Jakie głośniki 5.1 do Onkyo TX-NR708 (2000-3000zł)

aymar

New member
Dzięki Kiki, a jesli chodzi o suba to jak wypada zestawowy msw-10 do jamo sub 300. jamo wyglada okazalej i głosnik jest napędzany przez 300w.
Hoaxx - panowałem kupić Jamo, ale gdy posłuchałem w sklepie okazało sie że dla mnie dźwięk nie był akceptowalny, chociaż cena 1500 za zestaw wydawała się zaporowa. Sprzedawca podłączył mi Wharfedale 10.6 i różnica była wyraźna in plus, chociaz w kasie o 100 tez poszło w górę, Kolejny przeskok w róźnicy dźwięku to były dla mnie Dali Concept 6 i teraz dołożę jeszcze 500 PLN żeby kupić MA M6, ze względu na poprawę dynamiki w porównaniu z Dali (chociaz te grają czysto i szczegółowo i ze zrównoważonymi pasmami)
Przyznam, ze po głowie chodzi mi, coby kupic na razie fronty BX6 i zostać tymczasem na starym amplitunerze stereo i inne klocki zestawu dozbierać z czasem, ale chyba zatrzymam się w tym szaleństwie. Tobie też radzę załozyc sobie granice cenową i znaleźć coś do tej kwoty, na pewno się uda :). Zawsze ktoś doradzi, ze jeszcze 500 i kolejne 500... pozdrawiam i powodzenia :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
A wg mnie, M1 wystarczą, szczególnie jesli chodzi o kasę. M2 moze ciut lepiej by było, ale czy usłyszszysz to na 20m? moze na 25-30 tak.

Sub wg mie obowiazkowo z zestawu, nie rozkompletowywuj kupując suba Jamo.

BR to juz stara seria i raczej nie do dostania. Bronze, Silver, Gold, PLatinum. To oznaczenia serii firmy. PLatinum topowa, M najniższa. Ot tyle to znaczy.

Zszedłbym zdecydowanie ze wzmacniacza. Onkyo 608/609 spokojnie da rade. Wydaje mi sie, ze 708 to nie wąskie gardło, a za szerokie. NIzszy model da rade. 608 ZAoszczedzisz prawie tysiac, 609 - okolo 500 zł. Wydaje mi sie ze wybrales za dobry ampli do nizszych kolumn.

W Twoim przypadku (cena wazna) wybrałbym zestaw 5.0 608/609 (ze wskazaniem na 609) i Dali Concept 6 i suba pozniej.
Jesli zdecydujesz sie na dolozenie, MA M6 zestaw (z M1) i suba pozniej. Popytaj Blacka czy jest w satnie zalatwic suba tanio lub gratis. Kilka miesiecy temu była zajefajna promocja; kupujac zestaw MOnitor Audio 5.0 suba dostawałeś gratis. MOze jeszcze jest mozliwosc wyrwania w dobrej cenie.
 

mrosi

Member
Monitor Audio od samego początku mam na liście jako "pewnie to by było to, tylko wydatek spory". Już zabawna rzecz, wchodzi się w temat z początkowym założeniem "no z 2 kawałki, może 2 i pół przeznaczę" a potem "no dobra, mogą być i trzy albo i..." itd itd.

Miałem to samo. Zaczęło się na max 2,5k. Skończyło się na ponad 5k.... Ufff...... ;)

1. Mogę wychodzić z założenia, że kino MA M6 5.0 w kinie przedstawi znacznie lepszą jakość niż Jamo w 5.1?

Jeśli użyłeś określenia "znacznie", to znacznie zaniżyłeś dysproporcję pomiędzy tymi głośnikami. Jamo to plastikowa sieczka a Monitor Audio to zupełnie inna klasa/półka kolumn. Nawet osoba z pierwszym stopniem wtajemniczenia muzycznego (czyli taka, która wie kiedy grają a kiedy nie grają) już po pierwszych dźwiękach usłyszy różnicę.

3. Przypuszczam, że zarówno MA BX5 / BX6 są sporo lepsze od M6?
A jak to ma się z serią BR, oraz co rozumieć pod dopiskiem "Bronze"?

Z tym akurat nie pomogę. Od razu kiedy weszły w grę MA kierowałem się ku serii BX Bronze.

