Jakie KD i czy w ogóle przy nieciekawych warunkach układu mieszkania

Aristos

New member
Witam

Mam prośbę o pomoc z wyborem sprzętu audio-video do mieszkania. Ponieważ przy wyborze LCD kilka lat temu to forum sporo mi pomogło pomyślałem że znowu spróbuję :)
A problem jest następujący..Ze względu na dostępną małą powierzchnię części pokoju zarezerwowanej pod sprzęt nie jestem pewien co do kierunku, w którym powinienem iść aby uzyskać dobre nagłośnienie a mam szczerze mówiąc dość korzystania przy słuchaniu muzy z głośników mojego TV lub kompa..:(

Detale poniżej:

Dostępne miejsce w pokoju: ok 6m2. Przy czym sam pokój jest łączony z kuchnią i ma ok 30m2 łącznie aczkolwiek zestaw mogę ustawić tylko w jednym rogu pomieszczenia. Prosty schemat tego miejsca w załączniku (u góry ściana).



Zestaw będzie podpięty do LCD Sony Bravia D3000 40" ,PS3 i N-ki (odległość do TV będzie w granicach 2 m)
Wykorzystanie: Muza+koncerty na BR / Film+Sat HD / PS3 - 40/40/20
Dostępne środki: - 5-6 tys
Do kupienia odtwarzacz BR (jeśli to ma sens przy założeniu że mogę używać PS3 do odtwarzania filmów) + amplituner z kolumnami



No i teraz mam zagwozdkę bo tak zupełnie na gorąco o nie widzę najmniejszych szans na stworzenie nagłośnienia 5.1, które miałoby ręce i nogi na tak małej przestrzeni (ale niestety nie jestem w temacie aż tak oblatany żeby stwierdzić to z całą pewnością..:) )
Wobec czego pozostają dwie opcje - postawić na lepsze wrażenia z muzy i założyć przyzwoite stereo + ewentualnie sub lub zupełnie na dziko podczepić do sufitu centralnie nad TV belkę dźwiękową - taką jak kiedyś wypuściła bodajże Yamaha.

Także pytanie i prośba do Was -

1/ Czy jest sens w ogóle myśleć o 5.1 bądź założeniu takiej belki dźwiękowej jak właśnie Yamaha w mojej sytuacji? (Za plecami mam okno więc w ogóle nie wiem jak to wpływa na ewentualną symulację dźwięku przestrzennego przez belkę)

2/ Jeśli 5.1 tak jak podejrzewam nie będzie miało większego sensu to jaki złożyć zestaw BR z amplitunerem i kolumnami (ewentualnie sub) aby uzyskać dobre rezultaty przy odsłuchu muzyki na razie w 2.0 a przy zmianie mieszkania móc rozbudować zestaw do 5.1?

Oczywiście zdaję sobie sprawę że tak czy inaczej powinienem się wybrać do studia odsłuchowego (co oczywiście uczynię) ale na chwile obecną potrzebowałbym po prostu wskazówki w którym kierunku się udać żeby mieć najlepsze możliwe efekty zważając na dość nieciekawe warunki lokalizacji..:-?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pozdrawiam!


 

Attachments

  • uklad pokoju.gif
    uklad pokoju.gif
    2,6 KB · Wyś: 119

Aristos

New member
Witam,

Słuchajcie - naprawdę prosze o jakiąkolwiek wskazówkę - temat jest dla mnie zupełnie nowy i przydałaby mi sie pomoc...:( Widzę że albo moja sytuacja jest beznadziejna albo zbyt ogólnie zadałem pytanie :)
Spróbuję wobec tego sprecyzować moje oczekiwania ;-):

Opcja pierwsza:

1/ Jaki odtwarzacz BR ? Warunki: musi mieć upscaling do 1080p/ 1080p/24 (najlepiej również dla Divx). Gdyby miał Wi-Fi do zaciągu i odgrywania muzy bezpośrednio z kompa po sieci lokalnej to już w ogóle wypas ale taki to chyba byłby poza moim budżetem..:)


2/ Jaki ampli wziąć i głośniki (+ewentualny sub) żeby mieć dobre stereo na początek (muza głównie smooth i electric jazz + troche elektroniki i rocka) ale bez tragedii w filmach. Potem najwyżej za kilka lat to rozbuduję do 5.1 jak zmienię mieszkanie :)


Na forum przejawiają się rekomendacje na zestaw Onkyo TX-SR607+DV-BR507 - czy byłby ok i jeśli tak to jakie kolumny?

A może jak również widziałem wziąć Harmana HK980 żeby było dobre stereo - tylko czy wtedy będę mógł do tego dorzucić jakiegoś BR z upscalingiem i czy kompromis wyboru wzmaka stereofonicznego nie będzie zbyt duży przy oglądaniu filmów?


Z góry dzięki i pozdrawiam
Marcin
 

Aristos

New member
Blackninja - dziękuję za info. O to mi chodziło żeby od czegoś móc zacząć poszukiwania :)

Popatrzyłem zarówno na HK AVR255 jak i Onkyo TX-SR607 i powstały dalsze pytania :) Mianowicie HK najwyraźniej ma opinię bardzo dobrego muzycznie i oferuje upscaling do 1080p. TX-SR607 sprawia natomiast wrażenie bardziej zasobnego w systemy dźwięku przestrzennego i upscaling "tylko" do 1080i.

Pytanie: czy te systemy poprawiające Stereo w Onkyo (jak np bi-amping) dają radę w porównaniu do jakości dźwięku tego HK i to na tyle żeby zrezygnować z lepszego upscalingu na rzecz ewentualnie lepszych możliwości przy przyszłej rozbudowie (które na pierwszy rzut oka oferuje Onkyo)?

