Jaki TV z matrycą 100 Hz

kaktus77

New member
To ja też się podepnę, bo szukam 100Hz w rozmiarze 55 cali, ale mam trochę inne oczekiwania/wymagania niż poprzednicy a każdy z rozpatrywanych TV nie ma czegoś co ma inny i już powoli mam dosyć poszukiwań świętego grala:

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? szer. 7,5m x dł 4,1 m
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 2 m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 4
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu? również bokiem
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? na razie stać ale nie wykluczam powieszenia (ściana K-G)
6. Jak słońce świeci w pokoju? z prawej strony
7. Co chcemy aby telewizor posiadał? matryca 100 hz, Dolby Vision, szybki i dobry Smart TV
8. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? NETFIX, Prime Video, YouTube, CDA
9. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora? Amplituner ONKYO TX-NR838, laptop po HDMI, PS3 (obecnie służy do Netflixa). Może kiedyś X BOX One X albo inna nowsza platforma.
10. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor? 3-5
11. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą? obecnie mam błyszczącą (plazma) i czasem to przeszkadza. Powłoka antyglare mile widziana
12. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? filmy, bajki
13. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora? Tak
14. Czy zamierzasz grać w gry PC/ konsola? Sporadycznie, jak będzie nowa konsola.
15. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? wieczorami
16. Preferencje co do wielkości? 55" ze względu na budżet. Dobre 65" zdecydowanie za drogie
17. Co Cię denerwuje w telewizorach? echo, brak płynności, słabe przejścia tonalne
18. Preferencje co do marki? Sony/Panasonic/LG... Samsung?
19. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? Planowałem 3000 zł (aktualnie licze się z 4000zł)

Rozpatrywane modele oraz co mi się podoba a czego mi brakuje:

Samsung 55Q80
+ dobre kąty widzenia, brak odblasków
- jak każdy Samsung, brak Dolby Vision. Dostawcy materiału przechodzą na ten standard i zakładam, że Samsung kiedyś się ugnie tylko czy wówczas zrobi wsteczną aktualizację czy zmusi klientów do kupowania nowych TV.
- 4k w 60Hz a nie w 120 Hz

Cena w okolicach 4400 ale mogę jeszcze chwilę poczekać aż spadnie do 4000

LG 55SM9800
+ dobre kąty widzenia
+ Dolby Vision i HDMI 2.1
+ chwalony Smart i pilot magic
+ 4K w 120 Hz
- niska jakość strefowego podświetlenia i local dimming, smużenie/clouding/halo itd

Sony 55XG9505
+ Dolby Vision i HDMI 2.1
+ bardzo dobre opinie o jasności i jakości obrazu
- kłopoty z upłynnianiem obrazu (podobno w XF było lepiej)
- słabe kąty widzenia
- mieszane opinie o android smart (chociaż z nowym procesorem ponoć lepiej niż w XF)

Najchętniej dodałbym do Sony powłokę poszerzającą kąty widzenia od Samsunga i Smart TV z pilotem od LG :)
 
Ostatnia edycja:

mpDante

Member
Bez reklam
Powtórzę się, ale od Q80 lepszy będzie Q70... chyba, że istotne dla ciebie są szersze kąty matrycy, bo to obniża kontrast.. Dolby Vision jest konkurentem dla HDR10+ i sporo materiałów jest w obu, będą zapewne też takie na wyłączność dla jednego z nich.
 

kaktus77

New member
Niestety wygląda na to, że Dolby Vision wygrał wyścig o serca producentów i dostawców kontentu więc szkoda kupić nowy TV i już na starcie zostać w tyle. Netflix poszedł w Dolby, Amazon ostatnio też rezygnuje z HDR na rzecz Dolby.
Na kątach mi zależy bo mam układ w kształcie narożnika i tylko 2-3 osoby z 4 siedzą na wprost, jedna zawsze siedzi z boku.
 

kaktus77

New member
Tak to wygląda
 

Attachments

  • 20200412_163242.jpg
    20200412_163242.jpg
    612,1 KB · Wyś: 51

mpDante

Member
Bez reklam
To kup oleda ;) Dzisiaj dotarl do mnie Q70... po Q85 to pozytywne zaskoczenie. Na dniach zrobie porównanie subiektywne. Q70 wcale nie ma tych kątów takich złych... co też jest zaskoczeniem.

