Jakie głośniki 5.1 do Onkyo TX-NR708 (2000-3000zł)

Hoaxx

New member
Jaki zestaw głośników 5.1 polecicie do TX-NR708 w cenie 2000-3000,- (+/- kilka stówek)?

Zastosowanie: 70% kino, 30% muzyka
Pomieszczenie około 20m2
 

Hoaxx

New member
Czy te (pierwsze 3) zestawy w kinie grają na podobnym poziomie, czy raczej adekwatnie do ceny - czyli Jamo trochę lepiej od QQ, a Dali aż około 2x lepiej od Jamo?

Oraz jeszcze zapytam co do subwoofera - czy Suby Jamo są godne polecenia do użytku z zestawami kolumn innych producentów? (Dali Sub jest zbyt drogi na mój budżet a i QQ Sub 60 nie przekonuje mnie cenowo).
U Jamo widzę szeroki wybór od 200, 210, 250 po 300, które by wchodziły w grę. Warto się rozglądać za innymi, czy te będą w dobrej relacji cena / jakość?
 

Hoaxx

New member
No w sumie to 'jasna sprawa', ale gdzie to się konkretnie robi?
MM i Saturn mają tak bogaty wybór, czy raczej sklepy specjalistyczne?

I jak to przebiega - idę do jakiegoś sklepu, ściemniam sprzedawcę, że ewentualnie u nich kupie, dam sobie przestawiać meble przez dwie godziny, a ostatecznie dziękuje i kupuję w necie przez ceneo albo u Blackninja, bo ceny są o niebo lepsze?

Mam w ogóle uczucie, że odsłuch to coś dla tych, co się faktycznie znają i wiedzą czego oczekują i jak to rozpoznać - wszyscy tu posługują się zwrotami "szeroka scena", "brakuje dołu / góry / środka" itd. - mi to natomiast na etapie na którym jestem, nic ale to nic nie mówi i wątpię, żebym to wielce wychwycił. Gdyby dwa zestawy grały obok siebie "dobrze", a jedynie z innym "charakterem", zakładam, że dla mnie oba by po prostu grały świetnie (a "lepiej" grało by to co sprzedawca by chciał mi wkręcić).

Dlatego pytam tu o zdania innych - czy w ich odniesieniu Dali gra o 100% lepiej niż Jamo, czy mówimy tu np o tym, że w porównaniu do jakości i szczegółowości dźwiękowej sprzętu za 10 tyś Jamo grają może na poziomie 30% a Dali 35%?

Dla mnie to jest krok w pierwszy konkretniejszy zestaw, nie wiem czego oczekiwać, jak rozpoznać czy porównać jakość.

Do teraz miałem wieżę Sony tego rodzaju: link (bez opcji kalibracji itp, czyli pewnie szajsik z wielkim dudnieniem, ale do muzyki mi nawet starczało, jedynie kino jest do niczego) i wiem tylko tyle, że chce żeby jakość nowego sprzętu była na obiektywnie dobrym poziomie, a nie jakaś tandeta. Chcę spróbować przejść z kiepskich mp3 na lepsze formaty i zobaczyć czy w ogóle różnicę zauważę (ale bez popadania od razu w ekstrema i wydawania setek na kable i interkonekty w pogoni za tym "czymś"), chce wyrazisty dźwięk w kinie i chcę móc sprzęt postawić w salonie, włączyć i móc oczekiwać bez obaw, że dźwięk się nie tylko mi będzie podobał, ale również rodziny i znajomych nie odstraszy (a w końcu wszystkich na odsłuch nie wezmę), czyli coś "uniwersalnego", jakościowo niezawodnego.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jak już pisałem DALI wg mnie gra 2x lepiej niż JAMO. Nie trzeba być audiofilem, by to usłyszeć. Odsłuchy też są dla normalnych ludzi. Ogólnie posłuchaj jak zrównoważone są. Poszczególne zakresy, czy wszystkich częstotliwości (basy, srednica i wysokie tony,góra) jest po równo, czy jakaś się nie wybija ponad resztę. W kiepskich kolumnach często podbity jest bas i(lub) góra. Posłuchaj czy bas jest czysty, czy nie opóźnia czy nie dudni, czy wysokie tony, nie są męczące, czy nie tną ucha. Usiądź wygodnie i skup się wyłącznie na dźwięku. Zamknij oczy, niech 100% twoich zmysłow nastawionych jest na odbiór fonii, nie 90%, niech nikt i nic Cie nie rozprasza. Posłuchaj utworów, lub ich fragmentów kilka razy. Posłuchaj jak dźwięk rozlewa się po pomieszczeniu, czy tworzy dobrą przestrzeń, czy jesteś wstanie rozróżnić skąd wydobywa się fortepian, skąd perkusja, gitara, a skąd wokal. Przy dobrych kolumnach powienies bez trudu zlokalizować instrumenty, jednoczesnie nie mieć wrazenia przyklejonego dźwieku do kolumn. W dobrych kolumnach nie będziesz wstanie zlokalizować głośników, bo dźwięk powienen wypełniać przestrzeń. W gorszych kolumnach niestety usłyszysz skąd dobiega dźwięk.

