Jakie kolumny - 35m2 i AVR-3803

bc_leszcz

New member
Witam,

Po przenosinach do większego lokum zmuszony jestem zmodyfikować swoje stereo, bo w nowym, większym salonie zupełnie zaginął bass, dopiero przy podkręceniu volume pojawia się, ale wtedy jest już zbyt głośno - stąd pomysł aby w salonie zbudować nowy zestaw do kina domowego 5.1 lub 7.1 (bo żona chce efekty KD) a system stereo przenieść do gabinetu/sypialni (16m2), gdzie zresztą spędzam więcej czasu i chętniej wolę słychać muzyki w stereo.

Nowy salon ma wymiary ok 8m x 4,5m , dodatkowo tylna ściana jest otwarta na 12m2 kuchnie poprzez otwór o szerokości 2,5m i wysokości 2m i do tego jeszcze z boku, blisko tylnej ściany są dwuskrzydłowe drzwi ok 2m szerokie, często otwarte, prowadzące na duży przedpokój. Stereo, które wspaniale grało w 16m2 teraz zupełnie zostało wyprane z basów, dlatego definitywnie wylatuje z salonu.

W tej chwili moim priorytetem jest tanim kosztem zbudować zestaw do kina domowego, korzystając z tych gratów co mam (trochę się nazbierało) i dokupując co potrzeba.

Proszę o wskazanie kolumn które mogę dorzucić do tego denona aby zbudować w przyszłości spójny system. Nowe albo z rynku wtórnego. System typowo do kina i dziennego słuchania radia w salonie i kuchni - ambitny system do odsłuchów stereo już mam.

Na start mam wiekowy, ale w pełni sprawny amplituner Denon AVR-3803, kolumny Hans Deutsch ATL 310i, kolumny Grundig Box 8500, wzmacniacz grundig A-904 (może ewentualnie służyć jako osobna końcówka do frontów) i jeszcze jakieś dwie małe kolumny yamahy.

Przede wszystkim szukam kolumny centralnej i suba które muszę kupić od razu, później w miarę dopływu funduszy dokupiłbym pasujące kolumny na fronty, bok i tylne surround, ale na początek chciałbym wykorzystać te co mam, np zestawiając to tak:

fronty - Grundig Box 8500
boczne - kolumienki yamahy
tylne - Hans Deutsch ATL 310i
centralny - nowy
sub - nowy

Docelowo np. B&W 2x602 S3, 2x601 S3 oraz LCR60 S3 i jakiś sub.

Nie wiem jednak czy 602 nie są za małe na fronty.

Budżet nie jest ściśle określony, na start mogę wydać ok 1-3 tys, ale zakupy mógłbym rozłożyć w czasie - chodzi o to aby nie kupować czegoś co będę musiał w przyszłości wymienić.

Na start mogę używać te kolumny co mam - ATL 310i są naprawdę niezłe, Grundig Box-8500 też do słabeuszy nie należy i mimo 20 lat gra całkiem przyzwoicie.

Trochę przydługi post, ale chciałem dobrze oddać idee jak przyświeca mojemu zapytaniu.
 

bc_leszcz

New member
na początek bym je pewnie zostawił bo przecież za 3tys nie kupie całego zestawu 5.1, z tego co się orientowałem to dobry sub może kosztować z 1,5-2 tys (myślałem o B&W ASW-1000) a przy takiej kubaturze to fronty które mogłyby zagrać dobrze bez suba będą chyba dość drogie ...

ale chodzi mi o propozycje całego zestawu, w zależności od cen kupię na start więcej lub mniej ...
 
Ostatnia edycja:

bc_leszcz

New member
nie mam jakiś wielkich oczekiwań, najogólniej oczekuje poprawności dźwiękowej. Według moich osobistych preferencji to bas powinien być krótki, sprężysty, dobrze kontrolowany ... najgorsze co to może być to rozlały i dudniący bass, a wysokie nie powinny kłuć w uszy.

A że to ma być KD to powinna pojawić się głęboka scena, wrażenie bycia w środku.

Nigdy wcześniej nie porywałem się na kino domowe bo nie było warunków, a teraz mam TV na krótszej ścianie, 2m kanapę centralnie na środku pokoju przed telewizorem i jeszcze parę metrów przestrzeni za głową więc jest szansa na w miarę poprawy setup KD.

Generalnie marzy mi się że obejrzę w domu dobry film i będzie jak w kinie :)

Ja lubię kino SF np. 5 element, a żona zachwyca się wielkimi scenami bitewnymi jak w Dwie Wieże czy Powrót Króla itp.

