Jaki wzmacniacz Dali Opticon 6

krzysiek.szw

New member
Jaki wzmacniacz do Dali Opticon 6

Chciałbym do swojego zestawu Denon AVR-X4100 i Dali Opticon 6 dorzucić dobry wzmacniacz.
Wstępnie zastanawiałem się nad tymi modelami:


Audiolab 8200A lub 8300
Denon 1520AE
Marantz 8005


Jeśli chodzi o muzykę to słucham wszystkiego. Budżet około 5000 zł.
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Gdyby patrzeć na waty to nie byłoby sensu zmieniać AVR-X4100 bo on ma pewnie w trybie stereo ze 140-150w na kanał. Moc końcówek mocy na papierze nie zawsze przekłada się na wydajność, łatwość w wysterowaniu kolumn i przede wszystkim na jakość.

Krzysiek.szw przede wszystkim odsłuch. Masz popularne kolumny więc nie powinno być problemu. Wszystko zależy jakie brzmienie lubisz?

Denon 1520AE ma dobre zasilanie i mocy mu nie braknie. Ładnie wykonany. Jeśli chodzi o brzmienie to moim zdaniem dość mocno pręży muskuły. Na trochę podpity wyższy bas co na pierwszym odsłuchu może się spodobać. Brzmienie wydaje się przez to dość spektakularne. Trochę brakuje mu ładnej średnicy, barwy, subtelności itp. Marantz PM8005 gra trochę dojrzalej, równiej. Jego brzmienie można określić jako świeże i muzykalne. Audiolab 8200A (8300 nie słyszałem) to dobry wzmacniacz. Nie jest demonem mocy, ale powinien sobie poradzić. Gra najrówniej z tej trójki. Nie znajdziesz tu efekciarstwa. Brzmienie jest trochę analityczne, ale może się podobać jednak efektu wow! tu nie będzie. Co nie jest wadą.

Wymienione wzmacniacze Roksan-a też warte odsłuchu. K3 trochę lepszy. Brzmienie Roksana nie jest męczące w górnych rejestrach, ale potrafi przyłożyć basem.
 
Ostatnia edycja:

TomekOp

Member
Mogą brzdękolić przy 60W mogą i przy 30W brzdękolić. Nikt nikomu nie zabrania. Ktoś może powiedzieć, że 30W to też dużo w stereo. Prężyć muskuły można ale po co je prężyć jak można mieć za tą kase coś co je lepiej wysteruje i lepiej zagra bez prężenia. Rekomendowana moc wzmacniacza: 25 - 200 W . Przestańcie mu wciskać kit że 60W będzie lepsze od 120W dla tych kolumn. Nawet gdyby wszystkie wymienione wzmacniacze grały bardzo podobnie... A po piąte ;) mając 120W i więcej w przyszłości nie będziesz musiał kupować lepszego wzmacniacza do lepszych kolumn... Kupując takiego marantza ograniczysz się tylko do tych 60W.
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Słuchałem Opticony 6 na PM8005, Arcam A29, A39 i mocy wzmacniaczom na pewno nie brakowało, PM8005 spokojnie napędzał też większe Opticony 8 i ani przez chwilę nie było czuć aby brakowało mu pary...
Ale tak jak Paweł napisał, warto samemu posłuchać i ocenić, dorzuciłbym do listy jeszcze Roksana i Atolla, z tymi kolumnami mogą się spodobać
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mogą brzdękolić przy 60W mogą i przy 30W brzdękolić. Nikt nikomu nie zabrania. Ktoś może powiedzieć, że 30W to też dużo w stereo. Prężyć muskuły można ale po co je prężyć jak można mieć za tą kase coś co je lepiej wysteruje i lepiej zagra bez prężenia. Rekomendowana moc wzmacniacza: 25 - 200 W . Przestańcie mu wciskać kit że 60W będzie lepsze od 120W dla tych kolumn. Nawet gdyby wszystkie wymienione wzmacniacze grały bardzo podobnie... A po piąte ;) mając 120W i więcej w przyszłości nie będziesz musiał kupować lepszego wzmacniacza do lepszych kolumn... Kupując takiego marantza ograniczysz się tylko do tych 60W.