10 tys na sprzęt, ale co, odtwarzacz, wzmacniacz i kolumny 5.1? to nie tak duo. Dwie kolumny za 10?. Tak czy siak zdecydowanie Dali to inna pólka niż Jamo. Akurat Dali Koncept 6 często można spotkać w MM i w Saturnie., choć i specjalistyczne sklepy też nimi nie gardzą.
Jak to się robi? Na kilka sposobów:

1) albo grasz w otwarte karty i mówisz sprzedawcy w specjalistycznym sklepie, ze chciałbyś się umówic na odsłuch konkretnych modeli z konkretnym sprzętem i najlepiej swoimi dobrze nagranymi utworami. Wbrew pozorom warto tez nagrac kilka mptrójek, i sprwadzic jak bardzo obnaży sie ich słaba jakość, np. bitrate 128. (wtedy od razu myslisz ,ze kolejny zakup to biblioteka płyt CD i odtwarzacz :))) Pytasz ile przewiduje na odsłuch czasu, pytasz o cenę takiej prezentacji, jeszcze można, choć już rzadziej zrobić to za darmo. Częstym zabiegiem jest jednak „kaucja”: np. 50z (choć spotkałem się też z 200 zł), na poczet późniejszych zakupów, która wliczana jest potem do ceny zakupu w danym punkcie (niestety cen Blackninji nikomu nie udaje się pobić, licząc się nawet ze stratą kaucji). Płacisz też za komfort słuchania, niejako wynajmujesz salę np. ma godzinę

2) Można zapytać się czy istnieje możliwość „wypożyczenia” sprzętu do domu. Wtedy płacisz zazwyczaj 100% ceny bierzesz sprzet na jeden dzien i jeśli pasuje zostawiasz, jeśli nie odwozisz.

3) Isc do MM czy Saturna i poprosis o podłączenie tego i tego. Zazwyczaj nie robią problemow, nic to nie kosztuje, natomiast nie masz takiego komfortu i skupienia, dlatego po odsłuchu (zazwyczaj już nie godzine, tylko np. klikanascie minut – tyle jeszcze zniosą sprzedawcy upierdliwego klienta, który i tak niec nie kupi), spokojnie się żegnasz bez wyrzutów sumienia.

4) Udawać głupa w sklepie specjalistycznym, ze jestes zainteresowanym znawcą, lecz po odsłuchu musisz to wszystko spokojnie przemyśleć. Sprzedawcy wbrew pozorom znają się na takich, bo pewnie jest ich spora cześć z kupujących.

Skąd jesteś?
 
Ostatnia edycja:

Hoaxx

New member
Dzięki za wypowiedz, daje mi to do przemyślenia, chociaż jak czytam zwroty o "rozpoznawaniu częstotliwości" i "czystości basu" czuje się jak na lekcjach łaciny.
Nie wyobrażam to sobie jako proste przedsięwzięcie, ale faktycznie raczej warto conajmniej spróbować. Jestem z Bydgoszczy.

Ocena Dali vs Jamo dotyczy zarówno muzyki jak i kina?

Jeszcze może jedno, gdybym robił sobie listę sprzętu, który warto by było wziąć w ogóle pod uwagę / do odsłuchu - możesz ze swojej strony coś dalszego polecić, co by było z odpowiedniej półki jakościowej (ewentualnie w ocenie punktowej porównać z Dali?), albo coś z poniższych wyeliminować? (od czego warto trzymać się z daleka, a co uchodzi za dobre jakościowo, poprawnie wykonane, "nie kiepskie")

Wharfedale Diamond 10 Kino 10.5 / 10.0 / CC (1899,-)
Tannoy Mercury V V4 V1 VC (2829,-)
Jbl Studio 180 + 130 + 120c (3595,-)
Jbl ES90 Pack 5.1 (4099,-)
Elac Fs57X2 + Bs52X2 + Cc51X1 (2999,-)
Heco Victa 700 + 200 + 100 + SUB 25 (3499,-)
Monitor Audio M6 + M Center + M1 (3500,-)


I może jeszcze powrócę do kwestii suba (kilka postów wyżej) - powinno go się brać z tego samego zestawu co resztę kolumn, czy istnieją jakieś uniwersalne zamienniki godne polecenia?
 

