kabel hdmi-dvi czy długość ma znaczenie? ;)

BodzioVirus

New member
Witam chciałbym się zapytać czy długość kabla hdmi-dvi ma znaczenie, jeśli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu?? Z góry dzięki za pomoc :).
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
długość przewodu

Było o tym na forum..., ale skoro pytasz to długość przewodu ma znaczenie. Prosta zasada im dłuższy przewód tym większa utrata jakości. Oczywiście ma tuz znaczenie także jakość przewodu!!!

Dobry przewód powiedzmy 5m kosztuje kilkaset złotych i więcej..., ale nie popadajmy w skrajności, ja zakupiłem 5 metrowy przewód DVI - HDMI za 100zł i nie narzekam. Połączyłem komputer z TV i jest super. / oczywiście jest to moja subiektywna opinia /
 

BodzioVirus

New member
A utrata jakości zaczyna się od jakiej długośći?? :) Ja właśnie miałem zamiar kupić kabel 5m(być może po jakimś czasie powiesze telewizor na ścianie), z tym, że starczyłby mi obecnie 2m, więc chciałbym się zapytać czy będzie różnica w jakości obrazu pomiędzy tymi dwoma długościami kabli, a także prosiłbym o link do odpowiedniego kabla :).
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Niektórzy twierdzą, że utrata jakości następuje po 10-15m, lecz są nawet kable tej dlugości znanych i drogich firm. 5m nie musisz sie więc obawiać, ja mam jeden nawet 10m i jest super :eek:k:

Podono kobiety twierdzą że długość nie ma znaczenia :D
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
długośc kabla

Bodzio nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie.... Pewnie przy długości kabla powiedzmy 15 m utrata jakości byłaby zauważalna dla oka.

Mogę Ci tylko powiedzieć jak to wygląda u mnie, ja kupiłem przewód o długości 5m za niecałe 100zł firmy MARS i obraz z komputera na TV prezentuje się bardzo dobrze. Filmy w HD super, dobre divx-y też.

Co do linku poszukaj w Google. Ja kupiłem na miejscu w sklepie.

edit

No tak podobno kobiety tak mówią....;)
 

blejdd

New member
nic sie nie boj, utrata moze byc nawet niezauwazalna przy 15 metrach. Wszystko jest uwarunkowane roznymi rzeczami takimi jak np. oswietlenie pokoju, czy w poblizu znajduja sie urzadzenia mogace zaklucic fale, czy kabel idzie po lini prostej, w jakiej temperaturze itd.

Wiele czynnikow na to wplywa... ja mam 5 m + przejsciowke (a ponoc na przejsciowce sie traci) - nie widze roznicy.

O utrate jakosci nic sie nie boj ;] a kabel hdmi kupuj za nie mniej niz 100 zl. jesli to 5 m, jesli wiecej to minimum te 160-170 zl. (dobry kabel 250 zl.)
 

cgc

New member
Przy kablach do 3m to w zasadzie nie ma znaczenia jaki kupisz, sam używam kabla za ok 30zeta i jest ok, przy większych długościach jakość ma znaczenie ale oczywiście nie można popadać w skrajności. Różnice w jakości wykonania zależnie od ceny są też na poziomie mechanicznym, po prostu kabel tani kiepskiej jakości łatwiej uszkodzić przez np silne zgięcie, droższe kable są pod tym względem dużo odporniejsze. Przy sygnałach o takich częstotliwościach jak przy przesyłaniu full hd (1080p) ma znaczenie ułożenie kabli, nie należy ich właśnie mocno zginać i np przyciskać ciężkimi przedmiotami. Tutaj droższe kable z racji swojej "droższej" konstrukcji są właśnie odporniejsze na uszkodzenia mechanicznie szczególnie na zginanie. Można to sprawdzić empirycznie mocno zginając działający tani kabel pod dużym kątem, w pewnym momencie można zaobserwować zakłócenia tzw. drop-out co nie znaczy że taki tani kabel odpowiednio ułożony nie nadaje się do użytku. Przy transmisji sygnału przez hdmi nie występuję pogorszenie jakości sygnału tylko zaniki i przekłamania w transmisji objawiające się właśnie tzw. dropami.
 
Ostatnia edycja:

elG

New member
Zgadzam się z cgc. W przypadku hdmi-dvi nie ważne jest jak długi kabel byśmy zastosowali - i tak nie wystąpi utrata jakości obrazu gdyż transmisja jest w 100% cyfrowa. Możliwe są następujące warianty: a) sygnał dochodzi bez zakłóceń do urządzenia końcowego; b) albo z zakłóceniami i wtedy dzięki korekcji błędów informacja obrazu jest w całości poprawnie odtwarzana; c) albo przekłamania występujące podczas transmisji są zbyt duże i pojawiają się tzw. dropy czyli przerwy w transmisji, rwanie obrazu itp. Natomiast jeżeli obraz na ekranie jest wyświetlany płynnie, to nie ma mowy o jakiejkolwiek utracie jakości jak to się dzieje w obrazie analogowym, w których zakłócenia ewidentnie wpływały na końcową jakość odbioru.
Oczywiście przy kablach > 15 m sygnał cyfrowy może się okazać zbyt słaby aby dotrzeć bez zakłóceń do urządzenia końcowego. Przy dużych długościach kabla niekiedy stosuje się regeneratory sygnału (repeater'y) - specjalne urządzenia które odtwarzają pierwotny kształt sygnału cyfrowego (poziomy napięć itp.).
 
Ostatnia edycja:
Do góry