Jakość kanałów HD w Cyfrze+

szajbek

New member
Witam Forumowiczów :)
Borykam się ostatnio z nie małym problemem. Często Cyfra po prostu mi się "cięła". Oglądałem przez kilka minut jakiś program i nagle zniknął obraz i dźwięk. Zadzwoniłem do montera. Przyjechał do mnie, wszedł na dach, przestawił coś przy talerzu i już z 'wyłączaniem się' programów mam spokój. Jednak kanały HD są w bardzo słabej jakości. Monter twierdzi, że to wina połączenia. Mam na dachu jakiś 'sumator'. Łączy on sygnał ze zwykłej anteny i cyfrowej. Przy wyjściu jest ponownie rozdzielony. Chce on zdjąć ten 'sumator' i zrobić dwa oddzielne połączenia (dla zwykłej tv i cyfrowej). Chciałbym zaznaczyć, że kable które mam na dachu mają z jakieś 4-5 lat. Czy winą tej słabej jakości kanałów HD może być właśnie to urządzenie? Macie może jakiś inny pomysł co może być przyczyną?

edit/
Przepraszam, że tak nie jasno, ale po całym dniu pracy jestem i zdołałem teraz jakość dojść przez komputer. Gdyby ktoś nie rozumiał tego co napisałem, mogę spróbować nakreślić całą sytuację jaśniej. A tak swoją drogą to może Cyfra + po prostu ma kanały HD o wcale nie porażającej jakości?
 
Ostatnia edycja:

DanielS

New member
Może to być wina kabli i tego "sumatora". Stawiam przede wszystkim na ten "sumator". Daj mu zrobić to co proponuje i powinno byc ok :)
 

lepp

New member
Bez reklam
To nie może być wina kabli, ani innych urzadzeń po drodze. Jeśli widzisz i słyszysz, nic się nie przycina i nie latają pixele to z kablami jest wszystko ok. Może masz kiepski telewizor lub dekodera, albo po prostu wysokie wymagania, bo kanały hd c+ są takiej sobie jakości, oczywiście jak na możliwości tej technologii.
 

acton777

New member
Bez reklam
Ten sumator nie ma nic wspólnego z jakością obrazu. Takie urządzenia mogą popsuć obraz w TV analogowej lub odciąć częstotliwość niektórych satelit (wiąze się to z całkowitym brakiem lub "skaczącym" obrazem\dzwiękiem na niektórych programach np. MINIMINI).
RADA: zamiast sumatora na dole, zamontuj gniazdo RTV-SAT dobrej jakości (np.Legrand).
Jeśli juz, to wina kabli (HDMI!!), dekodera, telewizora lub Twoich wysokich wymagań (spodziewałeś się SUPER obrazu, a dostałeś DOBRY;))
 
Ostatnia edycja:

arsenal

Moderator
VIP
Jeśli ten sumator jest naprawdę stary to warto jak acton777 napisał go wywalić i zakupić gniazdko RTV&SAT. Można tez zainwestować jeszcze kilkanaście złotych w nowy konwerter niskoszumowy albo i w wersje twin by byc gotowym na PVR w przyszłości. Na lepszy czyli tylko droższy kabel HDMI nie daj się nabrać bo między takim za 20 i 200 złotych różnicy w jakości obrazu i dźwięku nie ma żadnej.
 

siwy25

New member
Potwierdzam opinie arsenal co do kabli HDMI, podłanczałem lcd i tuner kablem za 60 i 160 zł i....zaoszczędziłem 100 zł a można było jeszcze więcej!
 

szajbek

New member
Mój tv: Samsung PS42Q91H
Kabel HDMI: kupiłem jakiś najdroższy, za około 500zł
Dekoder: standardowy cyfry +, który obsługuje HD

Reasumując: Sumator nie powinien być winny, aż tak stary nie jest. Montowany był w sierpniu ubiegłego roku. Modelu nie znam. Co do moich wymagań... Kurczę, myślę że aż tak wygórowanych nie mam. Jakość kanałów HD jest praktycznie taka sama jak innych kanałów. Nie widzę różnicy między Canal + Film HD, a Canal + Film. Co najlepsze, monter też nie widział...

Czy moglibyście mi wyjaśnić na jakiej zasadzie działa to gniazdko RTV&SAT? Czy gdybym wymienił sumator właśnie na to gniazdko to nadal do przesyłania sygnału ze zwykłej anteny i z tv cyfrowej korzystałbym z jednego kabla? Jest to dla mnie ważne bo kabel mam zamurowany :D
 

lepp

New member
Bez reklam
Akurat kanał filmowy jest słaby do porówynywania bo często leca tam filmy tylko podkręcane do HD i czasem faktycznie nie widać dużej różnicy. Na sporcie bywa ogromna, NG tez bardzo ładnie nadaje.
Może masz po prostu ustawiony dekoder na wypuszczanie niskiej rozdzielczości, albo to samo w TV. Jeśli w szystko jest ok i dalej nie widzisz różnicy to po prostu daj sobie spoków z high definition i daj zarobic okuliście ;)
 

acton777

New member
Bez reklam
szajbek napisał:
Kurczę, myślę że aż tak wygórowanych nie mam. Jakość kanałów HD jest praktycznie taka sama jak innych kanałów. Nie widzę różnicy między Canal + Film HD, a Canal + Film. Co najlepsze, monter też nie widział...