Radoslav

New member
@Hoaxx
Ja też kupując swój sprzęt byłem "lajkonikiem" ;) Owszem sporo czasu spędziłem na forum czytając różne opinie. Poszedłem na umówiony odsłuch (kosztowało mnie to kaucję 50 zł odliczoną później od zakupu) z wybranymi dwoma amplitunerami i dwoma potencjalnymi zestawami kolumn. Zabrałem 3 płyty swoje (tłoczone CD z koncertem w studio, wypaloną płytą audio CD z mp3 średniej jakości i jedną audio CD z mp3 256-320 kbps). Do tego na miejscu puszczono mi film na DVD i jeden na "efekty specjalne" Transformers z BluRay. Słuchałem i słuchałem przez prawie 2 godz i wybrałem po prostu to co dla mojego ucha grało najlepiej. Trochę przekroczyłem zakładany wcześniej budżet, ale różnica była dla mnie słyszalna i stwierdziłem że skoro kupuje sprzęt na kilka lat to dołoże tą kwotę.
PS: Warto przy odsłuchu poprosić o podłączenie do tego samego ampli głośników budżetowych np. za 2.000 zł i takich za prawie 10.000 zł. Jeśli różnica nie będzie dla Ciebie wyraźna to po co przepłacać?
Powodzenia...odsłuch też jest ważny nawet dla totalnego amatora. Ale trzeba też mieć na uwadze że w domu przy innej akustyce pomieszczenia będzie nieco inaczej niż w sali przygotowanej do tego w specjalistycznym salonie.
 
Ostatnia edycja:

mrosi

Member
Szczerze? Odsłuchiwałem Jamo. Fakt, mam słuch czulszy niż przeciętny "słuchacz" i dla mnie te kolumny nie grają a tłuką. Taka nic nie niosąca za sobą siekanina. Już lepiej popatrzeć za Monitor Audio a jeśli są poza zasięgiem to Energy. To zupełnie inna bajka.
Sam wystawiłem teraz na alledrogo moje Wharfedale i jutro odbieram zestaw Monitor Audio.
Jak pogadasz z blackninja to jakąś dobrą cenę Ci zrobi. Ja sam wziąłem sprzęt od niego i jestem mega zadowolony, bo w takiej cenie nie kupiłbym nigdzie...
 

mrosi

Member
Z zestawem 5.0 się zmieści BX5+BX1+BXC. Wiem, bo sam planowałem na początku taki zestaw. Po tygodniu skończyło się na BX6+BX2+BXC +kable + uchwyty... :grin:
Później dokupi suba jak będzie taka potrzeba. Albo niech kupi ode mnie moje Wharfedale ;-)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Też jestem za takim rozwiązaniem- suba sobie zawsze zdąży dokupić a jakości jak źle wybierze nie dokupi.
 
Ostatnia edycja:

mrosi

Member
Także ziomek przemyśl MA lub Energy (ewentualnie). Weź ampli i pojedź na odsłuch do Emar czy Artom-BIS. Niech Ci podłączą te kolumny. Sam zadecydujesz. Jeśli masz choć trochę słuchu, to Jamo skasujesz w przedbiegach.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Hoax, z tych co zapropnowałeś wg mnie wybór jest dziecinnie prosty. To wręcz oczywiste

Wharfedale Diamond 10 Kino 10.5 / 10.0 / CC (1899,-)
Tannoy Mercury V V4 V1 VC (2829,-)
Jbl Studio 180 + 130 + 120c (3595,-)
Jbl ES90 Pack 5.1 (4099,-)
Elac Fs57X2 + Bs52X2 + Cc51X1 (2999,-)
Heco Victa 700 + 200 + 100 + SUB 25 (3499,-)
Monitor Audio M6 + M Center + M1 (3500,-)

Ale postaj się posłuchać. To co innym przypadnie do gustu, niekoniecznie Tobie. Są tu też np. zwolennicy JBL lub Tannoy. Suba dokupisz pozniej. ZAwsze jest tak, ze przekracza sie zalozony budzet. A jak napisal kolega wyzej, Jamo nie grają tylko tłuką, podobnie Wharfedale i inne z listy. Uwierz, usłyszysz róznice. Chyba wiesz co to bas i wysokie tony? Wokal i wiekszosć instrumentów to zazwyczaj tony mieszczące sę w średnim zakresie częstotliwości (średnica, średnie tony), góra to wysokie tony (soprany, czesto blaszane instrumenty perkusyjne, werble itp. JEsli jest jej za duzo to potrafi zmęczyć, a całosć nie brzmi spójnie, bas się ciągnie, a potem w domu jest rozczarowanie.
Chyba potrafisz rozróznić jak brzmi guma od majtek w porównaniu z kontrabasem :) Jesli tak to dasz radę. BAs (dolny zakres) w wielu kolumnach brzmi właśnie jak guma, z różnicą czy ze skarpetki, spódnicy czy majtek teściowej. Im wieksze pudło tym lepsza akustyka... Nie, zaraz..., ta zasada w akustyce chyba się nie sprawdzi... :)
Wybierz sie na kilka odsłuchów, zrób kilka dni przerwy między nimi na oswojenie. Z kazdym nastepnym będziesz słyszał wiecej. Warto sie wysilic, bo kupujesz sprzet na lata i nie za grosze. Tego na zdjeciach w internecie i z opisów na forum nie usłyszsysz. Napisz na priv do Blackninja, ale jest teraz na urlopie. Na pewno zetnie ceny.
POzdrawiam
 
