JBL Studio 190 + HK 265... Co mam zrobić by zaczęło to grać?

Godryk_

New member
Witam

Od niecałego roku posiadam zestaw 5.1 JBLa studio 2x190+2x130 +120+sub150p z HK AVR 265. Na moje nieszczęście sprzęt gra w pomieszczeniu około 40m2. Próbowałem już najrozmaitszych ostawień tego ustrojstwa ale w żadnym dźwięk nie jest zadowalający. Zdecydowanie brakuje mu mocy. dźwięk nie jest mięsisty bas mimo iż jest go całkiem sporo nie daje tego efektu (wypełnienia powietrza "w kinie dramat...") zdecydowanie brakuje środka pasma...
Tutaj moje pytanie do was
Co mógłbym zrobić by jak najtańszym kosztem poprawić jakość dźwięku (może zmiana suba na np JBL 250p?)
Czy da się wo gule wyciągnąć "COŚ" więcej z tego zestawu by zagrał w takim salonie czy trzeba się liczyć z zmiana sprzętu na większy np serie studio 5?
 

Godryk_

New member
sub podniesiony na ampie o 10 zwrotnica na 150 (przy 50 nawet suba nie słychać...) kolumny na large reszta tez według instrukcji, odległości i opóźnienia na tym całym EZEQ ustawione (tylko pomiar + własne ustawienie bo jak się zostawi ta funkcje włączoną to już wo gule jest dramat) Bas/Treble ustawiane w zależności od tego czy to film czy muzyka.. To całe dubble volmue na off.
Wzmocniłem tez sygnał na satelity a mimo to graja tak słabo jak by prawie ich nie było.
 

Godryk_

New member
Ustawione. Kalibracja zrobiona. Poprawy brak. Przy włączonym EZEQ wycisza mi jeszcze bardziej kolumny i jakby spłaszcza dźwięk. Panowie problem jest w tym ze ten sprzęt niby ma trochę mocy a mimo to nawet na -22db czajnik go zagłusza (to nie jest żart) a sprzet nie gra cicho...
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Akustyka robi swoje. Jaki masz subwoofer w tej chwili? Rozumiem że same kolumny grają ok. w muzyce, jedynie brakuje tego wykopu w filmach?

Akustyka to jest ogromny problem również u mnie. nei wiem czy mogę zrobić coś jeszcze. Powoli zaczynam żałować że kupiłem tak duże kolumny, (uczymy się na błędach) bass mam ale nie w miejscu gdzie leże i słucham muzyki. Ostatnio zacząłem się wspomagać subem w stereo bo do takich kawałków typu deep hosue, rap czy elektronicznych lubie tego basu więcej, zaś dla rocka bez suba jest ok. filmy są ok te z akcją oglądam z subem te bez raczej zostawiam go na off. tak to jest jak powierzchnia nie daje nam wiele do popisu. ostatnio miałem kilka myśli żeby zamienić ampli na taki z pre-out i wzmacniacz lecz nie wiem czy nie zrobie tym na złość tylko sąsiadom. szkoda mi wymieniać frontów na jakieś podstawkowe, może to by pomogło, uzbierałem ciężko wszystkie kolumny z serii i to mnie przy nich trzyma, tym bardziej że na rynku wtórnym dostanę za nie nie dużo kasy a na fajne monitory trzeba jednak trochę mieć, tą różnice wolałbym wydać na coś innego. powoli zaczynam świrować i szukam usprawiedliwień czy mi się wydaję...??? pamiętajmy i małej powierzchni do dyspozycji w mym przypadku..
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Mnie z kupna dużych kolumn przy małym metrażu wyleczył kolega, bo wcześniej myślałem tak jak większość. Im większa kolumna, większa moc i średnica przetworników, tym lepiej. A to wcale nie prawda, tylko ciężko o tym przekonać nieświadomych kolegów. Sam miałem kasę na Oli 40, ale zaryzykowałem i kupiłem 30-tki. Basu mam sporo i już nieraz pisałem że przy seansie zapomniałem zalączyć sub, przy niewielkim dyskomforcie lub nieraz niezauważalnym. Praktycznie to odczuwalnym dopiero przy efekciarskich produkcjach. Monitory wcale nie są też takie tanie. Na innym forum często gęsto są polecane KEF R300, ale to koszt ok. 5k. Dodatkowo, jak mamy małego potomka to podłogowe są stabilniejsze. U mnie już surroundy leżaly dwa razy. Zawsze mi wpajano, że mniejsze kolumny to lepsza scena, stereofonia i przejrzystość dźwięku. Oczywiście w pewnym metrażu, bo głupotą by bylo wstawianie np. MA MR4 do 30mkw salonu.
 