4. Jaki do tego sub docelowo? Co w ogóle było by do wyboru i ile na to by przystało zaplanować kasy?

Z subem daj sobie na razie spokój. Zawsze możesz dokupić. Jak znam życie, a tak robi jakieś 70% kupujących, po zakupie zestawu 5.0 okazuje się, że sub nie jest niezbędny. Tym bardziej, że masz pokój większy raptem o 3m2 od mojego. Zapewniam Cię, że nawet do kina zestaw tej klasy i mocy wystarczy. No chyba, że wybitnie potrzebujesz łupnięcia.

5. Praktycznie do każdej serii widzę 2 typy satelitek - np M1 i M2 - zapytam podobnie jak kolega wyżej, warto dopłacać do wyższych?

Jeśli chcesz powiesić je na ścianie, to warto. Zwróć uwagę, że w każdej serii, model z "dwójką" ma kanał Bass Reflex z przodu, podczas gdy "jedynki" z tyłu (czyli wprost w ścianę). Chyba nie trzeba tłumaczyć dalej...;) Jest też istotna różnica w wielkości. "Dwójki" są sporo większe od "Jedynek". Moje Wharfedale Diamond 6.0 to połowa tych głośników. Bo tak naprawdę modele z dwójką to kolumny podstawkowe a nie surround.

mrosi: możesz przybliżyć dokładniejsze określenie tego "Energy"?
"Usher" - cenowo by mnie już chyba kompletnie wybiły z przedziału, który jestem gotów przeznaczyć - wolę nawet nie zacząć się zastanawiać.

Energy CF-30 lub CF-40. Grają nieco podobnie do MA. Ten ostatni ma jednak większą głębię, ten dźwięk jest bardziej dynamiczny, słychać każdy instrument.

Co do Ushera, to przez dwa dni nie mogłem spać. Naprawdę te kolumny robią piorunujące wrażenie po odsłuchu... Ale i dobrze, bo zestaw 5.0 kosztuje ~11k...;P


Dostałem dzisiaj przesyłkę od blackninja z moimi kolumnami. I cholera nie wiem co zrobić z centralnym. Za duży żeby go wcisnąć na półkę pod telewizor w stoliku rtv. Może stać obok stolika?
 

Hoaxx

New member
Wybór amplitunera na pewno jeszcze przemyślę. 608 raczej odpada, bo nie wspomaga sieci, by mi na tym nie zależało pewnie bym brał Denon 1911.
Co do 609 - ogólnie 708 wydaje mi się atrakcyjniejszy, wyższa seria, szersze możliwości połączeń (pre-outs, front wide), skaler video mi jest obojętny.

M1 / M2 - informacja o bass reflex tu faktycznie w moim wypadku przeważa na korzyść M2, raczej będą wisieć, a nie stać.

Sub później - w moim wypadku nie jest to kwestia posiadania gotówki tylko pozbycia się jej ;) Czy teraz czy potem nie gra roli, tylko muszę sobie wyznaczyć kwotę.

Na chwilę obecną na Allegro widziałem całkiem całkiem ofertę zestawu Onkyo 609 + M6/M2/MC + MSW10.
Postaram się czegoś odsłuchać, poczekam aż Blackninja wróci opalony z urlopu i wówczas będę dokładniej wiedział jakie mam opcje.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jesli zdecydujesz sie na M2 to na pewno dobrze, jedank chciałbym nieco zdementowac, a własciwie nie co obniżyć rangę otworu bass reflexu w satelitach. Nawet jesli kolumy satelitarne wiszą na ścianie, przytwierdzone za pomocą uchwytu, to i tak sa nachylone pod katem oraz maja odległość od sciany, ok. 10 min. W przypadku tak małych kolumienek, robiących za efekty w kinie odległość otwór bass refleksu od ściany nie ma aż takiego znaczenia jak te zakładane 50cm w przypadku podłogówek. Są satelity zupełnie bez otworu dedykowane jako przylegające do ściany i spawują się jak należy w kinie czy w koncertach. Przecież do muzyki się ich nie używa.

Moj typ: Mniejsza kasa: Dali Concept
Większa kasa: Onkyo 609, M6, M Center, M1, MSW-10 (kawał dobrego suba, i muzycznie daje radę) lub jesli wolisz M2 na tyły.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
...spawują się jak należy w kinie czy w koncertach...

