JBL Studio L890 vs ES100

mundi21

New member
onkyo z jbl wypada gorzej niż z klipsch i tak też ja to słyszę. Chodź klipsch z denonem dopiero są tragiczne. Tak już jest niestety że to co usłyszymy z głośników składa się z wielu czynników.
 

zbig1972

New member
Świetnie, ale czemu nie podpiąłeś Studio L890?? Mielibyśmy "pełny odsłuch" Ja zakupiłem właśnie Studio L Cinema 3+ (+ L810 na środek) i ONKYO 906. Jutro maja już być (podobno) to miałbym porównanie w twojej ocenie.
 

ROBERT-x

New member
Do lipa ml, czy kiedy byles w sklepie na odsluchu i uslyszales JBL 100 czy inne jakie tam byly JBL, to podobalo ci sie brzmienie ? czy bas nie byl zbyt twardy czy po cichu, graly ladnie glosno i cicho ? i jak z reszta srednie i wysokie? oczywiscie zanim uslyszales Klipsch, coraz wiecej czytajac i piszac tutaj dochodze do wniosku ze chyba bedzie najlepszym wyjsciem poszukac jakiegos sklepu w miare pozadnego i sie wybrac na odsluch, i wtedy wyloze swoje karty:) jak to moim zdaniem wyglada i jakie kolumny kupie, mam wciaz nadzieje na JBL ale widze ze moze byc roznie z tym na co sie zdecyduje,ale jesli ktos posiada jakies informacje co do ciekawych kolumn to z checia poczytam na dany temat, wybiore sie do sklepu i postaram sie wytlumaczyc co mnie boli..;)
 

xye5

New member
lipa_ml napisał:
witam. mam pytanie takie , mam pokój 20m2 i zastanawiam sie co wybrac es80,90 czy 100 , jesli chodzi o wymiary to nie ma to znaczenia es100 spokojnie sie wmieszcza , natomiast słuchałem es100 i grają fajnie , nie słuchałem 80 i 90 . zalezy mi na basie i czystym dzwieku a nie na głośności co wybrac w takim razie? amp to onkyo 605

Witam
Osobiście mam es80 podpięte pod onkyo 805 przez około 2 miesiące nie byłem zadowolony z wyboru grało to strasznie nie tyle łomot co wysokie dominowały efekt syczenia np. talerze perkusyjne uderzane miotełkami doprowadzały do szału.
Wszystko się zmieniło kiedy zacząłem troszkę eksperymentować z ustawieniami poziomów odcięcia i zmieniłem kabelki cienkie druciki które zostały po poprzednim zestawie niby kina na w sumie taniutkie kable około 3,50 z metra kabel 1,5 mm
Zdziwiłem się kiedy nagle zaczęło to grać bardzo przyzwoicie o ile sprzęt raczej do kina nie do słuchania muzyki to obecnie jestem bardzo zadowolony z wyboru JBL
Słuchanie instrumentalnych kawałków bardzo pozytywne odczucia ciężki metal też daje niezłe wrażenie
Generalnie za wadę tych kolumn ale to akurat w moim przypadku jest tylny bas reflex nie bardzo mam jak je ustawić dalej od ściany.


pozdrawiam
 

lipa_ml

New member
po pierwsze - pisałem ze porównywałem do es100 a nie do l wiec opisałem róznice miedzy nimi
po drugie - test robiony był na amplitunerze onkyo + dvd onkyo i na drugim zestawie arcama duzo wyzszej kalsy z cd arcama popodpinany kablami za kupe kasy bo to sklep dość wysokiej klasy wiec róznica nie wynikała z tego ze okyo gra gorzej z jbl no chyba ze arcam tez gra gorzej z jbl
po trzecie - nie sadze ze wygrzanie głośników spowoduje zniwelowanie róznicy miedzy klipschami a jbl na tych zestawach tym bardziej ze te głosniki nie były nowo wyciągniete z kartona a stały do testów
po czwarte - nie twierdze ze jbl źle gra ale klipsch na tych zestawach w moim odczuciu duzo lepiej
po piąte - do xye5 ja testowałem głośniki w stereo bez użycia aqualizera czyli bez jakichkolwiek podbić , odcięć i tak dalej bo tylko tak można porównać głośniki
po szóste - robert-x dokładnie mam takie odczucia ze bas był na pierwszym planie a średnie i wysokie przytłumione , o ile słuchając samych głośników jbl grało to niezle to zmieniając odrazu na klipsch różnica była duza , klipsch troszke mniejszy miał bas ale za to srednie i wysokie kosmiczna różnica i np. przy mucyce queen przy wokalu bez dwóch zdań lepiej na klipsch