Godryk_

New member
W stereo tez nie jest ok. Dźwięk zyskuje bardziej na mocy staje się wyraźniejszy/mocniejszy.Nadal jednak "zagłusza go czajnik". Co do suba to mam tą piramidkę do kompletu studio nazywa się to 150p
System Info Aktywny
Mοc znamionowa [W] Info 300
Minimalne pasmo przenoszenia [Hz] Info 27
Maksymalne pasmo przenoszenia [Hz] Info 150
Funkcje Info Regulacja zwrotnicy
Zwrotחica Info TAK
Konstrukcja
Średnica głośnika Info 25 cm
Co do panów "na dole" u mnie jest raczej odwrotny problem... i faktycznie pomieszczenie może mieć tragiczną akustykę ale chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób "mógłbym wypełnić to pomieszczenie dźwiękiem"
 

Godryk_

New member
Portfel ;) miałem go po na prawdę dobrych pieniądzach a na studio 250p trochę zabrakło. Pytanie tylko czy sama zmiana suba wystarczy? Może i zyskam tą falę dźwiękową w filmach ale co z dźwiękiem z kolumn czy nie mówiąc o satelitach zamiast przenikającego efektu mam tylko szmery co wydaje się to aż nie naturalne. Np leszy efekt w tym pomieszczeniu dawało stereo z starych tonsili 75 + jakiś przedwojenny wzmacniacz unitry....
A co do suba to waszym zdaniem lepiej jest się wpakować w studio 250p czy może 550p (ten drugi jest trochę mniejszy "czy da rade?" a z powodu odmiennej konstrukcji lepiej sprawdzi się w muzyce?)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ciężko mi cokolwiek doradzić, bo może to wada sprzętu? U mnie w 15mkw przy Onkyo serii 6xxx czasami mi się wydaje, że bardziej słychać kolumny surround niż frontowe. Jeżeli to nie tylko kwestia basu, to widocznie problem tkwi w konfiguracji sporzętowej. Przeprowadzałeś kalibrację? JBL 190 nie powinny grać słabo, a przynajmniej nie w zakrasie dynamiki czy basu. Szmerów nie powinno być słychać, tylko konkretne efekty. Posprawdzaj na początek podłączenia.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak sobie myślę, że ciężko coś doradzić. W sumie zestaw masz niezły. Tylko coś mi się wydaje, że na Twoje potrzeby może być trochę za słaby. W końcu to 40m2. Chcesz mieć kawał basu, ciśnienie, dynamika to przydałby się mocniejszy amplituner, kolumny i sub. Pytanie czy masz wszystko dobrze ustawione. Ciężko na odległość stwierdzić.
 

mors111

Active member
Bez reklam
To wszystko wina akustyki pomieszczenia, u mnie na kolumnach z basami 17cm i subem z 20-cm basikiem , basu w kinie mam aż nadmiar na 30 m2 przy amplitunerze Onkyo 609
 

Godryk_

New member
znaczy wiecie to jest dziwne bo np do muzyki basu lubię sobie ująć. Bo mimo nie daje on zadowalającego efektu to i tak przeważa mi nad reszta pasma dźwięku. Najbardziej brakuje mi środka cały dźwięk nie jest taki mięsisty naturalny. Do tego np ustawie sobie sprzęt na to -16db jest głośno wszytko słychać nawet u sąsiada ale mimo to nie odczuwa się mocy"uderzenia" dźwięku.
Nie sadzę żeby było to dobre porównanie ale np gdy tym samym salonie gram na 60W wzmaku Peaveya wszytko jest jak najbardziej ok a natężenie dźwięku wręcz urywa dupe mimo iż teoretycznie jest to sprzęt dużo słabszy.
Jak mówimy o słabym sygnale telewizyjnym to czy przy ustawieniach na dts neo6 (głos z centralnego)czy logic7 cinema (korzysta tez z kolumn) to dźwięk ma takie samo natężenie (jak nie słabsze) jak mój telewizor. Czy mogła by to być wina np słabego sygnału do kolumn z mojego AVRa?
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wszystko sprowadza się do kwestii amplituner KD vs. wzmak stereo? Wzmak dużo lepiej napędzi fronty niż ampli, teoretycznie nawet potężniejszy. Już poruszaliśmy ten temat.
 
Do góry