Czy moglibyście mi wyjaśnić na jakiej zasadzie działa to gniazdko RTV&SAT? Czy gdybym wymienił sumator właśnie na to gniazdko to nadal do przesyłania sygnału ze zwykłej anteny i z tv cyfrowej korzystałbym z jednego kabla? Jest to dla mnie ważne bo kabel mam zamurowany :D
Gniazdo RTV-SAT zastąpi sumator. Sygnał satelity, TV naziemnej i ewentualnie Radio, dochodzi jednym kablem, a z gniazda wychodzą dwa\trzy: 1- TV, 2- Tuner sat., 3- Radio ( o ile masz antenę radiową na dachu). Estetyka jest tez punktem "za", jeśli się wahasz ;)
Co do jakości Canal+FilmHD, to sprawdz, które są naprawdę nadawane w HD. Tu jest program: http://www.cyfraplus.pl/cgi-bin/cyf/index i tylko na tych porównuj!!
Canal+SportHD najlepiej widać na Orange Ekstraklasa (zwróć uwagę na znaczki C+ i wynik w górze ekranu).
 
Ostatnia edycja:

szajbek

New member
Ok, jutro będzie Orange Ekstra klasa o 20, więc z pewnością obejrze. Mówiłeś o logo stacji i o tabeli wyników. Mam rozumieć, że akurat te rzeczy dużo mocniej się powinny różnić wyświetlane w hd?

Co mi da konwerter niskoszumowy, który był wspominanany wcześniej. Czy może wpłynąć na jakoś obrazu? No i jeszcze jedna sprawa. Taki laik jak ja, po przeczytaniu instrukcji będzie mógł spokojnie sam zająć się zmianą sumatora na gniazdko rtv-sat?
 

acton777

New member
Bez reklam
Konwerter niskoszumowy moze polepszyć jakość sygnału, a co za tym idzie jakość obrazu- szukaj 0,2- 0,3dB.
Gniazdo RTV-SAT musi być końcowe i powinieneś sobie poradzić z jego montazem, chociaz instukcji montazu raczej nie posiadają ;).
Wrazenia opiszesz, jak obejrzysz zwycięstwo Kolejorza na HD :krol::eek:k:
 

szajbek

New member
No i oglądałem zwycięstwo w HD :D
Patrząc na tabele wyników oraz na logo canal+ nie zobaczyłem żadnych różnic. Jedyne różnice jakie udało mi się dostrzec to trawa... Na zwykłym canal+ trawa była jednym wielkim 'zielonym polem'. Na HD dało się zobaczyć więcej szczegółów, ale i tak nie było to jakoś strasznie porażające.

Jeśli chodzi o gniazdko RTV-SAT to mam takowe w pokoju. Ten sumator znajduje się na dachu, gdzieś przy talerzu. Łączy on sygnał z talerza jak i zwykłej anteny telewizyjnej. Co mogę jeszcze zrobić aby polepszyć sygnał?
 

jarmalik

Member
Bez reklam
lepp napisał:
bo kanały hd c+ są takiej sobie jakości, oczywiście jak na możliwości tej technologii.

Tu się nie zgodzę. Większość kanałów HD w Cyfrze obecnie nadaje obraz w wyśmienitej jakości, w niczym nie ustępującej zachodnim stacjom HD. Wcześniej było bardzo źle, ale teraz jest OK. Niestety, non stop w HD nadaje tylko kanał NGHD a i tu materiały źródłowe bywają w jakości lepszej lub gorszej. Natomiast w pozostałych kanałach trzeba trafić na programy HD (program na stronach www.cyfraplus.pl).
 

czeslaw1951

New member
Witam Forumowiczów :)
Borykam się ostatnio z nie małym problemem. Często Cyfra po prostu mi się "cięła". Oglądałem przez kilka minut jakiś program i nagle zniknął obraz i dźwięk. Zadzwoniłem do montera. Przyjechał do mnie, wszedł na dach, przestawił coś przy talerzu i już z 'wyłączaniem się' programów mam spokój. Jednak kanały HD są w bardzo słabej jakości. Monter twierdzi, że to wina połączenia. Mam na dachu jakiś 'sumator'. Łączy on sygnał ze zwykłej anteny i cyfrowej. Przy wyjściu jest ponownie rozdzielony. Chce on zdjąć ten 'sumator' i zrobić dwa oddzielne połączenia (dla zwykłej tv i cyfrowej). Chciałbym zaznaczyć, że kable które mam na dachu mają z jakieś 4-5 lat. Czy winą tej słabej jakości kanałów HD może być właśnie to urządzenie? Macie może jakiś inny pomysł co może być przyczyną?

edit/
Przepraszam, że tak nie jasno, ale po całym dniu pracy jestem i zdołałem teraz jakość dojść przez komputer. Gdyby ktoś nie rozumiał tego co napisałem, mogę spróbować nakreślić całą sytuację jaśniej. A tak swoją drogą to może Cyfra + po prostu ma kanały HD o wcale nie porażającej jakości?
Ja bym nie wierzył w żadne sumatory...tak.
ja bym nie wierzył w żadnych techników / może sam zakładał taką instalację/
kabel musi być oddzielny !!!
dzisiaj sprawdzałem kanały cyfry
dekoder Ariva
tv samsung C 630 LCD
na złaczu HDMI jest różnica
jakośc kanałow b.dobra
spr.
1.Mtv HD
2.NATIONAL hd/ BARDZO DOBRA/
3.Erosporty 1, 2 tak samo
4.Animal tak samo
można sprawdzić bitrade/ jest taka informacja/
Dla niedowiarków powiem że jakośc jest porównywalna do kanałow
nadawanych z Astry 1
1.ORF HD 1,2
2.ARD HD
3.ZDF HD
pozdrawiam...
 
Do góry