Ostatnia edycja:

ThePepe

New member
Bez reklam
Koledzy mają rację, trzeba do tego podejść na spokojnie. Nie spiesz się, pochodź po salonach audio i słuchaj! Mi skompletowanie sprzętu zajęło sporo czasu, ale jestem zadowolony. A o rozczarowanie z pochopnego zakupu łatwo.

Ja również uważam, że z tego co wymieniłeś to Monitor Audio jest najlepszą opcją. Popatrz jeszcze na ofertę Kefa... A o ceny zapytasz Blackninja, jak wróci z urlopu...

Pozdrawiam
 

mrosi

Member
Chyba, że ... chcesz zwiększyć budżet. Ale to jakieś 4k za same fronty. Mówię o kolumnach Usher v602. Jedne z najlepszym kolumn na rynku w tym pułapie cenowym (a nawet i wyższym). Te kolumny po prostu chcą grać, nawet nie sposób tego opisać. Niestety to tylko fronty. Podjedź do Emaru, niech Ci je podłączą. To naprawdę masakra. Nie można się od tych kolumn odlepić taką mają magiczną moc...;)
 

aymar

New member
Koledzy, to moje pierwsze pisanie, więc witam się serdecznie :). Pozwolę dołączyć sie do tematu z takim zapytaniem: planuje zakupić zestaw głośników Monitor Audio M6, Mcentre, czy skorzystac z opcji i kupić zestaw rozszerzony o suba msw-10 czy np. za jakiś czas dokupic suba jamo sub 300. Mam pomieszczenie ok.40m2, ampli jaki planuje to harman 255. I jeszcze drugie pytanie- czy do mojego pomieszczenia wystarcza M1 na tył, czy dołożyć do M2-jek?
 

Hoaxx

New member
Monitor Audio od samego początku mam na liście jako "pewnie to by było to, tylko wydatek spory". Już zabawna rzecz, wchodzi się w temat z początkowym założeniem "no z 2 kawałki, może 2 i pół przeznaczę" a potem "no dobra, mogą być i trzy albo i..." itd itd.

Mam co najmniej nadzieje, że Onkyo 708 to nie jest zbyt katastrofalny wybór amplitunera? Trochę się czyta o wadliwości.
Jeszcze nie zakupiłem, ale zależy mi na opcji streaming przez LAN (mam nadzieję, że da się 708 sterować przez sieć) oraz Zone 2, możliwie bez poświęcania łączy do 6. i 7. kanału (jak to by miało miejsce w Denon 1911).
Z tego co się orientuje, w moim przedziale cenowym (NX708 z niemczech 2200PLN) poza 708 tylko 609 to oferuje.
Miałem chętkę na Yamaha 1067, ale tylko w UK po osiągalnych cenach, a tam bez opcji wysyłki do nas.

1. Mogę wychodzić z założenia, że kino MA M6 5.0 w kinie przedstawi znacznie lepszą jakość niż Jamo w 5.1?

2. Onkyo 708 sobie poradzi z zestawem MA M6 i nie będzie wąskim gardłem?

3. Przypuszczam, że zarówno MA BX5 / BX6 są sporo lepsze od M6?
A jak to ma się z serią BR, oraz co rozumieć pod dopiskiem "Bronze"?

4. Jaki do tego sub docelowo? Co w ogóle było by do wyboru i ile na to by przystało zaplanować kasy?

5. Praktycznie do każdej serii widzę 2 typy satelitek - np M1 i M2 - zapytam podobnie jak kolega wyżej, warto dopłacać do wyższych?

mrosi: możesz przybliżyć dokładniejsze określenie tego "Energy"?
"Usher" - cenowo by mnie już chyba kompletnie wybiły z przedziału, który jestem gotów przeznaczyć - wolę nawet nie zacząć się zastanawiać.
 
Do góry