podsumowując - nie będę dyskutował z posiadaczami jbl es czy to są dobre głośniki czy nie , tym bardziej jesli ktos je kupił przez internet nie porównując z niczym innym, ja chciałem kupic jbl es100 i byłem na nie zdecydowany ewentualnie es90 lub 80 . Rzeczywistość jest taka ze to zakup przynajmniej na kilka lat a dla mnie ok 3 tys to nie mało wiec przekornie dla zasady chciałem przetestować inne zeby sie nie zastanawiac czy nie było czegoś lepszego za 3 tys . Z tego co mogłem przetestowac kef , jbl , klipsch w tej cenie moim podkreślam moim zdanie klipsch zmiażdżyło jbl es i to nie tylko tym ze ma lepsze pasmo ale również lepszą sprawność a to dla mnie ma znaczenie bo mam małe dziecko a drugie za 3 tygodnie sie urodzi wiec wieczorami chce słuchac muzyki i przy cichej muzyce to ze głosniki mają lepsza sprawność daje to ze przenoszą lepsze pasmo , przy jbl trzeba niestety odkrecić troche co juz nie umożliwiało by mi słuchania konfortrowo wieczorami. Klipsch rf62 ma 98 decybeli a jbl 92 o czymś to świadczy . No i gabaryty es 100 przy rf62 to jak goliat i dawid , a podczas grania całkowicie odwrotnie.
Troche sie rozpisałem ale mysle ze zamiesciłem to logicznie.
(podkreślam jeszcze raz testy robione nie tylko na onkyo )
 

ROBERT-x

New member
no, kazdy powiem ma na pewno co do jednego racje, ze wszyscy lubia piescic ucho dobrym sprzetem i dzwiekiem ale jak widac czym i dlaczego to temat bez konca chyba, bede sprawdzal i czytal na stronkach o roznym sprzecie i sie kontaktowal tez telefonicznie w pewne miejsca a jesli uda mi sie to sie wybiore do jakiegos sklepu za jakis czas i mam nadzieje ze moje odczucia tez beda nie do przebicia i bede,haha,bronil swoich odczuc w odsluchu i w upodobaniu jakie mi wpadnie w ucho mam na mysli Kolumny i Wzm jakies marki, wszystko wyjdzie w praniu, ale super jest pczytac od roznych fanow dzwieku:) opini na pewno bede sprawdzal niektore z tych wariantow.
 

lighthammer

New member
zawsze najlepiej przekonac się na własne ucho i porównać x do y

Oczywiście, ale nie zawsze ma się taki komfort. Wrócę do pytania z wątku głównego: czy warto dopłacać do Studio L 890? Mam amplituner HK 745, dzisiaj mam zamiar zamówić głośniki (na razie 2 podłogówki) i moje pytanie jest takie, czy warto dopłcić 900zł do JBL Studio L, czy lepiej kupić tańsze ES100? Słyszałem opinie, że nie słychać różnicy między sposobem grania tych kolumn...
 

don111

Banned
charakter brzmienia to samo, drobne aspekty lepsze w L890
ale za prawie 4 tys. te kolumny to i tak niezły żart, nawet jeśli nie zależy Ci na jakości tylko mocy
 

lighthammer

New member
A jakie inne kolumny byś kupił, gdybyś miał HK745?

