Jakość obrazu Hotbird 13E / cyfra plus

aleextra

New member
Witam!

Nie wiem, czy do końca dobry dział - lecz ostatecznie dotyczy to cyfry plus.

Dalszy ciąg inwestowania w sprzęt. Kupiłem ostatnio TV 42'', teraz przyszedł czas na kanały HD. Będę korzystać z usług Cyfry plus.Wczoraj kupiłem antenę, udało mi się nakierować na satelitę - (siła sygnału prawie max, ten chyba najważniejszy - jakość - na poziomie 50-65). Nie dysponowałem kartą cyfry, aby mieć kanały, korzystałem jedynie z dostępnych.
Niestety jakość okrutnie mnie rozczarowała. Chodzi o (chyba nie pomylę pojęć) kwantyzację? Po prostu, gdy np. tłem jest las, liście ruszają się na wietrze a kamera zmienia położenie - to tło zmienia się w jeden chaos pixeli! Przecież to masakra jakaś. Sprawdzone na wielu kanałach, nie pamiętam jakich, dzisiaj rano porównałem obraz na kanale viva (akurat taki wstukałem i mam go w kablówce - stąd porównanie). Kolory z satelity są przejaskrawione i sztuczne. Obraz (zwłaszcza krawędzie) wyglądają jakby były najpierw przeskalowane w dół a później z powrotem do poprzedniej wielkości. Wrażenie co najmniej rozczarowujące. Może na mniejszych TV nie byłoby tego widać, ale na 42'' to naprawdę robi nieprzyjemne wrażenie. VIVA na kablówce robiła wrażenie prawie, że HD, przy tym co pokazywało mi z satelity.

Czy w momencie podpięcia karty/pakietu cyfra+ kanały SD i HD dostępne na tej platformie nie będą miały tego problemu? Chciałem mieć pakiet HD - także o to też się martwię. Póki co jestem przerażony i chyba pozostanę na kablówce SD.

W tej chwili szukam jakichś zdjęć w sieci jak wygląda obraz cyfry na telewizorach. Może źle antenę ustawiłem (aczkolwiek przy moich parametrach sygnału nie powinno mieć znaczenia). Nie wiem co mam zrobić:( Dzisiaj jadę do sklepu oddać tuner, w przyszłym miesiącu oszczędzę na droższy i może znowu przetestuję. Ale jeśli taki efekt będzie zawsze - niezależnie od tunera - to przecież nie będę specjalnie płacić za takie okropieństwo! No... tyle tylko, że kanały HD...
 
Ostatnia edycja:

sebominator

New member
Jakość obrazu cyfa plus

Witam,
Mam dokładnie takie same obawy przed kupnem cyfy +, mój ojciec ma cyfrę od lat łącznie z starym dekoderem i u niego obraz na Lcd Sony bravia to tragedia, pomyślałem więc że może to wina starego dekodera... z tego co piszesz to chyba cyfra + bez względu na dekoder (oprócz HD ) ma słabą jakość obrazu... byłem nawet w sklepie i oglądałem cyfrę na LCD i jakość mnie nie zaskoczyła - mam kablówkę z Vectry najzwyklejszy dekoder cyfrowy , który podobno sygnał analogowy zmienia w cyfrowy a obraz mam dużo lepszy.
Boję się zaryzykować kusi niska cena ale nie mam zamiaru patrzeć na obraz jak z kompa...
 

czeslaw1951

New member
Witam,
Mam dokładnie takie same obawy przed kupnem cyfy +, mój ojciec ma cyfrę od lat łącznie z starym dekoderem i u niego obraz na Lcd Sony bravia to tragedia, pomyślałem więc że może to wina starego dekodera... z tego co piszesz to chyba cyfra + bez względu na dekoder (oprócz HD ) ma słabą jakość obrazu... byłem nawet w sklepie i oglądałem cyfrę na LCD i jakość mnie nie zaskoczyła - mam kablówkę z Vectry najzwyklejszy dekoder cyfrowy , który podobno sygnał analogowy zmienia w cyfrowy a obraz mam dużo lepszy.
Boję się zaryzykować kusi niska cena ale nie mam zamiaru patrzeć na obraz jak z kompa...

a jak bedziecie w sklepie to zobaczcie jaki sygnał jest podawany z dekodera i po jakim kablu
powinno być po HDMI
A co do jakości
powiem tak jak obejrzycie w HD NP. W EUROSPORCIE hd Tur de franc/ kolarstwo/ to wyrzucicie to wszystko dziadostwo w SD na smietnik
to samo dotyczy kablówek..../niestety/
posiadacz CYFRY + tv Samsung
 

aleextra

New member
Witam ponownie,

Minęło parę dni. Sporo przeżyć miałem w tym czasie. Tuner Golden Media S 990 HD PVR spark LX zwróciłem do sklepu, ale na nim w końcu ustawiłem w miarę zadowalającą jakość. Dołożyłem pieniędzy kupiłem klona dreamboxa 800 HD. Zanim skonfigurowałem, uwaliłem system i w panice szukałem kabelka null modem:) Ale po reinstalacji systemu na tunerze, wgrałem jakieś dzikie konfiguracje, poprzestawiałem antenę i teraz bomba:) SD zadowalające. Gorsze niż kablówka, ale da się żyć, HD rewelacja. Podejrzewam, że i tak wezmę takiego jednego chłopaka, który u koleżanki ustawił antenę do cyfry, gdzie cyfra miała zabrać tuner i antenę, bo nie odbierało sygnału. Ale to dopiero jak zamienię sznurek usztywniający wysięgnik na metalową obręcz :) Czyli pewnie na jesień. Teraz chciałbym, żeby moooocno padało i były chmury - chciałbym wiedzieć co się dzieje.

Z minusów zauważyłem, że gdy słaby jest sygnał - jakość hd sypie się, zwłaszcza na eurosport 2 HD. Powoduje to zawieszenie się całego tunera. Tylko odłączenie od zasilania pomaga. Nie wiem, czy tak jest zawsze, czy to wina tego dziwnego systemu co zainstalowałem.

Póki co podsumowanie:
SD - gorzej niż kablówka toya (oprócz tvp i innych najsłabszych programów - które nadal wyglądają tak jak wyglądały)
HD - nie mam porównania - ale rewelacja. Czuję, że będzie mi ciężko, przynajmniej na początku oglądać coś w SD.

Nie wiem jaki mam pakiet, ale brakuje całkowicie kanałów Discovery - jeśli to dodatkowy pakiet, a przeoczyłem to... to mi żona już nie pozwoli na dokupienie :(
 
Ostatnia edycja:
Do góry