Kolumny patrzyłem - opinie dla BR6 wyglądają bardzo w porządku i cena na necie w granicy tego co zakładałem. Proszę jeszcze o ze dwie inne firmy w tej klasie cenowej i jakościowej żebym mógł odsłuchać z tym HK i Onkyo i coś wybrać..:)

Z góry dzięki!
 

Aristos

New member
Blackninja - czy model wyżej Onkyo z tej serii czyli 608 wyrównałby trochę szanse? :)

Poproszę jeszcze Was o ze dwie propozycje kolumn do tych ampli (do ok 3tys.) oprócz AM BR6 - pod koniec maja chciałbym wybrać się na odsłuch i coś zadecydować..:)


Pytanie dodatkowe: po wczorajszej wizycie w centrum handlowym mojej drugiej połowie spodobał się koncert na BR w 5.1 :) - czy biorąc pod uwagę brak miejsca na pełnowymiarowe tylne głośniki można do tych ampli podłączyć tymczasowo tylne kolumny efektowe bezprzewodowo (w centrum działał w ten sposób zestaw Sony) ?

Pozdrawiam
 

Aristos

New member
Ok - to poproszę tylko o sugestie odnośnie tych głosników frontowych do odsłuchu oprócz BR6... Klipsch, Jamo?

I jeśli bezprzewodowe tylne to słaby pomysł to jakie inne można dać na tył? Muszą zajmować mało miejsca, czytaj: mogą być wysokie byle wąskie...
 

Aristos

New member
Wielkie dzięki - z końcem miesiąca ide na odsłuch i zobaczymy :) Jak juz sie zdecyduje i zbiore kasę na pewno odezwę się o również Twoją ofertę :)

Generalnie chyba sprawdzę z HK 260 i onkyo608 bo HK255 w specyfikacji nie pokazuje wsparcia dla Multizone..

A właśnie.. jeszcze jedna rzecz się urodziła - czy HK260 bez problemu odtworzy formaty SACD i DVD -Audio? Onkyo w specyfikacji SR608 wyraźnie wskazuje wsparcie dla obsługi tych formatów natomiast na stronie HK nic takiego nie jest wymienione...żeby i się potem nie okazało że wrzucę SACD do PS3 i bedzie porażka..:)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
255 ma wsparcie dla zone2
Amplitunery odtworzą dvdaudio ale nie odtworzą sacd i to nie tylko Harman. SACD nie wychodzi po cyfrze z urządzeń to odczytujących. W przekodowanej owszem ale to już nie SACD :)
 

Aristos

New member
No nieźle - to w takim razie gigantyczna ściema ze znaczkiem SACD na PS3. :???: Żeby odczytać muzę z SACD w formacie 5.1 bez uprzedniej konwersji do 'linear PCM" sygnał musi iść po analogu a czarna ma tylko optyczne i HDMI.. Pozostaje więc tylko HDMI z 5.1 po konwersji z obniżeniem jakości albo Stereo przez AV Multi lub HDMI/optyczne...

A ponieważ PS3 nie obsługuje formatu DVD-Audio to jestem w ciemnej d***..:)

No nic - pozostaną koncerty na BR (chyba że moja stara czarnula 60GB będzie miała z nimi problem bo coś już czytalem że obsługa sygnału Dolby TrueHD audio w opcji "bitstream" działa od któregośtam modelu wersji Slim..) A wtedy to się zastrzelę...:evil:

Jesteś pewien tego HK255 że ma Zone2? Specyfikacja na stronie głównej tego nie pokazuje - podają Multizone dla HK260...
A właśnie - warto dorzucić kilka stówek więcej do HK260 żeby mieć trochę więcej mocy w rezerwie?
 

Aristos

New member
Witam,

Odświeżam temat ponieważ po ostatnim miesiącu spędzonym na zgłębianiu tematu (niestety głównie jeśli chodzi o różne opinie i testy na sieci) przeczytałem jeden post który odrobinę mnie zmroził i potrzebuję jakiejś drugiej opinii.

Przypomnę że chodzi o kolumny do HK255 w granicach ok 3tys do pokoju ok 20m2 jednak z miejscem odsłuchowym o powierzchni ok 6m2 odciętym od reszty pokoju regałem .

Z propozycji na placu boju pozostały : MA BR6 oraz MA RX6 i Dali Ikon 5/6 jeśli różnica do BR6 byłaby zauważalna to dopłacę (słuchałem też KEFiq70 ale nie przypadły mi do gustu)

Niemniej ostatnio przeczytałem opinie że zarówno BR6 jak i pozostałe opcje które planowałem do odsłuchu/zakupu mają za mocny bas który może zabić resztę pasma w mniejszych pomieszczeniach :niewiem: A w moim przypadku dopóki nie zmienię mieszkania centrum odsłuchu (czyli kanapa :) ) będzie oddalone od głośników o około 2-2,5metra! Przy takiej odległości miałem nadzieję że głośniki tej klasy zagrają szczegółowo i czysto przy niższym poziomie nagłośnienia - ale teraz już po prostu nie wiem..:-( Czy w takim układzie użycie podłogówek jak powyżej ma sens czy może kupić mniejsze podstawkowe np GS10 żeby nie zawalić całej muzyki nadmiarem basu..


Poradźcie proszę bo ta opinia o sporym basie w MA i nawet Dali wywraca całą moją koncepcję do śmietnika :-(
 
Do góry