Sam mam niezły zgryz, nie wiem jakie kolumny kupić. Nie mam w okolicy sklepu, który miałby w swojej ofercie wszystkie zestawy jakie chciałbym przesłuchać. Jak do tej pory brałem pod uwagę tylko JBL (Studio L lub serię ES - zaznaczam, że serię ES słyszałem w połączeniu z HK445). Ostatnio wiele dobrego słyszałem o kolumnach Mission M35i - na pewno kupie te głośniki, jeśli nie jako frontowe, to za jakiś czas jako monitory do surround'u.

Jedna z wielu opinii (w podobnym tonie) o M35i z innej strony branżowej (wkleiłbym link, ale nie moge - nie mam jeszcze 5 postów):

Coś niesamowitego. Nie spodziewałem się, że kolumny w tej cenie potrafią tak zagrać z droższą od siebie elektroniką.
Tak, to znaczy, że stereofonia była bardzo ostra - lokalizacja wokalu była idealnie na środku. Jeszcze większym zaskoczeniem była jakość tego wokalu. Powaliło mnie na kolana. W życiu bym nie pomyslał, że za nieco ponad 2000zł można dostac gęsiej skórki a słyszałem już niejedne kolumny w niejednej cenie. Wybitne.

Tak więc impas, amplituner mam od ponad miesiąca a kolumn nadal brak :D. Jakieś sugestie? :confused:


P.S.
Słucham muzyki nowoczesnej (upraszczając: rock + techno: Rammstein, Prodigy, Red Hot Chili Peppers), nie zależy mi aż tak bardzo na mocy jak na jakości. Lubię jak w "tle" leci jakas fana głęboka muzyka, ale wiadomo - w razie potrzeby sprzęt audio powinien także konkretnie uderzyć. Bardzo lubię głęboki bas.
 
Ostatnia edycja:

Ziem

New member
Mimo wszystko napiszę com chciał! :)Mam zestawik HK AVR 745 i JBL STUDIO L890 i chłopie powiem Ci,że więcej mi do szczęścia nie potrzeba! Dźwięk w stereło jak i w kinie jest taki,że jaja stają mi na bacznośc! :) Seria JBL ES to kolumny "jarmarczne", to po prostu dźwięk i brzmienie dwie klasy niżej. Niech nie zmyli Cię specyfikacja techniczna (to samo pasmo przenoszenia,podobne częstotliwości odcięcia). Po prostu stosunek jakośc/cena fantastyczny! Obecnie JBL wprowadził LS80 ,które są świetna alternatywą dla L890 , jeno cena odstrasza (ok 5 tysi za sztukę) ,ale uwierz mi,że pomiędzy nimi ,nie ma żadnych kolumn JBL ,które grałyby dużo lepiej niz 890! Wcześniej miałem ponad rok NORTHRIDGE E90 i przepaśc jest ogromna!!! Nawet nie myśl o ES 100 ,bo to raczej kolumny do nagłaśniania koncertów i dyskotek,a nie pokoju - narobią więcej hałasu niż dźwięku. Nie wspomnę już o tym,że żeby się rozkręciły i pokazały prawdziwy wykop,potrzebują około 40m2 powierzchni.

Polecam zestaw HK + JBL L890 - zagra pięknie!

Pozdrawiam i polecam!!!
 

don111

Banned
a jakieś porównanie do czegokolwiek poza gorszymi seriami JBL ? np w zbliżonej cenie ?

lighthammer napisał:
A jakie inne kolumny byś kupił, gdybyś miał HK745?

Sam mam niezły zgryz, nie wiem jakie kolumny kupić. Nie mam w okolicy sklepu, który miałby w swojej ofercie wszystkie zestawy jakie chciałbym przesłuchać. Jak do tej pory brałem pod uwagę tylko JBL (Studio L lub serię ES - zaznaczam, że serię ES słyszałem w połączeniu z HK445). Ostatnio wiele dobrego słyszałem o kolumnach Mission M35i - na pewno kupie te głośniki, jeśli nie jako frontowe, to za jakiś czas jako monitory do surround'u.

