina HDMI.

Czym sie roznia te formaty, Dolby Digital pasmo 448kbts, DTS 1,5Mb DTS HD ok 3.5 Mb na blu ray a wiec pierwsze dwa to stratne formaty jak np. MP3 a DD True HD albo DTS HD to formaty bezstratne tak jak muzyka na plycie CD, Flac itd.
 

eliksyr

New member
Dzięki, to widać, że trzeba dążyć do nowego sprzętu dla tych bezstratnych formatów.

Jest w ogóle jakikolwiek odtwarzacz blue ray, do którego można podpiąć dysk zewnętrzny? Można by wówczas odtwarzać te pliki z dtsami.
 

MKa11

New member
Wiele odtwarzaczy ma USB, ale im bardziej markowy tym bardziej wybredny co do odtwarzanych plików a LG łyka chyba wszystko.
 

eliksyr

New member
To super. Mowa o tym BP220? Naprawdę można pod niego podpiąć dysk zewnętrzny? Załatwiłoby mi to kwestię plików z dtsami :D No i częściej kupowałbym płyty BluRay :)
 

GracX

New member
Bez reklam
eliksyr w odtwarzaczu total media theater 5 możesz sobie skompresować dźwięk dts do dd podczas oglądania.

rozumiem ze dts to maks co pociągnie optyk ale co oznacza to w formie bitsteram ??? w takim razie jak puścic dts-hd MA gdy nasza stacją bazową filmów jest komputer a nie odtwarzacz?? kablem hdmi do ampli to jedyne rozwiązanie tak? żadne głosniki nie mają wejscia hdmi tylko optyk więc osoba która nie posiada ampli nie ma szans na coś więcej niż dts?
 

MKa11

New member
ad 1. BP220 - tak, bez problemów
ad 2. specyfikacja DTS-HD MA wymaga HDMI lub wyjścia analogowego 5.1 etc, a jak pisałem wcześniej DTS-HD bez użycia powyższych zejdzie do DTS.
 

eliksyr

New member
Super, w takim razie jutro skikam po ten odtwarzacz, dzięki chłopaki za pomoc, wdzięcznym.

Podepnę LG przez HDMI do telewizora a optykiem do amplitunera. Dysk zewnętrzny też do LG i potestuję pliki z DTSami :)
 

eliksyr

New member
Po sprawdzeniu w sklepie okazało się, że odtwarzacz nie ma wyjścia optycznego. Macie jakieś inne propozycje co odtwarzacza w podobnej cenie? Z góry dzięki.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ale twoj amplituner ma wejscie Coaxial ktore dziala tak jak Optyk, coaxial chyba latwiej jest znajsc w tanich odtwarzaczach.
 

MKa11

New member
Ale twoj amplituner ma wejscie Coaxial ktore dziala tak jak Optyk, coaxial chyba latwiej jest znajsc w tanich odtwarzaczach.

+1
Eliksyr masz coaxiala poniżej wejść optycznych w ampli. (możesz sobie przypisać w ampli konkretne wejście pod CD/DVD/VCR/V-AUX etc)
 
Ostatnia edycja:
Do góry