Jakie KD aby dobrze wypełniało pokój?

barozi

New member
Witam wszystkich,

Mam dylemat. Właśnie buduję sobie dom. Projektując go przewidziałem całkiem spore pomieszczenie nad garażem (poddasze) przeznaczone na rozrywkę, a właściwie na kino domowe.

Pomieszczenie ma trochę nieregularny kształ, gdyż moja żona wygospodarowała sobie z niego małą garderobę i wygląda teraz jak taka gruba litera L. Ogólne wymiary to: 9m na 6 m + to co zostało po wydzieleniu gaderoby, czyli około 6x3m. Rozmawiając z architektą wnętrz (ma dyplom z akustyki) zaproponowała mi abym oddzielił tę pozostałość kotarą tak aby pozostawić tylko prostokąt 9x6m. No i tak zamierzam zrobić.

Teraz pytanie do Was. Jaki sprzęt wybrać aby wypełnił dobrze pokój? Planuję wydać ok. 10 tyś. na ampli + głośniki, ale jeśli bedzie te 5 tyś więcej to się nie potnę (tani kredyt hipoteczny ;) ). Sprzęt ogólnie do ogląania filmów i transmisji z różnych imprez sportowych (mecze) oraz sporadycznie do muzyki (w czasie np. imprez).

Rozglądałem się trochę za sprzętem i zainteresowałem się Yamahą RX-V1700 lub 2700, DENON-em 3806 oraz Oknyo TX-SR 875. Może polecicie jakieś inne firmy lub inne modele powyższych producentów.

Jeśli natomiast chodzi o kolumny to mam chrapkę na Dali Ikon 6 (siódemka chyba jednak jest za droga), ale czy wystarczą na ten pokój?

Na razie o pozostałym sprzęcie nic nie mówię, bo ciągle trwają negocjace z moją ślubną ;)

Pozdrawiam i liczę na konstruktywne rady.

P.S. Czytałem na temat standardów THX i wynika z nich że potrzebowałbym sprzętu z certyfikatem Ultra/Ultra 2. Prawda li to...???

P.P.S. Czy są jakieś darmowe programy do analizy akustyki pomieszczeń? Zastanawiam się jak będzie dźwięk reagował w pomieszczeniu ze skosami, a programy raczej analizują prostopadłościenne konstrukcje.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Skosy tylko moga poprawic akustykę, będzie mniej fal stojących.

Spore pomieszczenie, bo 36m2. Dali Ikon dobry wybór, 7 tak jak piszesz ty będzie to ale troszkę za drogie. THXem sie nie przejmuj, bo wtedy wszystko pod ten system musisz kupowac począwszy do amplitunera na wykładzinach tłumiących kończąc :)

Przy tych nakładach możesz też pomyśleć o JBL Studio L, wszak kino domowe to ich teren.
 

barozi

New member
Sorki, ale chyba 9x6 m to 54 m2, prawda?? ;)

JBL studio L - 8600 zł. Trochę więcej niż Dali Ikon 6. Pytanie tylko jak one zagrają z różnymi amplitunerami ?? Z tego co wiem to JBL z Yamahą to taka mała mieszanka wybuchowa. Nie słyszałem jeszcze, ale jest sporo opinii na ten temat. Jeśli chodzi o inne kombinacje to niestety nie wiem.


Zamierzam, jak tylko skończę wykańczać dom, wykonać odsłuch w tym pokoju.

Jeśli chodzi o wytłumienie to zamierzam na ścianach dać materiał stosowany jako tapicerka samochodowa. Poza tym architekta wnętrz zaproponowała mi taką dziwną konstrukcję na suficie, do nakierowywania dzwięku na widza, ale chyba aż takim audiofilem nie jestem ;)

Czy możecie polecić jakieś inne wzmacniacze ??

A no i jeszcze jedno. Czy lepiej inwestować w system 5.1 czy 7.1 ? Z tego co wiem, to rzadko zdarzają się produkcje nagrane w 7.1 więc nie wiem czy warto. Co byłoby lepsze do mojego pomieszczenia?
 
Ostatnia edycja:

Deimos

Banned
Ponieważ Twoja uwaga idzie bardziej w strone kina, więc raczej już dziś myśl o zestawie 7.1 (przynajmniej o wyprowadzeniu kabli głośnikowych).
Co do wyboru Amplitunera to Onkyo 875 jak najbardziej i oczywiście wygłuszenie pomieszczenia materiałem tapicerskim jest bardzo wskazane, na sufit możesz pomyśleć o gruboziarnistej tapecie natryskowej, reszte skalibruje doskonale amplituner.
Co do głośników to z certyfikatem THX Ultra 2 w cenie, którą chcesz wydać nie ma co marzyć (jeden głośnik to ponad 3tys.pln a subwoofer ponad 5.500).
Możesz pomyśleć o głośnikach KEF iQ7/iQ9. Pozdrawiam:)
Co do samego urządzenia pokoju kinowego to zajrzyj w: nasze zestawy...(wprawdzie 80% z nich nie ma nic wspólnego z dobrym dźwiękiem kinowym-gołe podłogi, dużo szkła, brak jakiegokolwiek wytłumienia) ale może coś wypatrzysz...
 
Ostatnia edycja:

matias2004

New member
Pytasz jaki system najlepiej wypelni dzwiekiem to pomieszczenie , napewno 7.1 , sam mam taki i porownujac do 5.1 daje wieksza przestrzen.Konstrukcja nakierowujaca dzwiek przestrzenny na widza?Dzwiek przestrzenny
to dzwiek zewszad , jak go nakierowac i po co?
Nie rob tylko odsluchu porownawczego przed ostatecznym wykonczeniem pomieszczenia np bez firanek i innych rzeczy w pokoju.
Ja swoj sprzet testowalem z golymi scianami i brzmialo okropnie , dopiero firanki i inne przeszkody pozwolily dobrze to wszystko ustawic i zagralo b.dobrze.

Posiadam zestaw 7.1 z glosnikami bipolarnymi z boku i normalnymi surroundami z tylu , gra to wszytstko swietnie , nawet muzyka stereo w opcji 7.1 stereo lub logic 7 gra naprawde dobrze (choc nie zawsze).
Warto zainwestowac w te 2 dodatkowe glosniki , nawet dla swietego spokoju , zeby sie nie zastanawiac co lepsze.Filmy 5.1 tez lepiej brzmia moim zdaniem w 7.1 , choc jakis dodatkowych efektow specjalnych nie nalezy sie spodziewac to wieksza jest troche przestrzen za nami .
 

barozi

New member
Dzięki za odzew.

Ciągle zastanawiam się nad typami amplitunerów. Widzę już że będę musiał na takiego wydać ok. 4 tyś zł. I chyba nawet żona to przełknęła. (obiecałem że będzie miała automatyczne podlewanie ogródka ;) )

Widziałem że na jesień zostanie wypuszczone trochę nowego sprzętu. Między innymi Onkyo 905 i Yamaha RX-V1800 (w USA już podobno jest). W sumie mam jeszcze trochę czasu do zakupu, więc i tak poczekam, aby odsłuch zrobić w gotowym pomieszczeniu jak radzi Matias2004.
 
Do góry