No przecież nie Kiepury z gramofonu cioci Józi :) Jak chcemy sie bawic w porzadny koncert to 4xM6 :D
 
Ostatnia edycja:

mrosi

Member
Śmiech śmiechem. Póki nie sprzedam starych kolumn nie bardzo mam jak rozpakować nowe. Oczywiście obejrzeć - obejrzałem. Tylko jak popatrzyłem na te BX2, dwukrotnie większe od moich Diamondów, to zastanawiam się, czy one nie mogłyby posłużyć za fronty... Tylko co wtedy z BX6...? ;)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
NO fakt, BX2 są też potężne jak na satelitki, dlatego trzeba na nie miec miejsce w salonie i wyrozumiałą żone ;) BX2 spokojnie mogą robić za fronty. To właściwie typowe podstawkowce, tylko ze basu nie będzie za wiele... Jednak co podłogówki to podłogówki.
 

Hoaxx

New member
Wie ktoś może, czy MA M6 mają opcje do bi-wiring?
Albo może inaczej - co mi to w ogóle da? ;)
Cały ten pre-out / pre-amp, bi-wiring mnie jeszcze trochę przerasta.

Na nowo przemyślam wybór AVR,
i kompletnie nie mogę się zdecydować.

Denon 1912
+ Audyssey MultiEQ
- ograniczony Zone2 (na łączach 6/7, brak hdmi/cyfr. output do Zone2)

Yamaha 671
+ sterowalny przez sieć (nie wiem jak w pozostałych)
+ osobne wyjścia Zone2
? YPAO zamiast Audyssey

Onkyo 609
+ odpowiadające mi wyjścia
- brak Audyssey MultiEQ

Onkyo 708
+ wyższa seria
+ najlepsze zestawienie wyjść
? nie wiem jak tu wygląda interface lan - czy da się sterować przez sieć?
- podobno wadliwa seria (Press Releases | About Onkyo | Onkyo USA Home Theater Products)

Poza Yamaha 671 nie wiem, czy pozostałe sterowalne są przez sieć - a na tym mi zależy, bo AVR będzie stał z głównym zestawem głośników w salonie, a ja w pracowni obok chcę mieć możliwość słuchania muzyki via Zone2 podczas pracy (o ile ten pomysł jest czegoś wart).

Jest jeszcze Yamaha 1065
+ wysoka seria
+ obecnie jak na ten model chyba ciekawa cena (1899,-: Amplituner Yamaha RX-V1065 - Ceneo.pl)
- starszy model (3d itp mnie nie interesuje, ważne żeby był dobry zestaw dekoderów Audio HD)
- nie wiem jak z Lan
 
Ostatnia edycja:

Vaderus

New member
Bez reklam
Wie ktoś może, czy MA M6 mają opcje do bi-wiring?
Albo może inaczej - co mi to w ogóle da? ;)
Cały ten pre-out / pre-amp, bi-wiring mnie jeszcze trochę przerasta.

Na nowo przemyślam wybór AVR,
i kompletnie nie mogę się zdecydować.

Denon 1912
+ Audyssey MultiEQ
- ograniczony Zone2 (na łączach 6/7, brak hdmi/cyfr. output do Zone2)

Yamaha 671
+ sterowalny przez sieć (nie wiem jak w pozostałych)
+ osobne wyjścia Zone2
? YPAO zamiast Audyssey

Onkyo 609
+ odpowiadające mi wyjścia
- brak Audyssey MultiEQ

Onkyo 708
+ wyższa seria
+ najlepsze zestawienie wyjść
? nie wiem jak tu wygląda interface lan - czy da się sterować przez sieć?
- podobno wadliwa seria (Press Releases | About Onkyo | Onkyo USA Home Theater Products)

Poza Yamaha 671 nie wiem, czy pozostałe sterowalne są przez sieć - a na tym mi zależy, bo AVR będzie stał z głównym zestawem głośników w salonie, a ja w pracowni obok chcę mieć możliwość słuchania muzyki via Zone2 podczas pracy (o ile ten pomysł jest czegoś wart).

