Jbl es250 czy jamo sub650

Kaszan

New member
Odsłuchaj ale na razie nie kupuj- wróć na forum i napisz co Ci w nich najbardziej odpowiadało, a co nie. Wymienione przez Ciebie suby są bardzo różnymi konstrukcjami (przynajmniej Dali względem JBL). Jak napiszesz swoje odczucia to pomyślimy o innych, odpowiadających Twoim preferencjom.
 

McMatheo

New member
można - tak jak można pisać opinie co do czego dobre nie znając wszystkich zmiennych systemu

patrz sycząca Yamaha :grin:


i oczywiście nie ma znaczenia np. akustyka pomieszczenia i wiele innych kwestii - bo to przecież pierdoły :-D
 

don111

Banned
XXLS400

z konstrukcji zamkniętych polecam tego... wykonanie naprawdę pierwsza klasa (lepsze niż na zdjęciach), do muzyki ekstra - daje bas szybki, dokładny, zróżnicowany, schodzi rewelacyjnie nisko w przeciwieństwie do tych wyżej wymienionych (nawet niżej od mojego byłego Infinity SW12)
jedyna różnica in minus z racji konstrukcji to max. ciśnienie, ale nie ma co porównywać 500W 12'stki z bas reflexem i zamkniętej 400W 12'stki... do muzyki wystarcza z nawiązką, do filmów zatrzęsie 15-20m pokojem, do większego pomieszczenia miłośnikom filmowego, mocnego uderzenia raczej nie polecam
 

mario1969

New member
Podpytam:
Czy do ES250 można podać sygnał AudioVIdeo Sender-em?
Jeśli tak czy mogą być tego jakieś negatywne skutki ?
 

pejotpe

New member
Bez reklam
XXLS400

z konstrukcji zamkniętych polecam tego... wykonanie naprawdę pierwsza klasa (lepsze niż na zdjęciach), do muzyki ekstra - daje bas szybki, dokładny, zróżnicowany, schodzi rewelacyjnie nisko w przeciwieństwie do tych wyżej wymienionych (nawet niżej od mojego byłego Infinity SW12)
jedyna różnica in minus z racji konstrukcji to max. ciśnienie, ale nie ma co porównywać 500W 12'stki z bas reflexem i zamkniętej 400W 12'stki... do muzyki wystarcza z nawiązką, do filmów zatrzęsie 15-20m pokojem, do większego pomieszczenia miłośnikom filmowego, mocnego uderzenia raczej nie polecam

Nie jest aż tak źle (przynajmniej w 20m^2) - może szybami nie trzęsie, ale czuć głęboki bas (po miesiącu mi się wyrobiła membrana i jest git) - ostatnio zdziwiłem się, jak zagrałem w Ratchet & Clank (Crack in Time), gdzie jedna z broni jest takim dziwnym bekającym żabopodobnym stworzeniem - dźwięk jest zadziwiający :D (no dobra, nie ma pierd@lnięcia, którymi charakteryzują się suby z BR - i nigdy go mieć nie będzie).
 

hawk11

New member
Co do SUB-a, mam 12' MIVOC HCM 12T w obudowie zamkniętej którą sam zrobiłem (fornir) i do tego wzmacniacz 450W od znanego w DIY Irka. Jest bardzo szybki i nie potrzebuje dużej obudowy, a i w kinie daje radę. Koszt to około 1400pln. Uważam, że za taką cenę nie ma lepszego ale to moje zdanie. Zdjęcia można zobaczyć w profilu.
Tu inne przykłady: http://www.thilomaurer.de/subwoofers.html, http://www.matuschek.net/kalaharisub/, http://www.lautsprechershop.de/hifi/index.htm?/hifi/thommi.htm, http://www.christians-heimkino.de/Lautsprecher_Selbstbau_Barracuda 12_GT.html
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
Nie jest aż tak źle (przynajmniej w 20m^2) - może szybami nie trzęsie, ale czuć głęboki bas (po miesiącu mi się wyrobiła membrana i jest git) - ostatnio zdziwiłem się, jak zagrałem w Ratchet & Clank (Crack in Time), gdzie jedna z broni jest takim dziwnym bekającym żabopodobnym stworzeniem - dźwięk jest zadziwiający :D (no dobra, nie ma pierd@lnięcia, którymi charakteryzują się suby z BR - i nigdy go mieć nie będzie).
no albo stawiamy na jakość albo ciśnienie...
mi się w nim podoba zwłaszcza jakość najniższego basu (schodzi grubo poniżej 20hz) i jego kontrola
już wiem że nigdy nie kupię suba z bas reflexem, nawet przy filmach słychać różnicę jakości a ten mocowo też mi w zupełności do filmów wystarczy, choć żeby były mocne wrażenia muszę go rozkręcić na jakieś 3/4 (dla spokojnego sumienia wolałbym większy zapas mocy ;))
 

pejotpe

New member
Bez reklam
no albo stawiamy na jakość albo ciśnienie...
mi się w nim podoba zwłaszcza jakość najniższego basu (schodzi grubo poniżej 20hz) i jego kontrola
już wiem że nigdy nie kupię suba z bas reflexem, nawet przy filmach słychać różnicę jakości a ten mocowo też mi w zupełności do filmów wystarczy, choć żeby były mocne wrażenia muszę go rozkręcić na jakieś 3/4 (dla spokojnego sumienia wolałbym większy zapas mocy ;))