Czas dorosnąć i przestać prześcigać się na waty. To nie dyskoteka. Jak już jesteś taki dokładny to podawaj tak jak jest. Marantz ma 80W w Denon prawie 100W. Roksan K2 w pomiarach faktycznie jest mocniejszy (130W), ale to nie znaczy, że brzmieniowo się spodoba. Jako ciekawostkę podam, że byłem u znajomego, który ma duże Focal-e i Roksan K2 przy muzyce z dużą ilością basu są wyłączam jak dłużej pograliśmy. Przegrzewał się. Mój poprzedni wzmacniacz Atoll IN100SE mimo, że katalogowa słabszy dał radę choć obudowa już była gorąca. Zresztą miałem wrażenie, że lepiej je wysterował.
 

krzysiek.szw

New member
Dzisiaj byłem na odsłuchu i małe podsumowanie:

Kolumny:
Dali Opticon 6


Wzmacniacze:
Marantz 8005 - odpadł jako pierwszy, czegoś po prostu w nim brakowało.
Arcam A19 - bardzo ładne brzmienie, najlepsze ze wszystkich odsłuchanych dzisiaj, jedyne zastrzeżenie to trochę mało mocy.
Audiolab 8200A - problem z kontrolą niskich tonów przy szybszych utworach wyeliminował go z dalszej rywalizacji.
Cambridge Audio CXA60 - przyzwoity dźwięk bliski tego co w Acarm A19, będę jeszcze odsłuchiwał model CXA80.
Denon 1520AE - mega moc, gra inaczej niż powyższe trzy.

Myślę, że bój stoczy się pomiędzy tymi dwoma:

Cambridge Audio CXA80
Denon 1520AE

Oba wzmacniacze mają dużą moc, dobry dźwięk, detaliczny w barwach takich jak mi odpowiadają.

Acarm 29A myślę, żeby wygrał ale niestety jest poza moim budżetem.


Co do Roksan K2 to nie bardzo mam go gdzie odsłuchać we Wrocławiu w konfiguracji z Opticon-ami.
 
Ostatnia edycja:

TomekOp

Member
Czas dorosnąć i przestać prześcigać się na waty. To nie dyskoteka. Jak już jesteś taki dokładny to podawaj tak jak jest. Marantz ma 80W w Denon prawie 100W. Roksan K2 w pomiarach faktycznie jest mocniejszy (130W), ale to nie znaczy, że brzmieniowo się spodoba. Jako ciekawostkę podam, że byłem u znajomego, który ma duże Focal-e i Roksan K2 przy muzyce z dużą ilością basu są wyłączam jak dłużej pograliśmy. Przegrzewał się. Mój poprzedni wzmacniacz Atoll IN100SE mimo, że katalogowa słabszy dał radę choć obudowa już była gorąca. Zresztą miałem wrażenie, że lepiej je wysterował.

Waty, watami, odsłuchy odsłuchami...Odsłuch odsłuchowi też nie równy. Czasem kolumny są nie wygrzane, czasami gorsze kolumny za pierwszym razem robią lepsze wrażenie, jest milion różnych rzeczy, które wpływaja na nasza ocenę. Każdy z nas jest inny. Ja nie pisałem, że Roksan jest najlepszy bo ma 120 W. Jest mnóstwo wzmacniaczy z mniejsza ilśćią watów i lepiej grają... Z tego co było wymienione jednak brałbym Atolla albo Roksana. Producent pisze, że dla Roksana najlepiej mieć kolumny 8 Ohm. 4 też są ok, ale mogą pewnie się bardziej grzać...
 

Henry

Active member
Bez reklam
Dzisiaj byłem na odsłuchu i małe podsumowanie:

Kolumny:
Dali Opticon 6


Wzmacniacze:
Marantz 8005 - odpadł jako pierwszy, czegoś po prostu w nim brakowało.
Arcam A19 - bardzo ładne brzmienie, najlepsze ze wszystkich odsłuchanych dzisiaj, jedyne zastrzeżenie to trochę mało mocy.
Audiolab 8200A - problem z kontrolą niskich tonów przy szybszych utworach wyeliminował go z dalszej rywalizacji.
Cambridge Audio CXA60 - przyzwoity dźwięk bliski tego co w Acarm A19, będę jeszcze odsłuchiwał model CXA80.
Denon 1520AE - mega moc, gra inaczej niż powyższe trzy.