Z tym DV bym nie demonizował, z HDR10 nikt nie zrezygnuje... choćby dlatego, że Samsung sprzedaje najwięcej TV. Mi bardziej przeszkadza brak DTS :(
 

kaktus77

New member
3,5- 4 tys.

Bardzo ładnie spada cena na Sony 55XG9505. Obecnie przez weekend w Sony Center za 4.199 zł z darmową dostawą, więc tylko patrzeć jak spadnie poniżej 4 tys.
 

kaktus77

New member
To kup oleda ;) Dzisiaj dotarl do mnie Q70... po Q85 to pozytywne zaskoczenie. Na dniach zrobie porównanie subiektywne. Q70 wcale nie ma tych kątów takich złych... co też jest zaskoczeniem.

Z tym DV bym nie demonizował, z HDR10 nikt nie zrezygnuje... choćby dlatego, że Samsung sprzedaje najwięcej TV. Mi bardziej przeszkadza brak DTS :(

Niestety poza zakładanym budżetem - i tak będzie draka że wymieniam działający telewizor na nowy (nie ważne że z 2007, HD ready, bez smarta, bez tunerów DVB). Czeka mnie jeszcze wymiana stolika - upatrzony model to około 1300-1500 zł.
 

kaktus77

New member
Chyba rzeczywiście OLED od LG będzie łączył wszystkie elementy, na których mi zależy:
-dobre kąty
-dolby vision i HDMI 2.1
-smart TV i pilot

C9 chyba poza moim zasięgiem, czy B9 będzie dobrym wyborem?
 

kaktus77

New member
Chcesz kupić TV za około 4 tys. PLN i do niego stolik za 30 - 40 % ceny tego TV ? Daj spokój i nie idź tą drogą. :grin:

Szukam takiego, żeby była półka na głośnik centralny (19cm) a pod spodem miejsce na Amplituner (min 23 cm - musi być miejsce na wentylację). Na szerokość do 150 cm.
Technicznie warunki spełnia taki jak na zdjęciu, chociaż wolałbym coś z surowego drewna.
 

Attachments

  • Bello_Unto.jpg
    Bello_Unto.jpg
    31,8 KB · Wyś: 27

mpDante

Member
Bez reklam
B9 ma zeszłoroczny procesor i chyba tyle różnic do C9... pamiętaj o wypalaniu matrycy w oledzie, cokolwiek byś nie przeczytał na ten temat ;) Do tego niska jasność, więc też słaby HDR.
 

kaktus77

New member
B9 ma zeszłoroczny procesor i chyba tyle różnic do C9... pamiętaj o wypalaniu matrycy w oledzie, cokolwiek byś nie przeczytał na ten temat ;) Do tego niska jasność, więc też słaby HDR.

Nie pomagasz :)

No z tym wypalaniem to już nie wiem komu wierzyć. Jedni piszą że się wypala, inni robią testy długodystansowe i wychodzi im tylko na ciągłym oglądaniu kanałów informacyjnych albo materiału promocyjnego z marketu.
Tu kolega Kiki twierdzi że ma kilka Oledów od lat i nie ma takich problemów.

Co do jasności i HDR to rzeczywiście B9 wypada słabiej od C9 i dlatego kiepsko realizuje przejścia tonalne. Dobre porównanie obu modeli od Vincenta na Youtube.
Rozwiązaniem będą oczywiście microledy ale obecnie to koszt w okolicy 10 tys. zł

Tak więc muszę iść na kompromis i zrezygnować z jednego z moich wymagań.