Jest jeszcze Yamaha 1065
+ wysoka seria
+ obecnie jak na ten model chyba ciekawa cena (1899,-: Amplituner Yamaha RX-V1065 - Ceneo.pl)
- starszy model (3d itp mnie nie interesuje, ważne żeby był dobry zestaw dekoderów Audio HD)
- nie wiem jak z Lan

Yamahe mozesz sterować przez sieć (np. w Firefox, IE czy Opra) oraz przez iPhone. Każda strefa jest sterowalna oddzielnie (mozesz z pracowni zmieniać muzykę w salonie :) i co innego grać u siebie) jak i wszystkie strefy razem (tryb Party).
YPAO to odpowiednik Yamahy dla Audyssey.
Yamaha 1065 ma te same funkcje sieciowe (brakuje hdmi1.4 ale to piszesz, ze Cie nie interesuje).
Dodatkowo sterowanie przez sieć (zone2) nie wymaga włączania obwodów dla strefy głównej = oszczędność prądu.
 

Hoaxx

New member
Rozumiem, że przez bi-wiring łącze głośniki podwójną ilością kabli i osiągam wyższy output mocy z tego samego avr?

A co daje bi-amping?

Yamahe mozesz sterować przez sieć (np. w Firefox, IE czy Opra) oraz przez iPhone. Każda strefa jest sterowalna oddzielnie (mozesz z pracowni zmieniać muzykę w salonie :) i co innego grać u siebie) jak i wszystkie strefy razem (tryb Party).
YPAO to odpowiednik Yamahy dla Audyssey.
Yamaha 1065 ma te same funkcje sieciowe (brakuje hdmi1.4 ale to piszesz, ze Cie nie interesuje).
Dodatkowo sterowanie przez sieć (zone2) nie wymaga włączania obwodów dla strefy głównej = oszczędność prądu.
Jesteś pewien co do 1065? Wiem, że 2065 i 1067 są na pewno Network enabled, ale na tylnym panelu 1065 nie widzę nawet portu ethernet.

Czy YPAO steruje też subem tak jak Aud. MultiEQ?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Biwiring - podwójne okablowanie z tego samego wyjscia w amplitunerze. Nie dostaniesz więcej mocy, chodzi o to, ze rozdzielenie zasilania osobno sekcji wysoko i sredniotonwej daje lepsze efekty (tak przynajmniej twierdzą niektorzy), Tu zadania są podzielone.

Biamping - podwojne zasilanie - kolumna podpięta do dwóch roznych wzmacniaczy (np. stereo i kina). Oglnie wiadomo, ze wzmacniacze stereo sa lepsze do sluchania muzyki niz kinowe. Jesli dysponujesz zarowno takim i takim, to warto zastosowac, chociazby dla wygody by ciagle nie przepinac kabli, co z pewnoscia po jakimss czasie by je zniszczylo. (lub gniazda)
 

Hoaxx

New member
Bi-wiring - ok, to kompletnie źle to rozumiałem.

Bi-Amping - oznacza "podwójne" w tym wypadku *na przemian* (albo jeden amp albo drugi) czy wzmocnienie z obu *równocześnie*?

Często czytam, że warto kupić dodatkowo nawet używany wzmacniacz stereo do muzyki. W takim wypadku wzmacniacz stereo i AVR będą podłączone osobno do tych samych kolumn (do tych samych osobnych łączy w głośnikach o których mowa przy bi-wiring zakładam) - a jakie łącza musiały by istnieć, żeby wygodnie przesłać sygnał z AVR (np. muzyka z sieci z urządzenia DLNA) do wzmacniacza stereo (zakładając np. że taki byłby z generacji pre-HDMI)?

Jeszcze poszerzę temat o pojęcie "Pre-Out" - niektóre AVR mają, inne nie - czy to jest feature pokrewne z bi-amping służące np. do wykorzystania wzmacniacza stereo do uzupełnienia AVR?
 

Wuzel

New member
onkyo 708 + klipsch rf 62

Jaki zestaw głośników 5.1 polecicie do TX-NR708 w cenie 2000-3000,- (+/- kilka stówek)?