Jedna z wielu opinii (w podobnym tonie) o M35i z innej strony branżowej (wkleiłbym link, ale nie moge - nie mam jeszcze 5 postów):



Tak więc impas, amplituner mam od ponad miesiąca a kolumn nadal brak :D. Jakieś sugestie? :confused:


P.S.
Słucham muzyki nowoczesnej (upraszczając: rock + techno: Rammstein, Prodigy, Red Hot Chili Peppers), nie zależy mi aż tak bardzo na mocy jak na jakości. Lubię jak w "tle" leci jakas fana głęboka muzyka, ale wiadomo - w razie potrzeby sprzęt audio powinien także konkretnie uderzyć. Bardzo lubię głęboki bas.
Missiony może akurat nie są lepsze od JBL Studio, ale mają zdecydowanie lepszy stosunek ceny do brzmienia (3x tańsze)
a ten wokal "na środku" to się po prostu nazywa "stereo", możesz wierzyć lub nie ale wszystkie przyzwoite kolumny dają taki efekt :grin:

jak chcesz czegoś lepszego od JBL to popatrz na takie coś jak Focal 726 i Paradigm 11v5 - grają wyraźnie lepiej i są chyba nawet tańsze (przynajmniej te drugie)
a najlepiej to idź do salonu i posłuchaj, sam się przekonasz
 

darkmajin

Member
Bez reklam
ziem jak dla mnie troche sie podjarałes ;) jestem fanem jbl ( co don111 z pasją tepi :p )i nie zamierzam kupowac innych chyba ze mnie bedzie stac na najwyzsza serie focala 8) ale w jednym sie zgodze za cene seri studio L mozna dostac naprawde lepsze kolumny.

Seria ES a L oczywiscie ma swoje róznice zastosowano pare zmian z seri L i dodano do E ... róznice pomiedzy ES a studio L moze i są ale napewno nie tak duże o jakiech piszesz

a po drugie najpierw mowisz ze ES to shit a puzniej mowisz ze jest do nagłasniania koncertow :mrgreen:

Jak dla mnie masz troche wiecej siana przesiadles sie z E na Studio L nie słuchajac nawet 5 min seri ES
w normalnej klasyfikacji es zawsze bedzie ZA Studio L ale napewno nie daleko w tyle

Wątek wogole jest kiepski mozna zobaczyc ktora kolumna jest lepsza chociazby po cenie wiadomo ze gdyby ES były lepsze to by nie były tansze niz Studio L ..takie moje 5 cents..
 

don111

Banned
pisanie o kolosalnej różnicy kiedy wszystkie przetworniki i ich układ są identyczne to mydlenie oczu
zmiany są jedynie w umiejscowieniu BR i może trochę lepsza zwrotnica w modelu Studio
 

Ziem

New member
Heh,spoko loco! :) Podjarałem się-a jak! :) Każdy ma swoje racje- wiadomka i szanuję Twoje zdanie darkmajin. Co do ES ,to nie chodzi mi o to ,że to shit, tylko jeśli szukasz kolumn do domu a nie na dyske,to lepiej ich nie brac. Słuchałem trochę ES 90 i powiem,że tak naprawdę niewiele sie różnią (oczywiscie tylko w moim odczuciu) od E90, a cena jest o tych kilka stówek większa. Wiadomo nowy dizajn itepe,ale chyba nie o to głownie chodzi (tak myslę) ,a o dźwięk. Faktem jest to,że nie jestem tam jakimś audio,czy innym filem i nie przesłuchałem miliona kolumn z milionami wzmacniaczy,ale to czego słuchałem dało mi pewien obraz,z którego na czoło wysunęły się 890 :) Słuchałem min. HECO ELAN 500 i KEF'ów iQ9 i grały fajnie - nie powiem,ale mimo wszystko JBL najbardziej mi odpowiadał :) don kiszona 111 tępi JBL jak się da i ma swoje racje,ale nie każda racja nie jest racją stanu :) Jak to powiedział kiedyś Miles Davies " Każdy ma to co chce i na zdrowie!" Ja mam JBL i rogala na gębie,gdy odpalam moje HajFi! :)

Pozdrówki
 
Do góry