Szwagier ma właśnie ASW-1000 i jestem pod wrażeniem jak ten sub sprawdza się w muzyce, a nie tylko w kinie. Stąd ten typ.
 

Hegemon28

New member
Jak już to kup na początek dobre fronty i do takiego pokoju na pewno nie kolumny podstawkowe ,później centralny sub bo tylne mogą być jakiekolwiek i to co masz może być wystarczające na tyly :D.Kino to nie wszystko dobre ustawienie sprzętu i adaptacja pokoju tez jest najważniejsza.
 
Ostatnia edycja:

bc_leszcz

New member
Jak już to kup na początek dobre fronty i do takiego pokoju na pewno nie kolumny podstawkowe ,później centralny sub bo tylne mogą być jakiekolwiek i to co masz może być wystarczające :D.

no sorry ale brak mi tu konkretów ...

a fakt że kolumna stoi na podłodze nie czyni jej mocniejszą od dobrego monitora na podstawce

są w sklepach dziesiątki podłogowych kolumn które nawet w połowie nie zagrają tak jak 150W 20-letni Grundig (15kg wagi, 33cm szerokości, 28cm głebokości i ponad 50cm wysokości - to nie są komputerowe głośniczki)

Fakt jednak, że te moje Grundigi jako że to konstrukcja zamknięta raczej się tu nie nadają - mocno rozkręcone potrafią narobić sporo łomotu - idealne na młodzieżową dyskotekę, no a te ATL są ciut za słabe, choć grają przyjemnie pełnym pasmem już od najcichszych tonów.
 

bc_leszcz

New member
ponawiam prośbę o podanie typów na kompletny zestaw, aktualnie skłaniam się do nieco innego zestawu - na start kupić mocne fronty i centralny a reszta jak przy wcześniejszych założeniach:

B&W 2xCDM7NT, LCR600 S3 - ok. 3tys

później : B&W 2x601 S3, ASW-500
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W pewnym stopniu odradzam kolumny B&W CDM 7 z uwagi że są to głośniki dla wytrawnych melomanów ,bardziej bym się skłaniał ku poprzedniej propozycji ale z kolumnami frontowymi B&W 603 ,albo 604 i będzie OK
 

bc_leszcz

New member
Zdecydowałem się jednak kupić B&W CDM7 ale w wersji SE zamiast NT (wersja SE ma otwór bass reflex tylko z przodu - można je bardziej dosunąć do ściany ) - trafiły się akurat takie kolumny i to taniej niż mógłbym kupić choćby 603 S3, nie wspominając w ogóle o modelu CDM7 NT (para czarnych CDM 7 NT którą licytowałem sprzedała się za 3650zł !!)

Pojechałem je zobaczyć, posłuchałem i bardzo mi się spodobały ... a precyzyjnie rzecz ujmują spodobało mi się ich brzmienie, bo same kolumny (cheery finish) są raczej paskudne, szczególnie takie nieco podniszczone, a to są już wiekowe kolumny i po latach wysoki połysk "real wood" raczej szpeci niż dodaje klasy. Ze względu na ich słaby wygląd zewnętrzny udało mi się je jednak tanio kupić .... no i teraz mam problem.

CDM 7SE to są rasowe kolumny stereo (w przeciwieństwie do NT które wyszły jako seria do 5.1 wraz z CDM1NT CDM CNT CDM SNT) więc
teraz zastanawiam się jaki kupić do nich głośnik centralny i sub.

Sub to chyba nie problem - każdy jeden chyba będzie OK, np. ASW-500 lub ASW-1000. Ale centralny ponoć powinien być brzmieniowo zgrany z frontem, więc nie wiem jaki wybrać.

Kolumny chyba bardzo wymagające, na KD 3803 grają ładnie, muzykalnie, ciepło, jasnym miłym dźwiękiem, ale nagły bas jeśli pojawi się na tle muzyki to jest słaby. Po przełączeniu na A-904 jest lepiej, ale jeszcze jakby brak mu mocy. Zastanawiam się czy warto inwestować w lepszy wzmacniacz, a konkretnie końcówkę mocy, bo coś lepszego nież A-904 to już taaaka kasa że chyba taniej i lepiej będzie kupić inne kolumny niż wyciskać wszystko z tych 7-ek.

Tak więc teraz szukam głośnika centralnego i suba. Ewentualnie również pasujących kolumienek na tył.

Tylko ten cherry finish .... żona płacze że oszpeciłem salon, jak do tego dostawię na standach o zupełnie innym wyglądzie to będzie jeszcze gorzej ...


Przynajmniej grają o niebo lepiej niż wyglądają.
 
Do góry