Zastosowanie: 70% kino, 30% muzyka
Pomieszczenie około 20m2


Witam,

Właśnie wczoraj zakupiłem Onkyo 708 i odsłuchiwałem ich z MA BR z Hecto Metas XT501 oraz Klipsch RF62
do zakupu porównywałem też Yamahę 1067 jednak odpadła. Muszę powiedzieć że MA były moim faworytem i dobrze zagrały ale jednak są zaraz za klipsch, dla mnie brzmienie klipsch jest czytse, dokładne i szczegółowe miałem wrażenie że stoi przede mną wykonawca, bas mocny razem z Onkyo 708 niesamowity zestaw> Mam pokój 18m + otwarta kuchnia 8m narazie niestety mam tylko zestaw stereo ale z czasem rozbuduję :) pozdrawiam
 

Hoaxx

New member
Napotkałem jeszcze coś takiego: Q Acoustics QA 2050 + 2010 + 2000C.
Cena niezła, ocena na audio.com.pl też wyśmienita (chociaż tam jakoś wszystko oceniają w superlatywach, nawet Jamo 608 są wychwalane).
Warto tym się zainteresować - czy skreślić?

Właśnie wczoraj zakupiłem Onkyo 708 i odsłuchiwałem ich z MA BR z Hecto Metas XT501 oraz Klipsch RF62

BR5 czy BR6?

Patrząc na cenę, Klipsch RF62 jak dla mnie to już za duże naciągnięcie (z początkowych 2-3k na 6k za zestaw 5.1 ^.-) - choć powiem nawet, że design zdecydowanie do ciekawych należy.
Ze stajni Klipsch patrzałem z aspektu cenowego bardziej na Synergy F1 do F3, chociaż RF52 by też pasowało (za duuużo wyboru ^^).

Duża prośba, możesz w twoim 708 zbadać jak wygląda sprawa odgrywania muzyki przez sieć oraz czy jest opcja sterowania przez web interface (czyli z PC podłączonego do tej samej sieci LAN)?

Ile za niego dałeś, jeżeli można zapytać?
 
Ostatnia edycja:

Wuzel

New member
Monitor Audio BR6 , ale mimo wszystko polecam odsłuch Klipsch RF62 sam nadwyrężyłem budżet i to sporo, miałem na komplet do KD 6000 a za same kable, ampli i 2x kolumny zapłaciłem 6300 ale warto było i nie żałuję bo lepiej dopłacić i cieszyć się słuchaniem muzyki, szczególnie że nie jestem audiofilem i nie mam orgromnych wymagań. Ja też miałem kłopot z wyborem ampli i kolumn, 3 m-ce zastanawiałem się nad ampli w końcu ze względu na budżet zdecydowałem się na Y1067 lub Onkyo 708 z powodu wyjścia Preamp (jeśli będę potrzebował lepszego dźwięu w przyszłości daje mi to szansę zakupić wzmacniacz i podłączyć bez przepinania kabli poza tym jakość dźwięku z amp była ważna odsłuchiwałem O608 oraz O609 w MM i już nawet kupiłem O609, ale potem odsłuchałem je w profesjonalnym studio i zagrało dużo gorzej niż 608 jak dla mnie więc zwróciłem je. W sklepie sprzedawca podpowiedział mi że najpierw warto sobie wybrać amplituner więc posłuchałem obu 708 i 1067 na bardzo drogich kolumnach na tej podstawie wybrałem O708 potem dobierałem do niego kolumny takie jak napisałęm w pierwszym poście. Dodam jeszcze, że z O608 wcześniej odsłuchiwałem MA4, Dali Concept oraz Wharfadle ale nie pamiętam który model, MA4 jak dla mnie zagrały bardzo ciekawie jak na takie małe podłogówki, jednak nic mnie nie powaliło chyba ze względu na amplituner natomiast teraz z O708 absolutnie mnie powaliło, dostałem to czego szukałem i warto było dołożyć. Jeśli zanajdziesz kolumny i ampli na którym odsłuchując swoją płytę (tylko nie MP3) będziesz miał wrażenie, że jesteś na koncercie a artysta znajduje się i śpiewa tuż przed tobą to wydaje mi się, że jest to pwodem, aby kupić taki zestaw :) Rozpisałem się za bardzo, ale miałem podobny problem do ciebie, dlatego wiem, że to wszystko nie jest takie proste, a w sieci jest pełno ludzi, którzy promują różne firmy bez względu na jakość ich wyrobów dlatego jest jeszcze trudniej. Ja jestem zadowolony ze swojego wyboru a nawet klipsch wcześniej nie brałem pod uwagę przypadkiem sprzedawca akurat miał je w sklepie i je odsłuchałem to się nazywa fart :) Konkluzja - odsłuch odsłuch odsłuch pozdrawiam
 
Do góry