Jeżeli zrezygnuję z kątów widzenia a wtedy na czoło wyłoni się 55xg9505.
Jeżeli zrezygnuję z Dolby Vision to Samsung 55Q80. Oba modele obecnie za 4.199 zł

Muszę zobaczyć na żywo jak te kąty wypadają w Sony.
 

mpDante

Member
Bez reklam
Miałem oleda, zwrot po drugim wypaleniu matrycy. Jeżeli bierzesz pod uwagę XG, który ma "słabe" kąty, to jego odpowiednikiem jest Q70 u Samsunga i zostaje ci sporo kasy. Q80 to jest Q70 z powłoką poszerzającą kąty, więc niższy kontrast i świecenie czerni. Nawet w Q85 było to zauważalne... i wiesz co, zaryzykowałem i kupilem Q70, ktory raczej ze mną zostanie. Ma najlepszy stosunek jakość/cena, mimo małej ilości stref wygaszania, radzi sobie z obrazem lepiej jak Q85 (100 stref). Q80 i nawet Q85 ma sens jak nie jesteś fanem oglądania filmów w nocnej scenerii. Poza tym, w Q70 kąty wg mnie są całkiem dobre... chociaż z IPSem nie mam porownania, to od Q85 niewiele odstaje.

Q80 to może być dobra alternatywa dla IPSa.
 
Ostatnia edycja:

kaktus77

New member
Jeżeli miałbym przeboleć brak Dolby Vision to jednak ze względu na kąty widzenia musiałbym pójść w kierunku 80-tki. Tylko że oba telewizory zbierają fatalne opinie w zakresie upłynniania ruchu - albo szarpie albo sypie artefaktami. Jak Twoje odczucia/ wrażenia? (swoją drogą podobno w tym zakresie Sony Xg też sknocił w porównaniu do poprzednika).
 

mpDante

Member
Bez reklam
Moim zdaniem Q80 to niewypał, ale twoja kasa, musiałbyś je porównać ma żywo. Moim zdaniem różnica w kątach jest minimalna wobec Q85 (a on jest lepszy jak Q80) a ta powłoka bardziej ma wplyw na niwelowanie odbić światła.
Płynność regulujesz ręcznie w ustawieniach użytkownika, nie ma tragedii, ale idealnie też nie... szarpanie widać np na dolnym pasku tvn24, ale zauważyłem, że opcja auto czasami sobie z tym radzi lepiej, czasami gorzej. Nie miałem Sony do porownania, więc ci nie powiem. Rzeczywiście Q85 generował artefakty, Q70 mam za krotko, żeby się jednoznacznie wypowiedzieć. Wiem tyle, że to zależy od jakości materiału źródłowego i skalowanie obrazu słabej jakości jest gorsze od Q90.


Gdyby Samsung zrobił Q70 z ilością stref z Q85 to byłby świetny TV... jeżeli XG masz w cenie Q80 to bierz Sony... ja 65" Q70 kupiłem 1850zł taniej od XG. Sony ma problem z równo miernym podświetleniem i stąd duży problem z cloudingiem. Ponoć kiki może ci dobrać fajną sztukę.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Brałbym na spokojnie Oled 55".
Modele dziewiątej generacji mają poczwórne zabezpieczenie .
I możesz zastosować jeszcze swoje.
I problem powidoków znika.
Jakość obrazu za to bezkompromisowa.

Z modeli z matrycą 120 Hz i kropkami kantowymi masz jeszcze 55C815 w programie gdzie sam wybierasz ceny.
 

kaktus77

New member
Brałbym na spokojnie Oled 55".
Modele dziewiątej generacji mają poczwórne zabezpieczenie .
I możesz zastosować jeszcze swoje.
I problem powidoków znika.
Jakość obrazu za to bezkompromisowa.

Z modeli z matrycą 120 Hz i kropkami kwantowymi masz jeszcze 55C815 w programie gdzie sam wybierasz ceny.

Wysłałem Ci wczoraj PW z prośbą o ofertę dla niebieskich. Dorzuć proszę tego TCL.
Swoją drogą ciekawe jak się sprawdzi przy krawędziowym podświetleniu.
 
Do góry