Myślę, że bój stoczy się pomiędzy tymi dwoma:

Cambridge Audio CXA80
Denon 1520AE

Oba wzmacniacze mają dużą moc, dobry dźwięk, detaliczny w barwach takich jak mi odpowiadają.

Acarm 29A myślę, żeby wygrał ale niestety jest poza moim budżetem.


Co do Roksan K2 to nie bardzo mam go gdzie odsłuchać we Wrocławiu w konfiguracji z Opticon-ami.
Gdzie odsłuchiwałeś?
Piszesz o A19, czy A29 też słyszałeś?
Możesz go porównać właśnie z CXA80, mi bardziej podchodził A29, a o lepszą cenę można trochę powalczyć.
Poproś jeszcze aby na odsłuch ściągnęli ci Roksana K3, moim zdaniem warto go posłuchać ;)

btw.
Jeśli chodzi o moc, to warto poszukać jaką sprzęt dysponuje naprawdę, a jaką podaje producent.
W przypadku np. Denka, jest ona zazwyczaj wyższa od deklarowanej

Producent pisze, że dla Roksana najlepiej mieć kolumny 8 Ohm. 4 też są ok, ale mogą pewnie się bardziej grzać...
No to z tym może być spory problem, takich produktów zbyt wiele na rynku nie ma,
Przy deklarowanych 8 ohmach bardzo często w rzeczywistości będzie poniżej 5,6 ohm
Np. Ikony mają deklarowaną 6, a schodza do ok. 4 ohm.....
czyli Roksan nie będzie dla nich dobry?
 
Ostatnia edycja:

krzysiek.szw

New member
Arcam A29 jest poza moimi możliwościami, A19 gra super ale ma trochę mało mocy.

Co do Denona to ma od tego co pisze producent około 20 Watt więcej na kanał.

Na dzisiejszym odsłuchu było to najmocniejszy sprzęt i to się czuło, 1/3 skali głośności i było bardzo mocno (głośno bez zniekształceń).
 

TomekOp

Member
Gdzie odsłuchiwałeś?
Piszesz o A19, czy A29 też słyszałeś?
Możesz go porównać właśnie z CXA80, mi bardziej podchodził A29, a o lepszą cenę można trochę powalczyć.
Poproś jeszcze aby na odsłuch ściągnęli ci Roksana K3, moim zdaniem warto go posłuchać ;)

btw.
Jeśli chodzi o moc, to warto poszukać jaką sprzęt dysponuje naprawdę, a jaką podaje producent.
W przypadku np. Denka, jest ona zazwyczaj wyższa od deklarowanej


No to z tym może być spory problem, takich produktów zbyt wiele na rynku nie ma,
Przy deklarowanych 8 ohmach bardzo często w rzeczywistości będzie poniżej 5,6 ohm
Np. Ikony mają deklarowaną 6, a schodza do ok. 4 ohm.....
czyli Roksan nie będzie dla nich dobry?

Można podłączyć spokojnie i 4 ohmowe bo to producent też pisze...
Ludziska do nich kupują takie kolumny jak Dali Ikon 7 i Spendor i są bardzo zadowoleni z połączenia... można powiedzieć, że ten wzmacniacz gra bardzo dobrze również z kolumnami kilka razy droższymi niż sam wzmacniacz.
U mnie gra z Klipschami. W planach Sonusy Venere 3.0. Będe mógł wtedy coś powiedzieć. Po poprawieniu akustyki to i amplituner zaczął o wiele lepiej brzmieć...Klipsche moge słuchać godzinami i już nie męczą jak wcześniej. Poprostu dźwięk się uspokoił nie ma juz takiej energii i niechcianych odbić, jest o wiele przyjemniej i muzykalniej ech jest milion elementów, które wpływają na nasz dźwięk... i nigdy chyba nie jest tak dobrze jak mogłoby być ;)
 
Ostatnia edycja:
Do góry