Ja mam na 40%, ale i tak głośniejsze słuchani budzi sprzeciw mojej połowicy :hihi:
Co do tego, czy schodzi poniżej 20Hz to raczej trudno to wychwycić uchem (a pomiarów nie robiłem), bo producent podaje 20Hz przy -3dB, tyle, że przy tej częstotliwości bas robi się mniej sprężysty.
Co do BR - też już do tego nie wrócę, bo poza pierd@lnięciem w filmach nie ma żadnych zalet (szczególnie w muzyce). Jeśli chodzi o wykonanie - za taką cenę nie widziałem podobnej jakości seryjnego suba (JBL z serii E i ES, co prawda kilka stówek tańsze, jednak wykonaniem zdecydowanie odstają, in minus - okleina, cieńsze ścianki, co widać po masie - taszcząc w niewygodnym opakowaniu 30kg na trzecie piętro można się nieco spocić). Jak dla mnie bardzo przyjemny sub za rozsądną cenę...
 

McMatheo

New member
Nareszcie łamiemy schematy... Są dobre suby z BRem, są i kiepskie. Podobnie jest z konstrukcjami zamkniętymi. Ale jest pewna prawidłowość - łatwiej wyprodukować i złapać klienta na taniego BRa niż zrobić sensowną niedrogą konstrukcję zamkniętą. Efekty widać na rynku, gdzie mamy mnóstwo efekciarskich a nawet tandetnych konstrukcji BR, które mają tylko jedną rzecz - to słynne już pier...cie. Tylko nie o to chodzi. Ale by to zrozumieć trzeba trochę poobcować z dźwiękiem.

Osobiście podpisuję się pod stwierdzeniami "jakość a nie ilość pompowanego powietrza". Dotyczy to również KD, gdzie powłuczysty bas jest nieporozumieniem. Nie dajmy się więc łapać na pierd...cie - to zdecydowanie za mało by sub był subem z prawdziwego zdarzenia. Liczy się szybkość, kontrola.

Wspominany wcześniej brytyjski BKelec za rozsądną kasę oferuje coś więcej niż łupanka.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Osobiście podpisuję się pod stwierdzeniami "jakość a nie ilość pompowanego powietrza". Dotyczy to również KD, gdzie powłuczysty bas jest nieporozumieniem. Nie dajmy się więc łapać na pierd...cie - to zdecydowanie za mało by sub był subem z prawdziwego zdarzenia. Liczy się szybkość, kontrola.
Ilość pompowanego powietrza jest podobna, tylko w przypadku subów zamkniętych nie bardzo ma jak uciekać i jest kompresowane (co wymaga większych mocy, a za to zatrzymanie membrany jest szybsze. Dodatkowo nie ma ekstra częstotliwości rezonansowej, do której jest zestrojony sub. Wszystko zależy od gustu - niektórym słuchaczom podoba się "tąpnięcie dinozaura", innych denerwuje rezonans wybijający się ponad resztę pasma, który powoduje, iż dźwięk dudni... Mi się bardziej podoba dyskretne uzupełnienie niskich częstotliwości, niż eksponowanie tego pasma (ale to tylko mój gust).


Wspominany wcześniej brytyjski BKelec za rozsądną kasę oferuje coś więcej niż łupanka.
Za pewną cenę:
- czas potrzebny na realizację zamówienia to kilka tygodni (co jest podobne do zamówienia u kogoś od DYI, chociaż nie trzeba wykładać kasy przed wysyłką towaru),
- produkt raczej trudno sprawdzić przed zakupem (w Polsce jest to prawie niemożliwe, chociaż powolutku się to zmienia, np. don111 też zdecydował się na zakup xxls400), co może być ryzykowne (zawsze może nam się nie spodobać),
- gwarancja jest nieco kosztowna ze względu na przesyłkę do UK, z drugiej strony, jeśli padnie wzmacniacz, to tanio zrobi go lokalny elektronik (ze względu na prostą technologię, gdzie wymiana elementów jest banalnie prosta).

Za to dostajemy produkt seryjny naprawdę porządnie wykonany za stosunkowo niską cenę (pośrednicy w PL nakładają na tego typu sprzęt naprawdę spory narzut - doprawdy bogatym jesteśmy narodem. by płacić 30% więcej niż kosztuje ten sam sprzęt w DE - ale to kwestia ilości towaru sprzedawanego w tych krajach).
 
Do góry